dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 63
  1. #41
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Sp5es

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.549

    Domyślnie

    Metoda jest bardzo prosta na zwalczenie.

    złóż reklamację na PIŚMIE ze zdefiniowanym roszczeniem gwarancyjnym. Nie tylko za materiał, ale i za usunięcie wykwitów. Najpierw poczytaj ulotki. co obiecywali, a co nie. (patrz naprawienie szkody - Kodeks Cywilny)

    Jak nie załatwią w 14 dni NA PIŚMIE, to z definicji reklamacja jest uznana. (kodeks cywilny). Nawet lepiej nie monituj, ani się nie dowiaduj. ICH PROBLEM. Potem to już full luksus. Nawet w sądzie. Nie przyjmuj nic ustnie. Zarządaj w piśmie pisemnej decyzji i uzasadnienia. To ciężkie działo !

    Reklamacja "na gębę"ma na celu rozmydlenie tematu, a może się facet zniechęci i wyłączy. To stary trik producentów.

    Lub napisz - pisemnie potwierdzam ustnie złożoną reklamację z dnia....
    Trochę skracasz im efektywne terminy. On (sprzedający) powinien był na podstawie zgłoszenia sporządzić protokół reklamacyjny. Specjalnie tego nie robią.

    Odpowiada sprzedający, a czy sobie przypozwie producenta, to jego problem, i Ciebie nie obchodzi, jak podzielą sobie koszty, odpowiedzialność itd.

    Tu oczywiście wina producenta. CRH zna ten temat na pamięć tylko trzyma z chlebodawcą - producentem. Udają cielę.

  2. #42
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał mandaryn
    Brzoza dzięki za replikę ale nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi. Soli mineralnych się nie dodaje one po prostu znajdują się w zaprawie. Są to sole najczęściej wapnia ( bardzo szkodliwe dla klinkieru), sodu, magnezu, żelaza itd. Ze względu na to że nasiąkliwość cegły klinkierowej jest bardzo mała i nadmiar wody zarobowej nie może być wchłonięta przez cegłę, wydostaje się ona na zewnątrz czyli na lico i tam albo wysycha i masz białę solne plamy albo przy niskich temperaturach szybko sole krystalizują i też masz białe plamy solne.
    Jeszcze raz podkreślam nie są one szkodliwe o ile nie są to wykwity wapienne.
    pozdrawiam
    Mandaryn
    co do wpływu soli na klinkier nie ma miedzy nami róznicy
    zgadzam sie z Toba
    i nie kwestionuje że sole moga znaleźć się w zaprawie ...
    zwykłej zaprawie ...
    ale nie tej ... specjalnej do klinkieru !
    Cytat Napisał Marzanna Guzikowska
    Witam! Jestem wkurzona, bo dziś zobaczyłam na naszych pięknych klinkerowych kominach białe wstrętne wykwity solne. Kominy murowane były cholernie drogą specjalną zaprawą fugującą do klinkeru.
    Mandaryn ... uważam, ze dlatego płaci sie tak drogo za zaprawe specjalna do klinkieru ... aby tych soli tam nie było ...
    dlatego wykluczyłem wykwity z zaprawy ...


    pzdr

  3. #43
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    marmar

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Posty
    2

    Domyślnie

    Ja posmarowałem białe wykwity na klinkierze olejem jadalnym.Teraz czekam na skutek.Narazie wygląda to świetnie,nalot znikł a cegła wygląda lepiej.Tylko nie wiem co zrobić z nalotem na fugach.Fuga jest grafitowa.Może ktoś zna dobry sposób?
    marmar

  4. #44
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    marmar

    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Posty
    2

    Domyślnie

    Ja posmarowałem białe wykwity na klinkierze olejem jadalnym.Teraz czekam na skutek.Narazie wygląda to świetnie,nalot znikł a cegła wygląda lepiej.Tylko nie wiem co zrobić z nalotem na fugach.Fuga jest grafitowa.Może ktoś zna dobry sposób?
    marmar

  5. #45

    Domyślnie

    Drogi Sp5es.
    A niby jaką wadę tego klinkieru lub zapraw chciałbyś reklamować?
    Wykwity nie są traktowane jako wada techniczna. W ulotkach producentów klinkieru, podobnie jak i producentów betonowej kostki brukowej oraz dachówek cementowych, jest wzmianka o możliwości powstawania wykwitów! Jest też wyjaśnione z jakich powodów się pojawiają i że po roku/dwóch zjawisko to ustępuje.
    Poducent klinkieru moze odpowiadać za wymiary, wytrzymałość, nasiąkliwość.Poducent zapraw za wytrzymałość, czasy wiązania, zawartość określonych związków chemicznych. Pewnie przy złożeniu reklamacji, producent udowodni, że jego produkt spełnia wymagania określonych norm i/lub aprobat technicznych.

    Trzeba murować najlepiej jak się umie, a wyjdzie jak będzie!
    Szatan, szóstki trzy...

  6. #46
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gerion

    Zarejestrowany
    Nov 2004
    Posty
    854
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    125

    Domyślnie

    A ja zapytam profilaktycznie. Właśnie mi kończą obmurowywać Schiedla klinkierem (cegłą, nie płytkami). Klinkier niemiecki Penter, zaprawa polska Quick-mix.
    Po robocie mają całość umyć i zaolejować. Czy w związku z tym muszę jeszcze skakać po wieźbie i impregnować fugę (fuga "cofinięta" ok 0,8 cm wgłąb) tymi impregnatami hydrofobowymi, o których Sp5es pisze?
    Czy potraktować jakimś innym preparatem sam klinkier?
    No i czy po wymurowaniu obwinąć całość folią (ma padać) i na jak długo? Jak się dba o ten cholerny klinkier?

    ZNalazłem u Quick-mixa taki środek Vesterol SSW. Czy czymś takim zarza po wymurowaniu kominów, całość zaimpregnować? Czy odczekać zimę i zrobić to dopiero na wiosnę?

    pozdrawiam
    Gerion

  7. #47

    Domyślnie

    Odnawiam ten wątek, bo proces tworzenia wykwitów jest rozległy w czasie. U mnie już drugą zimę pojawiają się białe plamy i zaczynamy reagować lekko alergicznie. Przeczytałem nie tylko ten wątek i zauważyłem, że zdecydowana część doradców natychmiast radzi zastosować środki specjalistyczne itd. U mnie tymczasem biały nalot schodzi pod wpływem wody: problemem NIE JEST ZMYCIE tego nalotu ale fakt, że PONOWNIE SIĘ TWORZY. Nalot tworzy się zarówno na powierzchni cegły (CRH Sahara) jak i na spoinie (głównie Alpol). Patrząc na łatwość zmywania wodą mam wątpliwości czy to nalot wapienny - kiedyś miałem spaprane płytki na biało (w innym domu) i wiem ile się nawalczyliśmy różnymi cudownymi preparatami.
    I jeszcze jedno co do soli. Ktoś powyżej napisał, że nikt nie dodaje do zaprawy soli mineralnych. U mnie takich soli dodawano na budowie (!): jest u mnie twarda woda, więc ma dużo wapnia - może to powoduje, że białe wykwity pojawiają się po raz kolejny? Czy zalecenie aby zaprawa była półsucha wiąże się właśnie z możliwością dodawania soli z wody?

  8. #48

    Domyślnie

    Witam
    Jesienia rozpoczołem budowe ogredzenia.
    Wymurowane mam dwa słupki z cegły klinkierowej (Wienerberger - Kosmo).
    Zwykłej zaprawy uzywalem do zalewania słupka wewnątrz, natomiast miedzy cegły (i fugi) zaprawy CRH grafit.

    I teraz mam te wykity

    Mam jeszcze 30m do zrobienia , czy mozna jakos zapobiec tym wykwitom

  9. #49

    Domyślnie

    a ja mam taki wykwit, powstal tylko w miejscu gdzie sąsiad ma murek...prawdopodobnie miedzy moja sciane i murek wlatuje woda deszczowa i dlatego powstal ten wykwit...sciana w miejscu wykwitu jest bardziej wilgotna(grzyb to raczej nie jest). Czy możliwe jest ze jesli woda przestanie wlatywac miedzy murek i sciane po ociepleniu to wykwit nie bedzie powracal?. Radzicie dla przezornosci zastosowac jakies srodki chemiczne przed tykowaniem wewnetrznym czy wytarczy mechaniczne usuniecie?

  10. #50

    Domyślnie

    dołączam się do posiadaczy wikwitów
    cegła jopka, zaprawa bolix -25 zł/worek, słupki zalane wewnątrz betonem, gdybym wiedziała że wykwity wyjdą, kupiłabym zwykłą zaprawę... na razie zmywam wodą, zobaczymy za jakiś czas jak będzie

  11. #51

    Domyślnie

    Mam wykwity: cegła kosmo, zaprawa - już nie pamiętam, ale do klinkieru, czarna, po 30 pln za worek. Wysolenia na 1/3 dolnej fug. Raczej podejrzewam producenta....

  12. #52

    Domyślnie

    `Wykwity białe (solne) na klinkierze są efektem (w większości przypadków) wytrącaniem się soli, którą dodaje się w procesie technologicznym. Wystarczy zmyć to wodą i jest OK.

  13. #53
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ilod

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    1

    Domyślnie

    HE HE!
    a ja wiem dlaczego sie pojawiają wykwity na klinkierze!
    ba !!!
    wiem jak je neutralizować!
    dobra zaprawa do murowania klinkieru?!!!!
    no brawo!
    tylko co znaczy :
    "DOBRA" ?
    wierzycie sprzedawcom którzy łajno uznają za dobrą zaprawę by więcej sprzedać?

    a na poważnie:
    za rzadka i za bogata w cement zaprawa wypełniająca słupki.
    użycie do zaprawy cementu z dodatkami! (wiem.. powtarzam się)
    Użycie kiepawej cegły.. ale to margines. kilka na 100 przypadków. a JOPEK choć klną go wszyscy za wymiary i równość.. pod względem wykwitów, zabezpieczania przed wykwitami... ZERO KOSZTÓW

  14. #54

    Domyślnie

    mamy parapety z klinkieru i dolna część elewacji, w tym roku bedzie jeszcze klinkierowy taras. nie mamy problemu z żadnymi zaciekami ani wykwitami, choc tez sie tego obawiałam bo u nas w pracy takie obrzydlistwo wylazło na murku klinkierowym.
    Ale fachowiec, ktory nam to robił uspokoił, że jak sie dobrze klinkier polozy to nie ma prawa nic sie dziac. jakiej zaprawy używal to nie wiem, to samo z fugami (ak nie zapomne to spytam męża, on bedzie wiedzial).
    Wiem tylko, że po położeniu klinkieru, nie fugował od razu tylko fugowanie było po ok. 2 tygodniach, poniewaz jak tłumaczyl, musi to wszystko przeschnąć itp. Dokładnie tego nie wytłumacze bo sie nie znam i nie chcialabym tu przeklamac, faktem jest, że nic złego sie nie dzieje i wszystko wygląda tak jak ma wyglądac.

  15. #55
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rafal9
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    2.030
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    44

    Domyślnie

    Odświeżam,

    jakiej zaprawy i jakiej fugi użyć do płytek klinkierowych kładzionych na tarasie i do płytek cokołowych?

  16. #56

    Domyślnie

    Ja tam się na klinkierze nie znam chodź pracowałem w klinkierni i jedno wiem co roku na wiosnę dział sprzedaży firmowi budowlańcy pucowali kwasem solnym bo były wykwity oczywiście nie stężonym a słabym roztworem po takim pucowaniu klinkierowa ściana wyglądała pięknie .... przez jakiś czas.
    Szef produkcji w tymże zakładzie oświcił mnie że te wykwity po paru latach ustępują i te typy tak mają, a kwas solny jest najtańszym i jednym z najlepszych środków do walki z wykwitami i śladani po zaprawie a olej np.: jadalny to jest do frytek smażenia a nie do pucowania klinkieru
    Pozdrawiam

  17. #57
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    michalu

    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    2

    Domyślnie

    A propos tematu.Jestem na etapie budowy słupków do bramy i furtek.

    Gdzieś wyczytałem , żeby nie traktować klinkierowych słupków jako szalunku do wypełnienia betonem, właśnie ze względu na ewentualne konsekwencje w postaci wykwitów.
    Na ile to prawda?
    A jeśli to prawda, to jak wzmocnić konstrukcję słupków dla mocowania dużej, ciężkiej bramy wiszącej dwuskrzydłowej?
    Nie zamocuję zawiasów w samej fudze!
    [/quote]

  18. #58

    Domyślnie

    Mam znajomego który się zajmuje budowaniem płotów, i zawsze robi wewnątrz słupka zbrojenie wychodzące już z fundamentu, później muruje słupki które na bieżąco wypełnia zaprawą ale nie jest to zaprawa zbyt mokra (nie wychodzi z niej woda), elementy do których będą mocowane zawiasy dodatkowo są przyspawane do zbrojenia ( np. dla bram kutych).
    Płoty które wykonał kilka lat temu mają się dobrze i nie robią się wykwity, więc chyba tak jest OK. Ja u siebie zrobiłem tak samo trzy lata temu i też jest OK.

  19. #59

    Domyślnie

    Do dyskusji dodam, że główną przyczyną wychodzenia wykwitów jest woda, czy to w źle zrobionej zaprawie, czy to przez złe zabezpieczenie muru podczas budowy, czy też złą technikę wznoszenia (na listewkę). Przy wznoszeniu na listwę dochodzi bardzo często do poruszenia cegły przy zbyt wczesnym jej wyjęciu i powstaniu nieszczelności w zaprawie lub fudze. Przenikanie wody przez zaprawę prawie gwarantuje pojawienie się wykwitów. Tras w zaprawie/ fudze nie rozwiąże problemów.

    Mam dom częściowo w klinkierze, wiec temat dość dogłębnie sprawdzałem.

  20. #60
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Kajka.Z
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Łódź/ okolice
    Posty
    413
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał ;501088
    mysle inaczej - wykwity solne to zawartość soli i siarczków w glinie uzytej do produkcji cegły...

    pzdr
    jedno i drugie ale niestety prawda tez jest ze od razu sie tego nie usunie wielokrotnie widzialam ladne ogrodzenia, elewacje czy kominy zawalone wykwitami

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony