dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Co to za rodzaj gleby?

    Wiosną długo jest mokro (słabo wsiąka)
    ale za to jak już wyschnie - to na szary pył.
    trzeba uważać z podlewaniem, bo jesli użyje sie mocniejszego strumienia (np. przez sitko konewki, a nie mgiełka z węża) - robi sie skorupa (trochę nawet błyszcząca)
    Ogólnie słabo wszystko na niej rośnie

    Czy myślicie że to glina?
    Czym ją ulepszać?

  2. #2

    Domyślnie Re: Co to za rodzaj gleby?

    Cytat Napisał kksia
    Wiosną długo jest mokro (słabo wsiąka)
    ale za to jak już wyschnie - to na szary pył.
    trzeba uważać z podlewaniem, bo jesli użyje sie mocniejszego strumienia (np. przez sitko konewki, a nie mgiełka z węża) - robi sie skorupa (trochę nawet błyszcząca)
    Ogólnie słabo wszystko na niej rośnie

    Czy myślicie że to glina?
    Czym ją ulepszać?
    Gęsta trawą i .... dżdzownicami kalifornijskimi. One odpowiednio spulchnia ci glebę i zwiększą wartwę próchnicy.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  3. #3

    Domyślnie

    Jest to grunt rodzimy, czy nawieziony?
    Gdy jest sucho można wbić szpadel, czy nie?

  4. #4

    Domyślnie

    to rodzimy grunt, jak jest sucho, szpadel mozna wbić - ziemia dość głęboko jest sypka. Po podlaniu zmienia się w papkę (mgiełką), przy silniejszym strumienu robi sie skorupa (najpierw jeziorko, a jak w koncu wsiąknie - skorupa).
    Fakt, ze ostatnie lato było bardzo suche - charakterystyczny jest przy suszy ten jasnoszary kolor ziemi. Przygnebiająco to wygląda. Na razie nawoziłam własnym kompostem, ale nie za bardzo to pomaga.

  5. #5

    Domyślnie

    Mam wrażenie że to glina z iłem.
    Tak jak napisał NOTO, trawa, albo naozić odpowiednią warstwę ziemi urodzajnej,przemieszać dość głęboko i w niej sadzić rośliny.
    Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    Co to znaczy nawozic trawą? Siać i przekopywać? Czy to oznacza, że tylko trawa mi urośnie?

  7. #7

    Domyślnie

    Wygląda mi to na iły lub raczej mułki. Co z tym zrobić? W pierwszej kolejności musisz poznać jak są głębokie i co jest pod nimi. Należy wziąć łopatę, zakasać rękawy i zrobić odkrywkę ok. 1m w głąb. Jeżeli pod spodem będzie glina to należy drenować jeżeli piach to już prościej. W każdym wypadku należy wierzchnią warstwę wzbogacić w część organiczną (torf, kompost, nawóz zwierzęcy lub wszystko inne co jest organiczne i drobno rozdrobnione). Dżdżownice kalifornijskie nie zdadzą egzaminu bo są ciepłolubne i po pierwszej zimie wyginą ale możesz wiosną po obfitych opadach zbierać nasze rodzime i importować na działkę znacznie poprawią strukturę gleby. Powodzenia.
    ppp.j

  8. #8

    Domyślnie

    Dzdzownice nasze "importował" w duzych ilościach juz poprzedni własciciel - jest ich na działce dużo - tzeba na nie uważać po deszczach - żeby nie podeptac.
    Jełśi to co widzę, jest już po ulepszeniach, to ciekawa jestem jak było przedtem.
    No nic - bede dalej rozrzucac kompost i rozrzucać kurzy nawóz.
    A i dzownicami nie pogardzę!
    Dziękuję wam za rady.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Kksiu owszem kompost dobra sprawa dla Twojej ziemi ale kurzeniec już niezbyt bo to praktycznie czysty nawóz azotowy i mało w nim części organicznych dodatkowo może zakwaszać ziemie. Najlepsze rady jakie otrzymałaś to wprowadzanie części organicznych, a więc torf jeszcze raz torf. Do tego wapnowanie i obornik ale przerobiony. Tego torfu to duzo a nie tylko zeby posypac. Nawet kilkanascie ton.
    P.S. Podaj troche informacji o chwastach jakie tam rosna to moze cos doradze

  10. #10

    Domyślnie

    Zabiłes mnie tym pytaniem. Nie wiem jakie mam chwasty.
    Gospodaruję na tej działce trochę ponad rok - za mna jeden sezon ogrodniczy (letni) i druga zima. Przedtem wogóle mnie te tematy nie interesowały. I ja po prostu tych chwastów nie odrózniam.
    Na pewno mam mlecze na trawniku i miejscami (tam gdzie bardziej zacienione- mech, ale niedużo).
    Po za tym głównie takie płożące, szybkorosnące diabelstwo o drobnych listkach - spuścisz z oka grządkę na 5 minut to okrywa całość takim dywanikiem (nie rośnie w górę tylko się jakby płoży).
    na trawniku tego nie zauwazyłam, ale na grządkach i rabatkach jest w masie.

    Tyle na razie - a latem będe rozpoznawać moje chwasty.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał kksia
    Zabiłes mnie tym pytaniem. Nie wiem jakie mam chwasty.

    Tyle na razie - a latem będe rozpoznawać moje chwasty.
    Proponuję zobaczyć stronkę z chwastami
    http://www.ior.poznan.pl/zbsor/

    Może coś pomoże

  12. #12

    Domyślnie

    Dziękuję!
    I zdaje się powinno być zabiłaś?

  13. #13

    Domyślnie

    Zanalizowałam ten atlas chwastów i już wiem, co mam

    najwięcej gwiazdnicy pospolitej
    dużo przytuli czepnej i starca zwyczajnego

    i co to znaczy?

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał kksia
    Zanalizowałam ten atlas chwastów i już wiem, co mam

    najwięcej gwiazdnicy pospolitej
    dużo przytuli czepnej i starca zwyczajnego

    i co to znaczy?
    Zarówno gwiazdnica jak i starce to chwasty które radzą sobie dobrze na zasklepiających się glebach tj glinach i iłach. Nie sądzę abyś miał bardzo kwaśną glebę racej pH w granicach 6,5. Koniecznie trzeba wprowadzic substancje organiczną tj. torf, lub obornik ze słomą, kompost nawet zakopywać chwasty i ściętą trawę. Co do ilości to trzeba tego dać sporo tj kilka ton. Potem zwapnować bo to wszystko zakwasza. Generalnie nawozy organiczne wprowadza się jesienią kopiąc glęboko na (tzw orka z poglębiaczem). Jesienią - aby zbilansować stosunek węgla do azotu tj. żeby nam wiosną rośliny nie głodowały. Ale w przypadku torfu szczególnie jeśli jest już "odkwaszony" możesz o tym pomyśleć wiosną tj. teraz. Ale nie sypać po powierzchni ale zakopać i nie kupować w woreczkach ale zamówić cały transport z kopalni torfu.

  15. #15

    Domyślnie

    Dzięki za rady.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony