dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Jerry99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-871
    Posty
    6

    Domyślnie Adaptacja poddasza – ocieplenie kilka problemów

    Witam, jestem na etapie adaptacji poddasza w domku jednorodzinnym, które dostaliśmy z moją żoną. Obecnie dach jest pokryty łupkiem, pod nim łaty/kontr łaty, papa, pełne deskowanie 2.5 cm pomiędzy krokwie jest wsadzona wełna mineralna ok 15 cm (niestety nie wiem jaka) i całość jest przykryta folią paroizolacyjną. Kilka problemów jakie mam:

    - Na kalenicy dachu niema żadnych gąsiorów (z tego co się dowiadywałem przy łupku niema czegoś takiego). W takim wypadku moje pytanie jest jak w takiej sytuacji z wentylacją wełny? W mojej opinii żeby wentylacja miała sens to powietrzne powinno wchodzić od dołu i uciekać górą. W takiej sytuacji czy coś da w dylatacja ok 2 cm pomiędzy deskowaniem a wełną?

    - Nie ja robiłem te ocieplenie takie dostaliśmy ale czy to jest normalne że wełna wygląda jak by była odrywana w kawałkach i tak układana?

    - Osobiście mam trochę zastrzeżeń co do wykonania wełny w szczególności do zapewnienia dylatacji. Na pewno nie jest dokładna bardziej to jest na zasadzie takiego łuku. Czy zostawić to tak jak jest czy może po prostu przesadzam? Kubatura całego poddasza to 326 m3 więc ewentualna wymiana wełny to spora inwestycja.

    - Ostatnie pytanie przy ewentualnej wymianie wełny czy poprawkach dylatacji czy powinniśmy dołożyć folie paroprzepuszczalną od wewnątrz?

  2. #2

    Domyślnie

    Zdejmij jeden pokój i sie przekonasz. Jak bedzie dobrze to zamontujesz spowrotem, jak bedzie źle to poprawisz
    Dobrze myslisz ze musi byc wentylacja. Na dole wlot a na górze wylot. Możesz to rozwiazac dajac kratke wentylacyjną w szczycie po dwoch stronach budynku. Jeśli to dach kopertowy to wentylacje trzeba zrobić w połaci dachowej

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Wojtek_Wisznia Mała

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Wisznia Mała
    Kod pocztowy
    55-114
    Posty
    330

    Domyślnie

    Jak radzi SO-JER zrób odkrywkę niekoniecznie na całym pokoju. Wentylacja nad wełną a pod deskami z papą musi być zapewniona - 2cm to minimum, które trudno dochować - wciskając wełnę nie mamy 100% kontroli ile zostało tej szczeliny nawet gdy rozepniemy sznurki ograniczające. Bezpieczniej zostawiać 3-4 cm. Ta szczelina musi mieć wywiew na zewnątrz w kalenicy lub jej pobliżu!!!
    ------
    Bardzo często zdarzają się takie adaptacje starych domów, gdzie dodano ocieplenie połaci bez zapewnienia jej wentylacji i już po kilkunastu latach są zbutwiały krokwie, które wcześniej stały 50 lat i były zdrowe. Wynika to z tego, że na poddaszu nieużytkowym nic nie utrudniało przepływu powietrza więc i krokwie i deski swobodnie oddawały wilgoć do wnętrza pomieszczenia.
    -----
    15 cm ocieplenia połaci to na dzisiejsze standardy niewiele, zwłaszcza, że jak piszesz i jakość ułożenia nie najlepsza "wełna wygląda jak by była odrywana w kawałkach i tak układana" - wełna powinna być docięta na wymiar (rozstaw krokwi w świetle z lekkim naddatkiem), żeby dokładnie przylegać do krokwi. Jeżeli nie ma szczeliny między tą wełną a deskowaniem to nie ma rady - musisz wszystko zdjąć. Jeżeli szczelina jest to zapewnij tylko jej wentylację.
    Polecam dołożyć kolejne 15cm wełny pod krokwiami i prostopadle do nich, potem PAROIZOLACJA (od wewnątrz nie dajesz folii paroprzepuszczalnej!!! - u Ciebie nigdzie jej nie dajesz, bo masz pełne deskowanie z papą) i wykończenie (płyty GK, OSB czy co tam chcesz).

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Jerry99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-871
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał SO-JER Zobacz post
    Zdejmij jeden pokój i sie przekonasz. Jak bedzie dobrze to zamontujesz spowrotem, jak bedzie źle to poprawisz
    Dobrze myslisz ze musi byc wentylacja. Na dole wlot a na górze wylot. Możesz to rozwiazac dajac kratke wentylacyjną w szczycie po dwoch stronach budynku. Jeśli to dach kopertowy to wentylacje trzeba zrobić w połaci dachowej
    Dach jest bardziej z rodzaju naczółkowego i do tego jeszcze na części jest wieża. Przypominam nie ja robiłem nie ja wymyślałem… Ogólnie to w kilkunastu miejscach sprawdzałem wełnę na części dachu to nawet niema sznurków trzyma się ona na foli.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Jerry99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-871
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek_Wisznia Mała Zobacz post
    Jak radzi SO-JER zrób odkrywkę niekoniecznie na całym pokoju. Wentylacja nad wełną a pod deskami z papą musi być zapewniona - 2cm to minimum, które trudno dochować - wciskając wełnę nie mamy 100% kontroli ile zostało tej szczeliny nawet gdy rozepniemy sznurki ograniczające. Bezpieczniej zostawiać 3-4 cm. Ta szczelina musi mieć wywiew na zewnątrz w kalenicy lub jej pobliżu!!!
    ------
    Bardzo często zdarzają się takie adaptacje starych domów, gdzie dodano ocieplenie połaci bez zapewnienia jej wentylacji i już po kilkunastu latach są zbutwiały krokwie, które wcześniej stały 50 lat i były zdrowe. Wynika to z tego, że na poddaszu nieużytkowym nic nie utrudniało przepływu powietrza więc i krokwie i deski swobodnie oddawały wilgoć do wnętrza pomieszczenia.
    -----
    15 cm ocieplenia połaci to na dzisiejsze standardy niewiele, zwłaszcza, że jak piszesz i jakość ułożenia nie najlepsza "wełna wygląda jak by była odrywana w kawałkach i tak układana" - wełna powinna być docięta na wymiar (rozstaw krokwi w świetle z lekkim naddatkiem), żeby dokładnie przylegać do krokwi. Jeżeli nie ma szczeliny między tą wełną a deskowaniem to nie ma rady - musisz wszystko zdjąć. Jeżeli szczelina jest to zapewnij tylko jej wentylację.
    Polecam dołożyć kolejne 15cm wełny pod krokwiami i prostopadle do nich, potem PAROIZOLACJA (od wewnątrz nie dajesz folii paroprzepuszczalnej!!! - u Ciebie nigdzie jej nie dajesz, bo masz pełne deskowanie z papą) i wykończenie (płyty GK, OSB czy co tam chcesz).
    Dylatacje mogę zrobić z dociętych pasków styropianu i to na zmianę tam po przyczepiać. Gorzej z wentylacją przy kalenicy dach jest stromy wieża tym bardziej praca tylko w dostępie linowym.

    Poddasze zostało dobudowane przez babcię 16/17 lat temu. Ogólnie całość tak stoi w taki sposób zrobione zupełnie niewykończone. Jeśli chodzi o folię paroprzepuszczalną/membranową to chodziło mi czy powinienem ją dać na te deskowanie na to nową wełnę i całość zamknąć folią paroizolacyjną?

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Wojtek_Wisznia Mała

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Wisznia Mała
    Kod pocztowy
    55-114
    Posty
    330

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jerry99 Zobacz post
    ...... Ogólnie to w kilkunastu miejscach sprawdzałem wełnę na części dachu to nawet niema sznurków trzyma się ona na foli.
    Na jakiej folii? Jest tam dana folia między wełną i deskami poszycia?

    Cytat Napisał Jerry99 Zobacz post
    Dylatacje mogę zrobić z dociętych pasków styropianu i to na zmianę tam po przyczepiać. Gorzej z wentylacją przy kalenicy dach jest stromy wieża tym bardziej praca tylko w dostępie linowym.

    Poddasze zostało dobudowane przez babcię 16/17 lat temu. Ogólnie całość tak stoi w taki sposób zrobione zupełnie niewykończone. Jeśli chodzi o folię paroprzepuszczalną/membranową to chodziło mi czy powinienem ją dać na te deskowanie na to nową wełnę i całość zamknąć folią paroizolacyjną?
    Jeżeli zdecydujesz się na usunięcie starej wełny to pod deskami rozepnij tylko sznurki żeby zapewnić pozostawienie szczeliny 3-4cm. Potem wełna między krokwie i wełna pod krokwiami, paroizolacja i zabudowa.

    Wentylację szczeliny musisz jakoś zapewnić. Poszukaj akcesoriów do łupków ewentualnie dobierz coś z akcesoriów do dachówek pod kolor. Pogadaj z jakimś dobrym dekarzem - może coś podpowie?

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Jerry99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-871
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek_Wisznia Mała Zobacz post
    Na jakiej folii? Jest tam dana folia między wełną i deskami poszycia?
    Chodzi mi o to że zamiast na krokwiach dać linkę czy drut to jest folia paroizolacyjna i tak się całość trzyma przed wypadnięciem…

    Tak dla pewności jeśli bym się zdecydował zastąpić całą wełnę na piankę ona nie musi być wentylowana? W sumie to jestem w kropce każde rozwiązanie ma dużo minusów.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Tak dla pewności jeśli bym się zdecydował zastąpić całą wełnę na piankę ona nie musi być wentylowana? W sumie to jestem w kropce każde rozwiązanie ma dużo minusów.
    pianka.. a co to takiego ? panaceum na wszystko ? jeszcze lepiej się "zachowuje" jak wełna.. pozornie po aplikacji wygląda "szczelnie" a później ? Druga warstwa wełny w poprzek krokwi, na to paroizolacja wtedy...
    A teraz jest źle -jak tylko między samymi krokwiami i folia .. no ale..

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    Piana dobra , ale zamknięto-komórkowa. Bez wentylacji. Jan
    Po mnie nie ma poprawek

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    pianka.. a co to takiego ?
    A to taki materiał izolacyjny. Można go również dostać w marketach do uszczelniania.
    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    panaceum na wszystko ? jeszcze lepiej się "zachowuje" jak wełna.. pozornie po aplikacji wygląda "szczelnie" a później ?
    Może nie na wszystko, ale na większość. Później też jest szczelna.
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony