dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 37
Pokaż wyniki od 101 do 120 z 736
  1. #101

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post
    Witam

    Jeśli nie chce Ci się samemu tego policzyć, zleć projekt choćby Asoltowi, nalegając by zrobił projekt na rurkach 18 lub 17 mm oraz by nie upierał się, że nie wolno (nie można) jedną pętlą zasilać dwóch pomieszczeń. Dobiegi też grzeją.
    W twoim planie domu aż się prosi by postulat ten, bez żadnych strat czy kompromisów zrealizować.

    Według moich szacunków twój dom da się w prosty i efektywny sposób grzać co najwyżej 8 pętlami,
    Łączna długość pętli z dobiegami nie powinna wyjść dłuższa niż 700 m,a pewnie istotnie mniej.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Nie chcę zlecać ...
    Gdyby tak było bym nie pisał a kazał zrobić Asoltowi ...

    Tyle że nie do końca wierzę że te wyliczenia będą aż tak "cudowne" że nagle okaze się że zamiast dawac co 10/15cm mam kłaść co 20-25cm i dzięki termu będę miał mniejszą ilośc rur i dużo zaoszczedzę ...

    Widziałem jeden projekt robiony przez Asolta i szczerze mówiąc rozstawy były co 10/15 , jedynie w pomieszczeniach gospodarczych co 20cm , więc nic nowego i to samo mogę zrobić bez kosztownych projektów ...

    Większość domów ma podłogówki bez projektów i jakoś grzeją
    Sam u siebie mam co 20cm (jak nie co 25cm) i też nie marznę ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  2. #102
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Nie chcę zlecać ...
    Rozstawy zależą od tego co potrzebuje dane pomieszczenie. Oczywiście każdy ma swój rozum i zrobi jak uważa za stosowne. Ja tam na swoje OZC i projekt podłogówki nie narzekam. Sprawdza się w 100% i wiem że przynajmniej około 3 kawałków mam w kieszeni.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  3. #103
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Przecież nie chcę robić wszędzie co 10cm a jedynie tyle w łazienkach a w reszcie po 15cm.
    Myślałem aby dać w kotłowni i wiatropłapie co 20cm , ale nie wiem czy to ma jakiś sens ...

    Więc jak widać zmieniło się sporo , bo nie będzie wszędzie co 10cm.

    Nie bedzie żadnych drabinek w łazienkach ...
    Tutaj nie chodzitylko o oszczednosc rury tylko o pozniejsza latwiejsza regulacje (chociaz na rurze spokojnie zaoszczedzilbys na projekt). Nie chodzi o to zeby dawac wszedzie co 10 lub co 20, ale zeby dawac tyle ile potrzebuje dane pomieszczenie. Juz 5 osob to napisalo, a Ty dalej swoje, nie rozumiem Cie
    Chcesz prosta instalacje pompy pw ale zebys potem nie plakal jak bedzie problem z przeplywami przez zbyt slabe przeplywy.
    Indywidualny, parterowy - 140m2 uzytkowej+garaż 33m2 - całość grzana. Ściana 18cm silikat.
    Ocieplenie: ściany 20cm 0,31, podłoga 20cm 0.36, strop wełna 40cm U=0,35
    Ogrzewanie: Tcap 9kw, Rekuperacja: Airpack 300. OZC~7,3KW
    Mieszkamy!

  4. #104
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Kaszpir

    Rozumiem
    Jeśli po prostu nie chcesz płacić za OZC ( bo nie! ) zaufaj danym s projektu, choć moim nosem czuję, że są dość istotnie zawyżone.

    Zrób zatem wg swojego przeczucia uwzględniając;
    • 10 cm w łazienkach
    • 20 cm pod kamień, ceramikę
    • 15 cm pod panele, parkiet, wykładzinę; do sypialni możesz dać 17,5


    Pętle zasilające część gospodarczą (od strony wejścia) możesz w dowolny sposób zintegrować.
    Komunikacja może, a nawet powinna być zasilana częściowo izolowanymi dobiegami.
    Staraj się zaprojektować pętle wyrównane, [B]nie dłuższe niż 100 m - z dobiegami.
    Najlepiej z rury 18. Jeśli zwykły PEX 16 wtedy nie dłuższe niż 75 - 80.

    W łazience, bez wsparcia nie osiągniesz temperatury wyższej o 2* od pozostałych pomieszczeń.
    Wyjściem może być:
    • drabinka, której nie chcesz (ja u siebie też nie chciałem),
    • grzejnik konwekcyjny, taka minikurtyna 2kW za 80-90 zł z Al
    • mata grzewcza pod kafle( u siebie to mam, nie mam potrzeby korzystać)


    Z pewnością będzie działać, Jeśli wyegzekwujesz w miarę równe pętle, być może bez potrzeby regulacji na rotametrach.
    Pomijam przy tym zyski bytowe i zewnętrzne, dla planowania rozstawu rurek nie mają one znaczenia.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  5. #105
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.509
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Nie chcę zlecać ...
    Gdyby tak było bym nie pisał a kazał zrobić Asoltowi ...

    Tyle że nie do końca wierzę że te wyliczenia będą aż tak "cudowne" że nagle okaze się że zamiast dawac co 10/15cm mam kłaść co 20-25cm i dzięki termu będę miał mniejszą ilośc rur i dużo zaoszczedzę ...

    Widziałem jeden projekt robiony przez Asolta i szczerze mówiąc rozstawy były co 10/15 , jedynie w pomieszczeniach gospodarczych co 20cm , więc nic nowego i to samo mogę zrobić bez kosztownych projektów ...

    Większość domów ma podłogówki bez projektów i jakoś grzeją
    Sam u siebie mam co 20cm (jak nie co 25cm) i też nie marznę ...
    Weryfikacja poprawnosci projektu to nie kwestia wiary, przy obliczeniach nie miejsca na cuda, jezeli z nich bedzie wynikał rozstaw 15 czy 20 cm to tak musi byc, zaden cud nie sprawi ze straty w danym pomieszczeniu nagle zmaleją aby rozstaw mogł byc wiekszy. Tylko odpowiednie działania termoizolacyjne mogą te straty zmniejszyc. Obliczenia obrazuja stan faktyczny a nie pragnienia inwestora. Co do projektu w którym rozstawy były co 10/15 cm to widocznie straty były na tyle mało zróznicowane i było jednakowe pokrycie podłóg i dlatego rozstawy musiały byc takie. Jeden tylko projekt nie swiadczy o niczym kazdy dom jest inny i na podstawie tylko tego jednego projektu nie mozna wyciagac daleko idących wniosków. Skoro sam dasz sobie rade to nie licz ze ktos udzieli tu na forum weryfikacji Twoich przemyslen dotyczących konkretnych rozstawów bo i na jakiej podstawie, to nie zgaduj zgadula. Nie chcesz nic liczyc to daj po 10 cm i sprawa bedzie załatwiona, zle nie bedzie działac a jedynie troche wiecej czasu na regulacje i wiecej materiału.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 26-03-2017 o 22:53

  6. #106
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.509
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post
    Jeśli nie chce Ci się samemu tego policzyć, zleć projekt choćby Asoltowi, nalegając by zrobił projekt na rurkach 18 lub 17 mm oraz by nie upierał się, że nie wolno (nie można) jedną pętlą zasilać dwóch pomieszczeń. Dobiegi też grzeją.
    W twoim planie domu aż się prosi by postulat ten, bez żadnych strat czy kompromisów zrealizować.

    Według moich szacunków twój dom da się w prosty i efektywny sposób grzać co najwyżej 8 pętlami,
    Łączna długość pętli z dobiegami nie powinna wyjść dłuższa niż 700 m,a pewnie istotnie mniej.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Jezeli juz tak doradzasz pex17 lub pex18 to podaj przykładowe ceny rozdzielaczy i porównaj je do rozdzielaczy pex16. Warto tez podac koszty samych rur. Jakby nie patrzec te srednice są mniej typowe niz 16 a przez to ceny pownny byc wyzsze. Co do jednej pętli w dwóch pomieszczeniach to gdyby te pomieszczenia miały jednostowe straty porównywalne, gdyby zyski słoneczne tez były porównywalne to i moglo by to byc, ale na ogól jest to róznie. Ale tak w zasadzie jak juz oszczednosci to czego nie dac pexa 25 i jedziemy przez 3-4 pomieszczenia, rozdzielacz zrobimy z trójnika, jak oszczedzac to oszczedzac, jak to pozniej wyregulowac nie wiadomo, ale skoro koszty to najwazniejszy problem.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 26-03-2017 o 20:58

  7. #107

    Domyślnie

    Hej,
    Mam mały dylemat. Robimy samemu podłogówkę i wyszło nam na parterze 9 pętli, po ~ 90m, jedna 105 i jedna 120m.
    Rura to pert/evoh/Pert 16, Tece.
    Ta pętla 120m jest w sypialni, z rura zasilania t=15cm. Pomieszczenie ~20mkw, wysokość 2.8m, 2 ściany zew i okno balkonowe, projektowe obciążenie 650W.
    Projekt podłogówki przewidywał 2 pętle.
    Pytanie jest następujące:
    Rozebrać i zrobić 2 pętle, czy zmniejszyć rozstawy rurek do 20cm?
    Z góry dziękuje.

  8. #108

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Weryfikacja poprawnosci projektu to nie kwestia wiary, przy obliczeniach nie miejsca na cuda, jezeli z nich bedzie wynikał rozstaw 15 czy 20 cm to tak musi byc, zaden cud nie sprawi ze straty w danym pomieszczeniu nagle zmaleją aby rozstaw mogł byc wiekszy. .
    Mieszkam w domu z 2011. Ogrzewanie robił hydraulik na zlecenie dewlelopera. Z tego co mi mówił robił co 20cm. Zero wyliczeń , zero projektu.
    Obecnie robi dla dewlopera dalej a domów już zrobił kilkadziesiąt i żadnych projektów nie miał ..
    Sam mam dom średnio ocieplony a nowy będzie duuuużo ciepleszy z duużo większymi zyskami od słońca.
    Jeśli w starym domu nie mam problemów z ogrzewaniem przy rozstawie co 20 (jak nie większym) to czemu w nowym domu miałbym mieć problemy ?

    Tego nie rozumię i nie mogę zrozumieć ..

    Czytałem sobie wypowiedzi instalatorów którzy robią podłógówki to kilka lat temu większosć dawało co 20cm , później dawali co 15cm a teraz "modne" jest co 10cm ..

    Dla mnie to nie zrozumiałe , czezmu w coraz cieplejszych domach dawać coraz mocniejsze , większej mocy ... grzejniki ..

    Przychodzi na myśl jedna odpowiedź - kasa ...

    Więcej rur , większy rozdzielacz , a moze i dwa , dodatkowe pompy i itd , a każdy hydraulik "lubi" robić ze swoim materiałem , więc zarobi nieźle na usłudze i ... materiałach ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  9. #109

    Domyślnie

    kaszpir, litości! Rozumiem - nie rozumię. To już nawet w budowlance się nauczyli, że tak się mówi...

    I czemu ten temat ma służyć, skoro zrobisz i tak po swojemu? Liczył nie będziesz i czekasz aż Ci ktoś powie żebyś zrobił tak jak chcesz.

  10. #110
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    @kaszpir007 Nie przyszło Ci na myśl, że zmniejszanie rozstawów rurek nie jest powodowane zwiększaniem mocy grzejnika, tylko zmniejszaniem temperatury jego zasilania?

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  11. #111
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.509
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    M
    Tego nie rozumię i nie mogę zrozumieć ..

    Czytałem sobie wypowiedzi instalatorów którzy robią podłógówki to kilka lat temu większosć dawało co 20cm , później dawali co 15cm a teraz "modne" jest co 10cm ..

    Dla mnie to nie zrozumiałe , czezmu w coraz cieplejszych domach dawać coraz mocniejsze , większej mocy ... grzejniki ..

    Przychodzi na myśl jedna odpowiedź - kasa ...

    Więcej rur , większy rozdzielacz , a moze i dwa , dodatkowe pompy i itd , a każdy hydraulik "lubi" robić ze swoim materiałem , więc zarobi nieźle na usłudze i ... materiałach ...
    Nie mozesz zrozmiec, nie chcesz zrozumiec, moc grzejnika podłogowego zalezy od rozstawu, przepływu i co istotne dla Twojego rozumienia tematu Tz, skoro ma byc pc to aby zmniejszyc konieczny COP zmniejszamy Tz, skoro zmniejszamy Tz to dla utrzymania niezmienionej mocy grzejnika podłogowego zmniejszamy rozstaw. Zmniejszona Tz ma równiez wpływ na temperature podłogi (co sie coraz czesciej spotyka) pokrytej parkietem lub deską trójwarstwową. Producenci desek podają graniczną temp. posadzki na ok 27 oC. Nikt Ciebie nie zmusi do zastosowania rozstawu 10 cm mozesz dac i 30 cm przy podniesionej Tz, bedzie działało, a Ty zoszczedzisz sporo kasy, po co pytac na fm, daj wszedzie 30 cm i Tz=45-50 oC, naprawdę zadziała, kupisz swój materiał i hydraulik nie przytnie na materiale a i za robocizna nie policzy duzo bo 30 cm to mało pętli i mało robocizny.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 26-03-2017 o 22:12

  12. #112
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Asolt

    Nie wprowadzaj zamętu i dezinformacji.

    Rozdzielacz do rurki 18 jest taki sam jak do 16 lub 17-ki.
    Eurokonusy są nieco droższe. Powiedzmy o 5 zł za firmową sztukę, chyba, że w swoich instalacjach dajesz takie po 3 zł ze znanego portalu. Np.
    http://passiveenergy.pl/rury-i-kszta...-18x20-mm.html
    http://www.ecocomfortsystem.pl/sklep...id_product=205
    http://www.novatornia.pl/?5128,srubu...t-pex-900194&c

    Rurkę 18 mm Bluefloor kupowałem 3 lata temu bez łaski i problemu za 510 zł - krąg 200m. Za metr ok 2,5 zł, tyle mniej więcej co popularny i chwalony na forum Vavin 16. Teraz nawet widzę taniej Np
    http://www.novatornia.pl/?2384,rura-...edium=referral
    Można też kupić krąg 600 m, trochę trudniej ułożyć lecz oszczędza się na odpadach.

    Z niejakim zdumieniem stwierdzam, że rozstaw rurek projektujesz i wykonujesz z uwzględnieniem uzysków ze słońca.
    Ty tak serio?
    Co powiesz klientowi jak przez tydzień będzie -15 i zero słońca?
    Każesz mu wtedy kręcić rotametrami?

    W większości pomieszczeń komentowanego domku, poza salonem i narożną sypialnią, straty jednostkowe są porównywalne.
    Różnicowanie mocy grzewczej, przy podobnym pokryciu wylewki odbędzie się wyłącznie przez dodanie lub odjęcie odpowiedniej ilości rurki - proporcjonalnie do różnicy powierzchni.

    Nie mam wątpliwości, że wykonanie rzetelnego OZC jest podstawą planowania każdego źródła ciepła.
    Można i najczęściej powinno się coś takiego zamówić czy to u Ciebie czy innego zaufanego fachowca.

    Twoje projekty, czemu się nie dziwię, są jednak obarczone pewnym schematyzmem, który w konkretnych okolicznościach może prowadzić do wynaturzeń i udziwnień typu; pętla 11 m w ubikacji, 14 m w wiatrołapie, 20 m w małej łazience, itp.

    Dziwię się że nie dostrzegasz korzyści wynikających z zastosowania rur o większej średnicy. Jako fachowiec wiesz jakich. Przypuszczam, że program w którym robisz projekty jest domyślnie ustawiony na PEX16, jako pewien (niekoniecznie najlepszy) standard na rynku.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  13. #113
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.509
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post
    Asolt

    Nie wprowadzaj zamętu i dezinformacji.

    Rozdzielacz do rurki 18 jest taki sam jak do 16 lub 17-ki.
    Eurokonusy są nieco droższe. Powiedzmy o 5 zł za firmową sztukę, chyba, że w swoich instalacjach dajesz takie po 3 zł ze znanego portalu. Np.
    http://passiveenergy.pl/rury-i-kszta...-18x20-mm.html
    http://www.ecocomfortsystem.pl/sklep...id_product=205
    http://www.novatornia.pl/?5128,srubu...t-pex-900194&c

    Rurkę 18 mm Bluefloor kupowałem 3 lata temu bez łaski i problemu za 510 zł - krąg 200m. Za metr ok 2,5 zł, tyle mniej więcej co popularny i chwalony na forum Vavin 16. Teraz nawet widzę taniej Np
    http://www.novatornia.pl/?2384,rura-...edium=referral
    Można też kupić krąg 600 m, trochę trudniej ułożyć lecz oszczędza się na odpadach.

    Z niejakim zdumieniem stwierdzam, że rozstaw rurek projektujesz i wykonujesz z uwzględnieniem uzysków ze słońca.
    Ty tak serio?
    Co powiesz klientowi jak przez tydzień będzie -15 i zero słońca?
    Każesz mu wtedy kręcić rotametrami?

    W większości pomieszczeń komentowanego domku, poza salonem i narożną sypialnią, straty jednostkowe są porównywalne.
    Różnicowanie mocy grzewczej, przy podobnym pokryciu wylewki odbędzie się wyłącznie przez dodanie lub odjęcie odpowiedniej ilości rurki - proporcjonalnie do różnicy powierzchni.

    Nie mam wątpliwości, że wykonanie rzetelnego OZC jest podstawą planowania każdego źródła ciepła.
    Można i najczęściej powinno się coś takiego zamówić czy to u Ciebie czy innego zaufanego fachowca.

    Twoje projekty, czemu się nie dziwię, są jednak obarczone pewnym schematyzmem, który w konkretnych okolicznościach może prowadzić do wynaturzeń i udziwnień typu; pętla 11 m w ubikacji, 14 m w wiatrołapie, 20 m w małej łazience, itp.

    Dziwię się że nie dostrzegasz korzyści wynikających z zastosowania rur o większej średnicy. Jako fachowiec wiesz jakich. Przypuszczam, że program w którym robisz projekty jest domyślnie ustawiony na PEX16, jako pewien (niekoniecznie najlepszy) standard na rynku.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Zle przypuszczasz, mogę liczyc na kazdą srednicę ale po co. Co do kosztów rozdzielaczy to jaki jest sens przy kupnie kompletnych rozdzielaczy dokupywac dodatkowe eurokonusy, oczywiscie mozna samemu złozyc kompletny rozdzielacz pod 17, jezeli ktos ma czas i lubi rekodzieło to czemu nie. A tak przy okazji podaj koszty eurokonusów 17 i rur 17, to co podałes dotyczy 18, a propo 18 ostatnio miałem okazję naprawiac przewierconą 16 podaj jezeli mozesz link do złaczek pex18 zaprasowywanych stosowanych przy naprawach takich przypadków, w podanym wyzej przykładzie miałem do czynienia z typową 16 dzieki czemu sprawę załatwiłem szybko i sprawnie, do 18 nie mam złaczek i zaciskarki i byłby niejaki problem z taką naprawą jak i ze wszystkim co jest mniej typowe, tak w zasadzie to nawet nie bardzo wiem jak i czym naprawic taką 18 nie mówiac o 17.
    Skąd wniosek ze liczę rozstaw w zaleznosci od zysków słonecznych, to jest jedynie Twoja nadinterpretacja moich słow, moc grzejnika podłogowego jest uzalezniona od strat danego pomieszczenia, nie zarzucaj mi ze te straty liczę zle, jezeli faktycznie zle to prosze o przykład, zawsze sie lepiej dyskutuje omawiając rzeczywisty przypadek.
    To samo dotyczy petli długosci 11 m w wc, znowu proszę o przykład owego udziwnienia, nie stosuję tak małych pętli, ale skoro twierdzisz ze tak to poprzyj konkretnym przykładem, w zasadzie nie stosuję pętli ponizej 25 m, cóz złego w pętli 25-30 m. Jezeli mowa o rzekomych wynaturzeniach, to nie miałem jeszcze reklamacji odnosnie zle wykonanego projektu co objawiło by sie niedogrzaniem konkretnych pomieszczen lub brakiem mozliwosci wyregulowania temperatur zgodnie z zalozonymi temparaturami w tych pomieszczenach, jezeli znasz takie przypadki to znowu prosze o konkretny przykład. Wiem ze to tylko forum kazdy moze pisac co chce, zarzucasz mi ze zle projektuję to to udowodnij, a przy okazji podaj na czym opierasz swoją ocenę?
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 26-03-2017 o 23:27

  14. #114
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    . Wiem ze to tylko forum kazdy moze pisac co chce, zarzucasz mi ze zle projektuję to to udowodnij, a przy okazji podaj na czym opierasz swoją ocenę?
    Niczego nie zamierzam Ci dowodzić, nie znam Twoich projektów, nie mam żadnego kontaktu z Twoimi klientami.
    Moje uwagi dotyczące typowych projektów, a takie robisz, opieram wyłącznie na Twoich słowach.

    Po pierwsze; każesz sobie pokazać ceny elementó do rur 18 mm.
    Pokazuję.
    Mówisz: nie będę się bawił w skręcanie rozdzielacza. Nie mam do tego systemu narzędzi i elementów.
    Nie masz bo nie montujesz.
    Możesz kupić rozdzielacz kompletny, eurokonusy i tak musisz odkręcić
    Każesz pokazać ceny na 17 mm, choć nie wiem dlaczego miałaby być lepsza od 18.
    Chyba wyłącznie z powodu braku argumentów
    Ale w porządku, znajdę Ci i to, choć nie w tej chwili.

    Dalej piszesz, cyt.
    Skąd wniosek ze liczę rozstaw w zaleznosci od zysków słonecznych, to jest jedynie Twoja nadinterpretacja moich słow..
    Z Twoich słów zawartych w # 111, cyt.
    Co do jednej pętli w dwóch pomieszczeniach to gdyby te pomieszczenia miały jednostowe straty porównywalne, gdyby zyski słoneczne tez były porównywalne to i moglo by to byc
    To jest nadinterpretacja?

    Piszesz, że nie robisz pętli krótszych niż 25-30m.
    Jaką zrobisz w wiatrołapie takim jak choćby ten z komentowanego budynku? Nie połączysz jej z kotłownią?
    Jaką pętle zrobisz w małej łazience o pow. podłogi 2 m2, czy w WC o pow. 1,2 m2?

    Szereg Twoich wypowiedzi zwłaszcza z okresu Twojej "wojenki" z Liwko wskazywała na wręcz konieczność indywidualnego zasilania każdego pomieszczenia i indywidualnej regulacji przepływów w każdym z nich.
    Odnajdę Twoje posty z tego okresu i Ci je przypomnę, choć nie w tej chwili.

    Z projektu typowej podłogówki uczyniłeś na tym forum swoistą religię a siebie powołałeś lub pozwoliłeś się powołać na jej najwyższego kapłana.
    Stawiam jednak $$ przeciwko orzechom, że podane przeze mnie rozstawy rurek nie będą odbiegać od tego co wyjdzie z Twojego wypasionego programu.
    Co więcej; z przeliczenia zapotrzebowania na ciepło rozstawy w większości pomieszczeń wyjdą powyżej proponowanych przeze mnie 20 cm.

    W dalszym ciągu, w odróżnieniu od wspomnianego to Liwko nie neguje ani potrzeby ani sensu wykonania projektu podłogówki.
    Jednak w pełni zindywidualizowanego, a nie jak u Ciebie sporządzonego według szeregu apriorycznych założeń.

    Twoi klienci się nie skarżą bo w większości mają przyzwoicie zaprojektowane i wykonane instalacje i jest im po prostu ciepło.
    Niewielu, a właściwie znikoma ilość będzie wiedziała, że można było jeszcze lepiej, mniejszym nakładem pracy i kosztów.

    Tak wykonany projekt oprócz doświadczenia i narzędzi wymaga jednak indywidualnego podejścia i namysłu.
    Przy masówce jaką uprawiasz nie masz na to oczywiście czasu.
    Poza tym za głupie trzy stówy jak tu piszą pewnie nie warto.

    Edit

    A to prosze rura 17 mm
    https://piecyki24.pl/3166-rury-purmo
    A tu eurokonus 17 mm
    https://piecyki24.pl/rozdzielacze-i-...814797032.html

    Ceny jak widać nie powalają.
    Odpadł kolejny argument



    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Ostatnio edytowane przez Pratchawiec ; 27-03-2017 o 01:48 Powód: dopisek
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  15. #115
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.509
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post
    Twoi klienci się nie skarżą bo w większości mają przyzwoicie zaprojektowane i wykonane instalacje i jest im po prostu ciepło.


    Mozesz podac te projekty które są nieprzyzwoicie czyli zle zaprojektowane.

    Jezeli chodzi o 17 czy o 18 to sam je przywołales, o ile rury czy eurokonusy są dostepne pominny fakt ze nieco drozsze to kształtki do tych srednic są mało dostępne o ile w ogole są dostępne, a czasami są konieczne chociazby do napraw. Po co szukac rzeczy nietypowych których zastosowanie moze dac minimalne zyski, o ile one w ogole będą. Nie widziałes zadnego mojekgo projektu ale wypowiadasz sie jakbys poznał ich wiele, moje słowa nie odzwierciedlają ich zawartosci w 100%, czasem stosuję skróty myslowe bo nie chce mi sie wszystkiego objasniac tak dokładnie. Po czym sądzisz ze obliczenia są schematyczne i nie wymagają namysłu, zapewniam ze wymagają, sądze ze i tak nie przekonam Ciebie bo Ty i tak wiesz wiecej o moich projektach niz ja sam. Gratuluję takiego podejscia do tematu jednak wiara we we własną nieomylnosc i wiedzę czyni cuda.
    Co do religii i najwyzszego kapłana, przesada i to duza, ale to tylko forum, kazdy moze wyrazic swoją opinię. Jezeli chodzi o faktycznie porównanie kosztów moich nieoptymalnych projektów z twoimi jak najbardziej optymalnymi projektami zawierającymi 17 i 18 to przedstaw kosztorysy z tych dwóch projektów, mamy konkretne wielkosci to mozemy to porównac, a tak to tylko słowa.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 27-03-2017 o 06:33

  16. #116

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie mozesz zrozmiec, nie chcesz zrozumiec, moc grzejnika podłogowego zalezy od rozstawu, przepływu i co istotne dla Twojego rozumienia tematu Tz, skoro ma bycparkietem lub deską trójwarstwową. Producenci desek podają graniczną temp. posadzki na ok 27 oC. Nikt Ciebie nie zmusi do zastosowania rozstawu 10 cm mozesz dac i 30 cm przy podniesionej Tz, bedzie działało, a Ty zoszczedzisz sporo kasy, po co pytac na fm, daj wszedzie 30 cm i Tz=45-50 oC, naprawdę zadziała, kupisz swój materiał i hydraulik nie przytnie na materiale a i za robocizna nie policzy duzo bo 30 cm to mało pętli i mało robocizny.
    Spodziewałem się profesjonalnych wypowiedzi a nie takiego bezsensownego bełkotu ..

    Tak jak już pisałem mam wykonaną instalację w starym domu , bez żadnego projektu z rozstawem rur 20cm jak nie większym i najwyższa temperatura jaka u mnie szła w podłogę to chyba 35 stopni ..
    Widzę ile bo mam dodatkowy sterownik pogodowy ...

    Więc jakim cudem w nowszym lepiej ocieplonym domu z dużo mniejszymi wymaganiami energetycznymi i przy mniejszym rozstawie rur miala by być wyższa temp w podłodze i instalcja miała by nie dać sobie rady ?

    Z tego co się orientowałem większość hydraulików robi instalacje bez żadnych projektów bo sama podłogówka jest na tyle elastyczna że dzięki temperturze zasilania i szybkości przepływu można regulować dość dobrze temperaturę.
    Sam Wavin opisuje że standardowo stosuje się rozstaw co 15-20cm ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  17. #117
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.509
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Spodziewałem się profesjonalnych wypowiedzi a nie takiego bezsensownego bełkotu ..

    Tak jak już pisałem mam wykonaną instalację w starym domu , bez żadnego projektu z rozstawem rur 20cm jak nie większym i najwyższa temperatura jaka u mnie szła w podłogę to chyba 35 stopni ..
    Widzę ile bo mam dodatkowy sterownik pogodowy ...

    Więc jakim cudem w nowszym lepiej ocieplonym domu z dużo mniejszymi wymaganiami energetycznymi i przy mniejszym rozstawie rur miala by być wyższa temp w podłodze i instalcja miała by nie dać sobie rady ?

    Z tego co się orientowałem większość hydraulików robi instalacje bez żadnych projektów bo sama podłogówka jest na tyle elastyczna że dzięki temperturze zasilania i szybkości przepływu można regulować dość dobrze temperaturę.
    Sam Wavin opisuje że standardowo stosuje się rozstaw co 15-20cm ..
    Skoro jestes takim profesjonalistą to po co pytasz na forum? przeciez znasz odpowiedzi na wszystkie pytania, jezeli wavin zaleca co 15-20 cm to tak zrobic a cały wątek do skasowania. podałem dosc obrazowo od czego zalezy moc grzejnika podłogowego a ty dalej swoje.

  18. #118
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    A te rurki 17-18mm wraz ze wszystkimi niezbędnymi akcesoriami to w każdym sklepie osiedlowym...?

    Szczerze mówiąc to nawet nie wiedziałam że takie występują...

    Ale tak naprawdę to po co kombinować i "naprawiać dobre" ...?

    Panowie skończcie tę jałową dyskusję bo i tak do niczego nie prowadzi ...
    Jak dla mnie to głupotą jest robienie dużego rozstawu bo to najszybsza droga do kłopotów...
    Liczenie liczeniem a życie życiem...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  19. #119
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.509
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    A te rurki 17-18mm wraz ze wszystkimi niezbędnymi akcesoriami to w każdym sklepie osiedlowym...?

    Szczerze mówiąc to nawet nie wiedziałam że takie występują...

    Ale tak naprawdę to po co kombinować i "naprawiać dobre" ...?
    Jakbys nie czytał forum dalej bys nie wiedział, a przez to dyskusja nie jest tak jałowa jak myslisz.

  20. #120
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Spodziewałem się profesjonalnych wypowiedzi a nie takiego bezsensownego bełkotu ..

    Tak jak już pisałem mam wykonaną instalację w starym domu , bez żadnego projektu z rozstawem rur 20cm jak nie większym i najwyższa temperatura jaka u mnie szła w podłogę to chyba 35 stopni ..
    Widzę ile bo mam dodatkowy sterownik pogodowy ...

    Więc jakim cudem w nowszym lepiej ocieplonym domu z dużo mniejszymi wymaganiami energetycznymi i przy mniejszym rozstawie rur miala by być wyższa temp w podłodze i instalcja miała by nie dać sobie rady ?

    Z tego co się orientowałem większość hydraulików robi instalacje bez żadnych projektów bo sama podłogówka jest na tyle elastyczna że dzięki temperturze zasilania i szybkości przepływu można regulować dość dobrze temperaturę.
    Sam Wavin opisuje że standardowo stosuje się rozstaw co 15-20cm ..
    A te profesjonalne wypowiedzi to tak bardziej na zasadzie " klepania po pleckach"...?

    Rozumiem że ten obecny dom w którym mieszkasz jest z pompą ciepła i cały na podłogówce ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

Strona 6 z 37

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony