dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 26 z 26
  1. #21
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    ArturStadnik

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Radwanice
    Kod pocztowy
    59-160
    Posty
    468

    Domyślnie

    Wyślij mi te skany na e-mail [email protected], tutaj kiepso to odczytuje

    Cytat Napisał matiix Zobacz post
    Patrze na odwierty co miałem pod dom robione i raczej jest glina zwarta ale to było pod domkiem. Terenu do rozsączenia mam jeszcze ok 6-8 arów w dół od domu spadek ok 1,5-20 na 30m
    Zdjecia w załączniku gleby po odwiertach

  2. #22
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Nowy1986

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-070
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam serdecznie jestem nowy i proszę o wyrozumiałość
    przeglądam oferty oczyszczalni biologicznych różnych firm i co mi na chodzi pierwsza rzecz to czas wywozu nieczystosci.
    dość duża rozbierznosc czasowa jest przy podobnych wielkosciach zbiornika, jak to jest możliwe ze jedna firma mowi o wyborze co roku a inne np co 2 lub 3 lata przy tej samej ilosci osob jaki i tej samej wielkosci zbiornika, jak to oni obliczaja bo nikt z firm nie chcial mi dokladnie wyjasnic,
    jak by był ktos pomocny to poprosze

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nowy1986 Zobacz post
    Witam serdecznie jestem nowy i proszę o wyrozumiałość
    przeglądam oferty oczyszczalni biologicznych różnych firm i co mi na chodzi pierwsza rzecz to czas wywozu nieczystosci.
    dość duża rozbierznosc czasowa jest przy podobnych wielkosciach zbiornika, jak to jest możliwe ze jedna firma mowi o wyborze co roku a inne np co 2 lub 3 lata przy tej samej ilosci osob jaki i tej samej wielkosci zbiornika, jak to oni obliczaja bo nikt z firm nie chcial mi dokladnie wyjasnic,
    jak by był ktos pomocny to poprosze
    To jest bardzo słuszne i zarazem trudne pytanie . Oczywiście bardziej wiarygodna jest firma, która obiecuje mniej, ale z drugiej strony to każdy chce dostać jak najwięcej w jak najkorzystniejszych warunkach. Jeśli, ogólnie rzecz biorąc, będziesz normalnie odprowadzał ścieki do oczyszczalni jak i ją odpowiednio serwisował to zyskujesz oprócz efektu również dodatkowy czas pomiędzy wywozami kolejnymi osadu. Zapewne jest wiele wersji obliczeń lub tłumaczeń jak to faktycznie wychodzi, ale z moich obserwacji to przy dobrej oczyszczalni, każdy 1m3 pojemności osadnika wstępnego w oczyszczalni biologicznej daje kolejny rok, dla stałej ilości osób - 4 RLM. Czyli, jeżeli oczyszczalnia ma 1,5m3, to przy 4 osobach w praktyce daje to 1,5 roku przy dobrze działającej oczyszczalni i recyrkulacji osadu, automatycznej - elektrozaworem. Jeżeli pojemność osadnika rośnie do 2m3, to masz 2 lata dla 4 RLM. Jest to bardzo duże uproszenie i zależne od technologii w jakiej działa oczyszczalnia.

    Jeśli ktoś, obiecuje Ci więcej, to niech poda Ci adresy ze trzech takich oczyszczalni w okolicy, abyś mógł poprosić o wgląd. Oczywiście nie mówię tu o reklamie w postaci " telefonu do przyjaciela ", który podaje się za właściciela takiej oczyszczalni . Przecież to poważny zakup, a nie show w telewizji. Tak sobie myślę, czy ktoś w końcu wygrał ten milion w Milionerach

    P.S. Jeśli ktoś podaje Ci okres wywozu dłuższy niż okres gwarancji wyposażenia, nie mówię tu o korpusie i XXX latach, to sam sobie odpowiedz na pytanie, co zrobisz, jak okaże się, że była to tylko reklama, a Ty już nie możesz złożyć reklamacji na całość
    Ostatnio edytowane przez WojtekINST ; 15-05-2017 o 16:47

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nowy1986 Zobacz post
    Witam serdecznie jestem nowy i proszę o wyrozumiałość
    przeglądam oferty oczyszczalni biologicznych różnych firm i co mi na chodzi pierwsza rzecz to czas wywozu nieczystosci.
    dość duża rozbierznosc czasowa jest przy podobnych wielkosciach zbiornika, jak to jest możliwe ze jedna firma mowi o wyborze co roku a inne np co 2 lub 3 lata przy tej samej ilosci osob jaki i tej samej wielkosci zbiornika, jak to oni obliczaja bo nikt z firm nie chcial mi dokladnie wyjasnic,
    jak by był ktos pomocny to poprosze
    Minimalny okres przetrzymywania osadów w osadniku gnilnym to 180 dni - wynika to z założonego procesu mineralizacji/stabilizacji osadów w wyniku kwaśnej fermentacji. Natomiast przetrzymywanie osadów dłuższe niż 2 lata wiąże się ze spadkiem wydajności mikroorganizmów beztlenowych. Dlatego cykliczny okres 1-1,5 roku powoduje redukcję osadów w wyniku fermentacji i równocześnie skutecznie odmładza florę bakteryjną.

    Przy doborze wielkości osadników występuje dość powszechna zasada przetrzymania objętości ścieków przez 3 dni - przy założeniu opróżniania osadnika co 12 miesięcy.
    Czyli przyjmując dla osoby zużycie wody na poziomie 120 dm3 (150 dm3) dla 4 osobowej rodziny mamy odpowiednio 1440 dm3 (1800 dm3), natomiast dla 6 osób 2160 dm3 (2700 dm3).
    Rozpatrując osadniki gnilne pracujące samodzielnie - nazwijmy je podczyszczalniami - obowiązująca je norma 12566-1 nie dopuszcza oczyszczalni mniejszych niż 2m3. Także dla 4 osób i tak trzeba dobrać 2m3 - wszystkie sprzedawane osadniki o mniejszej oczyszczalni są po prostu niezgodne z przepisami.

    Natomiast w przypadku oczyszczalni biologicznych, osadnik gnilny poza funkcją podczyszczania oraz uśredniania składu, dodatkowo pełni funkcję zbiornika osadu nadmiernego. W związku z powyższym objętości powinny być większe.

    Jak to wygląda z technologicznego punktu widzenia.

    Z bytowania 1 RLM powstaje 0,6 dm3/d nawet do 5 dm3/d osadu surowego. Większe wartości dotyczą większych miast, gdzie dochodzi przemysł, restauracje itp. Dla przydomówek zaleca się przyjąć 1 dm3/ osobę * doba. Przy niezalecanym stosowaniu młynków w kuchni lub usuwaniu zmarnowanego jedzenia do WC - nawet 2 dm3/osobę * doba. Do tego musimy uwzględnić minimalną część przepływową osadnika, którą przyjmuje się na poziomie 50 dm3/osobę oraz zapas ze względu na substancje flotujące jako 20% (np. tłuszcz).

    Dla 4 osobowej rodziny przy zalecanym opróżnianiu co 365 dni, bez młynka w kuchni oraz z wysoką kulturą konsumpcyjną mamy:
    (4 osoby * 1 dm3/d * 365 d + 4 * 50 dm3/osobę) * 1,2 = 1992 dm3 osadów surowych
    Dla 6 osób -> 2988 dm3 osadów surowych

    W przypadku oczyszczalni biologicznych z osadem czynnym, przyrost osadu w poprawnie działającej przydomówce możemy przyjąć jako 1 dm3/d na jednego mieszkańca. Po roku czasu dla 4 osób mamy 1460 dm3, dla 6 osób 2190 dm3.

    Co daje nam łącznie (osad surowy + nadmierny) dla 4 RLM = 3452 dm3/rok oraz dla 6 RLM = 5178 dm3/ rok
    Powyższy wynik musimy pomniejszyć o zmniejszenie objętości w wyniku zagęszczania grawitacyjnego oraz fermentacji o ok40%.
    Co ostatecznie dla oczyszczalni biologicznych z osadem czynnym daje nam objętości osadnika gnilnego dla 4 RLM = 2071 dm3/rok oraz dla 6 RLM = 3106 dm3/rok.

    Teraz mogą sobie Państwo porównać, jakie objętości oferują producenci (należy zwracać uwagę na pojemności określane jako netto, czynne lub robocze, a nie brutto lub całkowite) i sprawdzić, co ile zalecają wywóz osadów.

    Niestety, jak widać po objętości osadników oczyszczalni biologicznych, spora ilość producentów szuka oszczędności - kosztem środowiska (gorsza skuteczność oczyszczania) lub klienta (większa częstotliwość opróżniania).

    Objętości podczyszczani tj. samodzielnych osadników gnilnych zwanych potocznie oczyszczalniami ekologicznymi (kto to wymyślił????) należy przyjąć analogicznie 4rlm = 2000 dm3; 6 rlm = 3 m3 (z innych względów, pomimo redukcji osadów ale to innym razem, bo i tak już się rozpisałem)
    Ostatnio edytowane przez czystesrodowsko ; 15-05-2017 o 19:44

  5. #25
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Pitrekkk
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    337

    Domyślnie

    nie tutaj.

  6. #26

    Domyślnie

    Widzę z wypowiedzi Beji, ze tunele z porządną warstwa zwiru beda lepsze od pakietów. Mam niewiele miejsca wiec klasyczny system drenazowy nie wchodzi w gre. O co chodzi z tą porzadna rurą perforowaną, to chyba std w tych systemach? Mam bardzo sucho na dzialce, do 3 m piasku i dalej jakis poasek gliniasty. Moze to kwestia rowu kktory biegnie 40m od dzialki i melioracji. Oprócz Frukko polecacie inną firmę?

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony