dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 73 z 83
Pokaż wyniki od 1.441 do 1.460 z 1649
  1. #1441

    Domyślnie

    Mam Tarnave 16 kW, używam drugi sezon. No i zacząłem myśleć o poprawieniu fabryki. Zaczęło się od zauważenia, że im bardziej uszczelniam dom ( uszczelki do drzwi do garażu, wykończenie rozkładanych schodów na strych itp.) tym słabiej kominek reaguje na otwieranie przesłony w szufladzie popielnika. Jeszcze słabiej reaguje, ale to od początku na otwieranie powietrza z zewnątrz pokrętłami po bokach. Doprowadzenie z zewnątrz sprawdzone, jest ok - czuje się jak mocno dmucha. Problemem moim zdaniem jest taki przepływ powietrza, doprowadzonego do komory spalania szczeliną nad paleniskiem tak, że ogrzewając się wypływa kominem nie wpływając na proces spalania, a jeszcze do tego wychładza spaliny.
    I wtedy zacząłem kombinować jak inaczej doprowadzić to powietrze zewnętrzne, (najlepiej pod ruszt) którego przepływ nie jest dławiony jak w przypadku powietrza z wnętrza domu.
    Otóż po wyjęciu rusztu i szufladki na popiół, jest w tylnej ściance wnęki na szufladkę tyle miejsca, że można tam wpuścić jakimś króćcem część powietrza zewnętrznego pod ruszt.
    Zastanawiam sie tylko czy jeden otwór ok. 25 mm średnicy czy kilka mniejszych - oczywiście jakieś przejściówki dorobione do tego typu kolektor. I drugą kwestią jest jakiś zawór czy przepustnica, najlepiej taki żeby w przyszłości poeksperymentować ze sterowaniem ilością tego powietrza z pomocą jakieś silniczka krokowego sprzężonego z czujnikiem temperatury.
    Alem się rozpisał, czekam na komentarze

  2. #1442
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Idziesz w przeciwnym kierunku niż powinieneś.
    Praktycznie każdy materiał (ogólnie rzecz biorąc) spala się najlepiej gdy dostarczamy powietrza tylko w część paliwa aktualnie spalaną. W przypadku wkładu kominkowego - w górną jego część. Tam nagromadzają się wszelkie substancje lotne i niedopalone części gazów. Jeżeli tam dostarczysz jakiś katalizator procesu spalania - uzyskasz lepsze jego rezultaty. Więcej energii, mniejsze zużycie paliwa czystą szybę, palenisko i przewód kominowy.
    Rozpalanie w Tarnavach poprzez otworzenie popielnika to tylko złudne wrażenie.
    Pozdrawiam. Niestety są to dosyć "płaskie" paleniska ze zbyt małym dopływem powietrza w górną jego część. To moje obserwacje. Powiększenie górnego dopływu przyniesie lepsze rezultaty, chociaż dopalanie się spalin może być niewidoczne (odbywa się wtedy w "czopuchu" korpusu lub nawet w rurze dymowej).
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  3. #1443

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura
    W przypadku wkładu kominkowego - w górną jego część. Tam nagromadzają się wszelkie substancje lotne i niedopalone części gazów.

    Rozpalanie w Tarnavach poprzez otworzenie popielnika to tylko złudne wrażenie.

    Pozdrawiam.
    Zgoda, ale żeby mieć palne gazy to trzeba wytworzyć temperaturę tam gdzie jest drewno aby się one wytworzyły. I tu wydaje mi się że leży problem, szczególnie jeśli drewno niezbyt suche. Akurat sądzę że doprowadzenie powietrza do górnej części nie jest w tym przypadku problemem, ale zbyt niska temp tam gdzie się drewno zgazowuje. Dlatego myślę nad podzieleniem strumienia powietrza z zewnątrz na górny - regulowany fabrycznymi dwoma przepustnicami po bokach i dolny - dołożony i też regulowany jakimś zaworem czy przepustnicą. Bo jak podtrzymać zgazowanie drewna w dolnej części ?

  4. #1444

    Domyślnie

    Witam

    Mam tarnavvę 18 kW. Przy rozpalaniu popielnik m usi być otwarty. Na samym powietrzu z zewnątrz wszystko się "dusi".
    Forest masz jakiś pomysł żeby usprawnić ten wkład kominkowy.

    pozdrawiam

  5. #1445

    Domyślnie

    ]Witam wszystkich,

    proszę o odpowiedz czy podwójne drzwiczki do kominka są praktycznym rozwiązaniem, mam na mysli ten kominek:

    http://www.tarnava.pl/index.php?grp=303&info=681[/quote]

    Ja od piątku palę w takim kominku, ale 18 KW. Można sobie usiąść przed otwartymi drzwiczkami i nie trzeba zabezpieczać dużej powierzchni przed kominkiem.

    Działa rewelacyjnie. Przy otwartym popielniku jakby palony palnikiem, a gdy zamknę to regulacja nastepuje przez pokrętła. Mam portki, ale mąż musiał dociąć w nich otwór, aby pokrywał się z tymi we wkładzie

    A grzeje rewelacyjnie.



  6. #1446

    Domyślnie

    Skąd się biorą, chodzi o wyjaśnienie zjawiska, nagle "eksplozje" w komorze spalania? Zwłaszcza wtedy, gdy przy dużym płomieniu gwałtownie zamyka się popielnik. Kilka razy mi się to zdarzyło. Dym lekko dmuchnal nawet przez spasowane z korpusem drzwiczki.

  7. #1447

    Domyślnie

    Trochę czasu minęło, ale pytanie nadal aktualne.

  8. #1448
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar racer
    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ci to przyszło do głowy?
    Posty
    679

    Domyślnie

    Za mały przekrój komina, który się dławi?
    Nie bij, wytłumacz!

  9. #1449

    Domyślnie

    Witam serdecznie, przepraszam jeśli to pytanie już padło (żeby nie było szukałem ), ale jaka jest różnica w użytkowaniu wkładu Tarnava Comfort 14kW pomiędzy korpusem Perfekt a Universal? Czy ta "czapka" w perfekcie powoduje, że przy otwarciu drzwiczek nie wylatuje dym lub wylatuje go mniej? Z drugiej strony wkłady "bez czapki" przy tej samej mocy są większe.

    Pozdrawiam
    Andrzej

  10. #1450
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    silver_stas

    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Kraków
    Posty
    140

    Domyślnie

    Witam . Na poczatku przepraszam . ale chwilowo nie mam polskich znakow . Mam dom o pow. 150 m2 i zamierzam zakupic model Imagine 15 kW . Kilka lat temu toczyla sie tu ozywiona dyskusja na temat doboru mocy kominka. Mam pytanie do uzytkownikow . jak z perspektywy czasu oceniaja standardowy dobor 1 kW na 10 m2 ?

  11. #1451
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Kiedyś zajmowałem się dystrybucją wkładów Tarnava, Tarnavva i podobnych.
    O ile mnie pamięć nie myli podają oni moce maksymalne, a trzeba pamiętać że różnią się one sporo od mocy nominalnych uśrednionych.

  12. #1452

    Domyślnie

    Witam

    Proszę o pomoc. Mam Tarnavvę 18 kW. Przy paleniu w kominku odnoszę wrażenie że brakuje jej powietrza. Wszystko się "dusi". Kominek stoi na firmowym stojaku w rogu pokoju. Powietrze z zewnątrz rurą długości 1.5m. Macie jakieś patenty na dobre spalanie w tym wkładzie.

    pozdrawiam

  13. #1453

    Domyślnie Tarnawa Trendi 15KW prośba o opinię o wkładzie

    Witam
    Bardzo proszę o opinie wszelakie o tym wkładzie kominkowym. Ogrzewać zamierzam ok 130 m2 powierzchni z DGP z nawiewem do 5 pomieszczeń na poddaszu i jednego na parterze.
    jak się sprawuje szyba itp. i czy cena 3100 z przesyłką jest ok?
    Pierwsze wbicie łopaty 13.11.2009!
    Stan surowy zamknięty 05.08.2010!
    Instalacje, tynki i posadzki 13.10.2010!
    Poddasze 08.01.2011!
    Ocieplenie i elewacja 25.03.2011!

    Pozwolenie na użytkowanie 21.10.2011!!!

  14. #1454
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Tutaj jest temat dotyczący tych producentów:

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...21#post4247287

  15. #1455

    Domyślnie Pękła mi szyba w Tarnawie Exclusive 16kW

    Witam

    W sierpniu pękła mi szyba panoramiczna w mojej Tarnavie Exclusive 16kW

    Tak samoczynnie, w nocy.
    Kominek nieużywany od marca, nawet nieotwierany (wcześniej palony przez dwa sezony).
    Pękła od lewej dolnej śruby mocującej w górę w lewo.
    Podejrzewam naprężenie na tej śrubie.
    Zgłosiłem do Tarnawy.

    Czy ktoś miał podobną sytuację?
    Pozdrawiam
    Darp
    Jezioro Śniardwy - najnowsza mapa batymetryczna
    Budowanie to szkoła kompromisów

  16. #1456
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Rincewind

    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał laparia Zobacz post
    Witam

    Proszę o pomoc. Mam Tarnavvę 18 kW. Przy paleniu w kominku odnoszę wrażenie że brakuje jej powietrza. Wszystko się "dusi". Kominek stoi na firmowym stojaku w rogu pokoju. Powietrze z zewnątrz rurą długości 1.5m. Macie jakieś patenty na dobre spalanie w tym wkładzie.
    Mam podobny problem tylko w Tarnavie o mniejszej mocy. Również firmowy stojak, powietrze doprowadzone rurą fi 150mm o długości 4 metrów. Pierwszy sezon paliło się bardzo słabo ale myślałem że to z powodu mokrego drewna. Drugi sezon było troche lepiej ale również niezadawalająco. Też mam wrażenie że do kominka dopływa zbyt mało powietrza - kłody często się żarzą zaiast się palić. Różnica między przepustnicami całkowicie otwartymi a w połowie przymkniętymi jest bardzo mała.Lepeij pali się gdy chociaż nieznacznie uchylę popielnik. Czasami lepiej się pali jak zamknę jedną przepustnicę a drugą całkowicie otworzę. Ponadto zauważyłem, że gdy jest bardzo duży mróz -15 stopni pali się zdecydowanie lepiej i regulacja dopływu powietrza spełnia swoją rolę. Wydaje mi się że mam zbyt mały ciąg kominowy, albo jest przeszkoda w intalacji dopływu powietrza a właściwie w stojaku lub kominku. Robiłem doświadczenie i zdjąłem rurę doprowadzającą powietrze do stojaka i nie było istotnej poprawy w paleniu (zaznaczam że uchyliłem wówczas okno). Ciekawe czy ktoś jeszcze ma takie problemy z kominkiem i wie jak je rozwiązać ?

    Zobaczymy co będzie w tym roku. Niestety budowa i kredyt spowodował że nie bardzo mam kasę żeby wołać fachowca.(może w przyszłym roku)

  17. #1457

    Domyślnie

    Witam,

    Posiadam wkład tarnavvy 16kW.
    Jaka powinna być wielkość kratek wlotowej oraz wylotowej w okapie, człowiek z działu technicznego tarnavvy powiedział że wystarczy 160x315, wydaje mi się trochę to za mało. Proszę o poradę doświadczonych wykonawców. Rozmawiałem z kilkoma wykonawcami i każdy podaje coś innego.

  18. #1458
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    piotr__pit

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    kuj pom
    Kod pocztowy
    85-714
    Posty
    5

    LA BRAISE 700 z casotramy za 1550 zł

    domek ma ok 60m2 i jest zlabo zaizolowany (szyby pojedyncze, sciena skalda sie zx kamienia + 4styropianu i białej cegły,czyli ok 40cm), dach bez izolacji jak widać piętrowy
    planowane sa okna PCV do kuchni jak i pokoju (te duze widoczne na zdjęciach)

    foto domku:



    edti:

    kopiliśmy ostatecznie wkład z Castoramy a ok 1500zł LA BRAISE 700.

    po zapaleniu można po ok3 godz na gaciach chodzić, jeszcze nei obudowany jest
    szyba nie brudzi sie za bardzo (efekt czystej szyby),jest szyber i deflektor, zresztą jak by ktos chciał cos sie zapytac na temat kominka LA BRAISE 700 to pisac na gg: 4815860 odpisze tylko cierpliwości bo rzadko zaglądam na gadu gadu

    drewno też kupujemy w Castoramie, nie wiem czy jest sezonowane, na noc jak wrzucę dwie średnie szczapy to po 5godzinach musze dorzucić kolejne 2-3 zeby było cieplo jak wstanę - ale to wina słabiuśkiej izolacji raczej - dom nie trzyma zbytnio ciepla jak na zewnątrz jest 0 stopni

    ogólnie zadowoleni jestesmy, sasiad kupił ARONA (tylko te dwa sa do ciągłego palenia) no i u niego mało co widac przez ta szybe... moze to wina drewna bo kupił od kogos zaraz po zakupie kominka, albo nie myje.. nie wiem widziałęm tylko ze aron nie ma sznurka na okolo szyby i podczas palenia na szybie robia sie takie promienie skierowane do srodka szyby... az w koncu prawie nic nie widac po kilku godzinach.
    natomiiast w LA BRAISE 700 smuzy sie równo (w dolnych rogach troche mocniej) tak do 1/3 wysokosci szyby.
    tak ze praktycznie przez dosc długi okres widac ogień, myslalem ze bedzie gorzej i bedzie efekt carnej szyby ale jest ok jak za ta cene
    zreszta o foty itp pytac na gg

    foto starszego modelu i dane
    http://www.ekkom.pl/wklady-kominkowe...lady-kominkowe



    Ostatnio edytowane przez piotr__pit ; 01-11-2010 o 17:07 Powód: zmiana adresu zjdiec

  19. #1459

    Domyślnie

    Gdyby wyciąć część kominka, która kieruje powietrze na szybę. Więcej powietrza trafiało by nad palenisko. Co o tym myślicie. Czy kominek to wytrzyma.

    pozdrawiam

  20. #1460

    Domyślnie

    Witam Szanownych Tarnaviaków
    Posiadam kominek z wkładem Comfort 16KW. Wkład jest szczelny, przy paleniu na "jedynce" i rozgrzanym wkładzie i kominie drzewo praktycznie się żarzy, od czasu do czasu pojawia się płomień. Kilka razy załadowałem dwa większe polana na noc, ale do rana nie było już żaru, natomiast żeliwo było lekko ciepłe - oceniam, że spalanie skończyło się po max 6 godzinach. Bałem się ładować "po dach" co pewnie znacząco wydłużyłoby czas spalania... Możecie powiedzieć w jaki sposób ładujecie i układacie drewno? Wzdłuż szyby czy może w poprzek? Może ktoś umieści zdjęcie? Baaaardzo mnie to ciekawi.

    Jeszcze druga sprawa. Czy ktoś z Was pali brykietami? Jeżeli tak to jakimi?
    Zamierzam zakupić na próbę takie coś http://allegro.pl/brykiet-drzewny-10...255673422.html
    Czy wielkość kawałka brykietu ma znaczenie?
    BrQsl

Strona 73 z 83

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony