dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 54 z 337
Pokaż wyniki od 1.061 do 1.080 z 6726
  1. #1061

    Domyślnie

    Cytuję z e-gospodarka.pl:

    Spread to różnica między kursem kupna waluty a kursem jej sprzedaży. Kurs kupna (niższy) stosowany jest przy wypłacie kredytu. Jeśli chcemy zaciągnąć w banku kredyt na kwotę 100 tys. zł we frankach szwajcarskich bank podzieli 100.000 zł właśnie przez kurs kupna tej waluty. Oczywiście im niższy kurs tym więcej franków do spłaty dla klienta. Sama spłata kredytu odbywa się po kursie sprzedaży (wyższym).

    Różnica między kursem kupna a kursem sprzedaży dla franka szwajcarskiego kształtuje się w bankach między 3 a 6 proc. Jeśli więc pożyczymy równowartość 100 tys. zł we frankach i zechcemy spłacić kredyt tego samego dnia wówczas bank zażąda 103 lub nawet 106 tys. zł. Oczywiście moment wypłaty kredytu i moment spłaty są oddalone w czasie. Spłata nie odbywa się też jednorazowo tylko w ratach.

    Dlatego, jeśli chcemy policzyć wpływ spread’u na koszt kredytu musimy dokonać pewnych uproszczeń. Załóżmy, że pożyczamy po kursie kupna i spłacamy raty po kursie sprzedaży z dnia wypłaty kredytu. Możemy wówczas policzyć o ile wyższa jest rata kredytu z powodu niekorzystnego przeliczenia. W efekcie dowiem się o jaką spread podnosi oprocentowanie kredytu.

  2. #1062

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rafal_G-ce
    Cytat Napisał kammaje
    Cytat Napisał Rafal_G-ce
    Cytat Napisał kammaje
    nie - dlatego, że w Millennium wnioskuję o spłatę w walucie
    rozumiem ze zatrabiasz we frankach
    nie - zarabiam w PLN ale franki kupuję w kantorze.
    rozumiem w takim, w którym nie ma spreadu
    nie, ale ja tam nie kupuję i sprzedaję. Ja tylko kupuję po kursie niższe niż w banku.


    Cytat Napisał Judka
    I w momencie brania kredytu i potem w momencie "bezpłatnego" przewalutowania.

    Dla kredytu 100 000 zł na dzień dobry ok. 5 000 zł w plecy (czyli ok. 5%)
    a dlaczego tak piszesz ??

    Cytat Napisał Judka
    A potem przy ewentualnym przewalutowaniu podobnie.
    biorę pod uwagę spread dlatego biorę pod uwagę Nordeę , w której jest najniższy poza NBP.

  3. #1063

    Domyślnie

    kammaje

    dlaczego tak piszę?
    dlatego, bo tak jest

    przypuśćmy, że bierzesz dziś kredyt na 100 tys zł
    dzisiejszy kurs CHF wg NBP (kupno/sprzedaż): 2,4891 2,5393
    różnica: 5020 zł (2,5393 - 2,4891= 0,0502 x 100 000 = 5020 zł)
    czyli bank wypłaca Ci 94980 zł a nie 100 000 zł

    i przypuśćmy, że potem po jakimś czasie chcesz "bezpłatnie" przewalutować kredyt i pozostało Ci jeszcze do spłaty np. 69 000 zł
    bank przeliczy te 69 000 zł po kursie kupna (czyli niższym)
    i tak mamy (wg dzisiejszego kursu) znowu w plecy ok 3500 zł

  4. #1064

    Domyślnie

    Cytat Napisał Judka
    kammaje

    dlaczego tak piszę?
    dlatego, bo tak jest

    przypuśćmy, że bierzesz dziś kredyt na 100 tys zł
    dzisiejszy kurs CHF wg NBP (kupno/sprzedaż): 2,4891 2,5393
    różnica: 5020 zł (2,5393 - 2,4891= 0,0502 x 100 000 = 5020 zł)
    czyli bank wypłaca Ci 94980 zł a nie 100 000 zł
    a w którym banku tak jest jak piszesz ??

    Cytat Napisał Judka
    i przypuśćmy, że potem po jakimś czasie chcesz "bezpłatnie" przewalutować kredyt i pozostało Ci jeszcze do spłaty np. 69 000 zł
    bank przeliczy te 69 000 zł po kursie kupna (czyli niższym)
    i tak mamy (wg dzisiejszego kursu) znowu w plecy ok 3500 zł
    słuchaj - dyskusję można oczywiście prowadzić w nieskończoność. Co będzie w przyszłości tego ja nie wiem. Tak samo jak nie wiem czy będę przewalutowywał czy nie. Na dzień dzisiejszy wybrałem najodpowiedniejsze rozwiązanie dla siebie.
    W opisie spreadu czy też tu wyżej zakładane były wyliczenia na "dzień dzisiejszy". I jakiby ten spread nie był, to raty w CHF (na dzień dzisiejszy oczywiście) mam dużo niższe niż w PLN.
    Wystarczająco niższe żeby brać w CHF. Ale jesteśmy dorosłymi ludźmi, niektórzy nawet odpowiedzialnymi za swoje czyny, potrafiącymi liczyć - decyzja należy do kredytobiorcy.

  5. #1065

    Domyślnie

    Jak najbardziej się z Tobą zgadzam.
    I nie mam zamiaru nikogo przekonywać to swoich racji.
    Zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy kredytów w CHF mają swoje racje.
    Chciałam tylko, aby ci którzy decydują się na kredyt walutowy mieli również i tę kwestię na uwadze.
    Warto też pamiętać podejmując tę ważną decyzję, że jest to decyzja na wiele lat (przeważnie 15 - 25) i nie można podejmowac jej tylko na podstawie tego co mi się opłaca "dzień dzisiejszy".
    Ale z drugiej strony przyszłości też nie jesteśmy w stanie przewidzieć.
    Zwłaszcza w naszym kochanym kraju.

  6. #1066

    Domyślnie

    Cytat Napisał Judka
    Ale z drugiej strony przyszłości też nie jesteśmy w stanie przewidzieć.
    Zwłaszcza w naszym kochanym kraju.
    dlatego może nie ma się co jej tak bać?? Od spreadu, LIBORU, WIBORU ważniejsze jest ubezpieczenie. Dla mnie oczywiście.

    a co z tym bankiem?? Podasz kto tak przelicza??

  7. #1067

    Domyślnie

    Wszystkie banki tak przeliczają, każdy ustala sobie kurs kupna i sprzedaży, który różni się średnio ok. 5%. Takie są prawa rynku,
    a banki nie są instytucjami charytatywnymi.

  8. #1068

  9. #1069

    Domyślnie

    Cytat Napisał Judka
    Wszystkie banki tak przeliczają, każdy ustala sobie kurs kupna i sprzedaży, który różni się średnio ok. 5%. Takie są prawa rynku,
    a banki nie są instytucjami charytatywnymi.
    chwileczkę, chwileczkę - wcześniej pisałaś tak:

    Cytat Napisał Judka
    przypuśćmy, że bierzesz dziś kredyt na 100 tys zł
    dzisiejszy kurs CHF wg NBP (kupno/sprzedaż): 2,4891 2,5393
    różnica: 5020 zł (2,5393 - 2,4891= 0,0502 x 100 000 = 5020 zł)
    czyli bank wypłaca Ci 94980 zł a nie 100 000 zł
    zatem który bank jak chcesz 100k PLN przelicza dwa razy = kredyt w PLN -> na CHF i -> ponownie na PLN, bo o tym piszesz.
    Czyli przelicza raz wg kursu kupna a następnie wg kursu sprzedaży.

    Ja takiego banku nie znam. To musi być jakiś PKO

    PS - cały czas mówimy o wypłacie kredytu, a nie o spłacie ??

  10. #1070

    Domyślnie

    Przecież bank nie wypłaca kredytu w walucie tylko przelicza na PLN
    I właśnie o tę różnicę chodzi - Wypłata następuje po kursie kupna a spłata po kursie sprzedaży.
    Nie trzeba więc nikogo przekonywać, że im większa różnica pomiędzy tymi kursami w danym banku, tym rata do spłaty będzie wyższa. Ponieważ różnica ta może wynosić od kilku do kilkunastu groszy, to oprocentowanie może podrożeć nawet o 0,5 pkt procentowego.

  11. #1071

    Domyślnie

    Cytat Napisał Judka
    Przecież bank nie wypłaca kredytu w walucie tylko przelicza na PLN
    I właśnie o tę różnicę chodzi - Wypłata następuje po kursie kupna a spłata po kursie sprzedaży.
    ale cały czas nie podajesz jaki to bank, a mnie to interesuje.

    Powiem to wprost - w Nordei to te oba przeliczenia są po kursie kupna. I jeśli przeliczanie i wypłata nastąpiłaby tego samego dnia, to kwota kredytu = kwota wypłacona.

    Ale są jeszcze banki, które wypłacają kasę w PLN i dopiero przeliczają na walutę.

    Cytat Napisał Judka
    Nie trzeba więc nikogo przekonywać, że im większa różnica pomiędzy tymi kursami w danym banku, tym rata do spłaty będzie wyższa. Ponieważ różnica ta może wynosić od kilku do kilkunastu groszy, to oprocentowanie może podrożeć nawet o 0,5 pkt procentowego.
    Nie trzeba, ale trzeba wskazać banki, które tak robią.

  12. #1072

    Domyślnie

    No to chyba tylko w Nordei tak jest.
    Bo tak jak mówię - to jest reguła wszystkich banków - mam je wymieniać po kolei?

  13. #1073

    Domyślnie

    Cytat Napisał Judka
    No to chyba tylko w Nordei tak jest.
    Bo tak jak mówię - to jest reguła wszystkich banków - mam je wymieniać po kolei?
    wystarczy dwa. Ale ostrzegam, że sprawdzę to.

  14. #1074

    Domyślnie

    No to nie ostrzegaj tylko zadzwoń do kilku banków, choćby PKO, Pekao, BPH itd...
    I powiadom o efektach śledztwa!

  15. #1075

    Domyślnie

    Cytat Napisał darks
    a przewalutowanie jaki koszt?
    Bez kosztów.
    --------------------------
    Już prawie gotowe. Cieszy oko

  16. #1076
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Kiełek
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    210
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    W każdym kredycie walutowym jest spread - nie wiem jak w Nordei, ale większość banków udziela kredytu walutowego w PLN... Dziwnie to brzmi, ale... dają xxxPLN kredytu, za to kupują Ci CHF po kursie kupna w swojej kasie i dają jako kredyt, a potem przy spłacie, Ty dajesz im PLN i oni sprzdają Ci CHF i wpłacają na konto kredytu zmniejszając go. I tu powstaje różnica pomiędzy kursem kupna i sprzedaży.
    Różnicy nie będzie, jeżeli będziesz mógł spłącać w CHF wpłącając je bezpośrednio w kasie banku (i kupując gdzieś, gdzie cena sprzedaży jest równa cenie, za któą bank kupił Ci CHF przy wypłacie kredytu).
    ******************
    Kiełek
    Dziennik pre-budowy

  17. #1077

    Domyślnie

    [quote="Kiełek"
    Różnicy nie będzie, jeżeli będziesz mógł spłącać w CHF wpłącając je bezpośrednio w kasie banku (i kupując gdzieś, gdzie cena sprzedaży jest równa cenie, za któą bank kupił Ci CHF przy wypłacie kredytu).[/quote]

    Ale czy Banki idą na taki manewr?

  18. #1078

    Domyślnie

    Cytat Napisał Judka
    No to nie ostrzegaj tylko zadzwoń do kilku banków, choćby PKO, Pekao, BPH itd...
    I powiadom o efektach śledztwa!
    w pekao nie ma kredytów walutowych!

  19. #1079

    Domyślnie

    [quote=ryby]
    Cytat Napisał "Kiełek"
    Różnicy nie będzie, jeżeli będziesz mógł spłącać w CHF wpłącając je bezpośrednio w kasie banku (i kupując gdzieś, gdzie cena sprzedaży jest równa cenie, za któą bank kupił Ci CHF przy wypłacie kredytu).[/quote

    Ale czy Banki idą na taki manewr?
    Zależy od banku.
    Gdy szukałem kredytu w Noreda, to tam można spłacać tylko w złotówkach, ale np. w Fortis mogę spłacać w złotówkach lub CHF. Znajomi brali kredyt kilka lat temu w euro (PKO BP) i też mogli spłacać złotówki lub euro.

    Pozdrawiam
    Wanios

  20. #1080

    Domyślnie

    W tak razie czy ktoś wie jak jest w Multibanku?

Strona 54 z 337

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony