dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 63 z 87
Pokaż wyniki od 1.241 do 1.260 z 1736
  1. #1241

    Domyślnie

    Liczenie bez sensu bo jak Ci wypadnie nad ranem na 3godziny minus 10 to Twoja pompa akurat moze wtedy stac i przegapi to albo bedzie pracowala sobie z moca jak przy plus 5 bo bedzie akurat po 10 godzinach pracy.
    Co do monobloka to tylko mozesz miec obawy jak pompa sie zepsuje albo brak napiecia w sieci normalnie jak nawet nie pracuje to Ci nie zamarznie bo dziala program antyzamrozeniowy co co jakis czas przemieli obiegowka wode w instalacji.
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  2. #1242
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar m@rio
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Dzielnica
    Dom w kaliach 2
    Posty
    523
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Liczenie bez sensu bo jak Ci wypadnie nad ranem na 3godziny minus 10 to Twoja pompa akurat moze wtedy stac i przegapi to albo bedzie pracowala sobie z moca jak przy plus 5 bo bedzie akurat po 10 godzinach pracy.
    Pod tym kątem to nie pomyślałem.
    Liczenie miało mi zobrazować, że przypuszczalnie skoro potrzebuję razem dla - 20 powiedzmy te 7000kWh energii a sezon grzewczy ma np 180dni. To zakładając że 20% to dni poniżej 0 a 80% to dni powyżej zera to ile energii potrzebuje dla tych 80% dni a co za tym idzie jaka moc pompy gdyby olać te minusowe. Następnie czy to coś daje w cenie zakupu różnica np 4kW vs 8-9kW oraz jaki w takich temperaturach od 0 do plus 15 scop. No i następnie jaki rachunek roczny oraz moc przyszłych PV.
    Inaczej mówiąc czy jak zainstaluję monobloka 4kW vs 8-9kW to w zużyciu energii rocznie będzie jakaś różnica. Bo ten dobór implikuje po kolei szereg nakładów i kroków następnych. Pamiętamy, że na te 2-3tyg znam ryzyko niedoboru mocy ewentualnie i mam awaryjne źródełko. Dopiero wchodzę w temat doboru PC i może ten dylemat nie ma sensu a Wy już go dawno wyjaśniliście. Jeśli tak to proszę mnie naprowadzić.

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Co do monobloka to tylko mozesz miec obawy jak pompa sie zepsuje albo brak napiecia w sieci normalnie jak nawet nie pracuje to Ci nie zamarznie bo dziala program antyzamrozeniowy co co jakis czas przemieli obiegowka wode w instalacji.
    O widzisz tego nie wiedziałem, dzięki. Czyli warto zwrócić na to uwagę przy wyborze czy jest taka funkcja i jak ona jest realizowana. Jeśli to standard to ok.
    Ostatnio edytowane przez m@rio ; 12-01-2021 o 13:02
    dziennik Dom w Kaliach 2
    komentarze do dziennika Dom w Kaliach 2
    Kubatura rzeczywista 838m3/ogrzewana 602m3| powierzchnia ze strychem 376m2/bez 288m2, powierzchnia grzana 246m2| zapotrzebowanie na ciepło wg OZC 8700 kWh/rok 35,5 kWh/(m2·rok) będzie ca7000 kWh/rok 28,45 kWh/(m2·rok) Proj. obciążenie cieplne 6662W | w planie kocioł kondensacyjny VICTRIX X 12 2I ze sterownikiem CAR v2 z czujką pogodową oraz wymiennikiem 150l QUATTRO Biawar lub PC PW | rekuperacja z odzyskiem| kominek|

  3. #1243

    Domyślnie

    Cytat Napisał m@rio Zobacz post
    Pod tym kątem to nie pomyślałem.
    Liczenie miało mi zobrazować, że przypuszczalnie skoro potrzebuję razem dla - 20 powiedzmy te 7000kWh energii a sezon grzewczy ma np 180dni. To zakładając że 20% to dni poniżej 0 a 80% to dni powyżej zera to ile energii potrzebuje dla tych 80% dni a co za tym idzie jaka moc pompy gdyby olać te minusowe. Następnie czy to coś daje w cenie zakupu różnica np 4kW vs 8-9kW oraz jaki w takich temperaturach od 0 do plus 15 scop. No i następnie jaki rachunek roczny oraz moc przyszłych PV.
    Inaczej mówiąc czy jak zainstaluję monobloka 4kW vs 8-9kW to w zużyciu energii rocznie będzie jakaś różnica. Bo ten dobór implikuje po kolei szereg nakładów i kroków następnych. Pamiętamy, że na te 2-3tyg znam ryzyko niedoboru mocy ewentualnie i mam awaryjne źródełko. Dopiero wchodzę w temat doboru PC i może ten dylemat nie ma sensu a Wy już go dawno wyjaśniliście. Jeśli tak to proszę mnie naprowadzić.


    O widzisz tego nie wiedziałem, dzięki. Czyli warto zwrócić na to uwagę przy wyborze czy jest taka funkcja i jak ona jest realizowana. Jeśli to standard to ok.
    Im wieksza pomapa tym droższa.
    Nieraz przeskok cenowy jest rzedu 1tys a nieraz 5tys albo wiecej zalezy z jakiej mocy na jaka skaczesz.
    Pompe mozna dobierac wielkosciowo na kilka roznych sposobów.
    Im lepiej dobrana z moca w okolicach 0-2st tym lepsze ma copy a wiec taniej za prad ale nie bedzie tu az tak duzych róznic chyba ze calkowicie przegniesz w jedna albo w druga strone.
    Na podlogowce osiagniesz scop 3,5 wiec tak mniej wiecej te kwh co masz z ozc dzielisz na 3,5 i razy cena pradu.

    Dopisz w stopce jakie masz obciazenie w kw przy minus 20
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  4. #1244
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał m@rio Zobacz post
    Co w przypadku jeśli dom przy tych -2do -4 będzie chciał mniej niż te 2-3kW mocy. Wówczas sterownik wyłączy pompę. No i instalacji mi nie rozwali bo zadziała zawór Caleffi.
    Wyłączona zostanie sprężarka - ale nie pompa obiegowa. Zagrożeniem dla monobloka jest awaria zasilania albo pompynobiegowej.

    Cytat Napisał m@rio Zobacz post
    Bo rozumiem, że dobrze dobrana pompa powinna chodzić dla -2 powiedzmy prawie non stop?
    Po co? Może pracować np. trzy razy po godzinie.

    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...%82og%C3%B3wki

    Cytat Napisał m@rio Zobacz post
    Chciałbym zobaczyć sobie czy bardzo przewymiaruje pompę (rzekomo nie przewymiarowaną bo dobraną od -5 do -15 czy -20) gdzie 80% czasu będzie powyżej zera czy +2 na zewnątrz.
    To popatrz na wykresy na pvmonitor - pomnóż kWh zużyte przez dobę przez COP i podziel przez 24. Będziesz wiedział z jaką mocą musiałby pracować PC że dostarczyć potrzebną ilość ciepła pracując w konkretnym domu 24/7 w danych warunkach.


    Cytat Napisał m@rio Zobacz post
    -10 to Y godzin i do tego tyle kW mocy potrzeba przez co zużyje tyle kWh
    -5 to Z godzin i do tego tyle kW mocy potrzeba przez co zużyje tyle kWh
    0 to Z godzin i do tego tyle kW mocy potrzeba przez co zużyje tyle kWh
    +5 to A godzin i do tego tyle kW mocy potrzeba przez co zużyje tyle kWh
    i tak dalej oczywiście co 1 stopień skok.
    Takie wyliczenia nie uwzględniają zysków bytowych i słonecznych - więc będą w nowym domu ze 2-3x zawyżone.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 12-01-2021 o 13:43

  5. #1245
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar m@rio
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Dzielnica
    Dom w kaliach 2
    Posty
    523
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Dopisz w stopce jakie masz obciazenie w kw przy minus 20
    Proj. obciążenie cieplne 6662W
    dziennik Dom w Kaliach 2
    komentarze do dziennika Dom w Kaliach 2
    Kubatura rzeczywista 838m3/ogrzewana 602m3| powierzchnia ze strychem 376m2/bez 288m2, powierzchnia grzana 246m2| zapotrzebowanie na ciepło wg OZC 8700 kWh/rok 35,5 kWh/(m2·rok) będzie ca7000 kWh/rok 28,45 kWh/(m2·rok) Proj. obciążenie cieplne 6662W | w planie kocioł kondensacyjny VICTRIX X 12 2I ze sterownikiem CAR v2 z czujką pogodową oraz wymiennikiem 150l QUATTRO Biawar lub PC PW | rekuperacja z odzyskiem| kominek|

  6. #1246

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Dopisz w stopce jakie masz obciazenie w kw przy minus 20
    Kolego, zobacz jego posty,
    Już miał to rozpatrywane
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  7. #1247
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar m@rio
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Dzielnica
    Dom w kaliach 2
    Posty
    523
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Kolego, zobacz jego posty,
    Już miał to rozpatrywane
    Zgadza się dzięki. Pisałem, że moje dobory się potwierdziły z mocami przez Was podanymi. Czyli schodzenie poniżej już nie za dużo da. Pozostaje teraz kwestia ceny i parametrów urządzenia. Czyli kolejne doktoryzowanie się pod kątem swoich potrzeb i możliwości i porównywanie modeli.
    dziennik Dom w Kaliach 2
    komentarze do dziennika Dom w Kaliach 2
    Kubatura rzeczywista 838m3/ogrzewana 602m3| powierzchnia ze strychem 376m2/bez 288m2, powierzchnia grzana 246m2| zapotrzebowanie na ciepło wg OZC 8700 kWh/rok 35,5 kWh/(m2·rok) będzie ca7000 kWh/rok 28,45 kWh/(m2·rok) Proj. obciążenie cieplne 6662W | w planie kocioł kondensacyjny VICTRIX X 12 2I ze sterownikiem CAR v2 z czujką pogodową oraz wymiennikiem 150l QUATTRO Biawar lub PC PW | rekuperacja z odzyskiem| kominek|

  8. #1248
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar m@rio
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Dzielnica
    Dom w kaliach 2
    Posty
    523
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wyłączona zostanie sprężarka - ale nie pompa obiegowa. Zagrożeniem dla monobloka jest awaria zasilania albo pompynobiegowej.
    Z tego wniosek, że dobrze aby pompa obiegowa miała czujnik on/off dla obiegówki zależny od temperatury. Na zasadzie sprężarka wyłączona temperatura na +5 pompa obiegowa off. Awarię zasilania czy pompy ogarnia zawór caleffi.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Po co? Może pracować np. trzy razy po godzinie.

    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...%82og%C3%B3wki
    Wydaje mi się, że posadzka w trybie grzania/akumulacji jest bardziej komfortowa w odczuciu niż ta sama posadzka w trybie oddawania ciepła przy tej samej temperaturze powietrza w domu np 21st.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Takie wyliczenia nie uwzględniają zysków bytowych i słonecznych - więc będą w nowym domu ze 2-3x zawyżone.
    To jeśli te zyski są tak duże i nie uwzględnione w OZC to rozumiem to tak - straty + zyski = realne zapotrzebowanie na ciepło.
    Czyli mam rozumieć, że OZC 8700 kWh/rok 35,5 kWh/(m2·rok) które będzie ca7000 kWh/rok 28,45 kWh/(m2·rok) z powodu modyfikacji lub projektowe obciążenie cieplne 6662W będą inne?
    dziennik Dom w Kaliach 2
    komentarze do dziennika Dom w Kaliach 2
    Kubatura rzeczywista 838m3/ogrzewana 602m3| powierzchnia ze strychem 376m2/bez 288m2, powierzchnia grzana 246m2| zapotrzebowanie na ciepło wg OZC 8700 kWh/rok 35,5 kWh/(m2·rok) będzie ca7000 kWh/rok 28,45 kWh/(m2·rok) Proj. obciążenie cieplne 6662W | w planie kocioł kondensacyjny VICTRIX X 12 2I ze sterownikiem CAR v2 z czujką pogodową oraz wymiennikiem 150l QUATTRO Biawar lub PC PW | rekuperacja z odzyskiem| kominek|

  9. #1249

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Kolego, zobacz jego posty,
    Już miał to rozpatrywane
    Nie bede rozpatrywal jego zapotrzebowania ani czytal postow bo do niczego mi to potrzebne tylko napisalem zeby se uzupelnil obciazenie w stopce jak jiz podaje w stopce zapotrzebowanie to i obciazenie by sie przydalo.
    Ale widze ze jak nie masz nic dk powiedzenia to szukazz zaczepek
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  10. #1250
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar m@rio
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Dzielnica
    Dom w kaliach 2
    Posty
    523
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Po co? Może pracować np. trzy razy po godzinie.
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...%82og%C3%B3wki
    Spojrzałem tak na szybko na studzenie i rozgrzewanie podłogówki. Rozumiem, że to cieplejsze na filmiku to podłoga (tylko, że tam jest zegar).
    Czyli podłogówka grzeje się do tych bodajże 26st z hakiem w przeciągu 30min i tyle samo stygnie? Strasznie szybko.
    Nie widziałem podanych temperatur jakie idą w obieg aby było te 26st ale ty masz kablami i tego nie zmierzysz raczej.
    To właśnie miałem na myśli co obrazuje film - przyjemniej być w pokoju gdzie podłoga ma 26-27stopni a temperatura powietrza 21st niż w pokoju gdzie temperatura podłogi i posadzki ma 21st.
    dziennik Dom w Kaliach 2
    komentarze do dziennika Dom w Kaliach 2
    Kubatura rzeczywista 838m3/ogrzewana 602m3| powierzchnia ze strychem 376m2/bez 288m2, powierzchnia grzana 246m2| zapotrzebowanie na ciepło wg OZC 8700 kWh/rok 35,5 kWh/(m2·rok) będzie ca7000 kWh/rok 28,45 kWh/(m2·rok) Proj. obciążenie cieplne 6662W | w planie kocioł kondensacyjny VICTRIX X 12 2I ze sterownikiem CAR v2 z czujką pogodową oraz wymiennikiem 150l QUATTRO Biawar lub PC PW | rekuperacja z odzyskiem| kominek|

  11. #1251

    Domyślnie

    Cytat Napisał m@rio Zobacz post
    Spojrzałem tak na szybko na studzenie i rozgrzewanie podłogówki. Rozumiem, że to cieplejsze na filmiku to podłoga (tylko, że tam jest zegar).
    Czyli podłogówka grzeje się do tych bodajże 26st z hakiem w przeciągu 30min i tyle samo stygnie? Strasznie szybko.
    Nie widziałem podanych temperatur jakie idą w obieg aby było te 26st ale ty masz kablami i tego nie zmierzysz raczej.
    To właśnie miałem na myśli co obrazuje film - przyjemniej być w pokoju gdzie podłoga ma 26-27stopni a temperatura powietrza 21st niż w pokoju gdzie temperatura podłogi i posadzki ma 21st.
    U mnie godzina grzania podłogówki i to nie ważne czy 30 czy 35 stopnie nie robi wrażenia dla domu ...
    Jakoś termometr w pokoju po godzinie grzania nawet nie drgnie. Po kilku godzinach widać powoli różnice ...

    Pompy ze sprężarką inwertorową modulują moc. Nigdy nie startują z max mocą. Moc jest wyliczana przez elektronikę.
    Pompy ciepła inwertorowe zostały stworzone do pracy ciągłej , po to modulują moc , po to jest krzywa ...

    Do pracy czasowej bardziej nadawała by się pompą starej generacji ON-OFF , która startuje z max mocą (od razu) i jak dojdzie do żądanej temp to się wyłącza.

    Praca czasowa to "polski wymysł" aby zmniejszyć jeszcze koszty użytkowania , kosztem komfortu ...
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 12-01-2021 o 14:26
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  12. #1252
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał m@rio Zobacz post
    Z tego wniosek, że dobrze aby pompa obiegowa miała czujnik on/off dla obiegówki zależny od temperatury. Na zasadzie sprężarka wyłączona temperatura na +5 pompa obiegowa off. Awarię zasilania czy pompy ogarnia zawór caleffi.
    Zazwyczaj pompa obiegowa chodzi cały czas (albo cyklicznie) żeby automatyka dostawała informację o temperaturze powrotu i po tym poznaje, kiedy zacząć znowu grzać. W monoblokach to również zabezpieczenie przed zamarzaniem.

    Cytat Napisał m@rio Zobacz post
    Wydaje mi się, że posadzka w trybie grzania/akumulacji jest bardziej komfortowa w odczuciu niż ta sama posadzka w trybie oddawania ciepła przy tej samej temperaturze powietrza w domu np 21st.
    Posadzka nawet zasilana te trzy razy po godzinie grzeje 24/7.
    Cytat Napisał m@rio Zobacz post
    To jeśli te zyski są tak duże i nie uwzględnione w OZC to rozumiem to tak - straty + zyski = realne zapotrzebowanie na ciepło.
    Prawidłowo policzone OZC uwzględnia zyski licząc zapotrzebowanie - nie uwzględnia licząc obciążenie. Dlatego nie da się przeliczyć obciążenia na zapotrzebowanie i odwrotnie nawet licząc tak, jak proponujesz.


    Cytat Napisał m@rio Zobacz post
    Czyli podłogówka grzeje się do tych bodajże 26st z hakiem w przeciągu 30min i tyle samo stygnie? Strasznie szybko.
    Po to na podłodze leży zegar, żeby było widać czas - to jest timelapse

    Nie wiem, z czego wyciągasz takie wnioski. Ani na filmie, ani na zdjęciach, ani w opisie, ani na wykresach nic takiego nie widać. Wręcz przeciwnie.


    Cytat Napisał m@rio Zobacz post
    przyjemniej być w pokoju gdzie podłoga ma 26-27stopni a temperatura powietrza 21st niż w pokoju gdzie temperatura podłogi i posadzki ma 21st.
    Na początku grzania podłoga ma jakieś 24* - a nie 21. To jest temperatura 7 godzin po zakończeniu poprzedniej sesji ogrzewania.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 12-01-2021 o 14:46

  13. #1253
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar m@rio
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Dzielnica
    Dom w kaliach 2
    Posty
    523
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To popatrz na wykresy na pvmonitor - pomnóż kWh zużyte przez dobę przez COP i podziel przez 24. Będziesz wiedział z jaką mocą musiałby pracować PC że dostarczyć potrzebną ilość ciepła pracując w konkretnym domu 24/7 w danych warunkach.
    .
    Tu nie bardzo rozumiem patrzę na ten pVmonitor.
    Pierwsza lepsza instalacja. I widzę, że komuś od 00 do 9 rano pompa wyłączyła się 8razy na 2-3 minuty. I widzę, że chyba grzeje w II taryfach mimo, że ma PV bo od 9 do OFF. No i załączyła mu się po 14 i drugi raz po 15 to może nie 2 taryfy. Z wykresu widzę, że moc skacze mu do 4,2kW i od północy pobrał 24kWh do teraz czyli do prawie 16tej. Przypuszczalnie dobije jeszcze ze 20kWh czyli razem 44kWh. Temperatury miał zewnętrzne od -8 do 0 od 10 godziny rano. Czyli jak zero to za za ciepło i pewnie pompa nie pracowała.
    Nie znam domu itd. Pompę ma Panasonic T-Cap 9kW.
    Co można z takiej analizy wysnuć?
    Wg mnie już przy minus 8 potrzebuje połowy mocy pompy a przy zero stopni ma za dużą pompę i to znacznie. Czemu te przestoje 8x po 3 minuty w nocy przy -8?
    Swoja droga ciekawe takie analizowanie bo faktycznie można sporo zobaczyć. Tylko trzeba by znaleźć kogoś z podobnym ozc i do tego zbliżonym budynkiem czy powierzchnia.
    dziennik Dom w Kaliach 2
    komentarze do dziennika Dom w Kaliach 2
    Kubatura rzeczywista 838m3/ogrzewana 602m3| powierzchnia ze strychem 376m2/bez 288m2, powierzchnia grzana 246m2| zapotrzebowanie na ciepło wg OZC 8700 kWh/rok 35,5 kWh/(m2·rok) będzie ca7000 kWh/rok 28,45 kWh/(m2·rok) Proj. obciążenie cieplne 6662W | w planie kocioł kondensacyjny VICTRIX X 12 2I ze sterownikiem CAR v2 z czujką pogodową oraz wymiennikiem 150l QUATTRO Biawar lub PC PW | rekuperacja z odzyskiem| kominek|

  14. #1254
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar m@rio
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Dzielnica
    Dom w kaliach 2
    Posty
    523
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Po to na podłodze leży zegar, żeby było widać czas - to jest timelapse
    Nie wiem, z czego wyciągasz takie wnioski. Ani na filmie, ani na zdjęciach, ani w opisie, ani na wykresach nic takiego nie widać. Wręcz przeciwnie
    Na początku grzania podłoga ma jakieś 23-24* - a nie 21. To jest temperatura 7 godzin po zakończeniu poprzedniej sesji ogrzewania.
    Przepraszam wiesz jak to jest na szybko w telefonie. Gu ..no widać. Zasugerowałem się czasem filmiku. Na zegar nie zwróciłem uwagi.
    dziennik Dom w Kaliach 2
    komentarze do dziennika Dom w Kaliach 2
    Kubatura rzeczywista 838m3/ogrzewana 602m3| powierzchnia ze strychem 376m2/bez 288m2, powierzchnia grzana 246m2| zapotrzebowanie na ciepło wg OZC 8700 kWh/rok 35,5 kWh/(m2·rok) będzie ca7000 kWh/rok 28,45 kWh/(m2·rok) Proj. obciążenie cieplne 6662W | w planie kocioł kondensacyjny VICTRIX X 12 2I ze sterownikiem CAR v2 z czujką pogodową oraz wymiennikiem 150l QUATTRO Biawar lub PC PW | rekuperacja z odzyskiem| kominek|

  15. #1255

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    U mnie godzina grzania podłogówki i to nie ważne czy 30 czy 35 stopnie nie robi wrażenia dla domu ...
    Jakoś termometr w pokoju po godzinie grzania nawet nie drgnie. Po kilku godzinach widać powoli różnice ...

    Pompy ze sprężarką inwertorową modulują moc. Nigdy nie startują z max mocą. Moc jest wyliczana przez elektronikę.
    Pompy ciepła inwertorowe zostały stworzone do pracy ciągłej , po to modulują moc , po to jest krzywa ...

    Do pracy czasowej bardziej nadawała by się pompą starej generacji ON-OFF , która startuje z max mocą (od razu) i jak dojdzie do żądanej temp to się wyłącza.

    Praca czasowa to "polski wymysł" aby zmniejszyć jeszcze koszty użytkowania , kosztem komfortu ...
    Co ty masz z tym polskim wymyslem masz jakies kompleksy czy jak ?
    Jakos bylem w Austrii u jednego mieszkalem to odpalal swojego olejaka tylko na wieczor na 3 godziny a zima w mieszkaniu
    Producent udostepnil szereg mozliwosci i sposobow do grzania a jak kto bedzie grzal jego sprawa.
    Jakos nie zauwazasz ze np.panasonik w swoje pompy pakuje termostat o olbrzymiej histeryzie i puszcza to na caly swiat sory nie tylko na Polskę.
    Uroiles sobie te ciagle grzanie bo akurat u Ciebie tak wychodzi ze masz takie poczucie i krzyczysz na forum o tym przy kazdej mozliwej okazji.
    A ja moglbym sie z Toba zalozyc o 5tys ze siedzialbys u mnie w salonie 6godzin i nie kapnął bys sie czy pompa chodzi czy nie bo nie jestes w stanie wyczuc róznic w oddawaniu ciepla przez podlogowke o temp.27st a 26,5st
    Pozatym poczytaj sobie troche o pompach bardziej naukowych rzeczy a nie jakies rwklamowe ulotki i fora to moze Ci sie rozjasni dlaczego producent udostepnil w swoich sprezarkach prace np.na 19hz i dlaczego nie zezwolil na niższy zakres.
    I zycie powinno Cie juz nauczyc ze urzadzenia maja takie cos jak minimalne srednie i maksymalne obroty i podpowiadam z roznych wzgledow nigdy praca na najnizszych czy na najwyzszych obrotach nie jest wlasciwa a czasowo dozwolona.
    Poczytaj o copach w zakresie najnizszych obrotów i jego spadku,z jakich powodów spada co aie dzieje z olejem w obiegu przy niskiej predkosci przeplywu czynnika a na koniec o przegrzaniu j przechlodzeniu czynnika.
    Taka polska przypadlosc to chyba byc mondrzejszym od producenta tych pomp.
    Bo tez do Ciebie nie trafia jak specjalisci kierownicg serwisów duzych producentow pomp sie wypowiadaja ze wiekszosc producentow zaleca od 1700-2500godzin pracy sprezarki na sezon .
    To ze domyslnie w prrogramie doborowym panasa jest ustawione ostrzezenie na 2200godzin pracy,to ze domyslnie jest ustawiona min.temp.powrotu na 26st,to ze delta domyslnie jest ustawiona na 5st z tym wszystkim wg Ciebie i jeszcze kilku producent nie ma racji cale stado matołów tam pracuje.

    Ps.Nie wnikam w Twoja pompe Lg jak ona ma domyslnie moze podaj jaki masz konkretnie model oznaczenie literowe to sobie poczytam ale nie promuj tych swoich przekonan w kazdym temacie .

    Teraz sie pewnie niezle zepniesz mimo wszystko pozdro
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  16. #1256

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post

    Teraz sie pewnie niezle zepniesz mimo wszystko pozdro
    A czemu mam się spinać ???

    Pompę użytkuje od kilku lat i testowałem z ciekawości różne sposoby jej pracy (czasowa , z termostatem jak i stała).

    Każdy rodzaj prowadzania ma swoje wady i zalety.
    Jak dla mnie praca stała ma najmniej wad i najwięcej zalet i tyle.

    Sprężarka też nie działa cały czas. Praca stała nie oznacza że spreżarka działa caly czas. Jak osiągnie zadaną temp to robi postój na pewien czas.

    Z wypowiedzi wielu widać że coraz więcej ludzi kupuje małej mocy pompy aby pracowały one nonstop albo z termostatem. Myślę że fotowoltaika ma tutaj swój wpływ ...

    Każdy może grzać jak chce. Ja też grzeję w II taryfie , ale też i z termostatem. Praca typowa stała u mnie odpada , bo mam pompę za dużej mocy i wtedy mocno taktuje.

    Z wyliczeń wyszło mi że mam 100l wody w obiegu , wiec tak naprawdę powinieniem mieć pompę 5KW i zapewne taka pompa u mnie lepiej by działała , bo moja jest za duża do mojego domu.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  17. #1257

    Domyślnie

    Cytat Napisał m@rio Zobacz post
    Pod tym kątem to nie pomyślałem.
    Liczenie miało mi zobrazować, że przypuszczalnie skoro potrzebuję razem dla - 20 powiedzmy te 7000kWh energii a sezon grzewczy ma np 180dni. To zakładając że 20% to dni poniżej 0 a 80% to dni powyżej zera to ile energii potrzebuje dla tych 80% dni a co za tym idzie jaka moc pompy gdyby olać te minusowe. Następnie czy to coś daje w cenie zakupu różnica np 4kW vs 8-9kW oraz jaki w takich temperaturach od 0 do plus 15 scop. No i następnie jaki rachunek roczny oraz moc przyszłych PV.
    Inaczej mówiąc czy jak zainstaluję monobloka 4kW vs 8-9kW to w zużyciu energii rocznie będzie jakaś różnica. Bo ten dobór implikuje po kolei szereg nakładów i kroków następnych. Pamiętamy, że na te 2-3tyg znam ryzyko niedoboru mocy ewentualnie i mam awaryjne źródełko. Dopiero wchodzę w temat doboru PC i może ten dylemat nie ma sensu a Wy już go dawno wyjaśniliście. Jeśli tak to proszę mnie naprowadzić.


    O widzisz tego nie wiedziałem, dzięki. Czyli warto zwrócić na to uwagę przy wyborze czy jest taka funkcja i jak ona jest realizowana. Jeśli to standard to ok.
    Zapotrzebowanie a moc to dwie różne rzeczy
    Cyt. skoro potrzebuję razem dla - 20 powiedzmy te 7000kWh -to jest zapotrzebowanie a nie Moc
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  18. #1258

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    U mnie godzina grzania podłogówki i to nie ważne czy 30 czy 35 stopnie nie robi wrażenia dla domu ...
    Jakoś termometr w pokoju po godzinie grzania nawet nie drgnie. Po kilku godzinach widać powoli różnice ...

    Pompy ze sprężarką inwertorową modulują moc. Nigdy nie startują z max mocą. Moc jest wyliczana przez elektronikę.
    Pompy ciepła inwertorowe zostały stworzone do pracy ciągłej , po to modulują moc , po to jest krzywa ...

    Do pracy czasowej bardziej nadawała by się pompą starej generacji ON-OFF , która startuje z max mocą (od razu) i jak dojdzie do żądanej temp to się wyłącza.

    Praca czasowa to "polski wymysł" aby zmniejszyć jeszcze koszty użytkowania , kosztem komfortu ...
    Kaszpir. Popieram twoje założenia ,co mnie martwi to godz. pracy PC 100 dni takiej pracy to 2400h.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  19. #1259
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar m@rio
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Dzielnica
    Dom w kaliach 2
    Posty
    523
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Zapotrzebowanie a moc to dwie różne rzeczy
    Cyt. skoro potrzebuję razem dla - 20 powiedzmy te 7000kWh -to jest zapotrzebowanie a nie Moc
    Oczywiście zgadza się.
    Chodziło mi o zapotrzebowanie 7000kWh i moc 8kW liczone dla strefy III czyli -20.
    Ale nie o to biegało.

    Jak by wyglądało to zapotrzebowanie i moc np. dla obecnej zimy gdzie od września do 14 stycznia było cały czas na plusie dzień i noc (za wyjątkiem jednej nocy w - 4 w listopadzie). Przyszła bestia na 4 dni. I do końca stycznia nie będzie zimy. No i załóżmy już do maja nie będzie.
    To z tych 7000kWh zrobi się 3000Wh czy 1500kWh?
    A z mocy potrzebnej wystarczy 4kW czy 2kW?
    dziennik Dom w Kaliach 2
    komentarze do dziennika Dom w Kaliach 2
    Kubatura rzeczywista 838m3/ogrzewana 602m3| powierzchnia ze strychem 376m2/bez 288m2, powierzchnia grzana 246m2| zapotrzebowanie na ciepło wg OZC 8700 kWh/rok 35,5 kWh/(m2·rok) będzie ca7000 kWh/rok 28,45 kWh/(m2·rok) Proj. obciążenie cieplne 6662W | w planie kocioł kondensacyjny VICTRIX X 12 2I ze sterownikiem CAR v2 z czujką pogodową oraz wymiennikiem 150l QUATTRO Biawar lub PC PW | rekuperacja z odzyskiem| kominek|

  20. #1260
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał m@rio Zobacz post
    To z tych 7000kWh zrobi się 3000Wh czy 1500kWh?
    A z mocy potrzebnej wystarczy 4kW czy 2kW?
    Obciążenie cieplne to czysto teoretyczna wartość - nie mówi o tym, ile ciepła potrzebujesz dostarczyć systemem grzewczym, a ile dom ciepła traci w danej temperaturze. To ciepło pokrywasz zarówno zyskami jak i systemem grzewczym. Błędem jest rozumienie tego, jako potrzebnej mocy grzewczej CO.

    Co do zapotrzebowania na ciepło, to liczone jest one na podstawie historycznych średnich temperatur. Jakoś jednak tak dziwnie się składa, że różnice w kWh nie są znaczne - jak sezon grzewczy łagodniejszy, to dłuższy. Jak przymrozi - to za to inny okres cieplejszy niż statystycznie. Więc zapotrzebowanie nie różni się znacząco między różnymi sezonami grzewczymi i z samej definicji średniej jakiś rok jest trochę na plus, inny trochę na minus.

Strona 63 z 87

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony