dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 33
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) ZŁOTOUSTY Avatar mieczotronix
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    2.203
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    29

    Domyślnie podłogówka + wylewka + klepka

    jest tak: mam salon, a w nim mam ogrzewanie podłogowe wodne i połowa salonu jest w płytkach, a drugą połowę zostawiłem sobie pod parkiet, wylałem go specjalnie niżej, żeby nie było kłopotu z położeniem klepek. Stwierdziłem, że łatwiej będzie wylać na ten dołek wylewkę samopoziomującą, jeśli okaże się zbyt głęboki, niż pruć go, jeśli okaże się że parkiet się nie mieści. Wtedy jeszcze nie miałem rozeznania, co jest na rynku. Jak przyszło do kupowania parkietu, parkieciarze zaproponowali mi na podłogówkę panele 2 warstwowe. Takie panele mają 10 mm grubości. Pomyślałem, że po prostu kupi się wylewkę samopoziomującą i wyleje brakujące 10 mm, a na to przyklei się te panele. Ale okazało się, żę parkieciarze nie chcą tego robić - coś kwękają i kręcą. Zapytałem innego parkieciarza co o tym myśli i powiedział mi, że wylewki samopoziomujące po jakimś czasie odchodzą od podłoża, nawet nie pękają, ale nie trzymają się betonu, na który je wylano i dudnią i pewnie dlatego ci pierwsi parkieciarze nie chcą mi jej zrobić.
    No i mam pytanie co tu robić? Czy faktycznie nie wymyślono jeszcze takiej wylewki, która nie odlezie? Jeśli nie wylewką, to czym podnieść poziom o te 10 mm? A może nie podnosić, tylko dać dechę 20 mm?
    Styropianu pod podłogówką mam 10 cm + 2 cm tego ze sreberkiem, na którym leżą rurki. Może trochę przez te dechy ciepła się przebije (mam tam na 17 m2 dwa oddzielne zwoje rury)? Zawsze 2-ga połowa salonu będzie hajcować przez gres. Jak myślicie, co zrobić?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    invx

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.066

    Domyślnie

    eee..., to czy odejdzie od podloza, zalezy od jego przygotowania, jak bedzie dobrze i starannie przygotowane czyli: jesli wylewka jest idealnie gladka, nalzezalo by ja porysowac czyms, pozatym bardzo dokladnie, wyczysci z pylu, zagruntowac, i nie ma prawa odejsc, acha i jeszce zeby potem ta wylewka poziomujaca, miala odpowiednie warunki do schniecia.


    P.S.
    ja mialem parkieciarza co nie wiedzial co to woskowanie parkietu.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar nurni
    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Posty
    2.863
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    281

    Domyślnie

    Mieczu
    Do tego ni musisz używać tylko wylewek samopoziomujących.
    Są wylewki, na bazie cementu, (przemysłowe) które jak położysz to nic ich nie ruszy. Nia pamiętam już nazw ale znajdziesz w sieci pod hasłem posadzki/podłogi przemysłowe. Podłoże i tak trzeba przygotować i to solidnie np. robiąc kątówką "siatkę" o oczkach 5 x 5 cm o głębokości ok 1 cm. Mi tak ostatnio poprawiali schody. Dopilnowałem żeby odpowiednio "porysowali" powierzchnię i do tej pory jest OK. Przed wylewaniem zagruntowali jeszcze "mleczkiem" cementowym żeby wylewka samopoziomująca lepiej trzymała.
    Wyczytałem (chyba www.parkiet.pl), że na podłogówkę max. grubość drewna na podłogówce to właśnie te 10 mmm, więc chyba dechy odpadają.

    Pozdrawiam
    Mój DOM na mojej ZIEMI.
    Dziennik
    Komentarze

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Skoro tak gadaja praktycy że odejdzie to coś w tym musi byc może ma inna rozszerzalność niz wylewka betonowa i faktycznie sie oddziela. Z drugiej strony dawać dodatkowo dechy na ogrzewanie podłogowe to już całkiem przestanie grzać . Może kup jakąś tanią terakote i nią wyrównaj ta różnice poziomów. Jakoś nie słyszałem jeszcze aby terakota się oddzielała od podłoża. Czy liczył ci ktoś tą podłogówkę z uwzglednieniem parkietu/paneli ???. Na mojego nosa to mogą się te panele strasznie rozsychać i kurczyć i mogą być szpary na łączeniach uczulam na to niech zeznaja jak na spowiedzi czy te panel to podłogówke napewno przetrzymają i nie bedzie szpar.
    Pozdrawiam

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) ZŁOTOUSTY Avatar mieczotronix
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    2.203
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    29

    Domyślnie

    o sensowności kładzenia drewna na ogrzewanie podłogowe nie ma co tu dyskutować, bo ten kawałek parkietu to sprawa honorowa. To jest prezent dla mojej żony. Bardzo chciała mieć tam drewno, więc będzie je miała. Teraz tylko kombinuję, jak to zrobić porządnie.
    A wie ktoś coś o ATLAS TERPLAN R?
    na stronach producent pisze tak "może być zastosowany do wykonania podkładów w następujących układach: jako zespolony z istniejącym podłożem (minimalna grubość warstwy –5 mm), na warstwie oddzielającej (minimalna grubość warstwy – 20 mm), a także do wyrównywania powierzchni istniejących jastrychów grzewczych. Można go używać tylko wewnątrz budynków. Grubość jednej warstwy wylewki, w zależności od przyjętego rozwiązania powinna wynosić 5÷30 mm. "

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Mieczu lubię polskie produkty ale takie z nalepka Atlas to już od dawna omijam z daleka. Sam nie wiem czy to ja mam jakiegoś wyjatkowego pecha ale jaki produkt atlasa bym nie kupował to już byle co jest od niego lepsze. Aż grzech dordzać obce no ale jak napisałeś sprawa jest honorowa to musi być przyzwoicie bo kurcze satysfakcja małżonki to nie byle co to nagroda najzaszczytniejsza. Popatrz se na stronkę http://www.deitermann.pl/ dryndnij do nich z problemem jeszcze nigdy mnie na lodzie nie zostawili i jak cos doradzili to było git. A jak nie doradzili to już nikt nie doradził i nie kręcili że będzie dobrze jak miało być źle. Pogadaj tylko z jakimś technicznym raczej z handlowcami/sprzedawcami to se odpuść.
    Pozdrawiam

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    dobrzykowice

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    2.955

    Domyślnie

    Porozmawiaj z userem janzar, zawodowo wykonuje wszelkiego typu posadzki i wylewki, powinien Ci cos konkretnego poradzić....głupio by było gdyby po jakims czasie prezent zaczął odłazić od podłogi

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Mieczu ja gdybym obiecał drewno to dałbym dechy. Nie ma to jak drewniana podłoga. Wtedy i problem wylewki samopoziomującej odpada.

  9. #9

    Domyślnie

    Rozumiem, ze w przypadku Miecza to sprawa honorowa, ale jak grzeje podlogowka przez drewno? Ma sens takie rozwiazanie?
    Wszystkie Ryśki to fajne chłopaki...

  10. #10

    Domyślnie

    Całkiem nieźle grzeje przez drewniane panele warstwowe o grubości do 16 mm (np Tarket), klejone do podłoża tak jak parkiet.
    Ćwiczone przez 3 zimy

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) ZŁOTOUSTY Avatar mieczotronix
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    2.203
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    29

    Domyślnie

    no tylko że ja mam do wyboru albo 20 mm (grzeje komuś przez tyle?) albo 10 mm + ta wylewka

  12. #12

    Domyślnie

    Ja bym lał i kładł drewno. Ale to tylko moje osobiste zdanie, i nie chciałbym wywoływać jakiejś wielkiej awantury.
    Ważne jest za to, żeby zastosować odpowiednia wylewkę, która nie chłonie wilgoci, typowe produkty cementowo gipsowe raczej odpadają, najlepsze chyba są polimerowe (np Uzin).
    Każdy przyzwoity parkieciarz zmierzy wilgotność podłoża przed układaniem podłogi a osiągnąć wymaganą wilgotność przy typowych masach samopoziomujących nie jest łatwo.
    Jeśli można prosić napisz jaką konkretnie podłogę chcesz kłaść.
    Pozdrowienia

  13. #13

    Domyślnie

    cześć. mniejsze ryzyko wydaje się położyć dechy bez cienkiej dodatkowej wylewki, która nagrzewając się będzie na pewno inaczej pracować niż płyta pod nią. cześć

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) ZŁOTOUSTY Avatar mieczotronix
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    2.203
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    29

    Domyślnie

    cały problem polega na tym, że pod spodem jest podłogówka (wodna) - i to faktycznie może powodować odłażenie wylewki - na pewno za to nie będzie problemu z jej wyschnięciem

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał mieczotronix
    cały problem polega na tym, że pod spodem jest podłogówka (wodna) - i to faktycznie może powodować odłażenie wylewki - na pewno za to nie będzie problemu z jej wyschnięciem
    Witam
    Potwierdzam to co napisał inwestor firma Deitermann do tej pory mnie nie zawiodła, proponuję zasięgnij tam porady. Naprawdę warto. Dzięki nim rozwiązałem kilka swoich problemów ( izolacja piwnicy, izolacja przeciwwilgociowa łazienki, zabezpieczenie przejść rur kanalizacyjnych przez ściany na zewnątrz)
    Pozdrawiam


    Deha z Podlasia

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał goky
    Całkiem nieźle grzeje przez drewniane panele warstwowe o grubości do 16 mm (np Tarket), klejone do podłoża tak jak parkiet.
    Ćwiczone przez 3 zimy
    A jak to wyglada? Jak parkiet czy jak panele?

    Jak bede projektowal to jaka rozica poziomow w wylewkach powinna byc miedzy poziomem pod terakote a drewno? Tak z grubsza, zeby uniknac problemu Miecza..
    Wszystkie Ryśki to fajne chłopaki...

  17. #17

    Domyślnie

    Dokładnie panele np http://www.tarkett.pl/prod_drewniane.html czy choćby deska barlinecka - ważne jest prostopadłe ułożenie włókien w warstwach drewna oraz klejenie do podłoża jak parkietu.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał kortezjan
    cześć. mniejsze ryzyko wydaje się położyć dechy bez cienkiej dodatkowej wylewki, która nagrzewając się będzie na pewno inaczej pracować niż płyta pod nią. cześć
    a dlaczego ma inaczej pracować, czy spodziewasz się znacząco różnej temperatury, niż powierzchnia jastrychu czy raczej o kilka rzędów innego współczynnika rozszerzalności liniowej tych warstw?
    Oczywiście jak każdy mogę się mylić ale podtrzymuje swoje zdanie, że osobiście bym wylał.
    Moje doświadczenia są takie, ze nawet ze wzglęu na poziom wilgotności (nawet przy załączonym ogrzewaniu przez tydzień urwało się tylko 2%) usunięcie wylewki firmy ... i położenie nowej 3mm warstwy wylewki polimerowej (na której prace można rozpoczynac po 24 godzinach od wylania) nie spowodowało rzadnych zauważalnych niekorzystnych objawów.
    Po 3 latach twierdzę, że podłogówka to jest to (choć czasami pomieszczenie wymaga extra nawilżania - ale to może nie tylko kwestia rodzaju ogrzewania)

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał kortezjan
    cześć. mniejsze ryzyko wydaje się położyć dechy bez cienkiej dodatkowej wylewki, która nagrzewając się będzie na pewno inaczej pracować niż płyta pod nią. cześć
    a dlaczego ma inaczej pracować, czy spodziewasz się znacząco różnej temperatury, niż powierzchnia jastrychu czy raczej o kilka rzędów innego współczynnika rozszerzalności liniowej tych warstw?
    Oczywiście jak każdy mogę się mylić ale podtrzymuje swoje zdanie, że osobiście bym wylał.
    Moje doświadczenia są takie, ze nawet ze wzglęu na poziom wilgotności (nawet przy załączonym ogrzewaniu przez tydzień urwało się tylko 2%) usunięcie wylewki firmy ... i położenie nowej 3mm warstwy wylewki polimerowej (na której prace można rozpoczynac po 24 godzinach od wylania) nie spowodowało rzadnych zauważalnych niekorzystnych objawów.
    Po 3 latach twierdzę, że podłogówka to jest to (choć czasami pomieszczenie wymaga extra nawilżania - ale to może nie tylko kwestia rodzaju ogrzewania)

  20. #20

    Domyślnie

    Co do grubosci desek to mozliwosc grzania zalezy od proporcji
    miedzy oporem cieplnym desem i izolacji pod podloga. W zasadzie
    jesli podloga jest na gruncie i sa to typowe deski podlogowe to izolacja powinna miec 200-250 mm. Inaczej proporcje oporow spowoduja odplyw zbyt duzych ilosci ciepla do gruntu i nie wyciagniesz wiecej niz np 30W/m2 zamiast projektowanych 50 czy 70W,albo pogodzisz sie z gigantycznymi stratami ciepla i podniesiesz t zasialnia.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony