dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 26 z 26
  1. #21

    Domyślnie

    Witaj Daniellos,
    Nie wiem jeszcze czy będę takim samorobem pełną gębą jak większość tu obecnych, życie zweryfikuje. Pierwotnie planowaliśmy zacząć z własnych oszczędności i budować samorobnie bez nacisku na czas, własnym tempem. Wydawało mi się, że ze zgromadzonych oszczędności spokojnie zrobię fundamenty i mury, zapomniałem tylko, że po drodze muszę zapłacić za projekt, za przyłącza i te wszystkie inne sprawy około budowlane. Oszczędności zaczęły topnieć, więc wybrałem się do banku, a tam moje zapędy samobudowlane zostały trochę ostudzone. Doradca w banku zaproponował, aby zacząć z kredytu a pozostałe oszczędności zostawić na ewentualne niedoszacowania w kosztorysie lub zagospodarowanie działki. Po przemyśleniach uznaliśmy, że to ma sens, jednak nie wiem czy damy radę samemu zamknąć się do jesieni, aby nie musieć robić przymusowego postoju na zimę. Dlatego rozważam wzięcie kogoś do murów.
    Ogrzewanie gazowe chcę dla wygody (obecnie jestem ekogroszkowcem i mam już dosyć), mam nadzieję że przy dobrze ocieplonym domu, nie wydam na gaz majątku, zwłaszcza że jestem zmuszony do instalacji zbiornikowej gdyż nie ma u nas ziemnego. Wiem że narażę się "pompiarzom" ale mnie nie do końca przekonuje cały ten marketing wokół pomp ciepła.
    Pozdrawiam

  2. #22

    Domyślnie

    Generalnie do kredytu wymagają wkładu własnego. Może być wygodnie posiadać trochę swoich środków, na ten wkład własny. Chociaż można i bez tego. Ja w banku zadeklarowałem wnoszenie swojego wkładu na każdym z etapów i budując samemu ten mój niby wkład to robocizna - zamiast ponosić ten koszt i płacić komuś to robię to samemu.
    Też rozważałem ekipy, a teraz wychodzi, że robie wszystko samemu Akurat mury to najfajniejsza część budowy. Ja ściany rosną w oczach to motywacja jest olbrzymia. Choć sciany to raptem tydzień roboty

    PC to nie marketing. Poczytaj na forum opnie użytkowników, że to faktycznie działa Ewentualnie zainwestuj w porządne ocieplenie i rozważ grzanie prądem w nocnej taryfie - wyjdzie taniej jak gazem z butli.
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  3. #23

    Domyślnie

    Zdaję sobie sprawę z tego, że koszt inwestycji w pompę i kocioł gazowy wraz ze zbiornikiem jest podobny. Eksploatacja gazu wychodzi drożej, ale obawiam się o trwałość sprężarki pompy ciepła. W zakładzie w którym pracuję mamy kilkadziesiąt klimatyzatorów i jakoś żadna sprężarka nie wytrzymuje dłużej niż 5-7 lat a zasada działania tych urządzeń jest podobna.
    Po za tym, w moim regionie co raz częściej wieją silne wiatry, zdarzały się już dobowe przerwy w dostawie prądu, a co jeśli zdarzyłyby się dłuższe przerwy? Jestem posiadaczem własnego, małego agregatu który spokojnie zasila obecny piec na ekogroszek wraz z podajnikiem i pompami obiegowymi, więc gazowca nim również zasilę, pompy ciepła już nie.
    Szanuję zdanie użytkowników pomp i cieszę się że u nich się to sprawdza, ale u siebie się nie zdecyduję.

    Pozdrawiam

  4. #24

    Domyślnie

    Tomek, nie będę tu ewangelizował, bo sam nie mogę zdecydować co do źródła CO ale dodam jeszcze tylko, że PC gruntowa pracuje w dużo stabilniejszych warunkach niż klimatyzatory i moim zdaniem żywotnośść jest zdecydowanie wyższa niże wspomniane kilka lat. Jeśli faktycznie nie chcesz PC to rozważ kable - inwestycyjnie koszt mały, a przy grzaniu w drugiej taryfie to koszty ekploatacyjnie pewnie zblizony do gazu ze zbiornika.
    Tu na forum CO gazem jak planujesz to rzadkość, a pamiętaj że zaglądają tu bardzo rozsądni ludzie
    Jeśli chodzi o braki prądu to pamiętaj jeszcze o tym, że kilka cm wylewki ma wystarczającą bezwładność, aby w dobrze zaizolowany dom stracił przy sporym mrozie tylko 1* temperatury w ciągu 24h. A jeśli ściany zewn czy wewn. zrobisz z silki to akumulacyjność znacznie wzrośnie.
    Nie wiem czy planujesz kominek, ale to też zawsze jakieś awaryjne źródło ciepła.
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  5. #25

    Domyślnie

    No ogrzewanie ciągle traktuję jako temat do rozstrzygnięcia, może coś się jeszcze zmieni w tym temacie. Zresztą przy stosunkowo niewielkim budżecie to ta budowa będzie sztuką kompromisu między tym co by się chciało a tym na co nas stać. Wiem, że niektóre podpowiedzi czy opinie zaczytane na forum są jak najbardziej rozsądne i zasadne, ale z drugiej strony gdyby realizować wszystkie pomysły zaczytane czy wręcz narzucone przez forumowiczów i znajomych to by milion złotych nie wystarczył na realizację budowy.
    Kominka nie chcieliśmy od samego początku ale w planach jest na wszelki wypadek komin dymowy gdyby trzeba było podłączyć inny piec (np. na ekogroszek)

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniellos_ Zobacz post
    Jeśli chodzi o braki prądu to pamiętaj jeszcze o tym, że kilka cm wylewki ma wystarczającą bezwładność, aby w dobrze zaizolowany dom stracił przy sporym mrozie tylko 1* temperatury w ciągu 24h.
    Może i się tak uda, ale z wyłączoną wentylacją i przy sporych zyskach bytowych. Z resztą z czasem nasza sieć energetyczna powinna być co raz bardziej modernizowana, tym samym braki zasilania powinny być co raz krótsze.
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony