dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Question [remont] Podłoga na gruncie w starym domu

    Witam,


    Jestem w trakcie wymiany podłogi w 46 letnim domu. Zerwałem starą drewnianą podłogę. Pod nią mam warstwę żużlu i potem ziemia/piach - stan obecny na dziś. Chciałbym ją teraz dobrze docieplić i założyć ogrzewanie podłogowe. Jak poznałem poszczególne warstwy jakie powinny tam być pojawiło mi kilka pytań w głowie.

    Załączam obrazek pomocniczy który pokazuje jak wyglądają fundamenty, ściany, grunt.

    Jestem po wstępnej rozmowie z ekipą która będzie mi montowała ogrzewanie i hydraulikę. Nakreślili mi jak będą wyglądały poszczególne warstwy całej podłogi. Chciałbym aby panele były na wysokości obecnej izolacji poziomej (niebieska linia na obrazku), czyli pozostaje 240 cm co jest i tak dosyć nisko, a pod stropem ma jeszcze dojść sufit podwieszony, pewnie min 5 cm.

    Warstwy podłogi:
    (zgodnie z http://bi.gazeta.pl/im/cf/af/ed/z15577039M.jpg)

    ---------------------------------
    Posadzka 1,5cm
    ---------------------------------
    Ogrzewanie podłogowe 5 cm
    ---------------------------------
    Styropian 10 cm
    ---------------------------------
    Izolacja wodna - folia budowlana 0,2 mm
    ---------------------------------
    Chudziak 6 cm
    ---------------------------------
    Piasek zasypowy 30 cm
    ---------------------------------

    Jak w moim przypadku rozsądnie rozmieścić poszczególne warstwy podłogi tak aby zachować ciągłość izolacji poziomej i nie powstał mostek termiczny? Problem by nie występował gdyby ściany były szerokości fundamentów bądź były nieco wyższe.

    Bo gdy zrobię posadzkę na wysokości ok 241,5 od stropu, czyli wysokość obecnej izolacji poziomej to wychodzi mi że warstwa styropianu nie dojdzie do samej ściany z uwagi na szerszy fundament (15 cm szerzej niż ściana). Czy w tym miejscu wtedy nie powstanie mostek termiczny? Zaznaczyłem to na obrazku mostek-termiczny.jpg. Czy aby tego uniknąć opłaca się skuć fundament? Chociaż to wydaje się słabym pomysłem...

    Czy jest może lepsze rozwiązanie ułożenia tych warstw podłogi na gruncie? Można by styropian układać powyżej poziomu fundamentu, tak aby dochodził do samej ściany, ale wtedy znacznie obniży mi się wyokość pomieszczeń do około 231 cm, minus jeszcze podwieszony sufit.. Czy może lepiej całą podłogę zrobić na wysokości fundamentu?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	podloga-2.jpg
Wyświetleń:	283
Rozmiar:	20,5 KB
ID:	387790   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mostek-termiczny.jpg
Wyświetleń:	193
Rozmiar:	15,9 KB
ID:	387792  
    Ostatnio edytowane przez kosiorski-eu ; 29-04-2017 o 18:03

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.364

    Domyślnie

    Chudziak z reguły ma grubość 10 cm, natomiast jastrych nad ogrzewaniem podłogowym czyli posadzka właściwa ma grubość 5 - 6cm w zależności od tego czy jest betonowa czy anhydrytowa.
    Stosując pozostałe grubości jak na obrazku czyli 10 cm izolacji styropianowej do tego możesz dołożyć 3 cm izolacji systemowej podłogowej styropianem z folią aluminiową oraz 1 - 1,5cm podłogi z paneli otrzymujemy 24,5 cm.
    Tyle miejsca na głębokość musisz zapewnić a więc najlepiej wybierając pospółkę i żużel.

    Ze względu na mostki cieplne pomiędzy ciepłym jastrychem a fundamentem które przy podłogówce są dość istotne najlepiej aby 13 cm ocieplenie i jastrych czyli 6cm warstwa razem z 1,5cm posadzką panelową mieściła się ponad fundamentami na ocieplonych ścianach nadziemia, a ze względu na wysokość pomieszczeń można to zredukować do 8 cm izolacji styropianowej która zrówna się z warstwą cegły i izolacji poziomej ścian a następnie umieścić 3 lub 5 cm warstwę styropianu systemowego z folią aluminiową. Poza tym pod obydwie warstwy styropianu daj folię budowlaną wywiniętą na ściany, oraz grubszą warstwę dylatacji pomiędzy jastrychem a ścianą.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 04-05-2017 o 08:39
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony