dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie kabel elektryczny w ziemi czy można zmienić jego położenie

    Dzień dobry. Panowie i Panie elektryk będzie przeciągał kabel od skrzynki na słupie do rozdzielki w domu. Mój architekt tak dziwacznie poprowadził kabel na projekcie że przebiega on zygzakiem. Raz w prawo, raz w lewo po prostu bez sensu. Między słupem a domem jest 15m a kabla wejdzie 30m. Nie wiem czy robił to po pijaku czy na trzeźwo, nie wnikam. Elektryk stwierdził że można puścić kabel w linii prostej od skrzynki do domu i nie będzie problemu. Stwierdził że i tak nikt tego nie sprawdzi bo niby jak? Kabel będzie we wtorek zakopany na ok 30cm a w środę przyjeżdża koparka i będzie nawozić tam prawie 50cm ziemi. Czy faktycznie można tak zrobić? Wiem że będzie to niezgodne z projektem ale w okolicy nie ma niczego co by mogło przeszkadzać w takim rozmieszczeniu kabla. Słup i kabel są tylko na mojej posesji. Nie ma żadnych rur z gazem, wodą, innych linii energetycznych. Co o tym sadzicie?

  2. #2

    Domyślnie

    Zadzwoniłbym do architekta i zapytał czym się kierował, może jednak miał jakiś powód, którego na ten moment nie widać.
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  3. #3

    Domyślnie

    Właśnie nie wiem czym się kierował ponieważ nic między domem a słupem nie ma i niczego w przyszłości tam nie będzie. A jak bym zrobił tak jak sugeruje elektryk to czy muszę to komuś zgłaszać? Czy wystarczy poinformować kierownika budowy, geodetę czy może to jest nieistotne i nikogo nie muszę informować?

  4. #4

    Domyślnie

    Nie wiem kogo trzeba poinformować, ale jednak dobrze by było, aby na mapie ostatecznie była naniesiona rzeczywista trasa kabla.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.386
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Nie wiem kogo trzeba poinformować, ale jednak dobrze by było, aby na mapie ostatecznie była naniesiona rzeczywista trasa kabla.
    Oczywista oczywistość - geodeta musi zrobić inwentaryzację powykonawczą każdego przyłącza. Teoretycznie powinien zobaczyć przed zasypaniem, w praktyce różnie to bywa.
    Dziwna trasa może mieć jakieś uzasadnienie - trzeba pytać projektanta. Każde odstępstwo trzeba dokładnie przemyśleć i sprawdzić ewentualne konsekwencje.

  6. #6

    Domyślnie

    Jedyne uzasadnienie to zapas kablowy. Ja nie widzę potrzeby, żeby taki zapas robić.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Wrysowana trasa kabla energetycznego na planie zagospodarowania to nie jest PROJEKT. To proponowana przez osobę wykonującą adaptację trasa (niezobowiązująca).
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  8. #8

    Domyślnie

    Panowie a sprawa samego kable Czy kabel od słupa do domu może być bezpośrednio w ziemi obsypany piachem czy musi być w peszlu np arot?

  9. #9

    Domyślnie

    bezpośrednio w ziemi, kabel ziemny typu YKY


  10. #10

    Domyślnie

    Czy puszczenie w peszlu ma jakieś plusy i/lub minusy?
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał jak_to_mozliwe Zobacz post
    Czy puszczenie w peszlu ma jakieś plusy i/lub minusy?
    Tak ma, większość czasu będzie leżał w wodzie
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  12. #12

    Domyślnie

    nie peszlu tylko w rurze osłonowej typu Arot.
    Minus - koszt
    Plus- nie widzę jeśli kabel jest docelowy chyba, ze nad kablem beda prowadzone jeszcze roboty ziemne typu rozkopy.


  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.386
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    nie peszlu tylko w rurze osłonowej typu Arot.
    Minus - koszt
    Plus- nie widzę jeśli kabel jest docelowy chyba, ze nad kablem beda prowadzone jeszcze roboty ziemne typu rozkopy.
    Minus - słabe chłodzenie. Kabel ziemny ma leżeć w ziemi.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony