dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 9 z 24
Pokaż wyniki od 161 do 180 z 473
  1. #161

    Domyślnie

    Alpin
    Powiem ci że ja mimo iż mam już kocioł na gaz (stary) nawet nie rozważam opcji opalania domu gazem tylko idę w pompę ciepła a to z jednego prostego powodu. Zakładasz sobie fotowoltaikę (PV) bierzesz na to dofinansowanie (pompa i PV) i masz perpetum mobile czyli nie płacisz nic za prąd i za ogrzewanie a przy gazie zawsze będziesz musiał coś tam wysupłać na jedno i drugie. A tak spłacasz sobie pv i pc i dodatkowo dochodzi ci świadomość że nie trujesz swojej rodziny i robisz coś dobrego dla naszej planety. Przynajmniej ja tak do tego podchodzę.

  2. #162
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Hej,
    Popieram myśl kol Hooka - przez zimę przestudiuję temat PV i jeśli będzie w miarę bezpiecznie "ustawowo" i sensownie kosztowo- wejdę w ten temat
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  3. #163
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jakubirl

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Czechowice-Dziedzice
    Kod pocztowy
    43-502
    Posty
    11

    Domyślnie

    Witam . Mam pytanie bo modernizuję ogrzewanie . Teraz mam piec 25kW z podajnikiem tylko że idzie cały czas w podtrzymaniu bo mam ściany 40cm + styropian 10cm . Na dobę idzie mi z 50kg węgla . Teraz kupiłem pompę ciepła oczywiście używaną Viessmann 8Kw monoblok mocy cieplnej 3 fazową . Postawiłem to w piwnicy jeszcze czekam na rurę 400mm żeby wylot przez okienko na pole wyprowadzić , pytanie mam takie bo pompę obiegową dałem na powrocie i pcha przez nagrzewnicę wodę czy lepiej dać na zasilaniu ?

  4. #164
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    O kurcze- PC w piwnicy ? Chyba tylko ją tam przechowujesz ?
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  5. #165
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jakubirl

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Czechowice-Dziedzice
    Kod pocztowy
    43-502
    Posty
    11

    Domyślnie

    A czemu nie w piwnicy ? To jest monoblok z wyprowadzeniem obydwóch rur . Wydmuchuję powietrze przez rurę średnica 400mm na pole (czekam na rurę ) i mogę sobie zrobić tak żeby zasysał powietrze z pola bo też mam flaszę od strony parownika . Ta pompa jest z 1980 i do dzisiaj działa ( jedyna usterka to dziura na kolanku miedzianym to sobie wlutowałem nowe i szczelne jest . . Jedyna wada to że działa do +3 stopni według specyfikacji .

  6. #166
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    A hałas ?
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  7. #167
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jakubirl

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Czechowice-Dziedzice
    Kod pocztowy
    43-502
    Posty
    11

    Domyślnie

    Nic nie słychać bo mam 20cm strop w piwnicy . Zresztą w sumie tylko kompresor słychać i to cicho , wentylator trochę szumi i tyle ma moc (480w) . Idzie to dużo ciszej od pralki czy suszarki do prania które są w tym samym pomieszczeniu co PC

  8. #168
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    740

    Domyślnie

    Cytat Napisał jakubirl Zobacz post
    A czemu nie w piwnicy ? To jest monoblok z wyprowadzeniem obydwóch rur . Wydmuchuję powietrze przez rurę średnica 400mm na pole (czekam na rurę ) i mogę sobie zrobić tak żeby zasysał powietrze z pola bo też mam flaszę od strony parownika . ...
    Ciekawe, co w tej pompie dzieje się z wodą/lodem z parownika? Też je rurą wydmuchuje, czy podłączenie do kanalizacji?
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  9. #169
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jakubirl

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Czechowice-Dziedzice
    Kod pocztowy
    43-502
    Posty
    11

    Domyślnie

    Akurat mam podłączenie do kanalizacji tam gdzie pralki są podłączone .

  10. #170

    Domyślnie

    [QUOTE=map78;7348895]Trzy lata temu przeszedłem taką modernizację. Też spalałem około 4t ekogroszku. Po zamontowaniu pompy powietrze-woda (bez odwiertów) mój koszmar palacza się skończył. Poczytaj może trochę moje posty, to może Cię natchnie
    Pozdrawiam[/QUOTE

    Poczytam twoje posty, ale tak na szybko, czy czeka mnie wymiana grzejników? kucie ścian w pokojach? podłogówki niestety nigdzie nie dołożę.
    Mam ograniczone miejsce w kotłowni , czy PC wymaga więcej miejsca od tego co mam teraz, piec z podajnikiem i zasobnik na CWU 200 l.
    Co(jakie urządzenia) dokładnie wchodzi w skład PC?
    Jakie są przybliżone koszty takiej instalacji? w tym wątku przewijają się rożne kwoty od 20 do 70 tyś.

    Pomysł z fotowoltaiką też fajna sprawa godna rozważenia, ale w tym kraju nie można być niczego pewnym, zaraz wymyślą jakiś podatek, albo zmienią przepisy.
    Tak ponoć jest w tej chwili z farmami wiatrowymi.

  11. #171

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    ...Wiesz jaka temp musisz miec na grzejnikach teraz aby utrzymac temp w domu komfortowa dla Ciebie?...
    I drugie pytanie - do jakiej wartości uda się obniżyć temperaturę zasilania zwiększając przepływ?

  12. #172

    Domyślnie

    W tej chwili na piecu mam temp. Zadaną 58C. Co oznacza, że piec po ośiągnięciu takiej temp. Wyłącza się i chodzi pompa.
    Na grzejnikach mam głowice ustawione na 3 i jedna kropka. W domu jest 23C.
    Na parterze nie ma problemu grzejnik z takim ustawieniem jest ciepły, ale na poddaszu w sypialniach, północna i północno-zachodnia grzejniki są często gorące, tym bardziej jak mamy tem. Zewnętrzną poniżej zera. Natomiast w sypialni( ta z kominem)od strony południowej grzejnik jest zakręcony. Temp. W tych sypialniach to 23C.
    Podłogówka ma na zasilaniu 40C.

  13. #173

    Domyślnie

    Sprawdziłem teraz dokładnie grzejniki na poddaszu, grzejniki są bardzo ciepłe ale tylko jakieś 10 cm od góry poniżej połowy są zimne, to oznacza, że termostat puszcza bardzo delikatnie.
    Temp. W sypialniach 23C.

  14. #174

    Domyślnie

    Ja już poczyniłem pierwsze starania w stronę pc. Mianowicie zamówiłem sobie profesjonalne OZC oraz zainwestwowałem już w przepływomierz
    Mam jeszcze takie pytanie używa ktoś lub wie coś złego/dobrego na temat pc lg therma V? Po danych z tabelki wygląda podobnie do panasa nawet lepiej ale jakoś mało na ich temat info na forum ma ktoś wiedzę? jaka jest prawda vs marketing?

  15. #175

    Domyślnie

    Ja jestem umówiony w przyszłym tygodniu na wizje lokalną specjalistycznej firmy od PC.
    Troszkę poszperałem przez ostatnie dni w sprawie PC.
    Zapał i entuzjazm troszkę opadł, coraz więcej niewiadomych, foldery i opowieści instalatorów ni jak się mają do rzeczywistości.
    Ale daje sobie jeszcze szanse do czasu spotkania z przedstawicielem firmy.

  16. #176
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał alpin Zobacz post
    Sprawdziłem teraz dokładnie grzejniki na poddaszu, grzejniki są bardzo ciepłe ale tylko jakieś 10 cm od góry poniżej połowy są zimne, to oznacza, że termostat puszcza bardzo delikatnie.
    Temp. W sypialniach 23C.
    Hej,
    byłem w podobnej sytuacji -zrobiłem próbę którą Ci polecam :
    spróbuj ustawić piec na 45 st i głowice na max otwórz , szczególnie przy większych mrozach. Jeśli będzie ok ,to zniżaj dalej -postaraj się znaleźć min temp , przy której będzie komfort cieplny.
    Nie martw się piecem-nie zgnije przez parę dni (od pkt rosy) i nie zasmoli Ci się strasznie (masz piec górnego spalania , ja mam dolnego-prawdziwy kosmołuch przy niskich temp...)
    Najważniejsza jest próba przy temp ok -10 do -15 st , pozwoli Ci znaleźć "bezpieczną" min temp na grzejnikach.
    Jeszcze jedno-PC dla sprawnego działania wymaga większego przepływu w systemie , na czas próby ustaw na max prędkości pompy obiegowej .
    Grzejniki u góry są zazwyczaj zimne , ponieważ nie ma równoważenia hydraulicznego lub jest za mały przepływ w instalacji (i za niska wys podnoszenia , np)- u mnie było podobnie , ale teraz na pompie Wilo jest ok

    To tyle
    pzdr

    PS
    jeśli dobrze pokombinujesz , to może się okazać że nie będziesz korzystał z pieca węglowego -może tylko awaryjnie (ja się drugi rok zbieram z podłączeniem mojego do systemu...)
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  17. #177
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    740

    Domyślnie

    Po prawie miesiącu użytkowania chinki mogę cokolwiek napisać w temacie. Od 17 listopada do dzisiaj 15 grudnia pompa zjadła dokładnie 1000kWh. Pomiar razem z pompkami obiegowymi. I to jest zużycie głównie na dogrzewanie domu w taniej taryfie. Zazwyczaj 2h okienko w ciągu dnia i 2h nad ranem, od 4 do 6 rano. Tuż po uruchomieniu temperatury na zewnątrz były jeszcze dość wysokie i grzałem także wieczorem, zazwyczaj po godz. 22, albo i wcześniej. Gdy zrobiło się chłodniej szybko z tego zrezygnowałem. Dom jest słabo ocieplony i za szybko się wychładza. Wieczorem, przed godz. 22 robi się zbyt zimno. Grzanie na noc, po 22 jest bez sensu. Grzanie przed 22 zbyt kosztowne. Więc póki nie mam bufora, wróciłem do popołudniowego palenia drewnem w kotle. Pompa robi dogrzewanie i dzięki temu rano mam w domu 21 stopni, po powrocie z roboty też mam 21 stopni. Czyli, jak na razie poprawiłem sobie komfort cieplny w chałupie za jakieś 300zł prądu na miesiąc.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  18. #178

    Domyślnie

    To chyba niezły wynik w kwestii kosztów. Napisz jeszcze jak duży dom grzejesz i jakie masz temp zasilania. Ja nadal czekam na wyniki zleconego OZC więc nawet nie wiem za jaką pompą mam się oglądać niemniej obserwuję sobie na starym piecu jakie mam temp i wygląda że spokojnie da radę 45st na zasilaniu a przy tem +2 nawet 35-40 wystarczy także już widać że niskotemperaturowa pc wystarczy.

  19. #179
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    740

    Domyślnie

    Można by go nazwać świetnym, gdybym nie palił drewna.
    Domek opisałem w ,,podpisie".
    Pompa jest ustawiona na podgrzewanie do 45 stopni. Tyle niby ma roztwór glikolu, ale gdy pomierzyłem zewnętrznym, niezależnym termometrem, to wyszło mi 43 stopnie. Glikol przekazuje ciepło przez wymiennik do obiegu CO. Nagrzanie całego obiegu zajmuje pompie od 40 minut do 70-80 minut. Zależnie od temperatur na zewnątrz i temperatury startowej w CO. Później, niestety, ale pompa zaczyna taktować załączeniami co 5 do 15 minut. Tak ustawiona temperatura z powodzeniem wystarcza do grzania w moich grzejnikach. Przynajmniej jak dotąd. Gdybym grzał na okrągło trzeba by obniżyć temperaturę. Najtrudniej idzie grzanie w okolicy od zera do kilku stopni na plusie w wilgotne dni. Parowniki obladzają się mocno, a defrosty potrafią być niedostateczne. Nie chodzi o to, że pompa nie dała by rady zrobić defrostu, bo mocy ma dość. Problemem jest prostota sterownika i jego programowe ograniczenia. Defrost załączony ręcznie jest wykonywany według ustawionego maksymalnego czasu defrostu. Wtedy siwy dym i odparowuje wszystko. Defrost automatyczny w trakcie pracy jest chyba robiony z priorytetem temperatury parownika, trwa znacznie krócej i nie zawsze jest skuteczny. Limit temperatury parownika kończącej defrost już ustawiłem na maksimum, a czas pomiędzy defrostami skróciłem do minimum, ale to tylko częściowo poprawiło sytuację.
    Ostatnio edytowane przez gondoljerzy ; 15-12-2016 o 22:55
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  20. #180
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    740

    Domyślnie

    Udało mi się podpiąć moją chinkę pod niezależny od niej sterownik temperatury. Jako pozostałość po kotle olejowym mam wewnątrz domu sterownik Danfoss. Stary, ale jary. Sygnał ze sterownika idzie na małe przekaźniki, które z kolei oszukują rezystancję czujników temperatury w pompie ciepła. W sterowniku mam sześć rozkazów zmiany temperatury na każdy dzień. Oddzielne sześć na dni robocze i podobnie sześć rozkazów na dni weekendowe. Zmniejszyłem też taktowanie załączania pompy przez zwiększenie różnicy temperatur uruchamiających powtórne załączenia. Minus tego ostatniego manewru: podczas grzania pompą średnia temperatura w grzejnikach spadła.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

Strona 9 z 24

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony