dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    carlo.e

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    2

    Domyślnie Wentylator łazienkowy w bloku - zgodny z prawem bud czy nie?

    Od paru lat mam w łazience (i w WC) - I piętro w 4-kondygnacyjnym bloku z lat 80, WK-70, kanały zbiorcze, wentylacja działała w WC raczej odwrotnie, a w łazience po każdym prysznicu w kabinie prysznicowej rosa ciekła po ścianach - wentylatorki łazienkowe zamiast kratki. Kominiarze chodzą co roku, ale po ostatniej wizycie zostałem wezwany do usunięcia "wentylacji mechanicznej", bo zakłócam i zagrażam życiu i zdrowiu. Powołano się m.in. na stare rozporządzenie (z 1995) o warunkach technicznych dla budynków, które zabraniało zakładania wentylatorków łazienkowych na wlotach do kanałów zbiorczych, ale już jest nowe rozporządzenie (z 2002), w którym tego przepisu nie ma; nie ma też np. zastrzeżenia, że do budynków z lat 80 stosuje się poprzednie przepisy. Moja administracja się upiera, że do starych budynków - stare prawo. Jakaś logika w tym jest, ale pytanie: czy rzeczywiście formalnie tak jest (jakiś przepis), i czy wentylatorek łazienkowy rzeczywiście coś zakłóca. Z góry wdzięczny, zafrasowany

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... PIWNY GURU FORUM
    Jerzysio

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    5.923

    Domyślnie

    Z tego co wiem to na wspólnych ( z sąsiadami ) kanałach montowanie
    wentylatorów jest zabronione. Jakiś czas temu znalazł się koleś który w bloku wybudował sobie kominek i pchnął to do wspólnego kanału.....
    Oczywiście to nie to samo, jednak przepływy w kanale obliczonym na konkretną ilość m3, przy dodatkowej ilości wpychanej przez wentylator, powodować może słabszy przepływ normatywny u sąsiadów. Z tego można wyciągać następne wnioski, co to oznacza dla sąsiadów.
    Pozdro
    J

  3. #3

    Domyślnie

    To nie do końca jest tak, jak pisze Jeżysio.

    Rzeczywiście, prawdą jest, że stosowanie wentylatorów na zbiorczych kanałach jest zabronione. Problem w tym, że przy takim zamontowaniu nie tyle wystąpi słabszy przepływ normatywny, ale wręcz wystąpi wtłaczanie powietrza zużytego z łazienki carlo.e do pozostałych pomieszczeń podłączonych do pionu wentylacyjnego.

    carlo.e, pamiętaj poza tym, że jeżeli masz zamontowane w łazience urządzenie gazowe pobierające powietrze do spalania z tej łazienki, to prawdą jest, że wentylacja u Ciebie zagraża zdrowiu i życiu ludzi. Poza tym wtedy stosowanie wentylacji mechanicznej wyciągowej jest również zabronione.

    Co do przepisów, administracja ma rację. A gdyby nawet było inaczej, to i tak w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa zdrowia i życia ludzi musisz zastosować się do postanowień zawartych w protokole z kontroli. Przeczytaj paragraf 2, p. 1 tego rozporządzenia.

    W nowych przepisach nie znajdziesz zapisu o stosowaniu wentylacji mechanicznej w kanałach zbiorczych z bardzo prostego powodu. Obecnie stosowanie kanałów zbiorczych jest zabronione .

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    carlo.e

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dziękuję za te przyczynki. Pieca gazowego nie mam, ale uznałem racje ADM-u, zdemontowałem wentylatorki i ku mojemu zdumieniu kratki (założyłem normalne plastikowe po 11 zł) ciągną całkiem przyzwoicie. A jeśli chcę sobie dobrze przewietrzyć łazienkę i WC, otwieram (albo rozszczelniam) na chwilę któreś okno w pobliżu. Kominiarze pokazali mi z anemometrem przy kratce w moimWC-cie, jaka to różnica. Byłem pod wrażeniem. Pozdrawiam, najlepsze życzenia świąteczne i noworoczne - Carloe

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... PIWNY GURU FORUM
    Jerzysio

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Posty
    5.923

    Domyślnie

    ... i Tobie również wszystkiego najlepszego
    J

    Czajnik .. a ja się piszę przez "rz", jakby co ?

  6. #6

    Domyślnie

    Rzeczywiście. Najmocniej przepraszam za naruszenie dobra osobistego.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony