dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 80
  1. #21
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar U Jaśków
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Posty
    149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    O to to to właśnie hajnel ! Tego oczekuję od całej instalacji - jak trzeba to kominkiem dogrzać a nie jechać na grzałce ruski rok, za potężne pieniądze!
    PC Viessman Vitocal 200 G moc 9,7 kW +grzałka 3/6/9 kW, odwierty 3x85m, sterowanie pogodowe.
    Pow ogrzewania podłogowego 245m2 +garaż. Dom parter+użytk. poddasze, IV strefa klimatyczna Mazury
    Porotherm 30cm+styro grafitowy Austrotherm 15cm, Dach 28 cm Isover SuperMata, okna 3-szybowe
    OZC 8,9 kW + na CWU około 1,0 kW. Rodzina: 2+Psia mać. PC odpalona 23.11.2016.
    Dziennik U Jaśków
    Galeria zdjęć U Jaśków
    KOMENTARZE MILE WIDZIANE POD TYM LINKIEM: Komentarze U Jaśków

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.527
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    O to to to właśnie hajnel ! Tego oczekuję od całej instalacji - jak trzeba to kominkiem dogrzać a nie jechać na grzałce ruski rok, za potężne pieniądze!
    Nie przesadzaj z tymi potęznymi pieniędzmi, zauwaz ze nazimniej jest wtedy gdy jest II taryfa (czyli noc, a i o tych 2 godz w dzien tez nie mozna zapominac), grzanie w waszym regionie w II taryfie jest tylko nieco drozsze niz gazem. sa tacy którzy grzeją tylko czystym prądem w II taryfie i nie narzekają na te "potezne" pieniadze.

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    Witam!

    Czy w takim przypadku pompa nie jest za słaba? Podejrzewam, że cały czas będzie chodzić grzałka aby wspomóc ogrzewanie, a co za tym idzie koszty. Czy jest możliwe, aby temperatura na wejściu przy takiej pompie wystarczyła 35stC i grzałka nie załączała się? Wiadomo, im wyższa temperatura tym wyższe koszty.

    Czy ktoś/ coś? Pomożecie rozgryźć temat? Może ja sama nie dostrzegam plusów takiej pompy 9-ki, że się rzadko załącza (bo pewnie cały czas chodzi) itp... Wady? Zalety? Brać? Nie brać? Będę wdzięczna za pomoc
    Skąd pomysł , że caly czas będą pracowały grzałki ?
    Nawet jeżeli OZC wyszło 12kW a pompa da 9 kW to wynika z tego ,że grzałki załączą się przy temperaturze -10 *C . moc grzałek przy -20 *C wyniesie 4 kW
    To będzie trwało max tydzień w ciągu (zimnego ) roku.

  4. #24
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar tereska77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Kod pocztowy
    18-400
    Posty
    988

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Skąd pomysł , że caly czas będą pracowały grzałki ?
    Nawet jeżeli OZC wyszło 12kW a pompa da 9 kW to wynika z tego ,że grzałki załączą się przy temperaturze -10 *C . moc grzałek przy -20 *C wyniesie 4 kW
    To będzie trwało max tydzień w ciągu (zimnego ) roku.
    Dobrze rozumuje?
    Jesli OZC jest dobrze policzone i kolezanka zdecyduje sie na pompe 9kW, a dom potrzebuje 12-13kW, to przy -20 *C pompa nawet przy wlaczonych grzalkach musialaby pracowac 24 na dobe, zeby osiagnac zadana temperature?
    Jesli grzalki maja jej sie wlaczac juz przy -10 *C, to chyba po prostu potrzebna jest pompa wiekszej mocy???


    Gdy ja stalam przed wyborem pompy, nikt mi nie proponowal pompy o za malej mocy, wrecz wszyscy doradzali przewymiarowanie...

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.527
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał tereska77 Zobacz post
    Dobrze rozumuje?
    Jesli OZC jest dobrze policzone i kolezanka zdecyduje sie na pompe 9kW, a dom potrzebuje 12-13kW, to przy -20 *C pompa nawet przy wlaczonych grzalkach musialaby pracowac 24 na dobe, zeby osiagnac zadana temperature?
    Jesli grzalki maja jej sie wlaczac juz przy -10 *C, to chyba po prostu potrzebna jest pompa wiekszej mocy???


    Gdy ja stalam przed wyborem pompy, nikt mi nie proponowal pompy o za malej mocy, wrecz wszyscy doradzali przewymiarowanie...
    Problem w tym ze ozc jest najprawdopodobniej zle obliczone, jezeli by było pewne ze obciązenie cieplne wynosi 12-13 kW nikt by nie proponował 9 kW.
    Poza tym byc moze będzie wm i wtedy konieczne powtórne przeliczenie ozc.

  6. #26
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar tereska77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Kod pocztowy
    18-400
    Posty
    988

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Problem w tym ze ozc jest najprawdopodobniej zle obliczone, jezeli by było pewne ze obciązenie cieplne wynosi 12-13 kW nikt by nie proponował 9 kW.
    Poza tym byc moze będzie wm i wtedy konieczne powtórne przeliczenie ozc.
    Mowa byla o zlym wyliczeniu, ale w w druga strone Kolezanka pisala o 13,8kW i to bez cwu.
    To jest dosyc duzy dom, do tego IV strefa klimatyczna. Nawet jesli bedzie miala wm, to chyba nie zmaleje jej obciazenie cieplne o 5kW?

  7. #27
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar tereska77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Kod pocztowy
    18-400
    Posty
    988

    Domyślnie

    Ponowie pytanie.
    Jesli dom potrzebuje 12kW, a zamontowana zostanie pompa 9kW, co sie dzieje przy -20? Pompa pracuje non stop?

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.527
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał tereska77 Zobacz post
    Mowa byla o zlym wyliczeniu, ale w w druga strone Kolezanka pisala o 13,8kW i to bez cwu.
    To jest dosyc duzy dom, do tego IV strefa klimatyczna. Nawet jesli bedzie miala wm, to chyba nie zmaleje jej obciazenie cieplne o 5kW?
    Mowa jest o zawyzonym wyliczeniu obciązenia cieplnego nawet bez wm, z wm moze sie zmniejszyc moze nie o 5 kW ale niewiele mniej.

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.527
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał tereska77 Zobacz post
    Ponowie pytanie.
    Jesli dom potrzebuje 12kW, a zamontowana zostanie pompa 9kW, co sie dzieje przy -20? Pompa pracuje non stop?
    Tak

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał tereska77 Zobacz post
    Dobrze rozumuje?
    Jesli OZC jest dobrze policzone i kolezanka zdecyduje sie na pompe 9kW, a dom potrzebuje 12-13kW, to przy -20 *C pompa nawet przy wlaczonych grzalkach musialaby pracowac 24 na dobe, zeby osiagnac zadana temperature?
    Jesli grzalki maja jej sie wlaczac juz przy -10 *C, to chyba po prostu potrzebna jest pompa wiekszej mocy???


    Gdy ja stalam przed wyborem pompy, nikt mi nie proponowal pompy o za malej mocy, wrecz wszyscy doradzali przewymiarowanie...
    A co to jest przewymiarowana ? Gdzie występuje ten parametr . Może jedynie w kciuku.

    Pompę dobiera sie ze świadomością . konsekwencji . Mozna ja dobrać na -10 *C, -20 *C a nawet 30 *C ( też może wystąpić )

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał tereska77 Zobacz post
    Ponowie pytanie.
    Jesli dom potrzebuje 12kW, a zamontowana zostanie pompa 9kW, co sie dzieje przy -20? Pompa pracuje non stop?
    Pompa lubi taką pracę.

  12. #32
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar U Jaśków
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Posty
    149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Łooo, w dobrym kierunku idzie dyskusja, dobre pytania, jeszcze lepsze odpowiedzi ...notuję wszystko. Pan Fachowiec rano jeszcze dostanie wytyczne o przygotowanie również ozc z uwzględnieniem wm. To jest naprawdę szalenie interesująca dziedzina - tylko gdyby w innych okolicznościach, to bym się tak nie denerwowała. Czy są jakieś takie wykresy / tabele gdzie jest ozc, moc pompy , temperatura zewnętrzna i pobór prądu?skąd Wy Ludzie to wszystko wiecie? Szacunek się należy! Jeszcze mnie zastanawia jak wyliczyć potrzebną długość dolnego źródła - u nas piasek wilgotny i żwiry (czwartorzędowe) czy jakoś tak, coś liczyłam wg netu ale głupoty mi wyszły...ale to na następny temat - nie chcę zmieniać kierunku myślowego nowym wątkiem.
    PC Viessman Vitocal 200 G moc 9,7 kW +grzałka 3/6/9 kW, odwierty 3x85m, sterowanie pogodowe.
    Pow ogrzewania podłogowego 245m2 +garaż. Dom parter+użytk. poddasze, IV strefa klimatyczna Mazury
    Porotherm 30cm+styro grafitowy Austrotherm 15cm, Dach 28 cm Isover SuperMata, okna 3-szybowe
    OZC 8,9 kW + na CWU około 1,0 kW. Rodzina: 2+Psia mać. PC odpalona 23.11.2016.
    Dziennik U Jaśków
    Galeria zdjęć U Jaśków
    KOMENTARZE MILE WIDZIANE POD TYM LINKIEM: Komentarze U Jaśków

  13. #33
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar tereska77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Kod pocztowy
    18-400
    Posty
    988

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    A co to jest przewymiarowana ? Gdzie występuje ten parametr . Może jedynie w kciuku.

    Pompę dobiera sie ze świadomością . konsekwencji . Mozna ja dobrać na -10 *C, -20 *C a nawet 30 *C ( też może wystąpić )
    Parametr ten wystepuje na FM

    Pompe dobiera sie na podstawie OZC, a w naszej strefie klimatycznej obliczenia sa robione dla -22.
    Jesli wiem, ze co roku zdarza sie kilka nocy w okolicach nawet -30*C, to nie wybiore pompy, ktora przy -10 pracuje juz na full mocy i jeszcze grzalka sie musi wspomagac.

  14. #34
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał tereska77 Zobacz post
    Parametr ten wystepuje na FM

    Pompe dobiera sie na podstawie OZC, a w naszej strefie klimatycznej obliczenia sa robione dla -22.
    Jesli wiem, ze co roku zdarza sie kilka nocy w okolicach nawet -30*C, to nie wybiore pompy, ktora przy -10 pracuje juz na full mocy i jeszcze grzalka sie musi wspomagac.
    A sprawdzałeś ile popracuje grzałka . Ile to czasu i ile mocy potrzeba tak dostarczyć .
    Teoretycznie instalację też musisz mieć wykonaną na - 30 *C , żeby "przewymiarowywać"

  15. #35
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar U Jaśków
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Posty
    149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Potwierdzam słowa Przedmówczyni, w ciągu ostatnich lat był taki rok (konkretnie nie pamiętam 2011-2013, któryś z tych) kiedy przez 10 dni zimą temperatura nie wzrosła powyżej -20stC (za dnia, w nocy było zdecydowanie gorzej). Przymusowy urlop-fura na benzynkę nie dała rady, a diesle z wioski były uziemione ze 2 tygodnie. A cały miesiąc było wtedy tak koło -15stC, -20stC. Co na to mała pompa w dużej chacie? Trzeba jakoś wypośrodkować "chciałoby się" do zarobków, a przy okazji nie zasuwać w domu w szaliku.
    PC Viessman Vitocal 200 G moc 9,7 kW +grzałka 3/6/9 kW, odwierty 3x85m, sterowanie pogodowe.
    Pow ogrzewania podłogowego 245m2 +garaż. Dom parter+użytk. poddasze, IV strefa klimatyczna Mazury
    Porotherm 30cm+styro grafitowy Austrotherm 15cm, Dach 28 cm Isover SuperMata, okna 3-szybowe
    OZC 8,9 kW + na CWU około 1,0 kW. Rodzina: 2+Psia mać. PC odpalona 23.11.2016.
    Dziennik U Jaśków
    Galeria zdjęć U Jaśków
    KOMENTARZE MILE WIDZIANE POD TYM LINKIEM: Komentarze U Jaśków

  16. #36
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar tereska77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Kod pocztowy
    18-400
    Posty
    988

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    A sprawdzałeś ile popracuje grzałka . Ile to czasu i ile mocy potrzeba tak dostarczyć .
    Teoretycznie instalację też musisz mieć wykonaną na - 30 *C , żeby "przewymiarowywać"
    "las" Sorry za brak polskich znakow.
    Nie sprawdzalam i nie interesowalam sie tym, bo moja pompa grzalki nie ma.

    Majac zrobione ozc, wiedzialam, czego potrzebuje, potem pytalam swojego instalatora i ludzi na forum, jak najlepiej dobrac moc pompy.
    Tak jak napisales, trzeba miec "swiadomosc konsekwencji" i moimi pytaniami chcialam uswiadomic autorce watku, co ja moze czekac w przypadku zlego wyboru.
    Jak bedzie naprawde bardzo zimno, to niech sie wspomaga kominkiem, ale jazda na grzalce od -10 to lekka przesada, nie uwazasz?

  17. #37
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar tereska77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Kod pocztowy
    18-400
    Posty
    988

    Domyślnie

    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    Potwierdzam słowa Przedmówczyni, w ciągu ostatnich lat był taki rok (konkretnie nie pamiętam 2011-2013, któryś z tych) kiedy przez 10 dni zimą temperatura nie wzrosła powyżej -20stC (za dnia, w nocy było zdecydowanie gorzej). Przymusowy urlop-fura na benzynkę nie dała rady, a diesle z wioski były uziemione ze 2 tygodnie. A cały miesiąc było wtedy tak koło -15stC, -20stC. Co na to mała pompa w dużej chacie? Trzeba jakoś wypośrodkować "chciałoby się" do zarobków, a przy okazji nie zasuwać w domu w szaliku.
    W tamtym roku bylo u nas -28, zreszta co roku kilka takich dni sie trafi.

    Musisz miec poprawnie zrobione OZC, bo to podstawa. Moze po poprawkach obciazenie cieplne wyjdzie mniejsze
    Nie proponowal Ci instalator mocniejszej pompy?

  18. #38
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar U Jaśków
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Posty
    149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nie, a na każde moje pytanie, czy 9-ka starczy upierał się przy swoim - na oko tak stwierdził na pierwszej wizycie i koniec i basta i żeby nie przewymiarować. Najgorsze, że na takie dane poszedł wniosek do funduszu o dofinansowanie bo czas gonił i termin składania się kończył, ale tym się pomartwię później. Jak zobaczyłam ozc to mi się nogi trochę ugięły. Grunt to ciepła chałupa. Teraz trzeba jakoś to dociągnąć bez strat w ludziach do końca. A że w starej chatce mam 12stC zimą - trzeba nową zrobić jak należy.
    PC Viessman Vitocal 200 G moc 9,7 kW +grzałka 3/6/9 kW, odwierty 3x85m, sterowanie pogodowe.
    Pow ogrzewania podłogowego 245m2 +garaż. Dom parter+użytk. poddasze, IV strefa klimatyczna Mazury
    Porotherm 30cm+styro grafitowy Austrotherm 15cm, Dach 28 cm Isover SuperMata, okna 3-szybowe
    OZC 8,9 kW + na CWU około 1,0 kW. Rodzina: 2+Psia mać. PC odpalona 23.11.2016.
    Dziennik U Jaśków
    Galeria zdjęć U Jaśków
    KOMENTARZE MILE WIDZIANE POD TYM LINKIEM: Komentarze U Jaśków

  19. #39

    Domyślnie

    A jak ja mam OZC wyliczone na 9,65 kW (u asolta) to jaką moc pompy wybrać ? 9 kW czy 12 kW ?
    Buduję dom podobny do Kamea 2G. 160 m2 pow. uzytkowej. 202 m2 całość.

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    A jak ja mam OZC wyliczone na 9,65 kW (u asolta) to jaką moc pompy wybrać ? 9 kW czy 12 kW ?
    Ja wybrałbym 10kW
    Dom o powierzchni użytkowej 160 m2 plus nieogrzewana piwnica 40 m2. Pompa ciepła 7,7 Viessmann Vitocal 222-G.Uruchomiona 2010r. Wbudowany zbiornik na CWU 170 ltr. 100 % podłogówka. DZ pionowe 2x80 mb. Ściany suporeks 24 cm + styro 20 cm grafitowy swisspor 0,031. Poddasze 30cm wełny. Okna 3-szybowe 6 - komorowe, U szyby 07, okna pewnie koło 1. Wentylacja mechaniczna z reku Vitovent 300 - 300m3/h z automatycznym baypasem. Oczyszczalnia Eko-Bio 2500. Odkurzacz centralny Beam SC 335 Platinium

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony