dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    MaroM

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Małopolska
    Kod pocztowy
    32-000
    Posty
    3

    Domyślnie Wymiary kotłowni pod kocioł gazowy - dlaczego 6.5m3?

    Czy ktoś wie z czego wynika zapisana w przepisach minimalna kubatura pomieszczenia 6.5m3 pod kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania. Obstawiam że nie jest to zapotrzebowanie na tlen do spalania bo komora zamknięta, jak nie powietrze to co? Ryzyko wybuchu szybsze zapełnianie gazem w razie awarii?
    pozdrawiam
    Marek

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Nie wiem... ale po tym jak widziałem użytkowników, którzy w celu oszukania czujników, blokujących piec z powodu słabego ciągu, ROZSZCZELNIALI komorę, mogę się tylko domyślać, dlaczego takie przepisy.

  3. #3

    Domyślnie

    abyś oprócz kotła mógł tam wejść, zrobić jego konserwacje, a w ogóle zamontował. Abyś mógł tam jeszcze oprócz kotła zamontować jakiś zbiornik cwu, pompki i trochę instalacji. abyś mógł swobodnie stanąć przed nim i poustawiał parametry i wiele innych tego typu "abyś mógł"


  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.287

    Domyślnie

    Jest taki i przepis i już. Polcy i Polaki mają jakiś defekt genetyczny - gdy widzą przepis to pierwsza myśl jest: jak to ominąć. Sam tego doświadczyłem wiele lat temu na antypodach. Jedziemy przez duży mosteczek w Melbourne, driver (w Polsce do 8 roku życia) mówi ze pobór opłat jest zautomatyzowany - skanowane sa rejestracje. Kierowca elektronik-automatyk, więc pytam go jak tam w temacie rejestarcji LCD, klawiaturka, cyferki do wyboru i te klimaty. Powiedział: widzisz jak polskość wychodzi z ciebie? No fakt. Od tego czasu staram sie pilnować w pomysłami. Lecz cóś jest na rzeczy.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    MaroM

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Małopolska
    Kod pocztowy
    32-000
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Jest taki i przepis i już. Polcy i Polaki mają jakiś defekt genetyczny - gdy widzą przepis to pierwsza myśl jest: jak to ominąć. Sam tego doświadczyłem wiele lat temu na antypodach. Jedziemy przez duży mosteczek w Melbourne, driver (w Polsce do 8 roku życia) mówi ze pobór opłat jest zautomatyzowany - skanowane sa rejestracje. Kierowca elektronik-automatyk, więc pytam go jak tam w temacie rejestarcji LCD, klawiaturka, cyferki do wyboru i te klimaty. Powiedział: widzisz jak polskość wychodzi z ciebie? No fakt. Od tego czasu staram sie pilnować w pomysłami. Lecz cóś jest na rzeczy.
    Cóś jest na rzeczy, w.g. mnie w Polsce mamy tak wiele absurdalnych przepisów utrudniających nam codzienne życie, że w naturę nam weszło kombinowanie... Z innej strony w USA obowiązuje chyba o wiele więcej absurdalnych reliktów prawnych, a amerykanie raczej nie kombinują. Może dlatego, że tamtejsze relikty prawne nie są tak uciążliwe w codziennym życiu. Na przykład w Oklahomie istnieje prawo mówiące, że po godzinie 19 nie można trzymać w wannie osła.
    Ostatnio edytowane przez MaroM ; 17-03-2018 o 22:10

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    MaroM

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Małopolska
    Kod pocztowy
    32-000
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    abyś oprócz kotła mógł tam wejść, zrobić jego konserwacje, a w ogóle zamontował. Abyś mógł tam jeszcze oprócz kotła zamontować jakiś zbiornik cwu, pompki i trochę instalacji. abyś mógł swobodnie stanąć przed nim i poustawiał parametry i wiele innych tego typu "abyś mógł"
    Raczej wątpię że to kolejny przepis w stylu aby żyło się lepiej Piece gazowe raczej wiele osprzętu nie wymagają, odstępy serwisowe też są minimalne, a przepis określa minimalną kubaturę pod gaz i nikt nikomu nie zabrania zrobić kotłowni większej niż salon Ciągle mam przeczucie, że to kwestia bezpieczeństwa.....
    Doprecyzuję może dlaczego mnie tak nurtuje ta kubatura. Mam piec z zamkniętą komorą na końcu długiego wąskiego korytarza, który chcę skrócić tworząc mały magazynek. Kubatura w pomieszczeniu będzie się mocno zmieniać z ilością gratów. Miejsca jest tyle, że mogę zrobić 6.5m3, ale zastanawiam się czy piec w tym przypadku nie będzie potrzebować więcej wolnej przestrzeni do normalnej pracy.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał MaroM Zobacz post
    ........... Ciągle mam przeczucie, że to kwestia bezpieczeństwa.....
    ...................
    to wszystko masz opisane w § 170 rozporządzenia.
    § 170.

    1. Urządzenia gazowe mogą być instalowane wyłącznie w pomieszczeniach spełniających warunki dotyczące

    ich wysokości, kubatury, wentylacji i odprowadzenia spalin, a także dopływu powietrza do spalania określone w rozporządzeniu, w Polskich Normach i przepisach odrębnych.


Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony