dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 130
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie gazowe czy super nowoczesne elektryczne.

    Witam,

    mam dylemat, zakładam budowę domku pow.użytk. 110mkw wykonany z nowoczesnych materiałów, dobrze ocieplony z inteligentną istalacją elektryczną z sterownikami temperatury w każdym pomieszczeniu, rozważam 2 opcje :

    1. Zdobyć odpowiednie pozwolenia, przeznaczyć pomieszczenie na kotłownie, wybudować komin, wykonać przyłącze gazowe z drogi, zakupić piec dwufunkcyjny z automatyką, wkład kominowy, porządne grzejniki, zaprojektować i wykonać całą instalację CO - OGRZEWAĆ GAZEM

    2. Rozszerzyć projekt instalacji elektrycznej, zakupić piece akumulacyjne dynamiczne, oprogramować współdziałanie sterowników temperatury z grzejnikami - OGRZEWAĆ PRĄDEM

    co wybrać ?
    instalacja nr.2 jest o ok. 50% tańsza

    ile droższe będzie ogrzewanie prądem?
    czy ktoś korzysta z takiej elektrycznej konfiguracji?

    POMOCY!

  2. #2
    Guest

    Domyślnie

    A dostaniesz taki przydział mocy z ZE ?
    Ja bym Ci proponował jednak gaz. Być może początkowo droższe rozwiązanie, ale poźniejsze koszty miesięczne zdecydowanie niższe.

  3. #3

    Domyślnie

    Zgadzam się z przedmówcą. Prąd niestety jeszcze długo nie będzie na kieszeń normalnych (zarabiających przeciętnie). gaz jest zdecydowanie tańszy, a poza tym do instalacji można też podłączyć np kominek z płaszczem wodnym. Ja tak będę robił, mam nadzieję, ze sie uda.

  4. #4

    Domyślnie

    Witaj cappo (di cappi)

    wiesz twój dylemat jest taki sam jak wiekszości z nas
    ale musisz wziąć pod uwaga kilka spraw:
    piszesz 110 mkw to niewielka powierzchnia acz kolwiek wystarczająca
    jesli dom bedzie dobrze ocieplony to moc jaka bedziesz potrzebował do grzania srednia bedzie gdziess około 3kW nie martw sie przydziałem, jesli weżmiesz druga taryfę to koszty eksploatacyjne wcale nie bedą dużo wieksze niż gazu
    tylko trochę się boję że koszy inwestycyjne policzyłes niedokładnie bo piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowanie wcale do tanich nie należą
    ale powiem że i tak sam bedziesz musiał zadecydowac.
    opinia jest jak du... każdy ma inną

  5. #5

    Domyślnie

    januszek : ale powiem że i tak sam bedziesz musiał zadecydowac.
    wiem, ale wasza pomoc dużo ułatwi podjęcie decyzji
    co do tych piecy to liczę jakieś 8000PLN z podłogowym w łazience

    pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    cappo
    nie piszesz nic o wentylacji
    obecnie przy tym stanie technologi budowlanej i materiałach uzyskanie ciepłego domu nie jest specjalnie skąplikowane ale pamietaj że przez wentylacje ucieka 50% ciepła jesli zastosujesz jej odzysk ( reku) to myslę że ogrzewanie energia elektryczną wyszłoby na podobnym poziomie co gazem
    ps: to ile tych pieców bedziesz miał?
    opinia jest jak du... każdy ma inną

  7. #7

    Domyślnie

    O ile się nie mylę to chyba forumowicz Jezier grzeje prądem zaptaj go powinien Ci ten temat szerzej omówić
    Potrzebujesz połozyć płytki, zrobić łazienkę itp. pisz na PW.

  8. #8

    Domyślnie

    Licze 3szt akumulacyjnych
    salon z otwartą kuchnią i holem, sypialnia, dziecięcy
    łazienka podłogowe i w mniejszych pomieszczeniach (rzadko używanych) jak gospodarcze czy "piekiełko" użyję promienników UV (3szt.)
    8000 netto (jeden z moich ziomali ma hurt i tyle to wyszło razem)

    co do wentylacji to na 90% mechaniczna z rekuperatorem (liczę koszty inwestycji i nie wiem czy na wszystko starczy)

    pozdro

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar muzykant
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    344
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    do tego piece te nie są takie małe i takie lekkie, masz dylemat i pytasz o koszty...
    piszę więc może trochę nie na temat ale czy podoba ci się taki piec ?

    słyszałem, że są takie wieszane na ściane ale też są ciężkie więc ściana musi być solidna

  10. #10

    Domyślnie

    biorę pod uwagę płaskie, wieszane na ścianie
    podobno są też płaskie niskie, stawiane na ziemi ale nie natrafiłem jeszcze na ofertę

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Cappo. Jeśli masz zamiar ogrzewać się tylko w taniej taryfie to warto w to wejść. Prąd u ciebie jest tani - niecałe 18,85 gr za 1 kWh. Mając mały dom o małym zapotrzebowaniu na ciepło wcale bym się nie zdziwił gdybyś ponosił mniejsze koszty ogrzewania swojego domu niż w przypadku inwestycji w co z gazem ziemnym.

  12. #12

    Domyślnie

    ogrzewanie prądem i piecami akumulacyjnymi jest rozwiązaniem nie na polskie realia.Druga taryfa to mydlenie oczu napalonym odbiorcom energii.
    Po wliczeniu opłat za zapewnienie dostaw energii(przesył )na to samo wychodzi.A nawset niekorzystniej.
    Sezon grzewczy trwa kilka mięsiecy.Zużycie energi w 2-taryfie p[o za sezonem jest mocno ograniczone,a opłaty za "licznik " znacznie wyższe niż w normalnej taryfie.Energia w 1-taryfie zdecydowanie droższa.
    Z doświadczenia wiem,że 2-ga taryfa to nałożenie na siebie reżimu przestrzegania godzin z jej korzystania.
    Grzałem ogrzewaniem podłogowym,w tym sezonie kupiłem tanie farelki do zawieszania(z czujnikiem) i grzeje tylko wtedy kiedy mi to jest potrzebne.
    Rachunki spadły op połowę.
    Instalacja ogrzewania piecem gazowym jest bardziej rozsądna.
    Napewno tańsza w eksploatacji.
    A w razie potrzeby miejsze problemy ze zmianą pieca na inne paliwo.
    Ktoś się chyba pomylił pisząc o 3 kw mocy grzewczej dla pieców akumulacyjnych potrzebnej do ogrzania tej powierzchni

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Janie. O jakich ty opłatach piszesz. Jedyną opłatą stałą jaką różni się taryfa G11 od G12 to abonament. Dokładnie 2 zł różnicy miesięcznie
    Cappo w taryfie G12 za prąd będzie płacił w taryfie dziennej 44,7 gr a w taryfie nocnej 18,85 gr.
    W taryfie g11 prąd kosztuje natomiast 37,8 gr. Różnica jak widać nie jest taka kosmiczna. Wystarczy, że poza sezonem grzewczym cappo zużyłby niecałe 30% energii w taryfie nocnej i już by miał średnią cenę energii jak w taryfie G11.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jezier
    Janie. O jakich ty opłatach piszesz. Jedyną opłatą stałą jaką różni się taryfa G11 od G12 to abonament. Dokładnie 2 zł różnicy miesięcznie
    Cappo w taryfie G12 za prąd będzie płacił w taryfie dziennej 44,7 gr a w taryfie nocnej 18,85 gr.
    W taryfie g11 prąd kosztuje natomiast 37,8 gr. Różnica jak widać nie jest taka kosmiczna. Wystarczy, że poza sezonem grzewczym cappo zużyłby niecałe 30% energii w taryfie nocnej i już by miał średnią cenę energii jak w taryfie G11.
    A ile jest tej taryfy nocnej? i w jakich godzinach?
    Co prawda korzystałem z C12a ,gdzie w zeszłym roku było:
    pozaszczytowa zmienna+czynna 0,368928 zł za kwh
    szczytowa 0,54839 zł za kwh
    opłata przesyłowa 16,5Kw 97,83 złł/m-c
    abonament 4,636 zł/m-c
    A w C12a jest coś koło 20godzin pozaszczytowej.
    Jeśli nie grzałem,a wyjechałem na urlop(zero kwh) to rachunek wynióśł i tak conajmiej
    102,466 zł z a m-c.
    W taryfie budowlanej za przesył też są podobne kwoty(od przydziału mocy).
    Czy jesteś mi w stanie zagwarantować ,że Z.E. nagle nie zacznie obciążać kosztami przesyłu osoby fizyczne prowadzące gospodarstwa domowe ?
    A to dlaczego od dłuższego czasu odnawiane są umowy.I dokładnie określane wartości zabespieczeń przedlicznikowych?
    O ile ceny energii różnią się w zależności od dostawców,to przesył
    jest monopolem.-czyżbym był w błędzie?

  15. #15

    Domyślnie Re: Ogrzewanie gazowe czy super nowoczesne elektryczne.

    Cytat Napisał cappo
    Witam,
    z inteligentną istalacją elektryczną z sterownikami temperatury w każdym pomieszczeniu,
    POMOCY!
    w przypadku ogrzewania akumulacyjnego intyligentna instalacja sterownicza chyba nie ma sensu.
    Musisz wykorzystać godziny pozaszczytowe,aby zkumulować ciepło na pozostałą część doby.Wystarczy zegar .

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Taryfa nocna najczęściej jest w godz. 22-6 i 13-15.
    Domy jednorodzinne i mieszania to taryfy G. Tylko na czas budowy jest taryfa C.
    Nie ma co specjalnie gdybac co będzie, ile zaczną obciążać bo dokładnie to samo mogą zrobić spółki gazowe.
    Do 2007 roku jest monopol na dostawcę prądu. Ale po tej dacie niewiele się zmieni ze względu na przesył energii. Nawet gdyby ktoś chciał zmienić dostawcę to nie obniży w ten sposób rachunku Tak są teraz modernizowane taryfy energetyczne.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jezier
    Taryfa nocna najczęściej jest w godz. 22-6 i 13-15.
    Domy jednorodzinne i mieszania to taryfy G. Tylko na czas budowy jest taryfa C.
    Nie ma co specjalnie gdybac co będzie, ile zaczną obciążać bo dokładnie to samo mogą zrobić spółki gazowe.
    Do 2007 roku jest monopol na dostawcę prądu. Ale po tej dacie niewiele się zmieni ze względu na przesył energii. Nawet gdyby ktoś chciał zmienić dostawcę to nie obniży w ten sposób rachunku Tak są teraz modernizowane taryfy energetyczne.
    Mogą ,i pewnie tak zrobią,ale łatwiej będzie wymienić piec na inny rodzaj paliwa ,niż inwestować w nową instalację.
    A może zrobić instalację centralnego z piecem elektrycznym (np.przepływowym) z "intyligientnym" sterowaniem i 2-gą taryfą?

  18. #18
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    FM

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    3

    Domyślnie

    Jezier - czytam twoje posty i nie mogę się nadziwić jakie ty brednie piszesz. Osobiście mam kotłownie w której mam piec gazowy ( kondensacyjny) i piec elektryczny.
    Cały zeszły sezon grzałem prądem i myślałem że z torbami pójdę ( średnio za miesiąc płaciłem 700-800 zł).
    Teraz mam propan butan który zatankowałem po 1.15zł brutto , zbiornik podziemny na własność i średnie rachunki około 400 zł.
    Przecież 1kwh dla Propan Butanu wynosi 1,15/6,7=17groszy brutto.

    Jak ma się to do prądu który kosztuje u mnie około 34 gr. Przecież to dwukrotna różnica.

  19. #19

    Domyślnie

    Cappo moim zdaniem korzystniej byłoby mieć raczej tylko jeden piec (salon/kuchnia). W reszcie pomieszceń promienniki. Jeśli dobrze ocieplisz dom i wybudujesz go np. z silikatów, to odpowiednią akumulacyjność zapewnią Ci ściany.
    Sterując odpowiednio promiennikami dasz radę najprawdopodobniej ogrzewać swój dom wyłącznie w taniej taryfie. Szczególnie jeśli w pomieszczeniu gdzie będzie piec dasz temp. 0,5-1C wyższą niż w tych gdzie będą promienniki.

    Zdecydowanie polecam promienniki do sypialni. Nie spotkałem się z bardziej komfortowym grzejnikiem.

    Jeśli chodzi o koszty eksploatacji - tak jak ktoś tu pisał - wyjdzie Ci niewiele drozej, albo i taniej niz gaz. Ogrzewanie gazowe ma to do siebie, ze generuje trochę kosztó stałych, które mało kto wlicza do rachunku.
    Są to koszty aboanmentu, (200-300zł rocznie), koszty energii elektrycznej zasilającej piec i pompkę CO, koszty przeglądów instalacji gazowej, pieca i komina. Jeśli wziąść to wszystko pod uwagę to przy niewielkim zużyciu energii prąd może wyjść taniej.

    Jeśli masz rozbudowaną instalację elektryczną to łatwo będzie Ci sterować grzejnikami, tu możesz też zyskać dodatkowe oszczędności.
    Jeśli np nie będziesz ogrzewał pomieszczeń w jakichś godzinach nieużywanych, etc.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał FM
    Jezier - czytam twoje posty i nie mogę się nadziwić jakie ty brednie piszesz. Osobiście mam kotłownie w której mam piec gazowy ( kondensacyjny) i piec elektryczny.
    Cały zeszły sezon grzałem prądem i myślałem że z torbami pójdę ( średnio za miesiąc płaciłem 700-800 zł).
    Teraz mam propan butan który zatankowałem po 1.15zł brutto , zbiornik podziemny na własność i średnie rachunki około 400 zł.
    Przecież 1kwh dla Propan Butanu wynosi 1,15/6,7=17groszy brutto.

    Jak ma się to do prądu który kosztuje u mnie około 34 gr. Przecież to dwukrotna różnica.
    No tak to jest jak ktoś robi wodne CO i podgrzewa wodę prądem. Niektózy w to nie wierzą, ale to się wiąże z pewnymi stratami. Niektórzy mają prąd po 19 groszy.... NO i pewnie jak zwykle nie doliczasz kosztów dzierżawy zbiornika i innych kosztów o których pisałem w poprzednim poście...

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony