dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 14 z 23
Pokaż wyniki od 261 do 280 z 441
  1. #261
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ale nikt nie neguje twojego sposobu ogrzewania. Jeśli on u ciebie się sprawdza to OK. U mnie sprawdza się taki. A ci co czytają po prostu sprawdzą co u nich jest lepsze - ot mają gotowe recepty na sukces. A czy mieszkam - tak od praktycznie każdego popołudnia w piątek do niedzieli wieczór lub poniedziałku rano. Właśnie niedługo się zbieram. Przed chwilą podglądałem temperatury w pokojach - jest po 22
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  2. #262
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Nikt nie zaprzeczy jednak,że "działająca podłoga" jest o wiele bardziej komfortowa w odczuciu ciepła,ponieważ wtedy jej promieniowanie jest maksymalne.Nie dwie ani sześć godzin po jej wyłączeniu.
    Idę o zakład, że organoleptycznie nie poznasz, czy grzewcza wylewka jest "pod napięciem" czy nie ani nie poznasz różnicy 0,5-1*.
    Promieniowanie cieplne ciała stałego zależy od temperatury jego powierzchni. A nie temperatury wewnątrz czy po drugiej stronie.

  3. #263
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Promieniowanie cieplne ciała stałego zależy od temperatury jego powierzchni.
    Ale o tym napisałem przecież w mojej wypowiedzi jaką zacytowałeś...
    Tu już nawet nie chodzi o to czy ja odczuję,a Ty nie.Tu chodzi o to,że można spokojnie grzać mniejszą temp.zasilania,kiedy trzeba i ile trzeba -bez kombinacji z T2. Za takie same pieniądze-albo mniejsze.Tylko trzeba przygotować dom i cały system grzewczy.Ludzie,z waszych rachunków "spożycia" w T2 wynika jasno ,oprócz tego że spożywacie tyle w T2,że spożywacie jej bardzo dużo-biorąc pod uwagę ilość godzin kiedy PC pracuje.Ktoś sprawdził,czy grzejąc kiedy potrzeba nie zużyjecie tej energii mniej za wyższą cenę w T1?Nie?No bo większość takich możliwości nie ma.Macie zwykle jeden termostat,który robi za kaganiec dla PC i kontroluje temp w jednym pomieszczeniu.Ale nawet w takim samoregulującym układzie,można dobrze ustawić rotametrami przepływy tak,aby mieć przybliżone temp.do oczekiwanych dla każdego pomieszczenia.Przecież sprężarka w PC i tak się wyłączy jak delta będzie mniejsza od 5deg...I choć to jak dla mnie nie tak powinno wyglądać,bo uważam że w tych czasach,większość(nie wszystkie) pomieszczeń powinna posiadać możliwość ustawienia komfortowej temperatury,to i tak lepsze takie rozwiązanie a niżeli jakieś zabawy w grzanie w nocy lub w okienkach południowych -trzeba czy nie trzeba,na zapas itd.To jest,przepraszam-nieco chore.
    Uzupełnianie braków temp.w wylewce,nawet na podstawie wskazań czujnika pomieszczenia rzędu 0,5deg to najlepsze co można zrobić przy grzaniu PC.Daje nam to możliwość zasilania niską temp.(wyższy COP) ,bo jedynie uzupełniamy nieznaczne braki,dużo lepszych warunków dla pracy sprężarki bo woda w wylewce po 6h "bez napięcia" -jak kolega napisał,jest już mocno wychłodzona i pompa musi się nieźle napracować aby ją ogrzać.Moc,zużycie-można powiedzieć praca na maxa-a wreszcie z najniższym z możliwych COP bo w najgorszych warunkach (noc) i z najwyższą mocą i wysoką temperaturą zasilania.Często z praca jak normalny ON/OFF a nie rasowy inwerter.
    Bezsens.
    Ostatnio edytowane przez TwojPan ; 29-12-2017 o 17:49 Powód: add

  4. #264
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    bo woda w wylewce po 6h "bez napięcia" -jak kolega napisał,jest już mocno wychłodzona i pompa musi się nieźle napracować aby ją ogrzać
    Co znaczy "mocno wychłodzona"?
    Co znaczy "przygotować dom"?

    Taki konkretny, mój dom. Htr=75,56W/K, Hve=10,16W/K, 11,5m3 wylewki betonowej o pojemności cieplnej ok. 6kWh/K, strop z 10kWh/K, reszta kolejne z 10kWh/K. Niech będzie 25kWh/K całego domu.

    Niech sobie będzie 22* wewnątrz i 0* na zewnątrz. Przez 6h "ucieknie" 11,32kWh i temperatura w domu spadnie o 0,46* (mniej niż pół stopnia). To dla Ciebie jest "mocno wychłodzona"? To mniej niż histereza wielu sterowników. W największe mrozy weźmy to x2 - czyli spadek o niespełna 1* i niespełna 23kWh.

    Wyprodukowanie 11,32kWh przez PC 6kW to niespełna dwie godziny (w największe mrozy 4h będzie potrzebowała). Do tego trzeba oczywiście doliczyć uzupełnianie bieżących ubytków - <1/3 mocy takiej pompy. Czyli z 8 godzin w nocy przy 0* przez niespełna 5h nadrobi ubytki i bieżące zapotrzebowanie pracując z mocą nominalną - a maksymalna jest zazwyczaj znacznie większa. Do tego planując grzanie w tańszej strefie mało kto do takiego zapotrzebowania daje 6kW - częściej 9kW.

    Temperatura wody w wylewce jest mało istotna - ważna temperatura powierzchni promieniujących (wszystkich) i powietrza. A to zmienia się minimalnie.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 29-12-2017 o 18:10

  5. #265

    Domyślnie

    Panie TwójPanie coś Pan słabo liczy. Ja szykuje się na G12w i mam zamiar grzać tak by było komfortowo. Jak trzeba będzie to będę grzał 24h/dobę. Chodź podejrzewam, że w okresach przejściowych lepiej dla pompy będzie wg jakiegoś harmonogramu bo chyba nie wymoduluje tak nisko. Ilość godzin 98/70 dla T2/T1 przy czym T2 w nocy = zimniej będzie generować większe zużycie. Ale dla uproszczenia przyjmijmy 800W/24h, czyli praca ze stałym obciążaniem. G11 mamy 80zł/tydzień a w G12w 64zł/ tydzień. OK - zapytasz pewnie a co ze zużyciem bytowym? Więc, skoro moim znajomym ogrzewającym gazem opłaca się taryfa G12w to dlaczego mi ma się nie opłacić. Rekuperator i cała automatyka domowa również pracuje 24h/dobę a zmywarkę można zaprogramować na godz. 13 lub 22.

  6. #266

    Domyślnie

    Z faktami nie ma co dyskutować. Są policzone modele domu z grzaniem, dane te są również sprawdzone przez tysiące ludzi żyjących w takich domach. Nasz dom równolegle z projektem architektonicznym powstawał w arkuszu kalkulacyjnym . Każda zmienna była sprawdzana w modelu OZC i symulacji różnych źródeł ciepła. W naszym przypadku model się potwierdził a nawet wypadł troszkę lepiej niż obliczenia. Przy odpowiednio zaprojektowanym domu pod grzanie w taniej taryfie spokojnie można ogrzewać w prawie całym sezonie w tanim prądzie. Pojemność domu w stosunku do utraconego "ciepła" jest na tyle duża że różnice temperatury są nie zauważalne w dziennym cyklu. Trzeba by było mieszkać w durszlaku żeby histereza temperatury była zauważalna. Po za tym różnicowanie temperatury w naprawdę energooszczędnym domu to jakiś dziwny mit IMHO jest to nawet bez sensu. Nasz dom to 43 m3 betonu w płycie + 7m3 wylewki na antresoli + ściany wewnętrzne z silki + podłoga gresowa wyjdzie ponad 50kWh na 1stopień. Szybko licząc wyjdzie spadek temperatury około 1 stopnia na 24h przy temperaturze zewnętrznej minus kilkanaście stopni. Nie ma też sensu również przewymiarowywania pompy ciepłą, lepiej dobrać na styk a resztę uzupełnić czystym prądem. Niestety większość architektów/konstruktorów których spotkałem na swej drodze nie miało zielonego pojęcia o optymalnym ogrzewaniu, albo miała totalnie nie chciało im się liczyć/doradzać. Prawda jest taka że mało kto ma pojęcie, a jak ktoś ma już pojęcie to nie bawi się w małe domki. W poprzednim poście wrzuciłem wykresy temperatury dla domu grzanego pompą PW w II taryfie. Rachunki za prąd na oświetlenie i grzanie CO CWU w pierwszym sezonie 2016/2017 są poniżej 230 zł.
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Dziennik budowy http://forum.muratordom.pl/showthrea...antresol%C4%85

    Komentarze do dziennika http://forum.muratordom.pl/showthrea...14#post6670414

  7. #267
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co znaczy "mocno wychłodzona"?
    Ile ma woda w Twojej podłodze po 6h od wyłączenia?A ile masz ustawione na zasilaniu PC,przez godziny w taniej taryfie.Różnica to 10deg,więcej?Jeśli tak,to Twoim zdaniem różnica zasilanie/powrót ponad 10deg to mało?Pewnie dochodzi do 15deg.
    Panowie.Bywam w domu grzanym tylko w T2,taki sam to komfort jak przy chłodzeniu pasywnym podłogą.Moim zdaniem,gra nie warta świeczki.Nie neguję grzania w T2,tylko grzanie i "bytowanie" TYLKO w T2.
    Ale jak kto woli.
    Pozdrawiam.

  8. #268

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    z waszych rachunków "spożycia" w T2 wynika jasno ,oprócz tego że spożywacie tyle w T2,że spożywacie jej bardzo dużo-biorąc pod uwagę ilość godzin kiedy PC pracuje
    Grzeje tylko w T2 i, jak mi sie wydaje, dosc duzym domu pompa powietrzna. Mam termostaty (pomimo opinii ze to jest zbyteczne - uwazam ze jest to ułatwiajace zycie szczegolnie gdy zmieniasz temperature niektorych pomieszczen , zona nie ustawilaby rotametrow )
    Wylewki tez mam niewiele bo jakies 6 cm a jesli chodzi o roznice temperatur to tak wyglada to dzisiaj u mnie (w zalaczeniu) , jaka to jest roznica w COP ?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	temp.PNG
Wyświetleń:	94
Rozmiar:	10,2 KB
ID:	404035

    Moje zuzycie za grudzien (do tej chwili) na CO i CWU : 507,27 kWh czy to duzo ?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zuzycie.PNG
Wyświetleń:	73
Rozmiar:	7,1 KB
ID:	404036
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

  9. #269
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Ile ma woda w Twojej podłodze po 6h od wyłączenia?A ile masz ustawione na zasilaniu PC,.......
    Ile jest ustawione na zasilaniu to nie ma żadnego znaczenia. proponuję prosty test choć Ty będziesz miał kłopot z jego wykonaniem bo masz bufor. Tak gdzieś 10 min po zakończeniu grzania puść obiegówki i odczytaj temp zasilania i powrotu. Powinny być praktycznie jednakowe. U mnie jest to około 22,5 - 23 stopnia a temp. w pomieszczeniu około 22,2
    I to samo powtórz po 6 godzinach od jego zakończenia. U mnie mieści się w przedziale 21,5 a 22 natomiast temp. w domu oscyluje w granicach 21,6 a 21,8. I mówię tu o godzinach wieczornych a nie południowych bo wtedy rozkład temperatur jest jeszcze bardziej stabilny i różnice mniejsze.
    PS. Mało tego pomimo że mam na termostacie ustawione 22 stopnie i histerezę +/- 0,2 to często się zdarza że pomimo iż czasówka załączy pompę to termostat jeszcze ją blokuje bo temp. w pomieszczeniu nie spadła poniżej 21,8
    Ostatnio edytowane przez plusfoto ; 30-12-2017 o 11:49
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  10. #270
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Plusfoto

    Przecież to oczywiste, być może nie dla TwójPana, że temp. wody zasilającej dostosuje się po wyłączeniu sprężarki do temp. otoczenia.
    Czyli w praktyce wylewki.

    Zazwyczaj, w ciągu 5-10 minut od włączenia sprężarki, temp. wody zasilającej rośnie o kilka stopni powyżej, dążąc do ustawionego maksimum.
    Krążąca w wylewce woda monitoruje bieżącą temp. wylewki, dając sygnał automatyce PC do wznowienia pracy sprężarki.
    Oczywiście przy pracy ciągłej.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  11. #271
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kojak77

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    okolice Krakowa
    Kod pocztowy
    31-234
    Posty
    42

    Domyślnie

    Zużycie za grudzień:
    szczyt przedpołudniowy: 72
    szczyt popołudniowy: 38
    poza szczytem: 1036
    Koszt( G13 z elektrykiem) - około 290 zł
    W taniej staramy się prać, suszyć, zmywać i grzać
    90% zużycia w taniej to dużo więcej niż się spodziewałem.

  12. #272
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    kaszpir007 popieram
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  13. #273
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    kaszpir007 popieram
    Panie "matador",jest pan jednym z lepszych krętaczy na tych wątkach.Zanim zacząłem negować twoje wypowiedzi w stylu:
    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Zużycie za Listopad: T1- 30kwh, T2- 322kwh. Całkowity koszt 135,72 zł+ koszt drewna.
    Paliłem trzy razy w kominku.
    pisząc ,że to jest niemiarodajne zużycie (co to za jednostka -paliłem trzy razy w kominku) i podawanie danych o zużyciu wraz z danymi ze spalania w śmieciuchu to przesada-miałeś pan jeszcze kominek w stopce.teraz nie ma.Więc jak to jest?

  14. #274
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post
    Plusfoto

    Przecież to oczywiste, być może nie dla TwójPana, że temp. wody zasilającej dostosuje się po wyłączeniu sprężarki do temp. otoczenia.
    Czyli w praktyce wylewki.
    Ehh..
    Co z was za ludzie?Kilka postów pisałeś do plusfoto tak:
    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post
    Plusfoto
    Mieszkasz już, czy ciągle przyjeżdżasz na weekend?
    Tak pytam, bo puszczanie w wylewkę wody o temp. 25-26* w żadnym domu - nawet Twoim, nie da temp. wyższych niż 20.

    Coś mi się również wydaje, że nie za bardzo rozumiesz zjawisk związanych ze szronieniem jednostki zewnętrznej oraz cyklem pracy układu chłodniczego.
    Praca sprężarki z temp. wody powrotnej bliską 20*, wbrew Twojemu mniemaniu jest dla tegoż układu chłodniczego znacznie bardziej obciążająca niż np. z 25.
    Chyba skończymy te dyskusje,bo tu ściema goni ściemę.Zabolało cię Prachtawiec,że pojechałem po Tobie w wątku o Samsungu i gdzieś musiałeś to nadrobić ,co?
    Kłamiecie Panowie notorycznie,albo już nie pamiętacie co piszecie...
    Ostatnio edytowane przez TwojPan ; 30-12-2017 o 14:18

  15. #275
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Ile jest ustawione na zasilaniu to nie ma żadnego znaczenia.
    I to jest jawne pier...lenie.
    Ma to znaczenie.Tak samo jak ma znaczenie od jakiej temp.powrotu zaczyna PC pracę.Ma to znaczenie dla ilości ew.defrostów,dla użytej mocy do dotarcia do zadanej temp.na zasilaniu oraz czasu jej pracy,modulacji w określonym czasie itd.
    Generalnie.plusfoto-nie powinieneś zabierać głosu o komforcie cieplnym w domu,ponieważ można powiedzieć ,że nie mieszkasz we własnym domu.
    I tyle "panowie forumowicze".
    Bywajcie.

  16. #276
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Mój Panie

    A u was Murzynów biją

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  17. #277
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    I to jest jawne pier...lenie.
    Ma to znaczenie.Tak samo jak ma znaczenie od jakiej temp.powrotu zaczyna PC pracę.Ma to znaczenie dla ilości ew.defrostów,dla użytej mocy do dotarcia do zadanej temp.na zasilaniu oraz czasu jej pracy,modulacji w określonym czasie itd.
    Generalnie.plusfoto-nie powinieneś zabierać głosu o komforcie cieplnym w domu,ponieważ można powiedzieć ,że nie mieszkasz we własnym domu.
    I tyle "panowie forumowicze".
    Bywajcie.
    Jeszcze raz powtórzę - nie ma to żadnego znaczenia Dyskutujemy o komforcie a nie defostach.po pierwsze a po drugie poczytaj trochę o Panasonicu wersja H ro trochę Ci się rozjaśni w temacie tych defrostów oraz sposobie pracy tej pompy i może wtedy przestaniesz pisać bzdury. Nie ma również znaczenia czy mieszkam na stałe czy tylko od piątku do poniedziałku.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  18. #278

    Domyślnie

    Witam, ruszam z budową w marcu, ogrzewanie będzie 100% podłogówka + drabinki w łazienkach, bez reku. Chcę ogrzewać PC PW (jeszcze zobaczymy jaką).
    Pustaki porotherm 25 + styropian 20 cm, w podłodze 15 lub 20 cm styro, wełna 30 cm na górze, dom z poddaszem użytkowym, powierzchnia użyt 119, po podłogach ok. 160 z garażem i kotłownią - bez nich ok. 133 m2.

    Pytanie - w jakich warunkach jest moźliwe grzanie w większości w tańszej taryfie? Są ludzie, którzy tak robią i tacy, którzy nie chcą żyć "restrykcyjnością" godzin grzania. Czy to rzeczywiście się opłaca skoro tv, komp, ładowanie tel., pralka, suszarka itd i tak chodzą w godzinach droższej taryfy przy dwutaryfowej umowie?
    Czy ktoś z Was przeliczał o ile więcej by płacił za PC przy jednej taryfie ake jednocześnie koszt używania powyższych urządzeń by zmalał?
    Krótko - Dom w jabłonkach 3, 119m2 użytkowej - budowa w tym roku, więc stopka zmieniałaby się częściej niż skarpetki

  19. #279

    Domyślnie

    To co się opłaca w jednej części kraju nie musi się opłacać w drugiej. A to ze względu na różnice w taryfach energii. Taryfę możesz zmienić po roku. I nie ma lepszego sposobu na sprawdzenie tego niż wzięcie dwustrefowej taryfy na rok i przekonanie się. Nawet jeżeli wyjdzie drożej od jednostrefowej to na pewno nie zbankrutujesz od tego. Do tego temat ten jest poruszany co najmniej raz w miesiącu, więc dużo na ten temat znajdziesz na forum - jak zwykle skrajnych opinii.

    P.S. Poza tym to jest temat do podawania zużycia, a nie dyskusji, która taryfa się opłaca bardziej. Błagam, nie róbmy tu po raz setny syfu
    Ostatnio edytowane przez agb ; 16-02-2018 o 18:02

  20. #280
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mandelbrot
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    48-210
    Posty
    149

    Domyślnie

    Zobacz moją stopkę - bardzo podobne grubości ocieplenia i powierzchnia grzewcza. Jeśli chcesz grzać w II taryfie, to zaplanuj grubszą wylewkę, ja jeśli miałbym okazję jeszcze raz budować, to zamiast porothermu wziąłbym coś, co bardziej akumuluje ciepło. Nie wiem jak to wygląda kosztowo, bo wtedy nad tym się nie zastanowiłem .
    Dom w rododendronach 14 mocno przerobiony (usunięty wykusz, pozostał 1 balkon, dorobiono symetrycznie lukarnę), ok. 160m2 po podłogach z garażem; Porotherm 25cm + styropian 20cm 0,31; skosy na strychu 30cm wełny skalnej 0,35; podłoga na strychu 20-30cm wełny skalnej; 100% ogrzewanie podłogowe + drabinki w łazienkach, zbiornik CWU 300l; PC Stiebel WPF 7,6kW, odwierty 160m. Rekuperator AirPack 400.
    Zużycie CO+CWU:
    2017/2018 - 2380 kW/h

Strona 14 z 23

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony