dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 31 z 31
  1. #21
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.364

    Domyślnie

    Cytat Napisał galileo87 Zobacz post
    Witam,

    Liczę sobie ile potrzebować będę w domu obwodów elektrycznych. Dom taki jak w stopce.
    Ogólnie wyszło mi łącznie 24 obwody na dom 138m2, chyba trochę dużo.
    Czy mógłby ktoś spojrzeć doświadczonym okien i podpowiedzieć, co można połączyć lub potwierdzić, że jest dobrze.
    Skrzynka planowana jest na 72 pola.


    Pozdrawiam
    Damian
    Myślę że wybór 1 rozdzielni na 72 pola jest błędny i optował bym tu raczej za zamontowaniem osobnej np. 12 polowej lub większej rozdzielni na poddaszu.
    Po drugie to w domu masz zapewne zasilanie 3 fazowe więc oprócz planowania ilościowego zadbaj także o w miarę równy podział dotyczący poboru prądu tak aby wszystkie fazy były w miarę równomiernie obciążone.
    Po trzecie to osobny wyłącznikiem różnicowo-prądowym zabezpiecz odbiorniki zewnętrzne jakimi są ewentualne oświetlenie, gniazda zewnętrzne.
    W oświetleniu zewnętrznym nie zapomnij o tarasie, wejściu do domu, balkonie oraz o ewentualnym wyłączniku zmierzchowym lub czasowym do numeru domu a także zasilaniem domofonu.
    Nie wiem co planujesz na stryszku ponad poddaszem ale jeśli graciarnie to oświetlenie i chociaż jedno gniazdo przyda się na pewno.
    Ponadto w przypadku kilku anten SAT oraz DVBTnaziemnej i RTV na stryszku przyda się zasilanie do Multiswitch-a

    Zastanawiał bym się nad prawidłowością połączenia gniazdek garażu z małą łazienką, oraz nad podziałem salonu i połączeniem go z jadalnią, korytarzem, wiatrołapem itp.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 03-12-2017 o 13:49
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Możecie mnie oświecić jaki jest sens stosowania trzech różnicówek trójfazowych do obwodów jednofazowych?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  3. #23

    Domyślnie

    Sensu nie ma, ale, niestety, przepisami nie zabronione.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  4. #24
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar galileo87
    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Środa Wielkopolska
    Kod pocztowy
    63-000
    Posty
    92

    Domyślnie

    Mareks77
    dzięki bardzo za porady, faktycznie gniazdko oraz światło na strychu jak najbardziej potrzebne
    Myślę, że łazienkę na dole połączę razem z łazienką u góry jako 1 obwód.
    Dlaczego sądzisz, że nie powinienem salonu (miejsce z TV ma osobny obwód) z wiatrołapem, jadalnią i korytarzem? tam nie będzie dużego obciązenia
    Dom parterowy z poddaszem użytkowym, 119m2 pow użytkowej+grzany garaż. Wzorowany na projekcie - Dom w rododendronach 15.
    Płyta fundamentowa 23cm z zatopionymi rurkami do podłogówki, 20cm XPS pod spodem. Ocieplenie 20cm 0,032, dach 30cm wełna 0,035. Okna 0,9 + ciepły parapet. Rekuperator + pompa ciepła powietrze woda. Wszędzie ogrzewanie podłogowe.

  5. #25
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.364

    Domyślnie

    Cytat Napisał galileo87 Zobacz post
    Dlaczego sądzisz, że nie powinienem salonu (miejsce z TV ma osobny obwód) z wiatrołapem, jadalnią i korytarzem? tam nie będzie dużego obciązenia
    Zastanawiałem się ogólnie nad podziałem salonu na dwie części. Nie mam wiedzy co tam planujesz ale jeśli w części jadalnej nie podłączysz nic oprócz odkurzacza podczas porządków i taka sama sytuacja występuje w pozostałych trzech pomieszczeniach to może i dobre wyjście.

    Dla miejsca z TV zrób sobie więcej gniazd tak aby potem nie stosować przedłużaczy.
    Jeśli TV będzie wiszący i masz już wizję przyszłego umeblowania to pomyśl o umiejscowieniu kanału w ścianie.
    Przeciągniesz nim wszystkie kable pomiędzy urządzeniami
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #26
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Sensu nie ma, ale, niestety, przepisami nie zabronione.
    Przecież wiem, to było pytanie retoryczne
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  7. #27
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar galileo87
    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Środa Wielkopolska
    Kod pocztowy
    63-000
    Posty
    92

    Domyślnie

    nawet odkurzacza tam nie będą podłączał ponieważ będzie centralny
    żadnych mocnych urządzeń pod te gniazdka podłączać nie będę, bo jakie?
    Dom parterowy z poddaszem użytkowym, 119m2 pow użytkowej+grzany garaż. Wzorowany na projekcie - Dom w rododendronach 15.
    Płyta fundamentowa 23cm z zatopionymi rurkami do podłogówki, 20cm XPS pod spodem. Ocieplenie 20cm 0,032, dach 30cm wełna 0,035. Okna 0,9 + ciepły parapet. Rekuperator + pompa ciepła powietrze woda. Wszędzie ogrzewanie podłogowe.

  8. #28
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Żeby nie dublować tematów to trochę wykorzystam autora i skorzystam z gotowca:

    Dom 230m2 podłóg, z poddaszem użytkowym jak stopce. Obwody wstępnie planuję tak:

    3-fazy
    1 pompa ciepła z podlicznikiem
    2 płyta indukcyjna
    3 na zewnątrz domu gniazdko techniczne
    4 kominek elektryczny (o ile potrzebuje 3 fazy, a chyba nie)


    230V
    Gniazdka:

    Parter
    1 Kuchnia - piekarnik
    2 Kuchnia - Lodówka + zmywarka
    4 Kuchnia - Reszta gniazdek
    5 pom. gosp. - reku, odkurzacz, inne
    6 pom. gosp. - pralka + suszarka
    7 salon_1 - TV, amplituner, dekoder, konsola, itp.
    8 Salon_2 - reszta salon, jadalnia, korytarz, wiatrołap
    9 Łazienka mała
    10 gabinet_1 - komputer / drukarki
    11 gabinet_1 - akwarium
    12 gabinet_2 - komputer / ploter

    Poddasze
    13 Łazienka główna
    14 gniazdka piętro_1 - sypialnia główna, garderoba, korytarz
    15 gniazdka piętro_2 - pokoje dzieci
    16 poddasze - gniazdko
    17 rolety parter+poddasze 8szt

    Zewnątrz
    18 taras
    19 gniazdko lub gniazdka techniczne
    20 wiatka na samochody
    21 brama

    Światła
    22 Parter_1 - Kotłownia, pom. gosp., garaż, gabinet_1, gabinet_2, łazienka mała
    23 Parter_2 - Salon, kuchnia, wiatrołap, korytarz
    24 Poddasze - Łazienka główna
    25 Poddasze - 3 pokoje, garderoba, korytarz, schody
    26 Zewnątrz - światła zewnątrz na elewacji
    27 Zewnątrz - lampy ogrodowe / chodnikowe


    Ma to sens? Chyba przy takiej liczbie obwodów zrobi się rozdzielnię również na poddaszu.

  9. #29

    Domyślnie

    Co na to projekt ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  10. #30
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Projekt ma z 10 lat i nie pasuje do obecnych realiów. Oczywiście nie będę tego robił sam tylko elektryk.

  11. #31
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.364

    Domyślnie

    Jeśli nie będziesz tego robił sam to planować za niego także nie musisz. Jeśli masz już jakąś wizję umeblowania to Twoja rola ogranicza się do wskazania ewentualnych ważnych dla ciebie miejsc posadowienia punktów.

    Jeśli fachowiec ma doświadczenie to mógłbyś zdać się na jego inicjatywę oraz rozwiązania ale ze względu na ilość pseudofachowców w naszym kraju kontrola nie zawadzi.
    Oczywiście możesz mu cokolwiek zasugerować i poznać jego zdanie orientując się przy okazji "co to za ptica".

    Rozdzielnica na poddaszu to dobre rozwiązanie bo z tego co napisałeś po dodaniu różnicówek jakiegoś ewentualnego domofonu, podświetlanego numeru i małej rezerwy jedna wyjdzie większa niż 48 pól.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony