dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Drenaż opaskowy - glina. Warto ?

    Witam,
    Mam dlugą działkę z lekkim spadem. Z jeden strony domu, gdzie jest wyżej po odkopaniu fundamentów na dole ławy fundamentowej zbiera się spora ilość wody. Natomiast z drugiej strony domu po odkopaniu fundamentów tej wody nie ma. Myślimy, że woda spływa z pól zgodnie ze spadem i oblewa mi fundamenty.
    Chcieliśmy zrobić z tej jednej strony drenaż i odprowadzić to do jakiegoś zbiornika itp. ale zastanawiam sie czy tej wody po prostu nie bedzie za dużo i taki zbiornik nie wystarczy. Dodam, że wszędzie jest glina.
    Co najlepiej zrobić w takiej sytuacji ?
    Buduję dom podobny do Kamea 2G. 160 m2 pow. uzytkowej. 202 m2 całość.

  2. #2

    Domyślnie

    Jak masz gdzie odprowadzić wodę to rób drenaż. Jeżeli wody nie ma gdzie odprowadzić to drenaż nic ci nie da. Zasyp gliną i nic nie rób

  3. #3

    Domyślnie

    Teoretycznie do zbiornika ale nie wiem czy się po prostu takie 2000 L nie zapełni w pół dnia.
    Druga sprawa. Zasypywać gliną ? chciałem żwirem, nawet jak się nie zdecyduję na drenaż. Do tego folia kubełkowa do dołu ławy.
    Buduję dom podobny do Kamea 2G. 160 m2 pow. uzytkowej. 202 m2 całość.

  4. #4

    Domyślnie

    jeśli nie robisz drenażu, to zasyp tylko i wyłącznie gliną, jak zasypiesz żwirem do zrobi się wanna w której będzie cały czas woda (w tym żwirze znaczy)
    Moja Marysia

    Dom z poddaszem użytkowym, ukończony i zamieszkały w 2012 roku, powierzchnia po podłogach 180, ogrzewane prawie 160 (po podłogach). Ściany silikat, styropian 15 cm, 0,38. Okna dwuszybowe, podłoga 12 cm 0,38. Poddasze, skosy 30 cm, sufit 45 wełny 0,39. Ogrzewanie: w 2019 roku nawrócony z ekogroszku, PC PW Nibe AMS 10-12, HK200S. PV 9,66 kWp

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Teoretycznie do zbiornika ale nie wiem czy się po prostu takie 2000 L nie zapełni w pół dnia.
    Druga sprawa. Zasypywać gliną ? chciałem żwirem, nawet jak się nie zdecyduję na drenaż. Do tego folia kubełkowa do dołu ławy.
    A co zrobisz z wodą ze zbiornika? Odpływowy czy nie? 2 m3 to kropla w morzu potrzeb. Szkoda zachodu i pieniędzy. Poprawnym rozwiązaniem byłoby wykonanie studni chłonnej. U mnie na działce też jest glina. Nie bawiłem się w drenaż, bo uważam w przypadku domu nie podpiwniczonego to za bez sens. Oczywiście dom stoi na płaskim, u Ciebie troszkę to wygląda inaczej. Ja sprawdzilbym możliwość wykonania studni chłonnej i jeżeli jest to możliwe to drenaż trzeba zrobić. Jeżeli nie będziesz robił drenu to dom obsyp gruntem rodzimym, a nie żwirem czy piaskiem, bo zrobisz sobie piękną nieckę do której woda będzie spływać bardzo ochoczo.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Katy_PL
    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Wroclaw
    Posty
    36
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Hej.

    Mam problem dotyczacy drenazu w glinie. Dom postawiony jest na plycie fundamentowej, na podsypce piaskowej 40 cm, scianki XPS wokol. Wokol budynku zrobiono drenaz, z obsybka piaskowa ale bez studdzienek rewizyjnych (rury drenarskie wyciagniete jedynie zewnatrz). Ostatnio chcielismy zrobic studzienke i odkopujac rury zaczelo wyplywac spore jeziorko wody spod piasku, nie rur drenarskich. Nie wiem co powinnam zrobic - czy poczekac do podeschniecia i dopiero zrobic przeplyw przez studzienki czy moze jest jakies inne rozwiazanie. Na wiosne planuje zrobic caly drenaz dzialki, gdyz woda stoi na dzialce po opadach i trwa to kilka dni zeby wchlonela. Czy ktos robil drenaz na 40-60 cm w glinie? Jak to sie sprawdza?

  7. #7

    Domyślnie

    Mam odkopane fundamenty. Woda się zbiera co chwile.
    Postanowiliśmy zasypać gliną. Wpadłem jeszcze na pomysł, żeby dać folię kubełkową na ławę fundamentową ale nie wiem czy to dobry pomysł ? Chciałem wybrać wyższą folię by zachodziła też na scianę fundamentową ale ławy są nierówne, mają nadlewy i cięzko będzie to tak dogiąć by dobrze przylegało. Jeśli mogę tak zrobić to czy mogę dać dwie osobne folie ? Jedną na ławę a drugą na ścianę fundamentową ?
    Buduję dom podobny do Kamea 2G. 160 m2 pow. uzytkowej. 202 m2 całość.

  8. #8

    Domyślnie

    Odpuść jakąkolwiek folię to bardzo zły pomysł . zasyp gliną. Wszelkie media (rury itp) które za jakiś czas będziesz doprowadzać do domu wykopami też trzeba min metr od domu uszczelnić gliną inaczej podsypki z piasku sprowadzą wodę w fundamenty.
    Tomraider
    Ostatnio edytowane przez tomraider ; 21-11-2017 o 21:58

  9. #9

    Domyślnie

    Również dołączam się do tematu. Mam juz gotowe ławy, osadzone wszystko na glinie. Jak popada to mam jeziorko i musze wypompować bo nic nie przepusci glina. Czy robić drenaż opaskowy na wysokości ław fundamentowych ? czy zasypać wszystko gliną i dopiero na tej glinie (przed warstwą przepuszczalną zrobić drenaż) ??

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony