dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 233 z 337
Pokaż wyniki od 4.641 do 4.660 z 6726
  1. #4641

    Domyślnie

    Spirea
    Jeszcze raz dziekuje

  2. #4642
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Joanna&Tomasz
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Stara Wieś
    Posty
    197

    Domyślnie

    Cytat Napisał kucober Zobacz post
    Witam

    Wiem, że nie do końca związane z tematem ale lepszego tematu nie udało mi się znaleźć.
    Zastanawiam się jaki kredyt wybrać: jeden na działkę i budowę domu czy osobno na działkę i budowę.

    Posiadam już jedną działkę budowlaną, którą chcę sprzedać. Niestety minie kilka miesięcy zanim ją sprzedam.

    Na zakup działki i budowę potrzebuję ok 400 000 PLN (działka, którą posiadam jest warta ok 95000).
    Czy z punktu widzenia banku lepiej najpierw sprzedać działkę, którą posiadam i 95000 wnieść jako wkład własny? Drugą opcją jest wzięcie 400 000 na kredyt (nie mam problemu ze zdolnością) a w momencie gdy sprzedam działkę nadpłacić kredyt.
    Jest jeszcze jedna opcja: już teraz kupię na kredyt nową działkę, sprzedam starą, spłacę nową i będę starał się o kredyt na budowę domu.

    Którą opcję byście wybrali? Nie wiem, który kierunek wybrać podczas negocjacji z bankami. Jak to ma się do oprocentowania? Dzisiaj podzielę się pierwszym ofertami otrzymanymi od Multibanku.

    Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

    Moim zdaniem:
    1. kupno działki na kredyt (przemyśl dobrze wybór banku żeby przy bodowie nie musieć go przenosić do innego tylko wziąć kolejny w tym samym banku na dom)
    2. w między czasie strać się o pozwolenie i równolegle sprzedając drugą działkę (papierologia również może Ci zająć kilka misięcy)
    3. kredyt na dom z deklarowanym wkładem własnym 95 000zł (co znacznie może obniżyć marżę)

    Mnie powiedziano bezpośrednio w banku, że umowa z wykonawcą przyspieszy budowę, że inaczej można, ale będą sami wyliczać kosztorys i sobie przeliczać wg własnych stawek i bardzo wydłuży to procedurę decyzyjną. Wystarczyła umowa z wykonawcą stanu surowego. Pełna dokumentacja firmy wykonawcy (NIP, REGON i wpis do ewidencji) musiała być dostarczona. Mój fachowiec jak na wariatkę na mnie patrzył i miał opory z podpisaniem umowy "na zaś".
    Później nikt nie sprawdza, z jaką firmą budujecie, transze są rozliczane na pdst. planowego wykonania kosztorysu wg wizyt opiekuna i zdjęć, faktur nikt nie żąda, więc gospodarczym można sobie budować też Głównie o surowy chodzi, o to, aby ludzie latami cegiełek po jednej sami nie stawiali, nawet to trochę rozumiem: sąsiad moich rodziców ponad dwadzieścia lat tak tworzył dom, krzywymi ścianami dojechał do 1 piętra i zmarł. Niewykończonej budowy z ulgą pozbyła się jego rodzina...
    Przerabiałam ostatnio budowę domu w DB. W decyzji był warunek o przedstawnieniu umowy z generalnym wykonawcą. Ponieważ budowa była na etapie dachu przekazałam inforamcję do analityka że wymaganie takiej umowy od klienta jest zmuszaniem go do oszustwa gdyż we wniosku zaznaczył budowe systemem gospodarczym. Analityk odstąpił od tego warunku i nawet nie wysłał inspekcji w celu sprawdzenia stanu zaawanoswania budowy (w operacie były fotki z etapu fundamentu) tylko zaakceptował zdjęcia wysłane drogą mailową przez klienta

  3. #4643

    Domyślnie

    U nas decyzja kredytowa zapadła:
    Rodzina na swoim
    prowizja 0%
    marża 1,9%
    Jutro podobno umowa ma byc gotowa

  4. #4644

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jolka111 Zobacz post
    U nas decyzja kredytowa zapadła:
    Rodzina na swoim
    prowizja 0%
    marża 1,9%
    Jutro podobno umowa ma byc gotowa

    łoł super warunki
    I to jest w tym PKOSA??

  5. #4645

    Domyślnie

    Dokładnie
    Początkowo miało byc 2% marży, ale zapytaliśmy o obniżenie, wysłali zapytanie do centrali i tamci zgodzili się na 1,9% )

    W porównaniu do Getin Banku to bajka

  6. #4646

    Domyślnie

    Planuje budowe domu 147m2 systemem gospodarczym. Szacowany koszt budowy to ok 350tys zł. Mam dzialke, mam 150tys na koncie. I teraz. Czy powinnam zaczac budowe ze srodkow wlasnych a na wykonczenie brac kredyt? Jak bank wylicza wartosc takiego budynku powiedzmy w stanie surowym otwartym. Czy moze byc tak, ze ja wydam na ten etap 150tys a bank mi pozniej wyliczy, że to kosztowalo tylko 80tys? Jak to wyglada?

    Dziekuje za odpowiedz,
    J.

  7. #4647

    Domyślnie

    Bank wyliczając wartość budynku (budowy) bierze pod uwagę lokalizację i materiały z których budynek został wybudowany . Jeżeli zaczniesz budowę za swoje to potem przy kredycie zostanie to policzone jako wkład własny; czym wkład własny większy tym lepiej. Przejdź się po bankach i porozmawiaj, tam Ci wszystko wytłumaczą potem wybierzesz opcję najbardziej korzystną dla siebie.
    Ps.
    Nie zapomnij o zdolności kredytowej .

  8. #4648

    Domyślnie

    Cytat Napisał miciu Zobacz post
    Bank wyliczając wartość budynku (budowy) bierze pod uwagę lokalizację i materiały z których budynek został wybudowany . Jeżeli zaczniesz budowę za swoje to potem przy kredycie zostanie to policzone jako wkład własny; czym wkład własny większy tym lepiej. Przejdź się po bankach i porozmawiaj, tam Ci wszystko wytłumaczą potem wybierzesz opcję najbardziej korzystną dla siebie.
    Ps.
    Nie zapomnij o zdolności kredytowej .
    Ok. A czy bank bierze też pod uwage fakt, że projekt jest indywidualny i kosztował dużo wiecej niż gotowiec? Czy takie elementy tez sa brane pod uwage?

  9. #4649
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Spirea
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    5.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    318

    Domyślnie

    w moim przypadku nie brali tego pod uwagę. W projekcie mamy np. antresolę, duże przeszklenia, skomplikowaną konstrukcję dachu, wentylację mechaniczną, lepsze parametry materiałów ociepleniowych, elewację z elementami z blachy VmZink, schody drewniane. Ledwo udało się mi się zmieścić kosztorys z kwotą wnioskowanego kredytu. Rzeczoznawca Banku wycenił, że dom postawię za 490 tys. zł, czyli przyjął ok. 2250 zł za m2. Co przy powyższych rozwiązań jest nierealne. Pomimo przesłania uwag do kosztorysu, bank przyznał rację rzeczoznawcy. Ten ostatni wyjaśnił mi, że bank przyjmuje standardowe kwoty i nie interesuje go, czy robię rozwiązania energooszczędne, czy mam super okna itp. Co jest dziwne, bo zabezpieczenie ma na moim domu, a nie takim standardowym.

  10. #4650

    Domyślnie

    Nas nie pytali w banku ile płaciliśmy za projekt ( mieliśmy również indywidualny ).

  11. #4651

    Domyślnie

    Jutro podpisujemy umowe: kredyt 600 tys+150 tys wkladu wlasnego. Deutsche Bank w euro, 1,7% marzy,do tego prowizja 2% i skladka na fundusz 5 stow miesieczne. Z obslugi jestesmy bardzo zadowoleni.
    pozdrawiam trolik

  12. #4652

    Domyślnie

    miciu nie wiem co bank bierze pod uwagę wyceniając nieruchomość. u nas na pewno nie brał pod uwagę materiałów z jakich budowaliśmy. dla mnie to jest chore. jesli banku nie interesuje standard to po co płacę za rzeczoznawcę dla MOJEJ nieruchomości. Wystarczy mieć program w którym wpisuję metraż i lokalizację domu i mam gotową wycenę.
    jak pisałam wcześniej nam dom z działką bank wycenił taniej niż wychodził kosztorys wybudowania domu.

  13. #4653
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar queene
    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    4.193
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał savanna12 Zobacz post
    Prosze doradzcie co lepsze
    Bank ing wkłąd własny 80% kwota kredytu 50 tys na 15 lat
    I co wybrac marża 1,7%+prowizja coś 3% czy lepiej marże 2,1%+prowizja o%
    Wydaje mi sie ze z ta nizsza marza....ale nie znam sie na tym pomocy ....
    my też bierzemy w ing, dziś podpisujemy umowe nam doradzono tak, że jesli planujemy kredyt spłacic szybciej to lepiej prowizja 0zł niż niższa marża, przekalkulowalismy i tak zrobilismy. Decyzja kredytowa przyszła w 24h
    nie wymagano od nas żadnych umów z wykonawcą, wkład własny - to to że dom ma juz postawione sciany piwnicy i parteru, został tylko dach...no i środek

    nie wiem na ile wyceniono nasz dom , spytam dziś, ale rzeczoznawca bardzo dokładnie wypytywał z czego budujemy(dokładnie jakiej firmy materiały), jakie media - jakie ogrzewanie, czy gaz, czy solary,skąd woda (studnia), nawet czy internet planujemy...
    Ostatnio edytowane przez queene ; 07-09-2010 o 09:16
    pozdrawiam, Pati

    Dziennik Budowy Rodzinnego -mix i komentarze

    start kwiecień 2010, u siebie październik 2011

    dom wykończony, czas na ogród

  14. #4654

    Domyślnie

    Cytat Napisał Spirea Zobacz post
    w moim przypadku nie brali tego pod uwagę. W projekcie mamy np. antresolę, duże przeszklenia, skomplikowaną konstrukcję dachu, wentylację mechaniczną, lepsze parametry materiałów ociepleniowych, elewację z elementami z blachy VmZink, schody drewniane. Ledwo udało się mi się zmieścić kosztorys z kwotą wnioskowanego kredytu. Rzeczoznawca Banku wycenił, że dom postawię za 490 tys. zł, czyli przyjął ok. 2250 zł za m2. Co przy powyższych rozwiązań jest nierealne. Pomimo przesłania uwag do kosztorysu, bank przyznał rację rzeczoznawcy. Ten ostatni wyjaśnił mi, że bank przyjmuje standardowe kwoty i nie interesuje go, czy robię rozwiązania energooszczędne, czy mam super okna itp. Co jest dziwne, bo zabezpieczenie ma na moim domu, a nie takim standardowym.
    hmm, wlasnie tego sie obawiam. Moj projekt ma duzo przeszklen i pare nietypowych nowoczesnych rozwiazan. Sam projekt duzo wiecej kosztowal niz gotowy. Dlatego glupie wydaje sie wycenianie nieruchomosci z rozdzielnika. A w jakim banku braliscie kredyt?

  15. #4655
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Spirea
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    5.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    318

    Domyślnie

    dopiero bierzemy - jutro jadę podpisać umowę:
    Polbank
    EUR
    marża 3,1%
    409 500
    36 lat
    prowizja 1,5%
    wynegocjowana darmowa spłata po 5 latach

    ogólnie żadna rewelacja, absolutnie nie polecam tego banku, ja nie miałam wyjścia, bo mam tam kredyt na działkę w CHF. W razie przeniesienia do innego banku musiałabym dopłacić prawie 60 tys. zł w związku ze wzrostem kursu. Wysoki kurs CHF i rekomendacja T ograniczyło mi też wysokość kredytu (wnioskowaliśmy pierwotnie o 500 tys.).

  16. #4656

    Domyślnie

    NORDEA BANK
    Zlozylem wniosek i czekam na decyzje. Jak wyglada sprawa uruchomienia kredytu?Podpisuje umowe i co dalej? Skladam wniosek w sadzie o wpis do KW i wracam do banku? Ile czasu zajmie uruchomienie kredytu? Powiedzcie mi tez, jak wyglada uruchomienie nastepnych transz i z jakim wyprzedzeniem trzeba bank informowac zeby wszystko szlo w miare plynnie. Wg czego bank oblicza wysokosc pierwszej transzy?

  17. #4657

    Domyślnie

    Kredyt na 310tysi rodizna na swoim....
    U Nas porażka...
    Getin bank...
    prowizja 3.25%
    marza 2,45%...
    PKOBP odrzucił wniosek
    milenium poprosiło o dodatkowe dokumenty..idę sobie w łeb strzelic...
    Ostatnio edytowane przez mzetka ; 15-09-2010 o 14:09 Powód: niepełne dane

  18. #4658

    Domyślnie

    i mam jeszcze kilka pytan kilka skrótów mi nieznanych wystepuje w warunkach kredytu:
    IV. Parametry Kredytu/Pożyczki
    waluta
    PLN
    raty równe
    okres Kredytu/Pożyczki
    420
    w tym karencji
    0
    typ karencji
    miesięcy karencji
    wypłata jednorazowo
    marża wyjściowa2.45%
    redukcja marży -
    oprocentowanie zmienne
    podwyższenia marży
    0%


    2% (do czasu wpisu hipoteki)
    marża w dniu udzielenia
    4.45%

    oprocentowanie w dniu udzielenia
    8.31%
    indeks bazowy dla waluty w dniu decyzji
    3.86%(3M)

    marża docelowa
    2.45%
    docelowa rata odsetkowa (szacunek uwzględniający dopłatę)
    1 157,54 PLN

    docelowa rata całkowita (szacunek uwzględniający dopłatę)
    1 364,54 PLN
    wskaźnik MR
    2 973,60 PLN
    LTV netto
    99.03% LTV brutto
    99.03% całkowity koszt Kredytu
    763 PLN RRSO
    -



    LTV łączne
    102.36% całkowity koszt Pożyczki
    0 PLN RRSO Pożyczki
    -

  19. #4659
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Archi100
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Posty
    554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    35

    Domyślnie

    Cytat Napisał mzetka Zobacz post
    Kredyt na 310tysi rodizna na swoim....
    U Nas porażka...
    Getin bank...
    prowizja 3.25%
    marza 2,45%...
    PKOBP odrzucił wniosek
    milenium poprosiło o dodatkowe dokumenty..idę sobie w łeb strzelic...
    A próbowaliście w FORTIS - PARIBAS?

  20. #4660
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Joanna&Tomasz
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Stara Wieś
    Posty
    197

    Domyślnie

    Cytat Napisał mzetka Zobacz post
    Kredyt na 310tysi rodizna na swoim....
    U Nas porażka...
    Getin bank...
    prowizja 3.25%
    marza 2,45%...
    PKOBP odrzucił wniosek
    milenium poprosiło o dodatkowe dokumenty..idę sobie w łeb strzelic...
    Dlaczego PKOBP odrzucił wniosek? Faktycznie spróbuj w Fortisie. Prowzija 2%, marża dla 100% 2,39%, z wkładem własnym nawet 1,99%. Których skrótów nie rozumiesz?

    marża w dniu udzielenia 4.45% - marża 2.45% podwyższona o 2% do czasu wpisu hipoteki na rzecz banku w księdze wieczystej
    oprocentowanie w dniu udzielenia 8.31% - marża 4,45% + WIBOR 3-miesięczny 3,86%
    indeks bazowy dla waluty w dniu decyzji 3.86%(3M) - WIBOR
    LTV - loan to value (stosunek wartości kredytu do wartości zabezpieczenia, 100%=brak wkładu własnego)
    RRSO - rzeczywista roczna stopa oprocentowania

Strona 233 z 337

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony