dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 46
  1. #21

    Domyślnie

    Asolt dzięki za slowa zachęty. Akurat twoje wywody są dla mnie bardzo pewne. No i jeśli będzie tak daleko (całkiem niedlugo) to o ozc poproszę właśnie ciebie. A co jeśli prąd zdrożeje? Tzn rejon Rybnika dorówna reszcie Polski? To przecież całkiem możliwe...
    Jeśli koszt prądu na ogrzanie domu nie przekroczyłby 2000zł to nawet bym się nie zastanawiał. Więc chyba trzeba zrobic ozc. Namieszaliscie mi w głowie a mialem wybrać tylko jaki peleciak ogrzeje mi dom....
    Okropni jesteście

  2. #22
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.268
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Sprzedawca kotłów odradza Ci kocioł. Zastanów się czy potrzeba Ci więcej znaków
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Jeszcze pytanie .. czy masz dostęp do "swojego" peletu.. bo to zienia postać rzeczy.
    nie chodzi o szukanie na siłę oszczędności ..
    tylko o trochę ruchu.. aby tłuszczem nie zarastać .. coś o tym wiem.. z 95 na teraz 82 .. a docelowo ..72 takie wymagania w sporcie..
    jak się chce jeszcze coś osiągnąć mnie druga taryfa z prądem .. jakoś nie przekonuje .. szczególnie- że wypada naparzać pralką - albo w okienku dziennym ..albo wieczorem - lub rano.. może dramatyzuje.. tak samo użycie - czegoś na prąd. A z drugiej strony.. komin = trzeba zaprosić kominiarza.. oby się różowym Bolkiem z piątką zadowolił.. no od bidy siny Kazek.. a co jak będzie chciał zielonego Władka ..?

  4. #24

    Domyślnie

    Mnie jednak ogrzewanie prądem nie przekonuje. Chyba, że kociolek elektryczny i ewentualnie jakiś nazwijmy go kopciuch na drewno. Akurat mam możliwość mieć drewno po 50zł za kubik. Zamiast kominka w salonie... kotlownia przy garażu. Jak się pokłócę z żoną to będę miał gdzie iść
    A tak na serio wiem, że pelet nie jest najtanszy, najdroższy też nie, ale czy ma sens mieć kocioł elektryczny np jakiś kospel i do tego palić drewnem po taniości na wielkie mrozy itp....

  5. #25
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.268
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    najbardziej to opłaca się zrobić dom tak żeby ciepła nie potrzebował zbyt wiele. To jest najtańsze i zawsze opłacalne i chyba masz jeszcze mozliwosci ku temu.

    Co do kopciucha... Mój pracownik budował dom na wsi, całe zycie palił w piecu więc nie wyobrażał sobie że można zrobić inaczej. Miał gazociąg w drodze ale się nie podłączył. Zakupił jakiegoś DEFRO i po 3 latach syfienia się w nowym domu przerył trawniczek i zamontował piec gazowy.

    Jeśli jednak chcesz koniecznie tak się bawić to sugerowałbym ogrzewanie podłogowe w całym domu, bufor z zasobnikiem CWU (zbiornik w zbiorniku) 700-1000 litrów z grzałkami i podpięty do niego kociołek na drewno. Chce Ci się - palisz raz na dwa dni. Nie chce Ci się - odpalasz grzałki w nocnej taryfie. Układ prosty, samoregulujący i bez dużej ilosci armatury.

    Edit - w pierwszym roku nie zakładaj kopciucha. Po pierwszym sezonie bedziesz wiedział czy jest sens czy nie.
    Ostatnio edytowane przez coulignon ; 10-09-2017 o 09:16
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  6. #26
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Cytat Napisał Taki1 Zobacz post
    Jeżeli dasz mi gwarancję, że koszt ogrzania domu prądem nie przekroczy 2000zł rocznie to chętnie w to wejdę. Jeśli nie to proszę cię nie naciskaj na drogie ogrzewanie domu.
    Po co gwarancja ? Niech DOPŁACI to co będzie więcej od tych mitycznych 2000 zł ... przez następne 20 lat.
    Darek B

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    Po co gwarancja ? Niech DOPŁACI to co będzie więcej od tych mitycznych 2000 zł ... przez następne 20 lat.
    Dziwi Cię że w XXI wieku można ogrzewać dom mieszcząc się w 2tysiacach i to z cwu? Jeśli Ci udowodnie opłacisz mi rachunki przez 20 lat? Daleko do mnie nie masz
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.520
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Taki1 Zobacz post
    Asolt dzięki za slowa zachęty. Akurat twoje wywody są dla mnie bardzo pewne. No i jeśli będzie tak daleko (całkiem niedlugo) to o ozc poproszę właśnie ciebie. A co jeśli prąd zdrożeje? Tzn rejon Rybnika dorówna reszcie Polski? To przecież całkiem możliwe...
    Jeśli koszt prądu na ogrzanie domu nie przekroczyłby 2000zł to nawet bym się nie zastanawiał. Więc chyba trzeba zrobic ozc. Namieszaliscie mi w głowie a mialem wybrać tylko jaki peleciak ogrzeje mi dom....
    Okropni jesteście
    Dlaczego akurat 2000, a jakby koszt był na poziomie 2100 to juz nie moze byc?
    Czy cena kWh w II strefie podrozeje do poziomu cen innych dystrybutorów? nie wiem, tego nie wie nikt, ale z jakichs powodów jest najnizsza w Polsce i puki co nie ma zadnych sygnalow aby miało sie to zmienic. Poza tym na terenie Slaska obowiazuje juz ustawa antysmogowa, co prawda palenie peletem jeszcze jest ekologiczne ale czy tak bedzie w przyszłosci tego nie wie nikt. Kraków od 01.01.2018 zabrania palic jakimkolwiek paliwem stałym, kto wie czy najbardziej zatrute miasta nie pójdą tą drogą.
    Wracając do trudnego wyboru zródła ciepła to bez dokladnego ozc to bładzenie we mgle.
    Jezeli chcesz zobaczyc bufor z grzałkami w akcji z pomiarami energii to zapraszam do Orzesza, to chyba całkiem niedaleko od Ciebie, będe tam montował regulatory strefowe
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 10-09-2017 o 20:20

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał coulignon Zobacz post
    najbardziej to opłaca się zrobić dom tak żeby ciepła nie potrzebował zbyt wiele. To jest najtańsze i zawsze opłacalne i chyba masz jeszcze mozliwosci ku temu.

    Co do kopciucha... Mój pracownik budował dom na wsi, całe zycie palił w piecu więc nie wyobrażał sobie że można zrobić inaczej. Miał gazociąg w drodze ale się nie podłączył. Zakupił jakiegoś DEFRO i po 3 latach syfienia się w nowym domu przerył trawniczek i zamontował piec gazowy.

    Jeśli jednak chcesz koniecznie tak się bawić to sugerowałbym ogrzewanie podłogowe w całym domu, bufor z zasobnikiem CWU (zbiornik w zbiorniku) 700-1000 litrów z grzałkami i podpięty do niego kociołek na drewno. Chce Ci się - palisz raz na dwa dni. Nie chce Ci się - odpalasz grzałki w nocnej taryfie. Układ prosty, samoregulujący i bez dużej ilosci armatury.

    Edit - w pierwszym roku nie zakładaj kopciucha. Po pierwszym sezonie bedziesz wiedział czy jest sens czy nie.
    I nazwałeś po imieniu to, co ja mam w głowie. Można tak z przepisami 2017?

  10. #30
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.268
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Taki1 Zobacz post
    I nazwałeś po imieniu to, co ja mam w głowie. Można tak z przepisami 2017?
    W sumie to nie wiem - ogrzewanie prądem jest nisko punktowane jeśli chodzi o wskaźniki Ep. Asolt?
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.520
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał coulignon Zobacz post
    W sumie to nie wiem - ogrzewanie prądem jest nisko punktowane jeśli chodzi o wskaźniki Ep. Asolt?
    Starozytni Rzymianie mawiali dura lex sed lex "twarde prawo ale prawo". U nas trzeba by to zmienic na durne prawo ale prawo. Wsp. nakładu dla energii elektrycznej pochodzacej z tradycyjnego jej wytwarzania a takiej jest ponad 95% w kraju to 3.0. Niestety dom musi miec Euco na bardzo niskim poziomie niemalze budynku pasywnego wliczajac niskie Eucwu, doliczanie do budynku cwu samo w sobie jest bez sensu bo budynek z 3 mieszkancami ma mniejsz Ek niz ten sam budynek z 5 mieszkancami co logicznie ma sens ale budynek nic a nic sie nie zmienił pod wzgledem parametrów energetycznych (poza zyskami bytowym, jednak ta róznica nie jest az tak wielka).
    Tak czy inczej grzanie czystym prądem nie jest promowane a wrecz przeciwnie jest prawie ze zakazane. Dziwne to w obliczu walki ze smogiem i jednoczesnym wykorzystaniem II strefy (nocnej) dla krajowego systemu energetycznego, ale co my mozemy?, napisac o tym na forum?. Polityk i tak tego nie zrozumie, a ten który to rozumie, nie ma mozliwosci aby to wprowadzic w zycie. I tak koło (błedne) sie zamyka. Nie ma dobrego rozwiazania w tym temacie ale zawsze mozna zastosowac zasadę mniejszego zła, przy czym to zło jest w odniesieniu do durnym przepisów.

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    To jest bardzo dobre prawo- tak powinno być, za chwile padnie energetyka oparta na węglu. Teraz "rząd" prze ku elektrowni atomowej...
    kolejne "zło" które jest nie potrzebne. Dajcie ludziom możliwość maksymalnego korzystania z OZE.. a problem sam się rozwiąże ..
    chcbą 70mld zł na atom wydać..
    Na pierwszej linii frontu powinna być izolacja budynku - widocznie ciągłe nawoływanie mamy - ubierz się ciepło: dały skutek buntu..
    nie ubiorę się ciepło... dalej wchodzimy w slogany i tak trzeba grzać itp .. ile razy słyszałem .. i tak trzeba grzać..
    a słowa wypowiada te właściciel domu z jednego pustaka żulowego.. na szczęście była nagroda z zeszłym sezonie.. i
    trzeba było opału dokupić..

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.520
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    To jest bardzo dobre prawo- tak powinno być, za chwile padnie energetyka oparta na węglu. Teraz "rząd" prze ku elektrowni atomowej...
    kolejne "zło" które jest nie potrzebne. Dajcie ludziom możliwość maksymalnego korzystania z OZE.. a problem sam się rozwiąże ..
    chcbą 70mld zł na atom wydać..
    Na pierwszej linii frontu powinna być izolacja budynku - widocznie ciągłe nawoływanie mamy - ubierz się ciepło: dały skutek buntu..
    nie ubiorę się ciepło... dalej wchodzimy w slogany i tak trzeba grzać itp .. ile razy słyszałem .. i tak trzeba grzać..
    a słowa wypowiada te właściciel domu z jednego pustaka żulowego.. na szczęście była nagroda z zeszłym sezonie.. i
    trzeba było opału dokupić..
    Polemizowałbym, domy bardzo dobrze ocieplone to domy dla których ekonomiczne instalacyjnie i eksploatacyjnie jest grzanie czystym prądem, ale i one mogą tych przepisów nie spełnic. Dlatego ze braknie mi tych kilku kWh/m2 mam instalowac drozsze rozwiazania na prąd lub gaz? Co do OZE to nikt nikomu nic nie zabrania, przeszkody są jedynie natury ekonomicznej.

  14. #34
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.268
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Panowie - nie pie....ta ogólnikami tylko powiedzcie Panu Taki1 czy może sobie bufor z grzałkami wstawić jako jedyne źródło ogrzewania czy nie.
    Inaczej mówiąc czy mam dobre dane: Ep od 2017 roku będzie wynosiło 95 kwh/m2/rok więc z Ek musi się zmieścić 31,66 kwh/m2/rok.

    Jeśli chciałby wszytko mieć zupełnie legalnie. Z drugiej strony nadzór budowlany bardzo rzadko lazi po budowach domów jednorodzinnych i sprawdza co tam siedzi w kotłowni. Kierownik budowy musi podpisać że jest tam co miało byc w projekcie. Ot i tyle.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  15. #35
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Polska praktyka, nikt z nadzoru nie sprawdza a inwestor pisze w papierach "co miało być" a jest niestety jak jest.
    Darek B

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.520
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał coulignon Zobacz post
    Panowie - nie pie....ta ogólnikami tylko powiedzcie Panu Taki1 czy może sobie bufor z grzałkami wstawić jako jedyne źródło ogrzewania czy nie.
    Inaczej mówiąc czy mam dobre dane: Ep od 2017 roku będzie wynosiło 95 kwh/m2/rok więc z Ek musi się zmieścić 31,66 kwh/m2/rok.

    Jeśli chciałby wszytko mieć zupełnie legalnie. Z drugiej strony nadzór budowlany bardzo rzadko lazi po budowach domów jednorodzinnych i sprawdza co tam siedzi w kotłowni. Kierownik budowy musi podpisać że jest tam co miało byc w projekcie. Ot i tyle.
    Obawiam sie ze nie masz dobrych danych, przypuszczam ze Taki1 uzyskał PNB przed 01.01.2017 i obowiązują go WT2014. W sumie nie zmienia to wiele gdyz watpię aby jego
    Ek było mniejsze od 40 kWh/m2*a, literalnie wg przepisów prawdopodobnie nie moze grzac czystym prądem chociaz to jest ekologiczne grzanie. Zgodnie z przepisami pozostaje mu gaz lub pc lub kocioł V klasy. Z kolei mając ogrzewanie czystym prądem pozostaje w zgodzie z uchwałą antysmogową.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 11-09-2017 o 19:25

  17. #37
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Może przestańmy patrzeć na pierdoły. Przepisy nie mają znaczenia kto to sprawdza. Jedyne co się liczy to Eu. A w interesie inwestora jest aby jak najgrubiej i jak najlepiej ocieplić.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    A w interesie inwestora jest aby jak najgrubiej i jak najlepiej ocieplić.
    i wstawi powietrzną PC i problem jeszcze bardziej nie będzie problemem.
    Zwłaszcza - że PC można wykorzystać do pewnych słodkich celów.. np w lecie sobie klimę zrobić. Ba wystarczy dać kolektory słoneczne - szczególnie kiedy silniej mrozi - to też silniej świeci.. równie dobrze co w lecie.. a czasem moc na m2 jest większa.. mój kolektor - nagrzał się do 87 blisko stopni -
    a na zewnątrz było -18 przez cały dzień.. najzimniejszy dzień co najmniej od 1987 roku jak nie lepiej.. jeszcze muszę na dniach pompkę włożyć - bo na grawitacji słabo chodzi.. za nisko zbiornik. I taką mieszaną instalację bym uczynił...

  19. #39

    Domyślnie

    Ludzie. Mnie obowiązują przepisy z 2017 roku. Na pompe mnie nie stać. Pytałem o koszt i za samą pompę z bojlerem i montażem musiałbym wydac podobno 21 tysi. Ja nie buduję domu bo mam kaprys i nie chcę mieszkać w bloku. Nie. Ja buduję dom bo muszę gdzieś mieszkać a na mieszkanie, czynsz i kredyt mnie nie stać. Nie pytajcie za jakie pieniądze buduję dom, bo czytam forum i wiem co myślicie o takich ludziach. Muszę mieć najtańsze w instalacji ogrzewanie i tanie w eksploatacji. Ja wybieram najmniejsze zło. A co do izolacji to daję tyle ile muszę, żeby nie zbankrutować na opale. Płyta 18cm, ściany 16cm grafitu i 25cm betonu komórkowego 400, strop 30cm wełny, okna tanie 3 szybowe. Gdybym budował dom marzeń, to nie miałby 88mkw. Szukam taniego i dobrego rozwiązania a nie wygodnego i superaśnego. Jak czytam, że wyczyszczenie pieca raz w tyg. I uzupełnienie opału 2 razy w tyg. To dużo roboty, to wydaje mi się, że to piszą albo idioci albo ludzie, którzy za przeproszeniem srają pieniędzmi. Więc po raz kolejny proszę o nieproponowanie pompy, solarów, odwiertów i innych wynalazków, na które nie stać statystycznego Polaka...

  20. #40
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Jeśli dom mały to tym bardziej nie patrz na przepisy. Mnie obowiązywały przepisy na 2008 a przekroczyłem te na2021 Oczywiście nie mówię bzdurnym EP. Ocieplenie to będą najlepiej wydane pieniądze na budowie. Też ładuję paliwo zimą co 1-3tygodnie i niejet to żaden problem jaki wywalanie popiołu iczyszczenie ekogrocha. Przy pelecie to czyszczenie i popiół lepszy. Jak nie jesteś pewien to wywal 300-400 zł na OZC i będziesz wiedział. Spójrz na to ile wydzasz na instalację peletową z kominem a ile na baniak z grzałką i klimatyzator. Różnicę przesuń w ocieplenie i pewnie ogrzewanie wyjdzie podobnie do peletu. I nie pytaj o gwarancję bo tej Ci nikt nieda jak papiery będą się zgadzać a ocieplenia nie przypilnujesz.
    A jak Ci się nie spodoba to po roku wadzisz ten pelet.
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 12-09-2017 o 05:36
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony