dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Generalny remont i starego domu z cegły.

    Witam.
    To mój pierwszy post na tym forum więc w tym miejscu witam serdecznie wszystkich.
    Długo zwlekałem z rejestracją na jakimkolwiek forum budowlanym jednak dziś zdecydowałem
    Chciałbym się podzielić doświadczeniami z remontu mojego starego, ceglanego domu a także wymienić doświadczenia związane z dalszymi pracami.
    W skrócie: Dom kupiłem w 2016r. Pochodzi z lat 50-tych XXw.
    Budulec - własnoręcznie formowana i wypalana cegła. (co mi się bardzo podoba )
    Dom poddałem gruntownemu remontowi o którym, jeśli chcecie chętnie opowiem.
    Ocieplenie od wewnątrz, przebudowa pomieszczeń, poprawa i konserwacja drewnianego stropu, wylewki i ocieplenie betonowego stropu, dobudowa balkonu oraz wiele, wiele innych.
    Myślę, że ten wątek będzie interesującą lekturą oraz produktywną dyskusją.

    Fotografia domu sprzed kilkudziesięciu lat (znaleziona na starych negatywach po zakupie domu )

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Dom negatyw.jpg
Wyświetleń:	1862
Rozmiar:	95,8 KB
ID:	404445

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.170
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    1. koszty doprowadzenia domu do współczesnych standardów? (koszt zakupu + koszt remontu)
    2. koszty ogrzewania domu po modernizacji?

  3. #3

    Domyślnie

    Mam zamiar opisać poszczególne etapy remontu dość szczegółowo, po to założyłem ten wątek.
    Ale w odpowiedzi na pytanie :
    Dom na Pogórzu Karpackim, ok.25 km na południe od Rzeszowa (mocno pagórkowaty teren).
    Na działce ok. 2500 m2.
    Zakup - 150 000 +
    Koszt remontu - chcę opisać w wątku poszczególne etapy.
    Koszt ogrzewania - powinien się zamknąć w kwocie 2000 zł/sezon.
    (Powierzchnia użytkowa w tej chwili ok. 150 m2 + możliwość zaadoptowania poddasza 60m2)

    Zdjęcie domu w chwili zakupu: (foto z ogłoszenia).
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2475_1.jpg
Wyświetleń:	2067
Rozmiar:	80,6 KB
ID:	404461

    Rzut na stare plany budynku:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	plany kopia..JPG
Wyświetleń:	973
Rozmiar:	84,5 KB
ID:	404462

    Edit: Jest błąd w planach (w rzucie budynku). Na górnej kondygnacji brakuje okna w jednym z pokoi i w tym samym miejscu na dolnej kondygnacji (piwnicy). Urzędniczy błąd w papierach
    Można porównać ze zdjęciami.
    Ostatnio edytowane przez Ceglany-Hobbysta ; 06-01-2018 o 18:52 Powód: Błąd w dok.

  4. #4

    Domyślnie

    Cześć,

    W nawiązaniu do naszego wątku: nie mogę doczekać się kontynuacji opowieści

  5. #5

    Domyślnie

    Zacznę od terenu.
    W całym tym zauroczeniu ceglanym domem z bardzo dobrze zachowaną cegłą i wybitnie dobrze zachowaną konstrukcją całego budynku, przymknąłem oko na teren na jakim stoi, a właściwie stał, budynek. Dlatego uczulam w tym miejscu przyszłych nabywców starych domów, aby zwrócili uwagę na tzw. "gospodarkę wodną" terenu oraz odległość od drogi którą można dostarczyć materiał niezbędny do remontu.
    W moim przypadku trzeba było wykonać 70 m drogi utwardzonej, szerokiej na 3m na wzniesienie ok 6m. (budulec to tłuczeń i kliniec oraz ubijarka). Oprócz tego nowy mostek z drogi asfaltowej.
    Teren i jego ukształtowanie zostało mocno zmodyfikowane aby poradzić sobie z zagospodarowaniem wszystkich rodzajów wód w tym również gruntowych.
    Dodatkowo chciałem aby działka nie tylko sprostała gospodarce wodnej ale również nabrała walorów estetycznych. W tym celu zdecydowałem się na tzw. kaskady, trzy poziomy płaskiego terenu (docelowo 4-5 bo znaczna część działki/górki jest za domem), uzyskane przesypywaniem ziemi z kąta w kąt. Następnie cały teren został obkopany dookoła fosą co powoduje że dalszą "walkę" z wodą powierzchniową toczę już tylko z tym co spadnie na mój teren a nie napływa zewsząd na posesję.
    Kolejnym utrudnieniem były drzewa i krzewy, które na niezamieszkałym terenie stworzyły swój własny mikroklimat .
    Wycięcie 36 dorosłych drzew spośród ponad 50 na całym terenie oraz "wytępienie" wszystkich innych krzaczorów zajęło ponad tydzień i częściowo używany był do tego ciężki sprzęt - koparka JCB 7,5t .
    Doprowadzenie do względnego porządku i użyteczności połowy z 2500 m2 przerosło nieco moje wyobrażenie w czasie i kosztach. Pochłonęło ponad miesiąc i kosztowało +/- 15000 zł.

    Teraz teren wygląda tak: PS - Wiem że poprawki czekają mnie tej wiosny Trawa siana jesienią poprzedniego roku więc też do poprawki.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie.jpg
Wyświetleń:	1927
Rozmiar:	82,5 KB
ID:	404563

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.170
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Jeśli zamkniesz się w 2 tys za sezon to będzie bardzo dobry wynik jak na stary dom w klimacie Podkarpacia.
    Do tego 250 tyś (150 tyś zakup + 100 tyś wkład własny) za dom z tak dużą działką - GRATULUJĘ!

  7. #7

    Domyślnie

    Elfir jeśli już schodzimy na tematy energetyki (choć chciałem to opisać później) to:
    1. Usytuowanie budynku:
    Zdecydowanym atutem jest to, że dom usytuowany jest wręcz idealnie, jest najwyżej postawionym (najdalej od asfaltu) spośród wszystkich sąsiednich domów.
    Orientacje ścian to prawie idealnie - Front = południe przez co promienie słoneczne są od wczesnych godzin rannych do ostatnich promieni dnia.
    Piwnica jest cała wkopana w ziemię, z wyjątkiem niewielkiej części południowej gdzie jest ok 1m pod ziemią. O zaletach tego nie będę się rozpisywał (ale walka z wodą była ). Szczyt całego pogórza na którym stoją domy jest dużo wyżej i o wiele dalej w kierunku północny-zachód, na szczycie to wielkie zalesione tereny. W efekcie takiego usytuowania wiatry wieją praktycznie tylko z jednego kierunku a mnie z tego kierunku zasłania wysoka i obszerna, murowana stodoła.
    To tyle w kwestii usytuowania.

    2. Ocieplenie budynku:
    W budynku skułem wszystko do gołych murów i z racji, że chcę ceglaną elewacje odnowić i zakonserwować a do tego trochę urozmaicić wygląd zew. zdecydowałem się na ocieplenie od wewnątrz. Jest to 5 cm prasowanej wełny rockwool i dylatacja powietrzna ok 2,5cm + Karton-gips, co przy grubości ceglanych murów 40cm naprawdę się sprawdza. W ten sposób ocieplone są wszystkie ściany zewnętrzne, wewnętrzne to klejona płyta KG, natomiast drewniany strop górny ocieplony jest wełną o łącznej gr. 20cm, od spodu przykręcona jest na całości stropu płyta OSB 16mm i do tego Karton-gips. Betonowy strop dolny został ocieplony styropianem 2x4cm i wylewka 8cm. Okna są nowe i wszystkie pozostały dobrane do oryginalnych (co ważne równych = takich samych) otworów ponieważ nie chcę niszczyć, jak wspomniałem, nic z zewnętrznej elewacji.

    3 Ogrzewanie budynku:
    Całość instalacji CO wykonałem sobie sam. Instalacja z plastiku (system zgrzewalny PP). Przekroje rur od pieca 32mm poprzez rozgałęzienia 25mm i na grzejniki 20mm. Co do grzejników to poprosiłem o zrobienie ich do moich wymagać czyli większych. I tak grzejnik w salonie ma 22 żeberka, grzejnik w kuchni 18 żeberek i w przedpokoju 6 żeberek. Piszę o tych trzech pomieszczeniach dlatego, że po mojej przebudowie stanowią one niejako jedno wielkie pomieszczenie między którymi nie ma drzwi a przejścia zostały mocno powiększone. Pozostałe pomieszczenia mają standardowo dobrane grzejniki do kubatury.
    Centralną częścią tego ciepła jest kocioł na paliwo stałe Elektromet 14kw ze sterownikiem firmy TECH w zamkniętym układzie.
    Żródła dodatkowego ciepła to już moja fantazja i urok starych rzeczy. Nigdy jeszcze nie użyłem żadnego z dodatkowych źródeł ciepła traktuję jedne jak funkcjonalną ozdobę a drugi to bajery. A są to zabytkowy odnowiony piec kaflowy stojący w narożniku kuchni, odnowiona kuchnia kaflowa w największym pomieszczeniu piwnicy, elektryczna kurtyna powietrzna w łazience oraz elektryczne ogrzewanie podłogowe w łazience.

    Dopełnieniem instalacji CO jest możliwość pozyskiwania ciepłej wody użytkowej na trzy różne sposoby - elektryczny bojler 100l , zbiornik do pieca CO 100l oraz zbiornik połączony z podkową w kuchni kaflowej.

    Z racji, że mam dwójkę małych dzieci stosunkowo wcześnie zaczynam sezon grzewczy i tak tej zimy rozpocząłem go 3 października (pierwsze palenie). Zużyłem do tej pory ok. 5m3 drewna (z czego połowa stanowiło drewno z rozbiórki starych szopek i dodatków do stodoły) oraz 7 30-to kilogramowych worków węgla. Wiem że to mało miarodajne w tej chwili i przy takich temp. ale z pewnością da się to porównać do innych zużyć opału.
    Ostatnio edytowane przez Ceglany-Hobbysta ; 08-01-2018 o 18:56

  8. #8

  9. #9
    Konto usunięte_1*
    Guest
    Konto usunięte_1*

    Domyślnie

    Że się tak wtrącę na temat tego ocieplenia od środka moim zdaniem to bardzo ale bardzo duży błąd nie zaraz ale rok dwa masz tam murowany grzyb to pewne jak w banku , jedyne sensowne ocieplenie od środka to gruby tyn z perlitobetonu nic innego się nie spisze , perli jest tani ok150 zł za kubik więc de facto będzie taniej zdecydowanie od tej wełny plus karton ale przynajmniej będzie to dobrze zrobione i na lata , warstwa co najmniej 5 cm , poczytaj o walorach perlitu

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał berthold61 Zobacz post
    Że się tak wtrącę na temat tego ocieplenia od środka moim zdaniem to bardzo ale bardzo duży błąd nie zaraz ale rok dwa masz tam murowany grzyb to pewne jak w banku
    To było przemyślane rozwiązanie. Tym sposobem mam ocieploną tylko środkową kondygnację, pomiędzy betonowym stropem na dole i drewnianym u góry.
    U mnie wełna nie dotyka praktycznie niczego prócz muru, konstrukcja ściany z KG jest odsunięta 7,5 cm od ściany właściwej/murowanej i jest to konstrukcja metalowa a wełna ma 5 cm grubości. Górna część przestrzeni między KG i ścianą ma wentylację w drewnianym stropie. Właściwości starego drewnianego stropu (o którego konserwacji jeszcze napiszę) jest inna niż betonowych, szczelnych konstrukcji.
    Odpukać druga zima i nic niepokojącego choćby w najmniejszym stopniu się nie dzieje.

    Kilka następnych grafik:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0346.jpg
Wyświetleń:	1021
Rozmiar:	45,4 KB
ID:	404607 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0352.jpg
Wyświetleń:	948
Rozmiar:	79,0 KB
ID:	404608 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0425.jpg
Wyświetleń:	1148
Rozmiar:	76,8 KB
ID:	404609 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0474.jpg
Wyświetleń:	1151
Rozmiar:	97,4 KB
ID:	404610 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0270.jpg
Wyświetleń:	1131
Rozmiar:	76,5 KB
ID:	404611
    Ostatnio edytowane przez Ceglany-Hobbysta ; 08-01-2018 o 22:10 Powód: dodałem zdjęcia.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    fr3d3k

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    174

    Domyślnie

    Dajesz dajesz wiecej. Chcemy dalsze opowieści. Lubie to!
    remont zamczyskahttp://forum.muratordom.pl/showthrea...58#post6947858
    Pow.:290m2(parter,piętro,poddasze).Ogrzewanie 100%niskotemperaturowe.podłoga-15cm styro, dach-30cm wełny, ściany-5cm wełny wew + 12-20 cm styro grafit zew. PC HCT15kW,DZ6x150mb spiralnie na pow.ok550m2

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    madzik11

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Gowarczów
    Kod pocztowy
    26-225
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam.
    Odziedziczyłam dom po dziadkach, murowany z lat 60-tych. Chciałabym zrobić remont i nie wiem od czego mam zacząć i w jakiej kolejności.
    Do zrobienia jest:
    - zasypanie piwnic (są pod dwoma pomieszczeniami) i zrobienie podłóg
    - przebudowa wnętrza (połączenie kuchni z pokojem, z jednego pokoju wygospodarować łazienkę i pom. gospodarcze)
    - zrobienie ogrzewania (jest kuchnia i piec kaflowy nie do użytku)
    - doprowadzenie wody
    - elektryka
    - wymiana okien, drzwi
    - nowy strop ( poddasze będzie nie zamieszkałe więc myślę że płyty OSB, ocieplenie i płyty gk
    - wymiana dachu
    Nie mam żadnych dokumentów-planów.
    Czy muszę składać wniosek o pozwolenie na przebudowę czy tylko zgłoszenie remontu?
    czy powinnam najpierw do architekta?

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    gieras1988

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Końskie
    Kod pocztowy
    26-200
    Posty
    25

    Domyślnie

    prosimy o więcej opisów z etapów prac

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ceglany-Hobbysta Zobacz post
    To było przemyślane rozwiązanie. Tym sposobem mam ocieploną tylko środkową kondygnację, pomiędzy betonowym stropem na dole i drewnianym u góry.
    U mnie wełna nie dotyka praktycznie niczego prócz muru, konstrukcja ściany z KG jest odsunięta 7,5 cm od ściany właściwej/murowanej i jest to konstrukcja metalowa a wełna ma 5 cm grubości. Górna część przestrzeni między KG i ścianą ma wentylację w drewnianym stropie. Właściwości starego drewnianego stropu (o którego konserwacji jeszcze napiszę) jest inna niż betonowych, szczelnych konstrukcji.
    Odpukać druga zima i nic niepokojącego choćby w najmniejszym stopniu się nie dzieje.

    Kilka następnych grafik:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0346.jpg
Wyświetleń:	1021
Rozmiar:	45,4 KB
ID:	404607 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0352.jpg
Wyświetleń:	948
Rozmiar:	79,0 KB
ID:	404608 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0425.jpg
Wyświetleń:	1148
Rozmiar:	76,8 KB
ID:	404609 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0474.jpg
Wyświetleń:	1151
Rozmiar:	97,4 KB
ID:	404610 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0270.jpg
Wyświetleń:	1131
Rozmiar:	76,5 KB
ID:	404611
    A powiedz proszę czy gdyby wasza rodzina miała do dyspozycji jakąkolwiek inną (pustą) działkę to czy zdecydowalibyście się jeszcze raz na remont czy jednak wolelibyście zacząć od zera?
    Po zdjęciach widzę, że własnie oglądałam dom do kupienia w bardzo podobnym stanie. Stara cegła czerwona, piętro niestety na drewnianych legarach. Gdybym kupiła to musiałabym rozwalić dach i zdjąć strop. Wzmocnić ściany, ocieplić, zrobić strop betonowy i podwyższyć górę.
    Od 16lat wynajmuje mieszkanie, czyli tracę pieniądze i mam tego dość bo przez to nie jestem w stanie normalnie coś zaoszczędzić a o wakacjach to nawet nie wspomnę. Zastanawiam się czy warto kupić ruderę, dać te 100tys i mieć coś własnego w fajnej okolicy czy kupić mieszkanie w bloku, ciasne i nie w okolicy którą bym chciała ale jednak własne i obyłoby się bez generalnych remontów. Drugi wariant to ewentualnie budować altanę całoroczną na mojej obecnie pustej działce i przewegetować tak ze 3-4 lata z dziećmi, żebyśmy oszczędzili na cos innego. Mam dość wynajmowania i to tak bardzo, że jak czegoś nie zrobię, to zacznę remontować bezsensu mieszkanie które od kogoś wynajmuję, żeby tylko mieszkać w ładnym otoczeniu. No po prostu mam tego wszystkiego dość.
    I przy okazji spytam czy gdyby skończyło się tylko na ociepleniu i wzmocnieniu ścian to czy musielibyście mieć jakieś zezwolenia? Czy wtedy już można normalnie bez papierologii wystartować?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony