dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Rafalx

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-777
    Posty
    3

    Domyślnie Gniazdko płyta indukcyjna

    Witam,
    Mam wejście na płytę indukcyjną po jednej stronie (mieszkanie deweloperskie), płytę indukcyjną zaś chce umieścić po przeciwnej ścianie. Jakie mam możliwości? Trzeba kuć czy istnieją jakieś przedłużacze do tego typu gniazd?
    Kuć by trzeba było na ok 4 metry.

    Pozdrawiam,

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rafalx Zobacz post
    Witam,
    Mam wejście na płytę indukcyjną po jednej stronie (mieszkanie deweloperskie), płytę indukcyjną zaś chce umieścić po przeciwnej ścianie. Jakie mam możliwości? Trzeba kuć czy istnieją jakieś przedłużacze do tego typu gniazd?
    Kuć by trzeba było na ok 4 metry.

    Pozdrawiam,
    A jakiego typu masz gniazdo pod płytę indukcyjną?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Rafalx

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-777
    Posty
    3

    Domyślnie

    W papierach mam napisane Przyłącze 400V YDYp 5x2,5

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rafalx Zobacz post
    W papierach mam napisane Przyłącze 400V YDYp 5x2,5
    No i nie ma tam żadnego gniazda bo i płyty nie mają wtyczek. Jeśli da się przewód ukryć np. za szafkami to można to przedłużyć w rurkach. Elektryk podłączający płytę poradzi sobie z tym, chyba że do gwarancji pieczątka nie potrzebna i chcesz się bawić sam.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Rafalx

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-777
    Posty
    3

    Domyślnie

    Nie nie. Bawić się w to nie będę.
    Zastanawiam się tylko czy to jest fizycznie możliwe. Czy lepiej kuć czy przedłużkę pod szafkami puścić. No i czy zlecić to fachowcowi, który będzie mi ściany robił i kuł kontakty czy zostawić to fachowcowi, który montować będzie kuchnie.

    Pozdrawiam,

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rafalx Zobacz post
    Nie nie. Bawić się w to nie będę.
    Zastanawiam się tylko czy to jest fizycznie możliwe. Czy lepiej kuć czy przedłużkę pod szafkami puścić. No i czy zlecić to fachowcowi, który będzie mi ściany robił i kuł kontakty czy zostawić to fachowcowi, który montować będzie kuchnie.

    Pozdrawiam,
    Fizycznie jest to możliwe. a kucie pod kontakty i przeróbki instalacji zostaw raczej elektrykowi niż panu "fachowcowi" od kucia Jeśli będzie i tak kucie to można to przenieść w dowolne miejsce.
    Ps. Z tym dowolnym przesadziłem pod prysznic raczej nie
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DziadekT

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Racibory
    Kod pocztowy
    05-505
    Posty
    294

    Domyślnie

    Pytanie, czy będziesz kupował płytę na 400 V , czy na 230 V. Jeśli 230 V to może nie trzeba przenosić podłączenia siłowego albo wystarczy przenieść zwykłe z mniejszej odległości. Tylko powinien to potwierdzić elektryk, bo zabezpieczenie na obwodzie pod płytę musi być odpowiednio mocne i lepiej, żeby nie wisiały na nim inne urządzenia wymagające dużej mocy, typu czajnik, toster.

  8. #8

    Domyślnie

    Kolego DziadekT , podłączanie płyty pod 230 V w polskich realiach to ... śmiech na sali.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.346
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał DziadekT Zobacz post
    Pytanie, czy będziesz kupował płytę na 400 V , czy na 230 V.
    Pokaż chociaż jedną płytę siłową. Szukałem takiej, i nie znalazłem. Wszystkie są albo na jedną, albo na dwie fazy 230V.

    A co do meritum, to IMO najlepiej pociągnąć kabel YDYP 4x2,5 (skoro takie jest) i podpiąć bezpośrednio do płyty. Najlepiej wkuć i zatynkować.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.346
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Kolego DziadekT , podłączanie płyty pod 230 V w polskich realiach to ... śmiech na sali.
    Znasz jakąś płytę na 400V?

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Kaizen jak masz dwie fazy to jakie jest napięcie między nimi?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.346
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Kaizen jak masz dwie fazy to jakie jest napięcie między nimi?
    Jak podłączę dwa palniki pod dwie osobne fazy, to będą chodziły na jakim napięciu?

  13. #13

    Domyślnie

    He, he, zaraz się zacznie.
    Kolego Kaizen, to jakie będzie sumaryczne obciążenie płyty ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pokaż chociaż jedną płytę siłową. Szukałem takiej, i nie znalazłem. Wszystkie są albo na jedną, albo na dwie fazy 230V.
    albo na 3 fazy, ale takiej na 400V to tez nie znalazłem, ale z drugiej strony, jak obciążenie będzie idealnie równe na każdej z faz, to będzie płynął prąd międzyfazowy, przy nierównym, przewodem N tylko prąd różnicowy, a większość i tak miedzyfazowy. Mozna przyjac, ze taka kuchnia jest trójfazowa w układzie gwiazdy


  15. #15

    Domyślnie

    Tere fere. I prawo Kirchhoffa jest istotne w tym przypadku.
    To nie jest tak, kolego Slawko123, niestety. Trochę źle tłumaczysz.
    Zresztą wszystkie elementy grzewcze płyt/kuchni czy jak je zwał są na napięcie 230 V.
    Ważne sumaryczne, łączne obciążenie dla 3- 2- i 1-fazy,
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 10-11-2017 o 19:10
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  16. #16

    Domyślnie

    każda płyta z osobna jest na 230V tu się zgadzam, ale przy jednoczesnym włączeniu wszystkich pół będzie płynął prąd miedzy fazowy, a przy nie równym już cześć popłynie przez przewód N. istotna w zasilaniu 3F jest to, ze w każdym przewodzie fazy są poprzesuwane co 120*.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak podłączę dwa palniki pod dwie osobne fazy, to będą chodziły na jakim napięciu?
    na pewno nie na 230V.


  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.346
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    He, he, zaraz się zacznie.
    Kolego Kaizen, to jakie będzie sumaryczne obciążenie płyty ?
    Której?

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.346
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    na pewno nie na 230V.
    No popatrz. a mi obydwie pokazuję 230V.

  19. #19

    Domyślnie

    Nie, kolego Slawko123, ponieważ odbiorniki są 1-fazowe, to prąd będzie płynął fazowy.
    Dla przewodu N jest tak, iż im równiejsze obciążenie, tym prąd przepływający przez ten przewód zbliża się do zera.
    Przy braku przewodu N rzeczywiście popłynie prąd międzyfazowy, ale również napięcie będzie podwyższone, co może zaskutkować spaleniem płyty.

    PS. Kolego Kaizen, podłącz płytę/kuchnię (jako odbiornik) pod 230 V. Co może nie wytrzymać takiego obciążenia ?
    Przykładowo mamy kuchnię o mocy 7,5 kW.
    Jaki prąd jest popłynie dla jednej, a jaki dla dwóch/trzech faz ?
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 10-11-2017 o 19:31
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  20. #20

    Domyślnie

    Dla przewodu N jest tak, iż im równiejsze obciążenie, tym prąd przepływający przez ten przewód zbliża się do zera.
    zgadza się
    Przy braku przewodu N rzeczywiście popłynie prąd międzyfazowy, ale również napięcie będzie podwyższone, co może zaskutkować spaleniem płyty.
    nie, nie spali się, bo popłynie prąd międzyfazowy przez dwa odbiorniki połączone szeregowo, a każdy z nich jest na 230V i posiada jakąś impedancję. problemem może być, jeśli te impedancje znacznie się różnią, a w płycie raczej tak nie jest, chociaż to elektronika, to bez postawienia gara na jednym z pól, czyli braku obciążenia na jednym z odbiorników, może go spalić, bo zostanie zasilony de facto 400V a nie 230V. Co innego, zwykła kuchenka elektryczna, gdzie odbiornikiem jest zwykły drut oporowy.


Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony