dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 80
  1. #61

    Domyślnie

    mój błąd..byłem pewny, że masz pompe p-w, a ten model to gruntówka, więc spokojnie....
    dla p-w moc podaje się dla 7/35 (więc w ujemnych temperaturach ta moc jest sporo mniejsza - np. dla -20, będzie mieć ona moc np. 7kw), a dla gruntówek 0/35 - więc wszystko jest w porządku...dla ujemnych też taka będzie, bo temperatura DZ aż tak się nie zmieni...nieporozumienie dlatego, że nie wyczytałem wcześniej dokladnie jaki masz model, a przeoczyłem informację w 1 poście o odwiertach
    Ostatnio edytowane przez JTKirk ; 25-11-2016 o 19:30
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  2. #62

    Domyślnie

    a napisz jeszcze, czy była duża różnica w cenie pomiędzy 9,7kw a 13kw ??
    bo skoro potrzebujesz 9,9kw+cwu, to jak będzie -20C, to będzie mały niedobór, grzałki będą pracować (zakładając, że obliczenia są poprawne) - ale dni z -20C może w ogóle nie być, a jak będą, to pewnie będzie to kilka,kilkanaście godzin....
    Tak czy siak - pierwszy sezon grzewczy swoje weźmie - tym bardziej że PC odpalona dopiero teraz...
    a jakie masz temperatury na DZ ??
    Ostatnio edytowane przez JTKirk ; 25-11-2016 o 19:32
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  3. #63
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar U Jaśków
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Posty
    149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    a napisz jeszcze, czy była duża różnica w cenie pomiędzy 9,7kw a 13kw ??
    bo skoro potrzebujesz 9,9kw+cwu,
    szczerze powiem, że nie wiem, wcześniej proponowano mi pompę 21 kW na zapas i po czytaniu forum zrzuciłam ich z palmy jak wskoczyli na temat pompy inni wykonawcy 9,7 kW to był to szok a potem logika i już cenami pompy nie patrzyłam bo wiedziałam, że coś koło 9 potrzebuję, ale na papierze tego nie miałam nigdzie,teraz Pan asolt mi wyliczył dokładnie (wiem, bo sprawdziłam, sama dobrze nie wyliczę OZC ale sprawdzić potrafię i wyłapię każdy błąd i tu było ekstra) mogę dopytać jak chcesz jaka cena 13-tki
    a jeśli chodzi o OZC to potrzebuję 8,9 kW + Cwu w granicach 0,6-1 kW więc to jest RAZEM ok 9,9 kW, a nie jak piszesz 9,9 +CWU liczę się z tym że grzałki czasem się przydadzą...

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    Tak czy siak - pierwszy sezon grzewczy swoje weźmie - tym bardziej że PC odpalona dopiero teraz...
    a jakie masz temperatury na DZ ??
    wiem, o co chodzi, po pierwszym dniu 100 kW na podliczniku z pompy poszło "w komin"- pomijam fakt , że pan instalator powiedział, że grzałka się nie włączy ale nawet jakby to na najmniejszej mocy 3 kW bo tak ustawił... a ja gmeram wieczorem w bebechach programatora i się okazuje, że na najwyższym 3 topniu chodzi 11 h znaczy na 9 kW... zmieniłam na ten pierwszy poziom jak chciał znaczy 3 kW... teraz przez 10 h ledwo 20 kW nabiło... po awarii ruszamy z ogrzewaniem na nowo, teraz znów jest 11stC w domu, dobijemy do 20stki aby trochę mury wygrzać a potem zejdziemy niżej na prace wykończeniowe (pewnie ze 3 miesiące)...dziś wieczorem założyli mi drzwi wejściowe i właśnie weszłam w etap typowo zamknięty) i grzejemy palnik

    A teraz do wszystkich: każdy się mylić może, ale ja i pewnie każdy na TYM FORUM chce dla siebie tylko dobrze, znaczy ciepłego i najlepiej jeszcze taniego domu... a reszta to kompromisy łącznie z rachunkiem za tzw exclusive znaczy trochę cieplej... dziękuję, że pomagacie
    PC Viessman Vitocal 200 G moc 9,7 kW +grzałka 3/6/9 kW, odwierty 3x85m, sterowanie pogodowe.
    Pow ogrzewania podłogowego 245m2 +garaż. Dom parter+użytk. poddasze, IV strefa klimatyczna Mazury
    Porotherm 30cm+styro grafitowy Austrotherm 15cm, Dach 28 cm Isover SuperMata, okna 3-szybowe
    OZC 8,9 kW + na CWU około 1,0 kW. Rodzina: 2+Psia mać. PC odpalona 23.11.2016.
    Dziennik U Jaśków
    Galeria zdjęć U Jaśków
    KOMENTARZE MILE WIDZIANE POD TYM LINKIEM: Komentarze U Jaśków

  4. #64
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar U Jaśków
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Posty
    149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    PS II. przed awarią na DZ było 8 na starcie i spadało do 0 stC , po nocy i ponownym starcie po awarii sprawdzę dla swojego zdrowia wszystkie parametry jutro
    PC Viessman Vitocal 200 G moc 9,7 kW +grzałka 3/6/9 kW, odwierty 3x85m, sterowanie pogodowe.
    Pow ogrzewania podłogowego 245m2 +garaż. Dom parter+użytk. poddasze, IV strefa klimatyczna Mazury
    Porotherm 30cm+styro grafitowy Austrotherm 15cm, Dach 28 cm Isover SuperMata, okna 3-szybowe
    OZC 8,9 kW + na CWU około 1,0 kW. Rodzina: 2+Psia mać. PC odpalona 23.11.2016.
    Dziennik U Jaśków
    Galeria zdjęć U Jaśków
    KOMENTARZE MILE WIDZIANE POD TYM LINKIEM: Komentarze U Jaśków

  5. #65

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Tylko się nie wściekaj,
    jeśli dobrze pamiętam masz obciążenie ok 3,5kW , a PC moc 9kW .
    Chyba jako taktowanie myślimy o bardzo krótkich przerwach w pracy sprężarki.
    Wstępnie można wywnioskować , że masz przewymiarowaną PC i niski przepływ- wtedy rzeczywiście wg wzoru na moc cieplną , zamiast 9 kW masz połowę- i wszystko Ci bangla.Jeśli masz t-capa , to jego min moc 3,5kW.Tylko tyle potrzebujesz w największe mrozy, to ile potrzebujesz kiedy jest +2st?
    Nie wiem jak sterujesz PC- ale tak to wygląda, może sztucznie obniżyłeś moc.Ok-podłogówka i grzanie w T2 , ale przy pełnej sprawności chyba trudno zapanować nad takim przewymiarowaniem.
    To tylko teoria...

    PS
    Postaraj się nie ....(być grzecznym)
    niekoniecznie jest tak jak piszesz. mam obliczone obciążenie 3,2 kW dla -20°C. grzeję grzałką 6 kW. ale grzeję podłogówką ogromną masę betonu (płyta fundamentowa + wylewka), ściany silikatowe, żelbetowy strop. źródło znacznie przewymiarowane, a nie taktuje dzięki bezwładności budynku. w ogóle grzanie podłogówką to zupełnie inna sprawa niż kaloryferami. wymuszam załączenie ogrzewania mniej więcej dwa razy na dobę. gdybym tylko ustawił stałą temperaturę to przy takich temperaturach jak dziś załączałoby się raz na 2-3 dni na kilkanaście godzin.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  6. #66

    Domyślnie

    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    OZC 9,9 kW i pompa 9,7 kW z grzałką
    sugerowałem się tym....a zużycie to w kwh a nie kW
    porównując temperatury DZ, podajemy temperaturę zasilanie/powrót po 1h od rozpoczęcia grzania.
    w tym wątku najlepiej http://forum.muratordom.pl/showthrea...C5%82a/page233
    i jeszcze napisz, ile finalnie masz tych odwiertów
    monitoruj te temperatury DZ, bo te 0C to mi się mało wydaje....
    pierwszy sezon grzewczy temperatury DZ mi szybko poleciały na dół, a okazało się później że 1 pętla była cała zapowietrzona....
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  7. #67
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał karamba2 Zobacz post
    imrahil dokładnie wyjaśnił za Arturo72
    Arturo72 grzeje bezpośrednio nie badziewne grzejniczki i nie zwykłą wyleweczkę 5-7cm a WYLEWĘ 35cm(55m3 betonu)
    jarzysz ?
    Bezwładność i akumulacja samego domu czyli ścian bardzo podatnych na przyjmowanie i zatrzymywanie ciepła w sobie baaarzdo dużo robi.
    Ok- tylko taki system grzania przypomina on/offa , PC rąbie prawie całą mocą (tj krótko działa ,ale z max mocą)
    Pytanie: tylko po co inwerter ?
    Tak tylko dumam...
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  8. #68
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    I jeszcze jedno- większość ludzi z podłogówką nie ma przewymiarowanej PC x3 wzgl obciążenia cieplnego.
    Wnioski mogą być ciekawe
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  9. #69
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    I jeszcze jedno- większość ludzi z podłogówką nie ma przewymiarowanej PC x3 wzgl obciążenia cieplnego.
    Wnioski mogą być ciekawe
    Dodam , że wiele osób osiąga podobne rezultaty w podobnych domach- ale z mniejszą mocą PC.
    Jak to uzasadnić ?
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  10. #70
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Karamba trochę grzeczniej , to po pierwsze ( najpierw pleciesz o badziewnych grzejniczkach ,następnie o jarzeniu-za dużo czerpiesz ze swojego mistrza...)
    Jeśli wszystko jest jasne i oczywiste , to :
    -te 3kW strat to przy ostrym mrozie , jakie zapotrzebowanie będzie przy +5st i jak to się ma z czasem działania PC (zazwyczaj w narzuconych oknach T2)
    -czy jeśli dobierzemy PC np 4 lub 5 razy przewymiarowaną , to co wtedy

    Na w/w i wcześniejsze moje pytania - proszę o odpowiedź również naszego fachowca Asolta

    Zastanawia mnie jeszcze sama bezwładność takiej grubej wylewki - ok potrzeba więcej mocy , aby szybko ją zagrzać. Wtedy długo oddaje ciepło- nurtuje mnie jednak sprawa uzupełniania małych strat i czasu dzialania PC oraz jej mocy ( czy zawsze kiedy uzupełnia straty ma max moc przez większość pracy ?)
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  11. #71
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.392
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał karamba2 Zobacz post
    Zatem musimy grzać mocą 3kW przez godzinę zużywając przy tym 3kWh energii
    Tak by było w przypadku grzania prądem 1:1
    W przypadku PC tak nie jest i to nie tylko dlatego, że zużyjesz 3kWh/COP ale też dlatego, że ten COP zależy od wielu czynników. W tym od % obciążenia inwertera.

  12. #72
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    Dlatego ta moc 9 kW trochę mnie przeraża. Z jednej strony, żeby było ciepło, a z drugiej, żeby nie zwariować przy okazji rachunku za prąd.
    Rachunki nie zależą od PC tylko od budynku który grzeje

  13. #73
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Dodam , że wiele osób osiąga podobne rezultaty w podobnych domach- ale z mniejszą mocą PC.
    Jak to uzasadnić ?
    W pewnym zakresie temperatur wszystkie PC zużywają tyle samo prądu w takich samych budynkach .
    Problem jest gdy PC okaże się za słaba , wtedy spada temperatura w budynku.

  14. #74
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Kol Karamba,
    To jest jasne - tylko tematem ogólnym tu jest moc PC wzgl OZC .
    Nie mam wiedzy w zakresie ilości użytkowników z grubością wylewki typu Arturo, zasady doboru PC powinny być jednak takie same.
    Pytanie :
    czy można znając obciążenie , jasno przewymiarować PC?( nie dobrać tylko na styk)
    Paradoks polega na tym , że dogmatem jest nie mniejsza moc PC od obciążenia.Oczywiście są typoszeregi PC,jeszcze CWU- to wszystko jasne.
    Oczywiście , rozważania dotyczą teoretycznych zasad , a nie krytyki czyjegokolwiek rozwiązania (np naszego sympatycznego kol Arturo)
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  15. #75

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Rachunki nie zależą od PC tylko od budynku który grzeje
    Rachunki za ogrzewanie budynku zależą również od PC a właściwie od jej sprawności ,zobacz ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...area&p=7230060

  16. #76
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Rachunki za ogrzewanie budynku zależą również od PC a właściwie od jej sprawności ,zobacz ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...area&p=7230060
    Masz rację ale i od upodobań mieszkańców , nasłonecznienia , wiatru .
    Ja pisałem ,że pompy o różnej mocy maksymalnej biorą tyle samo prądu do ogrzewania takich samych budynków.O ile wystarczy tej mocy maxymalnej.
    Np budynek potrzebuje 20 kW a pompa może dać max 10 kW a w drugim przypadku jest pompa omocy 20kW
    Do temperatury 0* w obu przypadkach wezmą taką samą ilość energii . Oczywiście mogą być aptekarskie różnice.Nawet wynikające z błędów licznika.

  17. #77
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Witam

    Święte słowa.
    Nie ma potrzeby toczyć homeryckich bojów, o setne w COP.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  18. #78

    Domyślnie

    400 h (1660-1263 ) mniej w długości pracy PC 9 kW/3f Panasonic w stosunku do PC 7 kW/1f ( patrz przykład powyżej ) . W stosunku do całkowitej ilości godzin pracy PC 9 kW/3f ; 400h/1263h = 32 % .
    Czy jest to znacząca wielkość, która determinuje, że PC 9 kW/3f jest bardziej optymalnym wyborem wielkości mocy PC w tym przypadku mimo tezy, że ;
    - PC ma być szyta na miarę ,
    - oraz 80 % energii na ogrzewanie budynku przypada na temperatury > - 2 C ,
    - większość forumowiczów wybiera znacznie mocniejsze PC ,
    - matematyka ponoć nie kłamie ,
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 03-01-2017 o 06:57

  19. #79
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.392
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Ja pisałem ,że pompy o różnej mocy maksymalnej biorą tyle samo prądu do ogrzewania takich samych budynków.
    Jakoś nie pasuje mi to, do wykresu COP inwertera. COP jest zależne od % obciążenia. I jest pewne optimum - i pompa za mała, i za duża zużyje więcej prądu, niż dobrana optymalnie produkując tę samą ilość ciepła.
    Tylko producenci pomp jakoś nie chwalą się faktycznymi wykresami COP w zależności od obciążenia. Więc trudno zgadywać jak wielkie są to różnice i gdzie leży optimum oraz jak PC dobiera moc - czy stara się pracować w optimum obciążenia, czy w ogóle się tym nie przejmuje.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 29-11-2016 o 15:39

  20. #80

    Domyślnie

    Cytat Napisał asaselllo Zobacz post
    Może mój przypadek w czymś pomoże. Mam chatkę 300m2 +nieizolowane od domu: garaż + pomieszczenie gospodarcze + kotłownię (razem ok 70 m2). Wszystko w bryle budynku. OZC wskazywało niespełna 11 kW + CWU.
    Kupiłem pompę 9 kW powietrzną, mam też kominek. Pompa daje radę bez problemów.
    Ostatnie zimy spowodowały, że ok.95 % czasu ogrzewam tylko w drugiej taryfie.
    Kominek używany sporadycznie (przez 4 sezony prawie 940 kg brykietu poszła z dymem).
    Sam jestem zaskoczony, że pompa tak fajnie się sprawdza.
    Muszę jednak przyznać, że planowałem po roku od wybudowania domu zamontować na piętrze klimatyzator z funkcja grzania.
    Rekompensowałby on zimą niedobór mocy pompy a latem chłodził. Pomysł ten
    świetnie się sprawdził u mojego kolegi.
    Wychodzi jednak na to, że na razie klima do grzania nie jest konieczna.

    PS. Mam WM frapola classic 550, okna - 0,7, 20 cm styro na ścianach, 15 cm w podłodze
    i od 20 cm do 35 cm wełny na górze, wylewka 15 cm . Dom szczelny.
    Tu masz przykład pracy PC na wysokim % wykorzystania mocy PC
    Temperatura wewnętrzna u asaselllo to 23 C ? podłogówka 300 m2 całość , ( garaż, kotłownia, pomieszczenie gospodarcze ; nie ogrzewane )
    Temperatura zasilania to ok. 32 C .Wykorzystanie w 95 % II taryfy
    Bardzo istotne jest ;wybór operatora prądowego oferującego korzystne ceny energii ,

    Maciejtoya z OZC 9,65 kW, dla temperatury wew. 23 C wybrał PC 12 kW.

    Asolt . Z praktyki (mojej) wynika ze projektowe obciążenie cieplne jest praktycznie zawsze przeszacowane, głownie z powodu zbyt dużych strat na wentylację o ok 15-20%. Inaczej się ma rzecz z zapotrzebowaniem na ciepło tu różnice są zwykle na minus i wahają się od -15% do 5%. http://forum.muratordom.pl/showthrea...ad%C4%99/page3
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 13-02-2017 o 11:41

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony