dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rafal9
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    2.030
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    44

    Domyślnie Umowa na budowę a brak faktur za usługę

    Jak praktykuje się spisywanie umów z wykonawcą, gdy za wykonane prace nie będzie wystawiany rachunek/umowa (z oczywistych względów ominięcia VATu).

    Proszę o pomoc, bo czeka mnie na dniach podpisanie umowy z wykonawcą stanu surowego.

    Pozdro
    Rafał

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Sp5es

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.549

    Domyślnie

    To zależy kto się na kogo szykuje.
    Umowa zobowiązuje jednego do zrobienia i drugiego zapłacenia. Kwit to następny temat i ew. wykroczenie skarbowe.

    Najgorsze ze w umowie nie możesz usankcjonować wykroczenia skarbowego. Trochę sprzeczności w założeniu. Ty się możesz zabezpieczyć, że wynagrodzenie obejmuje wszelkie należności (w tekscie, podtekście VAT). Tak nie przepłacisz dodatkowo VAT. To może wierzgać wykonawca, że po fakcie możesz zarządać faktury, a wtedy o VAT on będzie w plecy.

    Umowę spisz, nie musisz wyciągać potem. Jak zapłacisz, weź pokwitowanie. To załatwia temat, że jak będziesz miał umowę, a nie weźmiesz pokwitowania, to może przyjść drugi raz po kasę. Chyba, że świadkowie itd.

  3. #3

    Domyślnie

    Ja zrobiłem tak.
    Umówiłem się z wykonawcą na ostateczną kwotę (po wielkich negocjacjach ) i taką kwotę wpisałem w umowie z dopiskiem "kwota brutto" i tyle.
    Po robocie ja zapłaciłem (oczywiście płaciłem sukcesywnie za każdy etap roboty, a wykonawca kwitował otrzymanie zaliczek) a na końcu wykonawca wystawił fakturę.
    W moim przypadku nic nie wspominał, że myślał o netto, itd, gdyż "brutto" było wpisane w umowie.
    gg 5902123

  4. #4

    Domyślnie

    Umowa to jedno, faktura to drugie.
    Bez umowy nie zaczynaj roboty.
    Papier cieńki dupe chroni
    Od 27 lutego 2005 na swoim !!!!
    Szukam ekipy (solidnej) do podbitki.
    ----------------
    Maciek (Płock)
    GG: 2260023

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Istnieje coś takiego jak druk KP - "Kasa Przyjmie". Jest to wewnętrzny druk firmy na którym potwierdza się dokonanie wpłaty gotówkowej.

    Inną formą zabezpieczenia może być dokonanie przelewu z konta własnego na konto wykonawcy z dokładnym opisem płatności.

    W umowie można wyszczególnić kwotę netto za wykonaną usługę + jedynie wysokość stawki Vat.
    Przykładowo - 25 000 zł netto (+7% VAT)

    Niemniej pamiętaj, że Ty co prawda nie masz obowiązku pobrania faktury od wykonawcy, niemniej wykonawca ma obowiązek taką fakture wystawić oraz zewidencjonować wpływ środków za wykonaną pracę w dokumentacji księgowej swojej firmy. Jeśli tego nie uczyni to naraża się na odpowiedzialność karną.
    Wykonawca który potwierdza odbiór zapłaty za wykonaną usługę i nie ewidencjonuje tych środków w dokumentacji - jest conajmniej niepoważny by nie użyć bardziej ostrego określenia.
    Zbudowałem..... mieszkam.... czas odpocząć... co też i jak widzicie czynię

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony