dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 108
  1. #1

    Domyślnie a co zrobicie jak wejdzie podatek katastralny?

    podobno ma wynieść 1-2% wartości domu, czyli na rok tak ok.2-8tyś. co wtedy? również podobno ludziom, których z różnych powodów nie stać na podatek zasugeruje się sprzedaż domu czy mieszkania własnościowego. tak jak jest w unii. w pewnym momencie może okazać się, że dom jest tańszy niż mieszkanie. a kawalerka z piecem węglowym będzie najbardziej chodliwym towarem na rynku nieruchomości.
    bajzi
    "budowaliśmy, budowaliśmy, aż wybudowaliśmy" - kiwaczek- dziwaczek

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar mdzalewscy
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    będzie się zaniżało jak tylko się da wartość domu.
    zaczynałem od budowy własnego domu przy pomocy forum muratora, kończę na prowadzeniu własnej firmy budującej domy jednorodzinne

  3. #3

    Domyślnie Re: a co zrobicie jak wejdzie podatek katastralny?

    Trzeba będzie płacić. Może też będzie więcej się budowało domów o metrazu do 100 m2. I może przez to będzie ich wiecej
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kardan

    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    8

    Domyślnie

    Nie będzie się zaniżało bo wycene będa robic rzeczoznawcy majątkowi w trakcie powszechcnej taksacji. Wg mnie narazie nie ma sie co marwić - podatek katastralny narzie nie wprowadzi żadne ugrupowanie polityczne a żeby wprowadzic trzeba by wycenic - a to potrwa kilkanascie dobrych lat i kosztowac bedzie kilknascie miliardów euro. Koszt wyceny jest olbrzymi a straszeniel udzi wielksciami typu 1-2 % jest nieuzasadnione beda to wartości rzędu 0.1 - 0.5 % choć to tylko spekulacje - pozyjemy zobaczymy. Puki co odpuśmy sobie tę dyskusję bo w naszej sytuacji kraju kolejna dyskusja o podyższniu podatków nie ma sensu.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KSIĄŻNICZKA FORUM:-) Avatar Maluszek
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    12.329

    Domyślnie

    To chyba miało być 1-2 promile a nie procenty

  6. #6

    Domyślnie

    mdzalewscy. To nie Ty będziesz wyceniał swój dom, tylko powołani przez gminę rzeczoznawcy majątkowi. A tak na oko Twój dom (biorąc pod uwagę metraż i architekturę) można wycenić na 600-700 tys. PLN, jak nie więcej. Więc przy 2% rocznie....sam sobie policz.

  7. #7

    Domyślnie

    a co z ubezpieczaniem domu? przecież jest od wartości. a poza tym wyceny będzie dokonywał uprawniony rzeczoznawca. cena według widzimisię nie wchodzi w grę. a może zdarzyć się i tak, że rzeczoznawca będzie zawyżał cenę, bo będzie miał "odpowiednie", przygotowane odgórnie cenniki, lub będzie dostawał % od wartości wyceny.
    a ja chyba stracę pracę, bo nikt nie będzie stawiał nowych domów, a na mieszkaniówkę wielorodzinną moje biuro jest za krótkie.......
    bajzi
    "budowaliśmy, budowaliśmy, aż wybudowaliśmy" - kiwaczek- dziwaczek

  8. #8

    Domyślnie

    bajzi - będą, będą stawiać idzie boom gospodarczy. Wreszcie ruszyła, a to ma odzwierciedlenie w budownictwie wielo i jednorodzinnym

  9. #9

    Domyślnie

    maluszku: jedyny promil jaki ci przysługuje w tym raju podatkowym to ten we krwi!
    bajzi
    "budowaliśmy, budowaliśmy, aż wybudowaliśmy" - kiwaczek- dziwaczek

  10. #10

    Domyślnie

    aleksandryto: żeby to nie był WIELKI BUM!!!! dzięki za pocieszenie, bo chciałabym się cieszyć moim domkiem do późnej starości.
    bajzi
    "budowaliśmy, budowaliśmy, aż wybudowaliśmy" - kiwaczek- dziwaczek

  11. #11

    Domyślnie

    Kataster nie wejdzie z prostej przyczyny - na wsiach jest mnostwo biednych ludzi posiadajacych wielkie domy, ktorych kataster pozbawilby srodkow do zycia. Stad jego wejscie nie odbedzie sie w najblizszych latach na pewno.

    D.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) KSIĄŻNICZKA FORUM:-) Avatar Maluszek
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    12.329

    Domyślnie

    bajzi - cholibka jako że nie pijąca jestem to bardziej mi ten promil odpowiada w podatku - może jeszcze się coś zmieni

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aleksandryta
    mdzalewscy. To nie Ty będziesz wyceniał swój dom, tylko powołani przez gminę rzeczoznawcy majątkowi. A tak na oko Twój dom (biorąc pod uwagę metraż i architekturę) można wycenić na 600-700 tys. PLN, jak nie więcej. Więc przy 2% rocznie....sam sobie policz.
    Mdzalewscy to nie glupi gosc i mysle, ze dokupi gdzies za grosze 1-2ha
    i dom zarejestruje jako zagrode gospodarstwa rolnego.

    Andriu Lepper zadba o glosy i nie pozwoli dobic biednych rolnikow.
    Fajnie bedzie, bo nienawidzacy go tez beda na niego glosowac.
    Mysle, ze podatek bedzie tak sprawiedliwy jak KRUS=ZUS.

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar trach
    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Posty
    842
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Pytanie w temacie wątku jest chyba dobrym materiałem na ankietę - co zrobisz, jeśli wejdzie w życie (na zasadach jakimi nas obecnie straszą) podatek katastralny?

    A - wyemigruję
    B - zbankrutuję
    C - popełnię seppuku
    D - zburzę dom i przeniosę się do garażu

    ...

    Może ktoś ma jeszcze inne propozycje ?

    Andrzej (Trach)
    Andrzej (Trach)
    --------------------------------------------------
    Dziennik Tracha: http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=35389
    ... i komentarze: http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=35390

  15. #15

    Domyślnie

    dave: też wytoczyłam ten argument w rozmowie. a pan mi odpowiedział, że unia nie będzie się patrzeć na tych najuboższych, bo w nimcach jest tak, że jak masz samochód i chcesz zapomogę, to najpierw każą ci sprzedać samochód, a dopiero potem dostaniesz kasę. tak będzie i u nas. a rekiny polskiego biznesu będą się bogacić na maluczkich.
    bajzi
    "budowaliśmy, budowaliśmy, aż wybudowaliśmy" - kiwaczek- dziwaczek

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dave
    Kataster nie wejdzie z prostej przyczyny - na wsiach jest mnostwo biednych ludzi posiadajacych wielkie domy, ktorych kataster pozbawilby srodkow do zycia. Stad jego wejscie nie odbedzie sie w najblizszych latach na pewno.

    D.
    To akurat żaden argument. Jak ktoś będzie miał aż tak źle to się będzie ubiegał o ulgi i inne takie i będzie zwolniony. A tym bardziej rolnicy.
    Kataster dotknie najbardziej tzw. "średniaków dorobkiewiczów", którzy dorobili się domu, ale do obrzydliwie bogatych niestety nie należą.
    Bogatym z kolei te kilka czy kilkanaście stów rocznie nie zrobi większej różnicy.
    Ja w każdym razie się nie przejmuję. Póki co mam większe problemy i bardziej namacalne. A do katastru tak jak pisaliście jeszcze długa droga.

  17. #17

    Domyślnie

    no więc zamierzchła przyszłość (z rozmowy wynika)będzie za 2-3 lata. niektórzy nie zdążą skończyć budowy - ci, co właśnie zaczęli.
    bajzi
    "budowaliśmy, budowaliśmy, aż wybudowaliśmy" - kiwaczek- dziwaczek

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał bajzi
    no więc zamierzchła przyszłość (z rozmowy wynika)będzie za 2-3 lata. niektórzy nie zdążą skończyć budowy - ci, co właśnie zaczęli.
    Z rozmowy z kim? Czy w ogóle już zaczeły się prace nad przygotowaniem katastu czyli rejestru? Przecież bez tego nie ruszą z poborem podatku!

  19. #19

    Domyślnie

    kataster już powoli opracowywują. Każdy dom będzie inaczej wyceniany. Zależeć to pewnie będzie od roku budowy domu, jego położenia względem dużych miast (pod W-wą wiadomo będą najdroższe domy). No i oczywiście inny podatek będą płacić właściciele 100 m gierkówek, a inny 100 m domów z lat 90 tych. A chałupy na wsi będą wyceniane według ich realnej wartości. Jak ktoś na wsi pobudował 3 piętrowy dom z wysokim podpiwniczeniem, to dlaczego ma nie płacić katastru, tylko dlatego, że ma jedną krowę w oborze i psa na łańcuchu
    A kataster na pewno zostanie wprowadzony, bo jesteśmy chyba ostatnim w Unii krajem bez tego podatku.
    Nie znoszę płacić podatków, tak, jak Wy wszyscy, ale podatek katastralny uważam za jeden z najsprawiedliwszych na świecie. Podstawą jest realna, rynkowa wartość chałupy. Tyle, żeby to było dwa promile, a nie 2%

  20. #20

    Domyślnie

    z rozmowy z panem bankowcem. ale do niego dotarły te słuchy jako i do nas: ktoś powiedział, ktoś usłyszał, ktoś przekazał. ale z mojego skromnego doświadczenia wiem, że jak u nas chodzą słuchy niepokojące, to rzeczywistość powali na kolana.
    bajzi
    "budowaliśmy, budowaliśmy, aż wybudowaliśmy" - kiwaczek- dziwaczek

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony