dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 98
  1. #21

    Domyślnie

    Mamy miedziane instalacje w domu, przed ich położeniem nie badaliśmy wody- nie wpadliśmy na to, że mogą być jakieś przeciwskazania. Po czym poznam, że coś jest nie tak, czym to grozi i w jaki sposób zbadać wodę ?
    DJ

  2. #22

    Domyślnie

    nie wpadać w panikę bardzo dobrze się stało że macie z miedzi ale przekonamy się o tym za 100 lat. Ja nie lubię przepłacać za to co i tak mnie przeżyje. O wodę proszę zapytać w wodociągach tam na bieżaco robią analizy.

  3. #23

    Domyślnie

    Ja zamierzam wykonać z miedzi sam (tylko woda bo ogrzewanie będzie powietrzno-elektryczne). Umiem lutować i wydaje mi się, że kształtki miedziane spokojnie polutuję sam (nie wiem tyko jeszcze czy lutować lutownicą czy jakimś palnikiem).

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    Jak ktoś widział lutowanie w miedzi to potwierdzi, że jest to dosyć łatwe.
    Maco - tak naprawdę do lutowania miedzi najlepszy jest palnik, który zakłada się na zwykłą butlę turystyczną - naciskasz przycisk - jest płomień, puszczasz - nie ma. Ten palnik jest dość drogi - lepiej pożyczyć (jeżeli jest od kogo). Jest to najdroższa częśc ze sprzętu do lutowania. Rurkę miedzianą docina się, oczyszcza, smaruje pastą (akcesoria dosyć tanie) następnie rurkę + lutowany element rozgrzewa się palnikiem (po kilku razach można dojść do wprawy ), przykłada drut z lutem i to wszystko.
    Najlepiej przygotować i umocować od razu kilka - kilkanaście połączeń i dopiero wtedy lutować. Tak idzie najszybciej.

  5. #25

    Domyślnie

    Dzięki !

  6. #26

    Domyślnie

    Maco, mniemam, że jeżeli miałeś wątpliwości czy do lutowania rurek miedzianych nie użyć lutownicy, nie widziałeś jak i czym się to robi. Sprawa jest prosta, ale trzeba zachować kilka fundamentalnych zasad, np. oczyszczanie połączenia przed lutowanie, stosowanie właściwej pasty do lutowania oraz spoiwa. Jeszcze jedno ten palnik na propan-butan nie jest znowu taki długi co najwyżej 25 cm, żebyć nie próbował zastosować miotacza płmieni do układania papy na gorąco, po tym jak napisał am, że palnik jest długi.
    Pozdrawiam

  7. #27

    Domyślnie

    Januszek - jaka woda jest najbardziej optymalna dla instalacji miedzianej ?
    DJ

  8. #28

    Domyślnie

    czysta, czysta, czysta o odczynie lekko zasadowym, twarda
    Nie przejmujcie się tymi wypowiedziami o jakości wody do instalacji miedzianej bo czy to ma jakieś znaczenie dla Was czy instalacja wytrzyma 100 czy 200 lat jak i tak to nie będzie Wasz problem.

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Alicjanka

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Grodzisk Mazowiecki
    Posty
    1.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    115

    Domyślnie

    Słuchajcie, a ja kiedyś widziałam program, gdzie twierdzono właśnie odwrotnie, że miedź reaguje z twardą wodą tworząc te zielone zacieki. U mnie jest woda bardzo twarda i między innymi dlatego się na miedź nie zdecydowałam. To jak to jest naprawdę?!

  10. #30

    Domyślnie

    Gdzieś w Muratorze pisali, że miękka jest gorsza dla miedzi.

    Znowu przytpoczę Skandynawię, gdzie zdecydowana większość instalacji wodnych jes w miedzi. A oni (przynajmniej w Norwegii) mają góry i dużo czystej wody. A skoro góry to woda chyba raczej miękka.

    Więc ja już nie wiem...

  11. #31

    Domyślnie

    krzysztofh,
    Ja głównie lutowałem kabelki i elementy elektroniczne...
    To co mówisz ma sens.

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar kgadzina
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    3.883

    Domyślnie

    Ja zrobiłem system mieszany: woda w całości w PP, C.O. w miękkiej miedzi ( oczywiście od rozdzielaczy, bo pion C.O. jest twardy ze względu na dużą średnicę). Bakterii się nie boję, bo nie piję wody z kranu (mam filtr z odwróconą osmozą), a przy myciu mydło i inne detergenty swoim zasadowym odczynem też "kasują" bakterie.

  13. #33

    Domyślnie

    piszesz, ze bakterii sie nie boisz bo masz filtr z odwrocona osmoza ..... a dales wode do badania(?) oby to nie byl filtr, ktory mi proponowano, nazwy nie pamietam, po prostu zgroza- woda destylowana ........a jak to powiedzialem sprzedawcy to powiedzial, ze moge sobie dokupic jakis mineralizator za kolejne kilkanascie stowek ............

  14. #34

    Domyślnie

    kgadzina,
    A jak długo masz ten filtr ?
    Opinie ?

  15. #35
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    bc7373

    Zarejestrowany
    Jun 2002
    Posty
    7

    Domyślnie

    Ja zrobiłem instalację wodną wg książki 'Sami budujemy dom' R. Meyera - piony z rur PP (system BOR) + rozdzielacze na każdej kondygnacji - osobny dla wody ciepłej i zimnej. Instalacja prosta jak budowa cepa, można złożyć samemu. Rury z rozdzielaczy są ułożone na posadzce (trzeba kłaść przed wylewką).

    Pozdrawiam forumowiczów

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysiekS
    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    1.115

    Domyślnie

    Co do tych zaciekow to nie jestem pewien czy to od miedzi. Te zacieki dą tez u moich rodzicow, ktorzy od ok. 10 lat mają instalacje z tworzywa.

    Po dwuletnim uzywaniu ceramiki (Kolo) tez mam zacieki od wody i nie moge ich usunąc. Nie sądze zeby to od miedzi, ktorej w tym przypadku od glownego podejscia jest kilkadziesiąt centymetrow.

    Zacieki mogą byc od wody zażelazionej lub starych miejskich instalacji.

  17. #37
    Guest

    Domyślnie

    Czy czsem Wam coś się nie pomyliło? To rury mają służyć do doprowadzenia wody, a nie odwrotnie. Nie szuka się odpowidniej wody do wykonanej instalacji, lecz odpowidnich przewodów do doprowadzenia wody.

  18. #38

    Domyślnie

    Nie tak dawno razem z kolegą robiłem u niego w domu w Krakowie instalację wodną i co. Długo zastanawialiśmy się co wybrać, miedź czy pcv. Wybraliśmy pcv system genowa. Obecnie podobny system robi nibco. Udoskonalili tylko plastik, przez co nie rozszerza się tak bardzo.
    A do systemu pcv przekonał nas jeden instalator na budowie. Twierdził, że instalatorzy dlatego nie lubią systemu klejonego bo z nich są za przeproszeniem brudasy. Przy systemie klejonym trzeba zachować bezwzględną czystość (a wręcz sterylność). Instalacja ma już ponad trzy lata i nie ma z nią żadnych problemów.
    U moich rodziców na działce też robiłem instalację w nibco i jest OK.
    Ponieważ musiałem u siebie w domu przerobić instalację pod bojler też zrobiłem ją na plastiku.
    UWAGA! Systemu nibco nie wolno jest stosować do co przy kotłach tradycyjnych (czyli węgiel, drzewo itp).

  19. #39

    Domyślnie

    Ja wybrałem rury Pex-Al-Pex (sieciowane aluminium) o średnicy zewnętrznej 16 mm. Na tym zrobię CO i wodę.
    Zaletą jest nieprzenikanie powietrza z zewnątrz, brak łączeń w podłodze i prosty montaż. Wszystko się instaluje na zaciskowe złączki. W hurtowniach można wyrwać takie rurki po 5,35 za mb.
    Zresztą ostatnio w Muratorze był przegląd wszystkich rur.

  20. #40

    Domyślnie

    Januszek już podał adres : http://www.instalator.pl/archi/mi4(32)/74.html w innym wątku. W skrócie : wada miedzi w instalacjach wody pitnej polega na wytrącaniu sie jonów miedzi, które przy wyższym stężeniu są dosyć niezdrowe. Miedzi używa się przy hodowli świń, żeby szybciej rosły. (tylko szynka troche mniej zdrowa)

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony