dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Drenaż opaskowy [?] i melioracja, przebite stare dreny ceramiczne.

    Witajcie, rejestrowałem się lata temu, jednak to mój chyba pierwszy post więc witam się uprzejmie i przechodzę do rzeczy.

    Wykonujemy fundament, podczas kopania ław przebito w 2 miejscach starą meliorację ceramiczną (wszyscy mi mówią, że "poniemiecką", chociaż wykonywana w latach 50-tych ).
    Zalano ławy (szalunek ziemny - czyli bez szalunku per se) a w miejscach przebicia czyli na wysokości połowy ławy/stopy fundamentowej na wierzch ławy wysącza się woda - niewiele, ale jest obecnie dosyć sucho.

    Pytanie jaki drenaż wykonać:
    • Opaskowy przy ławie, która jest obecnie odkopana? Można odkopać tą uszkodzoną meliorację i jakoś wpiąć w dren.
      - Wada (?) jest taka, ze woda będzie tymi kanałami melioracyjnymi dochodzić do fundamentu i w pewnej części odprowadzana drenami.
      - Zaleta, ławy są odkopane (trzeba poszerzyć tylko) i na stosunkowo niewielkiej głębokości
    • Czy pierścieniowy - około 1-1,5m od fundamentu na głębokości przebiegu kanałów melioracyjnych
      - Zaleta (?) woda z kanałów nie dociera do fundamentu,
      - Wada większe nakłady finansowe w zw. kopania (spadek terenu i kopanie od zera), pewnie więcej materiałów, praca koparki. itp.

    Którą opcję polecacie.

    Teren jest gliniasty, nie sama glina, ze szczelinami przez które przepływa woda, spadek do końca działki na 20 metrach około to ok. 1-1,5m. Może w moim mysleniu jest jakiś zasadniczy błąd - nie wiem, niestety jestem zielenina w temacie drenażu.


    Z góry dzięki za odpowiedź.

    Pozdrawiam.

  2. #2
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kapi81

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    3

    Domyślnie

    Mam identyczna sytuacje. Ja mam plyte i dren wypadl pod a drugi obok ,oba przerwane . Ten pod plyta rurami pcv polaczylem i skierowalem po za obrys budynku drugi tylko polaczylem i zasypalem glina. Narazie dziala ale jak bede rownal dzialke to przerwe dreny na gorzei i rurami pvc skieruje do studni zeby spac spokojnie

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibuch

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kolbudy
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    464

    Domyślnie

    Przerwane dreny bezwzględnie trzeba połączyć. Na pewno zbierają wodę z wyższych partii więc będzie źródełko na działce .Jak, nie mam pewności, ja bym raczej szedł w rurę szczelną bo chyba większa szansa, że mi ten dren nawodni niż zbierze. Jeśli jest gdzie odporowadzić to zrobiłbym dodatkowy "swój" drenaż.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony