dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 5
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 88
  1. #61
    Guest

    Domyślnie

    acha wlasnie
    zeby wprowadzic troche porzadku
    to proponuje nie podawac wartosci k czy podobnych spraw, tylko konkretnie wyliczyc moc uciekajaca przez dany objekt
    wtedy mamy dopiero jasnosc
    np okna -1500 W
    sciany 900 W
    mostek termiczny gdzies tam 500 W
    dziurka od klucza 300 W

    itd
    to jest chyba najlepszy sposob zeby jakos zobrazowac potencjalne wydatki na energie (poprzez porownywanie mocy)


    acha zapomnialbym
    Wesolych swiat dla wszystkich forumowiczow

  2. #62
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał leon_z_katowic

    problem tu istniejacy to jest czy ocieplic fundament czy nie
    Leon
    z całym szacunkiem ... ale pytanie marmona zrozumiałem inaczej...
    marmon rozważał wersję częsciowej izolacji ... również ...
    Cytat Napisał marmon
    A może by ocieplić tylko te pół metra nad gruntem i obsypać ziemią?
    (a to może być ekonomicznie uzasadnione ... moze byc łatwo wykonalne
    może przynieść wymierne korzyści ... ! )

    natomiast takie pisanie jak:
    " tu nie ma co kalkulowac trzeba (całość) ocieplic i juz"
    to dla mnie ... tylko slogan ...
    wyjety z reklamy - styropianu czy wełny ...

    odkopywanie całych !!! nierówno wylanych fundamentów ...
    czyszczenie z ziemi ...
    osuszanie ...
    skucie występów betonu ...
    nadłatanie wżerów ...
    izolacja ... klejenie styropianu... zasypanie ...
    to sa realne koszty ...
    i moze sie okazać, ze uzyskane w ten sposób pozorne oszczędności przekrocza nakłady na wykonanie tej pracy...

    korzyści moga sie okazać problematyczne ...

    Leon ...
    "ociepla sie" zeby wydać pieniądze ... i mieć ocieplone ? dla idei ...?
    czy
    izoluje sie aby uzyskać oszędność opału ... czyli zaoszczedzić pieniedze ???
    jak myślisz ...

    Cytat Napisał leon_z_katowic
    a te tabelki ktore przytaczasz na pewno odnosza sie do ocieplonego fundamentu, wiec ciezko na ich podstawie wywnioskowac cokolwiek
    Leon ...a po czym sądzisz, że "na pewno" ?...
    (choc uważam, że masz dużą wiedze w tym temacie ...)

    i nie wiem czy Cię przekonam ...
    ale spróbuje ...

    dom to nie tylko ściana fundamentowa ...
    ciepło jakąkolwiek będzie miało trudną do przebycia przeszkodę (w postaci znacznej izolacji)
    to
    wybierze sobie drogę o mniejszej izolacyjności ... (np. uchylone drzwi ... wentylacje ... a nawet dziurke od klucza ... ...)

    inaczej mówiąc:

    aby uzyskać dobra izolacyjność nalezałoby WSZYSTKIE przegrody wykonać na jednakowym poziomie termoizolacyjności ...!

    nie tylko posadzke lub ściane fundamentową ...
    ale i wentylacje (na przykład.... )
    konkludując ...
    ażeby miec ciepły dom można:

    - ograniczyć straty ciepła przez przegrody...
    lub
    - dostarczyć więcej ciepła ...

    zarówno jedno jaki drugie kosztują jakieś pieniądze ...

    ocieplanie na siłe "bo tak trzeba" to słodkie ... ble ble



    pzdr

  3. #63
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    tak wiec po swietach ciag dlaszy tego ble bl ble.....
    Widzisz Brzoza - to nie slogan reklamowy tylko realne spojrzenia na miejsca ktorymi cieplo ucieka. Nikt nie neguje ze nie da sie zrobic chalupy do ktorej ogrzewania kosztow ponosic sie nie bedzie - to jest nierealne lub ekonomicznie nieuzasadnione. To fakt - iles tam kasy co miesiac wywalac na ciepelko trzeba i juz Chodzi tylko o to by w danych realiach nie wyrzucac jej bez sensu. Caly szkopol w tym ze fundament czy tez sciana fundamentowa jest w swadomosci wiekszosci Inwestorow miejscem przez ktore nic nie ucieka lub ucieka tak malo ze mozna to miejsce potrzaktowac per noga. Wszak cieplo tylko do gory idzie - co poniekad jest prawda Czy na mroz w zwiazku z tym wychodzisz na bosaka ale za to z czapa futrzana na glowie? Cos chcialem swoimi obliczeniami (jak widze ich metodyki nie negujesz tylko zaskoczony % jestes) uswiadomic - czy mi sie to udalo czy nie - no coz - kazdy oceni to na swoj sposob wychodzac w cieplych butach lub na bosaka na lod
    O jednym pamietac trzeba - jesli jakas przegroda wyjatkowo odbiegac swoja izolacyjnoscia od innych bedzie to jej udzial prcentowy w globnalnych stratach ciepla bedzie wiekszy - to naprawde tylko matematyka nic wiecej

  4. #64
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    rrmi

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    18.501

    Domyślnie

    podnosze ten temat .dodam od siebie , ze nie mialam fundamentu ocieplonego . dom byl z piwnica i nie bylo w niej zimno. bylo sucho. moj maz mowi , ze napewno w tym domu , ktory bedziemy budowac nie bedzie ocieplal. za ogrzewanie placilismy ok.500 zl , dom byl 250 m2 bylo ogrzewanych , tanim gazowym jednofunkcyjnym piecem. sasiedzi mieli dwufunkcyjny za chyba 20000zl i placili ok 10000zl. nie wiem na czym polegaja te wszystkie wyliczenia . mnie z wyliczen interesuje ile zaplace co miesiac za ogrzewanie.szczerze to sami nie bardzo wtedy rozumielismy jak piec no prawie najtanszy a my tak malo placimy . no i nie marzlismy, to tyle

  5. #65
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    rrmi

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    18.501

    Domyślnie

    przepraszam 1000 zl placili, tak na marginesie te wszystkie argumenty za ocieplaniem sa logiczne , ale ja mam po prostu inne doswiadczenia

  6. #66
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał rrmi
    przepraszam 1000 zl placili, tak na marginesie te wszystkie argumenty za ocieplaniem sa logiczne , ale ja mam po prostu inne doswiadczenia
    wszystko fajnie
    tylko placisz mniej wiecej jednak okolo 1,5- 2 razy tyle, co inni zjadace gazu
    winy szukaj w izolacji...

  7. #67
    Guest

    Domyślnie

    brzoza konkretny przyklad moj domek

    sciany zewnetrzne 200 m2 U okolo 0,16
    okna okolo 20 m2 U okolo 1,5
    dach okolo 200 m2 U okolo 0,25
    dla dt = 20°C

    otrzymamy nastepujace moce strat ciepla

    sciany zewnetrzne 640 Wat
    okna 600 wat
    dach 1000 wat

    razem 2400 wat

    jesli dalbym tylko 10 cm styropianu to sciany mialyby U =0,3
    i straty przez sciany odpowiednio 1200 Wat

    czyli 560 watt wiecej


    moze te 560 wat to nei duzo ale zawsze jest to prawie 25 % ciepla
    wiec dla mnei warto
    po za tym
    robie raz i chce miec spokoj

  8. #68
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    rrmi

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    18.501

    Domyślnie

    no nie wiem czy inni za ogrzanie ok 250 m2 placa 250zl?czy aby napewno?

  9. #69
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał jareko
    tak wiec po swietach ciag dlaszy tego ble bl ble.....
    Widzisz Brzoza

    ... kazdy oceni to na swoj sposob wychodzac w cieplych butach lub na bosaka na lod
    ...
    jareko - każdy oceni ... masz racje ...

    ja na zimne stopy zalecam ciepłe skarpety ... ciepłe buty ... zapalić w kominku ...

    Ty - ocieplać fundament ...

    (a co z wentylacją ? wszak ciepło ucieka głownie w góre ...)

    mozna do wróbli strzelac z armat ... niekoniecznie trafic ... huku wszak narobic ...

    pzdr

  10. #70
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał leon_z_katowic
    brzoza konkretny przyklad moj domek
    ...
    robie raz i chce miec spokoj
    Leon
    powtórze
    ciepło jakąkolwiek będzie miało trudną do przebycia przeszkodę (w postaci znacznej izolacji)
    to wybierze sobie drogę o mniejszej izolacyjności ...
    np. uchylone drzwi, okno ... wentylacje ... a nawet dziurke od klucza ...
    aby uzyskać dobra izolacyjność nalezałoby WSZYSTKIE przegrody wykonać na jednakowym poziomie termoizolacyjności ...

    zaizolujesz wszystko raz ... dokładnie ...
    /załózmy ze Ci sie to uda /
    poczujesz sie wtedy jakbyś sobie włozył głowe do worka foliowego
    zamkniesz to ciepło ... i stworzysz srodowisko idealne dla rozwoju roztoczy i bakterii ... inkubator zarazków
    sztuczne srodowisko odciete od warunków zewnętrznych ...

    jesli szczytem marzeń jest wydać pieniedze na ocieplenie
    i liczyć poźniej z kalkulatorem kazdorazowe otwarcie drzwi ...
    uchylenie okna ... i %%% ciepła jakie uciekły niepotrzebnie tamtedy /zamiast skierowac sie w kierunku ocieplonej posadzki i i ocieplonego fundamentu ... /
    każdy m3 spalonego gazu ... Kw prądu czy kg węgla
    aby sprawdzic czy zwrot nakładów nastapił po 50 latach ...
    a może wogóle zwrot nie nastapił ...

    moze to jest metoda na spokój ...


    pzdr

  11. #71
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    rrmi

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    18.501

    Domyślnie

    Ty Leon masz widze precyzyjne obliczenia , ale chyba Wiesz , ze z pewniej kwoty po prostu nie zejdziesz . I tyle . Mysle , ze wszyscy macie tu racje , ja jak pisalam wyzej nie mialam ocieplonego fundamentu , sciany byly ocieplone 10 styropianem . I tak tez w 2 domu bedzie . Co do welny jeszcze to nawet na 1 cm2 jej nie poloze. Jareko-kazdy z nas pieniadze liczy , bo wiadomo jak jest ciezko , ale naprawde pewna granice ciezko jest przeskoczyc. W polsce placi sie za ogrzewanie , w kalifoeni za chlodzenie , tak juz jest. Nie mniej cieplo Was wszystkich pozdrawiam

  12. #72
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    rrmi

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    18.501

    Domyślnie

    Troche sie pomylilam z tym piecem sasiadow. Byl to buderus, stojacy , z bajerami jak czujnik pogodowy zawnetrzny. Sami nie moglismy sie z mezem nadziwic , ze oni placa 2 razy tyle co my , skoro w taki piec zainwestowali

  13. #73
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    jak juz wspomnialem - swoje powiedzialem w tym watku i powtarzac sie nei zamierzam
    rrmi - oczywiscie nie da sie zbudowac takiej chalupy by nic nie placic ale sadze ze trzeba dazyc do minimalizacji wydatkow uwzgledniajac, ze tak jak mowi brzoza, jest jeszcze wentylacja (ale tu mozna pomyslec np. o reku) jest jeszcze wietrzenie i tym podobne straty ktorych nie sposob wyliczyc i oszacowac - juz o tym tez pisalem
    Ale jest jedno o czym pamietac nalezy - rozsadne wydawanie pieniedzy ma dopiero sens jak rozsadnie rozlozy sie izolacyjnosc przegrod uwzgladniajaca wszystkie czynniki majace wplyw na dogrzewanie otoczenia
    Pozniejsze oszczednosci w kosztach to nie tylko ciepla chalupa, to system ogrzewania, to zastosowany piec, to usytuowanie okien wzgledem stron swiata, to wykorzystanie akumulacji posadzki ogrzewanej sloncem zima, to otoczenie domu zaslaniajace go lub nie od zimnych polnocno-wschodnich wiatrow, to bardzo wiele czynnikow ktore powoduja, ze te same domy, wybudowane z tych samych materialow i ta sama technologia i przy uzytkownikach identycznie z nich korzystajacych roznia sie kosztami ogrzewania
    Jesli masz taka mozliwosc polecam siegnac do archiwum Muratora (sadze ze dostepne tylko w Redakcji) i przesledzic cykl artykolow z konca lat 80-tych o wykorzystaniu naturalnych sposobow dogrzania chalupy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  14. #74
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    rrmi

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    18.501

    Domyślnie

    Jareko-nie mam mozliwosci siegac , ale dziekuje . Tu tez jest niezla skarbnica wiedzy . Czytam , ucze sie i wyciagam wnioski. Jak nie bede czegos rozumiala bede pytac , wszyscy maja tu swoj punkt widzenia i opinie , i o to chodzi. Pozdrawiam

  15. #75

    Domyślnie

    Ja mam drobne pytanko. Czy w sytuacji gdy mam poziom podłogi parteru na wysokości 80 cm, wystarczy że na monolityczną ścianę nad poziomem gruntu dam styropian 5 cm, czy lepiej np 10 cm ??

  16. #76
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar m.dworek
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    1.766
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    lepiej mimo wszystko 10 cm
    bedzie cieplej
    o ile cieplej trzeba by skalkulowac
    ale jesli nie jestes fanatykiem cieplych domow to rob 5
    znam mnostwo ludzi, ktorzy nie ocieplaja takich pierdol jak fundament, wieniec i tez zyja
    i nawet twierdza, ze malo placa za energie
    wszystko kwestia swiatopogladu
    lub..
    umiejetnosci inzynieryjnych zeby sobie to i owo policzyc

  17. #77
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał m.dworek
    ... znam mnostwo ludzi, ktorzy nie ocieplaja takich pierdol jak fundament, wieniec i tez zyja
    i nawet twierdza, ze malo placa za energie
    wszystko kwestia swiatopogladu
    lub..
    umiejetnosci inzynieryjnych zeby sobie to i owo policzyc
    Trach jest mgr inż. budownictwa - jak wynika z danych w profilu
    http://forum.muratordom.pl/profile.p...profile&u=5270
    z tego co pisze wynika, ze jest projektantem ...
    Cytat Napisał trach
    Projektowaliśmy np. halę targową dla Kupieckich Domów Towarowych na Placu Defilad (to ta najbliższa ulicy Świętokrzyskiej)...
    http://forum.muratordom.pl/posting.p...uote&p=1020948

    nie brakuje mu też " ... umiejetnosci inzynieryjnych zeby sobie to i owo policzyc ..." - a oto Jego pogląd na izolacje funamentów
    Cytat Napisał trach
    Ja też tak samo, nie docieplam fundamentu pod ziemią ...


    ... im lepsze wprowadzamy izolacje w całym domu i lepszego współczynnika k pilnujemy, tym oszczędniej możemy grzać, i w coraz nowszych domkach mamy coraz mniejszą dostawę ciepła z pieca. Ale im oszczędniej grzejemy, tym mniej ciepła trafia w ściany i fundament (ideałem, do którego dążymy, jest wszak by całe ciepło z c.o. służyło na ogrzanie powietrza w domu a jak najmniej szło na ogrzanie jego konstrukcji!), więc skoro zakładamy że nie chcemy podgrzewać fundamentu >>naszym<< ciepłem to on i tak BĘDZIE przemarzać, nawet przykryty 20, 30 czy 150-centymetrową warstwą izolacji - najcieplejsze >>futro<< nie ogrzeje czegoś, co samo nie wydziela ciepła. Więc nie przesadzajmy !


    Pozdrawiam -
    Andrzej
    http://forum.muratordom.pl/posting.p...quote&p=439276

    pzdr

  18. #78
    Kero
    Guest
    Kero

    Domyślnie

    Mam obawy czy pytać po przeczytaniu całego tematu ale jak nie zapytam to będę pozostawał w niepewności.
    Zupełnie nie znam się na tych zagadnieniach obliczeniowych. Jestem wyłącznie laikiem, który wybudował dom pod koniec lat 80-tych.
    Przystępujemy z synem do budowy parterowego domu. Mój dylemat brzmi:
    Jak ocieplić fundamet od zewnętrznej strony skoro ściana fundamentowa będzie miała szerokość 30cm a ściana zewnętrzna budynku 36c. Zatem lico ściany zewnętrznej będzie jedynie 3cm wystawało poza fundamentową.
    Ocieplić od wewnętrznej strony?

    Tyle tylko i tu zastrzegam, żę nie zamierzam się wymądrzać ale porozmawiać o swoich przemysleniach.
    jareko na początku tego tematu napisał:
    "...Gdyz zimno przez nieocieplony fundament bedzie ci w siciane szlo lub odwrotnie cieplo ci sciana uciekac bedzie "

    W związku z tym moje kolejne pytanie:
    Skoro zimno z fundamentu będzie szło w ścianę i jestem w stanie zgodzić się z tym to przecież temperatura powietza (mroźnego) nie jest chyba niższa od temperatury ściany fundamentowej zatem ściana zewnętrzna będzie chłonęła i tak mroźne powietrze na całej swojej powierzchni na tyle na ile jej współczynnik przenikania na to pozwala? Jeśli w miejscu styku ściany fundamentowej ze ścianą zewnętrzną powstaje mostek termiczny to zgoda ma to sens ale tym samym wyklucza ewentualne ocieplanie fundamentu od strony wewnętrznej bo mostka termicznego to nie wyeliminuje.

  19. #79
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    w przypadku parterowego, niepodejrzewam, aby ściana zewnętrzna musiała stać symetrycznie na ścianie fundamentowej, a ta musiałaby mieć aż 30cm; rozumiem, że ściana zewnętrzna w technoligii 1W
    wtedy uzyskasz np 4cm zapasu na docieplenie fundamentu
    chociaż niektórzy twierdzą, że nie trzeba ocieplać gdy coś tam... że bud wyniesiony ileś tam centów nad ziemię) ale ja akurat nie jestem zwolennikiem tej tezy

    temat do rozważenia

  20. #80

    Domyślnie Re: Jak ocieplić fundament wylany w gruncie

    Cytat Napisał marmon
    Mam fundamenty ...
    Chcę odkopać ściany i ocieplić. Czy warto?
    Pzdr,
    Marmon.
    Super encyklopedia o fundamentach i ocieplaniu - POLECAM
    dodatkowo nie nudzimy się czytając polemikę.
    odgrzewam temat, bo pewnie ktoś będzie szukał czegoś o fundamentach.
    trzy razy Z: Zbudować, Zamieszkać, Zapomnieć

Strona 4 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony