dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
 1. #1

  Domyślnie Elektrycy help - wlz w poprzek drogi gminnej

  Sorry, że zaśmiecam. Próbowałem już raz, ale uściślam zagadnienie po konsultacjach z tzw. fachowcami. Pytanie brzmi: jak formalnie załatwić przeprowadzenie WLZ (kablem podziemnym) przez drogę gminną. Dlaczego pytam. Otóż w warunkach otrzymanych z ZE napisano, że warunkiem przyłączenia jest wykonanie przez wnioskodawcę (czyli mnie) WLZ (plus skrzyneczka na licznik) od miejsca przyłaczenia, czyli ZK. Problem w tym, że owo ZK stoi sobie po przeciwnej stronie drogi gminnej (droga gruntowa, 6m szerokości) i ów WLZ musi być poprowadzony pod nią. Z tego co ja wiem, ale może się mylę tego rodzaju przedsięwzięcie wymaga zgłoszenia w starostwie, a najpierw uzgodnienia planu z ZUD. Rozmawiałem z ZE co mam zrobić - odpowiedź cytuję: "weź pan elektryka i będzie dobrze". Rozmawiałem z pięcioma. Elektryk nr 1:"załatwiam projekt, uzgodnienia, wykonawstwo, to kosztuje 10 tysPLN".
  Elektryk nr 2:"załatwiam wszystko, to kosztuje 2 tysPLN", ale nie sprecyzował co to znaczy "wszystko".
  Elektryk nr 3 i 4: "to kosztuje 2 tys, nie trzeba projektu i uzgodnień".
  Elektryk nr 5:"to kosztuje 2 tys, nie wiem czy potrzebny projekt i uzgodnienia, niech się pan dowie". No to próbuję się dowiedzieć, ale Pani w starostwie nie wie. No to jeszcze raz. Co trzeba zrobić, żeby WLZ pod drogą gminną leżał sobie zgodnie z prawem, cokolwiek to oznacza?

 2. #2
  STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar muzykant
  Zarejestrowany
  Oct 2004
  Posty
  344
  Wpisy w Dziennikach Budowy
  7

  Domyślnie

  nie bardzo rozumiem?!
  w ZE zaproponowali Ci, że będziesz miał złącze z licznikiem po przeciwnej stronie drogi?
  napisz coś więcej
  może chodzi o tzw prowizorkę budowlaną?

  jeśli chodzi o poprowadzenie czegokolwiek przez (pod) drogę to z całą pewnością potrzebujesz dokumentację, uzgodnienia, pozwolenie na budowę...

 3. #3

  Domyślnie

  witam
  Jeżeli warunki na V grupę to energetyka dołozyła do pieca.
  W takim przypadku odwołał bym się od tych warunków (brak zgody właściciela na zabudowę pomiaru na istn. ZK). Wtedy energetyka piwinna wykonać przyłącz kablowy zakończony złączem przy Twojej działce. I to się nazywa przyłącz i można go wykonać na zgłoszenie.

  Natomiast kabel od pomiaru do budynku jest elementem instalacji wewnętrznej ułożonym na zewnątrz i wymaga:
  - mapy do celów projektowych
  - ZUD
  - projektu
  - pozwolenia na budowę.
  Oczywiście przed pozwoleniem na budowę nalezy uzyskać zgody wszystkich właścicieli działek co jest podstawą do złożenia w architekturze oświadzczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
  pozdrawiam

 4. #4

  Domyślnie

  ZK stoi po przeciwnej stronie drogi. Skrzynkę licznikową mam posadowić w granicy swojej działki. To co na mojej działce, to zdaje się zgodnie z rozporządzeniem o geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu nie wymaga uzgodnień z ZUDP. Problemem jest odcinek WLZ mający przebiegać pod drogą gminną, łączący ZK ze skrzynką licznikową, a ten odcinek chciałbym wykonać w sposób docelowy, a nie metodą prowizorki budowlanej - prowizorka ("przedłużacz" + RB) będzie dopiero za skrzynką.

 5. #5
  STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar muzykant
  Zarejestrowany
  Oct 2004
  Posty
  344
  Wpisy w Dziennikach Budowy
  7

  Domyślnie Re: Elektrycy help - wlz w poprzek drogi gminnej

  Cytat Napisał HomeLess
  ... w warunkach otrzymanych z ZE napisano, że warunkiem przyłączenia jest wykonanie przez wnioskodawcę (czyli mnie) WLZ (plus skrzyneczka na licznik) od miejsca przyłaczenia, czyli ZK. Problem w tym, że owo ZK stoi sobie po przeciwnej stronie drogi gminnej
  rzeczywiście jest tak, że warunkiem przyłączenia jest wykonanie przez wnioskodawcę WLZ ale należy przez to rozumieć, że ZE buduje przyłącze przez drogę ze skrzynką pomiarową w granicy Twojej działki. Twoje miejsce przyłączenia powinno być w tej skrzynce. A wiadomo, że ZE nie "poda napięcia" jak nie będziesz miał WLZ - czyli wewnętrznej linii zasilającej czyli instalacji która umożliwi korzystanie z prądu...

  WLZ jest od skrzynki poniarowej do Twojego domu...

  Zapytaj w ZE jak to dokładnie jest bo może się źle zrozumieliście...

 6. #6

  Domyślnie

  witam
  No to sprawa się wyjaśniła. Z istn. ZK masz wyprowadzić kabel zasilający budynek poprzez zestaw pomiarowy zlokalizowany na granict działki.
  Granicą eksploatacji są zaciski w złączu kablowym na odejściu kabla. Tak więc energetyka spychometodą wpakowała Ci do wykonania i eksploatacji kabel od złącza poprzez pomiar do budynku. Kabel od pomiaru do budynku to jeszcze rozumię, natomiast kabel od złącza do pomiaru .... No cóż, monopolista.
  Strona prawna dla kabla jak wyżej napisałem. Opcja z pozwoleniem na budowę.
  pozdrawiam

 7. #7

  Domyślnie

  W warunkach określono:"miejsce przyłączenia: złącze ZK, miejsce dostarczenia energii: zaciski przyłącza na wyjściu przewodów od zabezpieczenia w złączu, miejsce dołączania WLZ do przyłącza uzgodnić z ZE". Dzwoniłem do ZE i powiedziano mi, że ja mam zrobić skrzynkę pomiarową, połączyć ją z ZK i zrobić instalację odbiorczą (RB), oni przyjadą, założą licznik i to będzie to "przyłączenie". Z dyskusji na forum ise.pl wynika, że WLZ to jest od ZK, a nie od licznika. Czy ktoś już coś takiego trenował? Według ZE to powszechna praktyka, że ZK stawiają tylko po jednej stronie drogi, bo z jednego ZK-3 można obsłużyć 4 posesje.

 8. #8

  Domyślnie

  Opornik, jak w takim razie rozumieć zapis prawa budowalnego :"Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
  20) przyłączy do budynków: elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych;
  " oraz "Art. 30. 1. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga:
  1) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1-3 i pkt 5-21;".

 9. #9

  Domyślnie

  Jeszcze raz, co zrobić z tym WLZ. To nawet nie jest element przyłącza, albowiem:
  "sieci - instalacje połączone i współpracujące ze sobą, służące do przesyłania i dystrybucji paliw i energii, należące do przedsiębiorstw energetycznych (prawo energetyczne)."
  "przyłącze - należy przez to rozumieć odcinek sieci służący do połączenia instalacji lub sieci jednego podmiotu z siecią (rozporządzenie przyłączeniowe)." Czyli przyłącze jest tylko do ZK. Czy trzeba projekt WLZ uzgadniać z ZUDP, czy wystarcza inwentaryzacja powykonawcza?

 10. #10

  Domyślnie

  witam
  Rozporządzenie MGiP z 20.12.2004 Dz.U. nr 2 poz. 6 określa szczegółowe warunki przyłączania podmiotów do sieci elektroenergetycznych.
  Określa co to jest przyłącz który nie wymaga pozwolenia a jedynie zgłoszenia.
  Pozostałości to instalacja ułożona na zewnątrz a w przypadku kabli oraz w przypadku napowietrznych jeżeli wykraczają poza działkę wymaga pozwolenia.

  Wymaga mapy, zud, projektu i zamierzenia powykonawczego.
  pozdrawiam

 11. #11

  Domyślnie

  Które konkretnie paragrafy rozporządzenia przyłączeniowego to określąją. Czy wspomniany przez ciebie "przyłącz", to to samo co zdefiniowane w rozporządzeniu przyłącze:"odcinek lub element sieci służący do połączenia urządzeń, instalacji lub sieci odbiorcy o wymaganej przez niego mocy przyłączeniowej z siecią przedsiębiorstwa energetycznego świadczącego na rzecz tego odbiorcy usługę polegającą na przesyłaniu energii elektrycznej"?

 12. #12

  Domyślnie

  HomeLess, nie martw się, mam tak samo. Jeśli masz tylko przez drogę czyli jakieś 10-15 metrów to się ciesz. Ten sam ZE zobowiązał mnie do wykonanie WLZ ok. 50 m do pomiaru + ok 15 do TB w domu, ale ja się z tego cieszę, bo będę mógł wykonać sobie w dowolnym czasie przyłącze docelowe i nie bawić się w prowizorkę (zakup kabla i RB-tki), która wyniosła by mnie tyle samo. Różnicą na moją korzyść jest fakt, że założą mi licznik wtedy kiedy to Ja będę chciał, a nie za 2 lata.

  Pozdrawiam
  Nawet świnka wejdzie na drzewo, kiedy jest chwalona.

 13. #13

  Domyślnie

  HomeLess , a propo's drogi, jeśli jest to droga gminna, nieutwardzona i z niewielkim natężeniem ruchu, to rób to "na głupa" i tyle, a na ewentualny przejazd sąsiadów naszykuj sobie (na czas wykonywania prac) jakieś podesty z desek i sklejki.
  Nawet świnka wejdzie na drzewo, kiedy jest chwalona.

 14. #14

  Domyślnie

  Opornik ZEW-T Legionowo jest w posiadaniu jednej z najtańszych metod pozyskiwaniu En.EL mianowicie elektrowni wodnej w Dębem, której nie musiała sama wybudować lecz otrzymała w spadku po "lepszych czasach". Wyobraź sobie, że 1 KWh w G12, w taryfie dziennej, w grupie V, wynosi 40 gr. Przecież jest to jedna z najwyższych stawek w całej Polsce!!!
  Nie dziw się więc takim traktowaniem spraw przyłączania nowych odbiorców.
  Niestety jedno muszę im przyznać, mianowicie szybkość działania i obsługę klienta. Są na najwyższym poziomie.

  Pozdrawiam
  Nawet świnka wejdzie na drzewo, kiedy jest chwalona.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  
 • BB Code jest aktywny(e)
 • Emotikonyaktywny(e)
 • [IMG] kod jest aktywny(e)
 • [VIDEO] code is aktywny(e)
 • HTML kod jest wyłączony