dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 86
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wiech
    Mwil nie wiem czy dobrze odczytałem Twoj post ale jaka masz firmę Gaspol czy Progas?Wiech
    Sorki za wprowadzenie w błąd firma to Progas a nie Gaspol.
    Dodam że po tygodniu od podpisania umowy mam już podłącZony zbiornik - teraz czekam na odbiór UDT [ten tydzień] i zalanie zbiornika gazem.
    Jedyne co jest stałe - to zmienność wszystkiego.

  2. #22

    Domyślnie

    Podnoszę wątek. Mają dzwonić do mnie przedstawiciele 3 dostawców i nie wiem na co i jak bardzo naciskać w negocjacjach. Dlatego tak ważne są rzeczywiste koszty, które ponieśliście/ponosicie. Ogólnie różnice w kosztach dzierżawy nie są duże, przynajmniej dla 3 niżej wymienionych firm:

    ------------naziemny---podziemny
    Gaspol---30 zł----------50 zł
    OrlenGaz----------------49 zł
    Progas---50 zł----------70 zł

    (ceny brutto)

    W Progasie i Orlenie podpisuje się umowę na 5 lat, w Gaspolu na zużycie 20000 l (co wyjdzie pewnie dłużej). W Orlenie rozmowa schodzi zaraz na podziemy propan-butan, który bardzo polecają bo jest "tańszy (o ok. 20%) i bardziej kaloryczny od propanu". Ceny instalacji znam na razie bardzo grubo (wszyscy mówią o "zamknięciu się w 2000 zł" przy instalacji zbiornika podziemnego).

  3. #23

    Domyślnie

    Mam już szczegółową ofertę OrlenGazu. Chodzi o podziemny propan-butan, dzierżawa 49 zł brutto, zwolnienie przez 12 miesięcy. Sensowna opcja instalacyjna kosztuje 2400 zł z VAT (+ jeszcze karta rabatowa za 500 zł, która daje możliwość tańszego tankowania w okresie 12 mies.). Opcja ta przewiduje:

    ORLEN GAZ jest zobowiązany do dowozu do KLIENTA zbiornika wraz z płytą fundamentową; wykonania projektu instalacji wewnętrznej i zewnętrznej; wykonania instalacji gazowej na zewnątrz budynku, wykonania instalacji wewnątrz budynku; zgłoszenia zbiornika do rejestracji w UDT.

    KLIENT jest zobowiązany we własnym zakresie: uzyskać aktualną mapę do celów projektowych; dokonać zgłoszenia budowy instalacji zewnętrznej właściwemu organowi administracyjnemu oraz uzyskać pozwolenie na budowę w zakresie nowej instalacji wewnętrznej, wykonać prace ziemne (wykop pod zbiornik i przyłącze oraz ich zasypanie).

    Moim zdaniem to dość drogo, jak za tyle prac po stronie klienta ale może się mylę. Najdroższa opcja, w której klient nic nie robi kosztuje 4110 zł brutto.

  4. #24

    Domyślnie progas

    Posiadam instalację podziemną od 2 tygodni firmy Progaz. Całkowity koszt instalacji 1000zł netto + 7%Vat ( przekazałem firmie tylko mapę do celów projektowych i przygotowałem wykop z płytą betonową koszt. ok. 600zł ). Pierwsze tankowanie 1zł netto + 22% Vat.
    Wszystkie sprawy papierkowe i instalacyjne na zewnątrz i wewnątrz po stronie Progazu.
    Wszystko poszło sprawnie ( 2 tygodnie ).
    Jedyny mankament zbiornika podziemnego to, że po 5 latach zbiornik trzeba odkopać do rewizji.
    Co najciekawsze to, że firma Progas nie zaplombowała mi zbiornika i mogę tankować gdzie zechcę.
    Umowa na 60 miesięcy, opłata stała 40zł netto, zwolnienie z opłaty 12 miesięcy.
    Pozdrawiam

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000)
    abromba

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    1.705
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    BP naziemny 2700. Mają atut pt. rura 50 m i mogę schować zbiornik za dom - a w Progazie musiałby być na widoku. Całość instalacji zbiornka 1700 zł , za dociągnięcie 10zł/mb.Dzierżawa na 5 lat, 1 rok gratis.

  6. #26

    Domyślnie

    Ckwadrat skąd masz te ceny z Progas?ja podpisałem umowę 2 tygodnie temu i cena dzierżawy za naziemny 30 zł netto ,podziemny 45 zl netto.Umowa może być podpisana na 3 lata gdy ktoś się spodziewa gazu ziemnego ,bez dodatkowych opłat(tylko za wywoz zbiornika).Cena instalacji łącznie z płytą fundamentową oraz wykonaniem instalacji wewnętrznej ok.10 mb. 1950 zł.Do mnie należy tylko mapa do celów projektowych ok 500 zl i sam wykop ok 250 zł ,reszta do Progas łącznie z projektem .Wiech

  7. #27

    Domyślnie Re: Instalacja i dzierżawa zbiornika na gaz płynny - ceny

    Cytat Napisał mwil
    4. generalnie propan-butan [ale pierwsze napełnienie propan bo maja promocję i jest tańszy niż p-b]
    5. 3,5 roku
    6. 6 m-c
    Wiesz, że propan jest mniej kaloryczny niz propan-butan ? Może ewentualna promocja nie była tak korzystana uwzględniająć że nastepne tankowanie będzie p-b gdzie trzeba zmienić ustawienia pieca.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  8. #28

    Domyślnie

    Witam!

    NOTO na stroncie Progasu można znaleźć takie informacje na temat kaloryczności:

    Rodzaj paliwa Wartość opałowa
    węgiel kamienny 24 MJ/kg
    koks 27 MJ/kg
    olej opałowy 42 MJ/kg
    gaz ziemny 31 MJ/m3
    gaz płynny - propan 45,6 MJ/kg
    gaz płynny - propan-butan 45,2 MJ/kg
    energia elektryczna 3,6 MJ/kWh

    Z tego wynika, że to propan ma większą kaloryczność.
    Czyżby ktoś wporwadzał nas w błąd?

  9. #29

    Domyślnie

    A ja mam dodatkowo pytanie - na jak długi czas (przy standardowym zużyciu - ciepła woda do celów gospodarczych i ogrzewanie w tych miesiącach gdy nie wystarzca kominek - wiem że to trudno uogólnić ale może się uda) starczy Wam zbiornik gazu - co jaki okres czasu tankujecie zbiornik.
    Zastanawiam się nad ogrzewaniem gazowym ze zbiornika naziemnego,a jeśli zdecydyję się na tę opcję musze lokalizację zbiornika uwzględnić w planie zagozpodarowania działki.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał MarcinBialezyn
    Witam!

    NOTO na stroncie Progasu można znaleźć takie informacje na temat kaloryczności:

    Rodzaj paliwa Wartość opałowa
    węgiel kamienny 24 MJ/kg
    koks 27 MJ/kg
    olej opałowy 42 MJ/kg
    gaz ziemny 31 MJ/m3
    gaz płynny - propan 45,6 MJ/kg
    gaz płynny - propan-butan 45,2 MJ/kg
    energia elektryczna 3,6 MJ/kWh

    Z tego wynika, że to propan ma większą kaloryczność.
    Czyżby ktoś wporwadzał nas w błąd?
    sprawdź jeszcze ile litrów "wchodzi" na kilogram. Kaloryczność litra (a to jest jednostka handlowa) może być większa.

  11. #31

    Domyślnie

    Witam!

    sprawdź jeszcze ile litrów "wchodzi" na kilogram. Kaloryczność litra (a to jest jednostka handlowa) może być większa
    Wg Orlen Gaz jest ona identyczna dla Propanu i Propano-Butanu.
    1,97 kg/dm3.

    Nie rozumiem zatem dlaczego Orlen reklamuje PB jako gaz bardziej kaloryczny. Może ktoś potrafi to wytłumaczyć?

    Poniżej szczegółowe informacje (chociaż jest tam mały błąd - w przypadku propanu powinno być kg a nie g):

    PROPAN
    stan fizyczny: gaz
    barwa: bezbarwny
    zapach: słaby
    temperatura topnienia: -167,7°C
    temperatura wrzenia: -42,07°C
    temperatura samozapłonu: 470°C
    granice wybuchowości: 2,1 - 9,5 % obj.
    gęstość: gazu- 1,97 g/dm3 w temp. 0°C, cieczy- 0,58 g/dm3 w temp. -42,05°C
    prężność gazu: 0,83 MPa w temp. 20°C
    gęstość gazu względem powietrza: 1,55
    rozpuszczalność w wodzie: 6% obj. w temp. 17,8°C
    rozpuszcza się w alkoholu etylowym

    PROPAN-BUTAN
    stan fizyczny: gaz
    barwa: bezbarwny
    zapach: słaby
    temperatura topnienia: -187,7°C do -105°C
    temperatura wrzenia: -42,07°C do +6°C
    temperatura samozapłonu: 365°C
    granice wybuchowości: 1,5 - 13,5 % obj.
    gęstość: gazu- 1,97 kg/dm3 w temp. 0°C, cieczy- 0,58 kg/dm3 w temp. -42,05°C
    prężność: gazu - 0,1 MPa w temp. -15°C, 2,55 MPa w temp. 70°C
    gęstość gazu względem powietrza: 1,55 do 2,05
    rozpuszczalność w wodzie: 6% obj. w temp. 17,8°C
    rozpuszcza się w alkoholu etylowym

  12. #32

    Domyślnie

    Pic jest chyba w tym, że butan ma wyższą kaloryczność od propanu w fazie gazowej, natomiast w fazie ciekłej.. niższą. Ale może ktoś mógłby to sprawdzić. Oto tabelka wartości opałowych (ze stron Ortlenu), jaką można uzyskać w wyniku spalania jednego kilograma (lub 1 m3) gazu płynnego:

    Gaz------------faza gazowa-------faza ciekła
    ----------------------kJ/Nm3----------------kJ/kg
    propan------------91.260----------------46.360
    butan-------------122.570----------------45.720

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wiech
    Ckwadrat skąd masz te ceny z Progas?[...]
    Ano spod Warszawy. Pewnie mają zróżnicowanie geograficzne..

  14. #34

    Domyślnie

    Ckwadrat!

    To, że butan może mieć wyższą kaloryczność w fazie gazowej to i tak nie ma znaczenia, gdy płacimy za litry.
    Jeżeli propan i butan mają bardzo zbliżoną kaloryczność w fazie ciekłej a inną w fazie gazowej oznacza to, że propan ma wyższy stopień rozprężenia.
    Zerknij na mój wcześniejszy post z informacjami z Orlenu.
    Wynika z nich, że butan jest bardziej gęsty niż propan, stąd jego większa kaloryczność.
    Zarówno Propan jak i butan spręża się tak samo 1,97kg=1dm3.
    Zatem z litra propanu uzyskujemy tyle kalori co z butanu.
    Jeżeli rozliczamy się z dystrubutorem gazu w litrach to musimy zwracać uwagę na kaloryczność litrów a nie m3 gazu jaki z niego powstaje.

  15. #35
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marcin R

    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    38

    Domyślnie

    Ckwadrat budujesz w gminie Kampinos czy Leszno?
    Ja tu mieszkam. Mam zbiornik Gaspolu i jest OK. Jeszcze nie płaciłem dzierżawy a mam go 2 lata. Za trzeci rok tez nie bede płacił.
    Tylko Gaspol z moim przedstawicielem!
    Pozdrawiam

  16. #36

    Domyślnie

    Czy jest ktoś z branży gazownictwa i mógłby się wypowiedzieć czy propan-butan ma faktycznie większą kaloryczność niż propan?

  17. #37

    Domyślnie

    Wieksza kalorycznosc P-B wynika z tego ze 1l p-b jest ciezszy niz 1l propanu a to waga decyduje o kalorycznosci a nie objetosc skroplonego gazu. Tak naprawde sprzedawcy propanu czy propan-butanu powinni sprzedawac kg paliwa a nie litry bo litry zaleza np. od temperatury w jakiej sie tankuje. A to od ilosci kg zalezy ile kWh sie kupilo a nie od ilosci litrow. Ale widac producenci dogadali sie ze wygodniej im sprzedawac litry a nie kg... Dane gazow mozecie zobaczyc np. na http://www.baltykgaz.pl/gazplynny.html

    D.

  18. #38

    Domyślnie

    Dave!

    Waga zarówno propanu jak i butanu jest dokładnie taka sama: 1,97kg/l.

    Ktoś tu wciska nam kit o większej kaloryczności, większa jest tylko gęstość butanu, co daje nam taki efekt, że do uzyskania jednej kWh potrzebujemy mniej m3 tego gazu. Jednak przeliczając to na litry czy kilogramy wychodzi nam, że to nie butan ale propan jest ciut bardziej kaloryczny.
    Dla przypomnienia:

    Gaz------------faza gazowa-------faza ciekła
    ----------------------kJ/Nm3----------------kJ/kg
    propan------------91.260----------------46.360
    butan-------------122.570----------------45.720

    Nie rozumiem zatem jak płacąc w Orlenie za litry gazu w postaci ciekłej wciskają nam, że dostajemy gaz o większej kaloryczności.

  19. #39

    Domyślnie

    Widze Marcin ze nie pofatygowales sie nawet na strone ktora wskazalem... A przeczytalbys tam ze gestosc propanu jest 0,51kg/1 a butanu 0,58kg/l. Mieszanka p-b bedzie miec wiec gestosc ok 0,55kg/l. To co napisalem obowiazuje. Placi sie za litry a kupuje kilogramy. Wszystko dotyczy fazy cieklej. Fazy gazowej sie nie kupuje i nie ma co sobie nia glowy zawracac.

    D.

  20. #40

    Domyślnie

    Witam!

    Bazowałem na informacjach zawartych na stronie Orlenu:
    http://www.orlengaz.pl/cite.php?s=6&go=id3

    wg nich gęstość jest taka sama, a to przecież właśnie im powinno zależeć aby pokazać iż jeden litr propano-butanu zawiera więcej kg niż propanu.

    Dziwna polityka tej firmy.

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony