Witam serdecznie. Nie chciałem tego robić, ale już brak pomysłów na kocioł na ekogroszek. Posiadam piec 25KW, niestety nie znam marki. Retorta prostokątna. Piszę ten post, gdyż wypróbowałem już chyba wszystkie sposoby z internetu i żaden nie pomaga. Odpowiadając na pytania z tego tematu chciałbym przybliżyć moją sprawę.
Poniżej owe pytania:
1. Jaki duży dom ile m2 ogrzewasz?
2. Jak jest ocieplony ?
3. Jaka jest instalacja, podłogówka, grzejniki ?
4. Jakie pompy przy kotle posiadasz od czego i ile ?
3. Ile aktualnie na dobę kg spalasz ?
4. jaki opał czym palisz - ile kalorii ?
5. Jaki masz sterownik kotła - nazwa typ numer ?
6. Podaj podstawowe parametry kotła dot. grzania oraz podtrzymania ?
7. Czy na grzejnikach są termostaty ?
Więc tak:
1. Dom 180m2, piętrowy z poddaszem i piwnicą.
2. Brak ocieplenia, dopiero na następny rok będzie.
3. Podłogówka 50m2 na parterze, 4 grzejniki aluminiowe na parterze, 5 na piętrze i 1 żeliwny w piwnicy, poddasze bez ogrzewania, do CWU bojler ocieplony 300l.
4. Posiadam dwie pompy, oznakowania na nich to 25-60-180, ustawione są na trzeci bieg. Jedna pompka jest od podłogówki, druga od CO i CWU.
5. Jak w tytule, ponad 80kg, tzn ponad 4 worki po 20kg każdy.
6. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parametry.jpg
Wyświetleń:	122
Rozmiar:	60,1 KB
ID:	408580 to są parametry z instrukcji sterownika, natomiast u mnie to wygląda trochę inaczej, podam to w dalszej części postu.
7. Nie do końca wiem czy to to, ale posiadam zwykłe zawory od 0 do 6, żadnego ustawiania konkretnej temperatury, więc raczej odpowiedź brzmi nie.

Sterownik to Fuego 350 firmy Foster. Moje ustawienia:
Histereza CO: 2 stopnie
Czas pracy podajnika: 5 sekund
Czas pauzy podajnika: 20 sekund
Czas oczekiwania: 15 minut
Obroty dmuchawy: ciągle zmieniam, aktualnie jest 24, wcześniej 10, 15. Szczerze to dużej różnicy w nabijaniu temperatury nie widać.
Czas odłączenia pompy co: 0, ale to działa i tak tylko przy termostacie pokojowym, którego nie posiadam.
Obroty dmuchawy wzrost: 0

Używam teraz ekogroszku Carbon 26MJ z Castoramy, jutro dostanę tonę czarnej perły, wiem że bez szału, ale w tą zimę poszło ok 5-6 ton ekogroszku, wydatki były już ogromne, więc postawiłem na opcję która wypada dobrze przy wydajność/cena. Praca pieca wygląda mniej więcej w ten sposób: Temperatura zadana to 65 stopni. Gdy nabije tą temperaturę, spada ona do 63 po ok 8-10 minutach, a następnie przez tyle samo czasu zajmuje mu ponowne dojście do 65 stopni. Temperatura nigdy nie wychodzi poza zakres 63-65. Na piecu temperatura waha się na 48-50, w zależności czy jest 63 czy 65 na kotle. Ekogroszek dosyć mocno się spieka, jest troszkę niedopałków w popielniku. Jak już mowa o popielniku, to dziennie wychodzi ok. cały worek od 20kg ekogroszku. Wywóz mam co dwa tygodnie i aż wstyd tyle worków wystawiać w porównaniu do wszystkich sąsiadów, którzy mają po 2-3 worki na dwa tygodnie. Przesłona na dmuchawie jest w pełni otwarta. W razie konieczności mogę wykonać zdjęcia instalacji wody i ew. płomienia.

Błagam Panów o pomoc, może ktoś z Was da radę coś wymyślić, z ojcem już nie mamy sił do tego pieca.