dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 41
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To matematyka, a nie zapasy. Ziemia jest płaska, bo takie masz zdanie? Czy masz na to jakieś argumenty, dowody?
    Nie, nie mam dowodów. Mam podobne rozwiązanie i jestem z niego zadowolony. Mam satysfakcję, a to jest bezcenne.

    Pozdrawiam i życzę miłego dnia!
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Z Excelem Kaizena nie wygrasz.
    Przy jego pomocy Ci udowodni że jego rozwiązanie kosztuje złotówkę mniej i będzie z tego strasznie zadowolony.
    Wiem. Mimo to lubię czasem wgłębić się w jego wypowiedzi, a nawet przy okazji można się czegoś nauczyć.
    Świat nie jest taki zero-jedynkowy. Podałem ten przykład C350E. Właściciel "'wozidełka" cieszy się z posiadania, a za te pieniądze pewnie by wybudował jakiś mały domek, kto wie, czy nie ogrzewany kablami...

    Trzeba liczyć i kalkulować, ale to nie powinno być jedynym celem, celem samym w sobie.
    Jest fajne powiedzenie: Umiesz liczyć? Licz na siebie.
    I coś w tym jest...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Wykażesz Kaizen że kablami schłodzisz dom ? Ja dziś mam w domu 22C ( na zewnątrz było 32 C ), a klimy ani kabli nie mam.
    PC i PV.
    Ja niestety dobiłem w domu do 24, ponieważ moja lepsza połówka otworzyła balkony. Gdyby nie podłogówka, to bym chyba się ugotował.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Ja niestety dobiłem w domu do 24, ponieważ moja lepsza połówka otworzyła balkony. Gdyby nie podłogówka, to bym chyba się ugotował.
    Moja zrobiła to samo. w sypialni po południu było 26 st.C. Na noc się przemieściliśmy do innego pokoju.

    Z tym grzaniem, czy chłodzeniem da się jakoś poradzić.
    Dla mnie owszem ważne by nie przepłacać za ogrzewanie. Ale patrzę na to też z innej strony niż Kaizen. Jest oczywiste, że przy grzaniu PC zużywamy tylko 1/3 prądu w stosunku do grzania kablami. To przekłada się na na mniejsze zużycie prądu, a co za tym idzie mniej "smrodu" wyrzucają elektrownie węglowe do atmosfery. Puki co te węglowe muszą jeszcze przez jakiś czas być w eksploatacji. PV może już nie raczkuje, ale w 100 % nie zaspokaja naszego zapotrzebowania na EE.

    Te 2/3 mniej prądu na samo ogrzewanie jest droższe od kabli (zainwestowanie w PC i PV), to fakt, ale może spowoduje, że za zamiast 45 tys ludzi na rok z powodu smogu "przekręci się" o ileś procent mniej.

    Kaizen rozwinął wątek o ogrzewaniu

    https://forum.muratordom.pl/showthre...e-kablami-2017

    i ma wiele racji. Ale postęp wymusza coraz to nowsze rozwiązania - niestety one kosztują.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  5. #25
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To matematyka, a nie zapasy. Ziemia jest płaska, bo takie masz zdanie? Czy masz na to jakieś argumenty, dowody?
    Czasami to nie kwestia matematyki. Tylko poświęcenia wydania więcej aby mieć chłodzenie. W wyliczeniach też jest trochę rzeczy nie przewidywalnych jak cena paliwa i awaryjność oraz akceptacja potencjalnych przyszłych kosztów.. Mniej boli jeden duży wydatek niż ciągłymniejszy ale to oczywiście zależy od skali.

    Nie poszedł bym w PV gdyby nie odtacje, optymalizacja taryfowa i wyska inflacja przy niskich stopach procentowych. Czzasami nie warto chomikować kasy. Coprawda PC za 20k to ciężki temat. Lepiej już kable i klime.
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 14-06-2020 o 08:17
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post

    Nie poszedł bym w PV gdyby nie odtacje, optymalizacja taryfowa i wyska inflacja przy niskich stopach procentowych. Czzasami nie warto chomikować kasy. Coprawda PC za 20k to ciężki temat. Lepiej już kable i klime.
    PC często kojarzy się z PC PW, ale klimatyzacje obecnie produkowane to tak na prawdę pompa ciepła PC PP.

    Przy takiej PC PP trudniej rozprowadzić ciepło niż przy PC PW, zwłaszcza jeśli modernizujemy układy już istniejące, gdzie często jest podłogówka.
    Przy PC PP, jeśli nie jest to kanałówka by wszędzie było ciepło rozsądne jest w łazience dać ogrzewanie prądem.

    Napisałem prądem, bo jest różnica między grzaniem prądem i grzaniem przy pomocy prądu.

    Jak ceny małych PC PW spadną do cen na kieszeń zwykłego Kowalskiego to pewnie i u Ciebie coś takiego się znajdzie, bo jest to wygodne i stosunkowo tanie w eksploatacji.
    Nie wspomnę o godziwej dotacji, czy budowie Frankensteina.

    Czyli jak w temacie wątku - gaz to w napojach gazowanych, a fotowoltaika TAK.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Ale patrzę na to też z innej strony niż Kaizen. Jest oczywiste, że przy grzaniu PC zużywamy tylko 1/3 prądu w stosunku do grzania kablami. To przekłada się na na mniejsze zużycie prądu, a co za tym idzie mniej "smrodu" wyrzucają elektrownie węglowe do atmosfery.
    To też jest do policzenia. Jak porównasz system na PC z kablami to instalacja kabli i bojlera wychodzi taniej o jakieś 20-30K zł.
    1. Jak zamiast 6MWh zużyjesz 2MWh to do kotła trafi odpowiednio mniej węgla o tyle, żeby wyprodukować 4MWh/r.
    2. Jak zamiast wydawać te 20-30K zł na PC zamontujesz (więcej) PV to ulżysz środowisku o jakieś 5MWh. Czyli też PC przegrywa.

    Do tego można dalej dzielić włos na czworo i uwzględniać ślad węglowy produkcji i transportu obydwu rozwiązań, serwisowania i skutków ekologicznych awarii i utylizacji.
    W tej kategorii też PC przegrywa.

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @Kaizen

    Ja Ci nie zarzucam, że się mylisz. Nie dzielę włosa na czworo, ani nie twierdzą, że moje jest mojsze, a Twoje nie jest twojsze...

    Ale jest chyba trochę takich dziwaków skoro wybierają rozwiązania droższe, czasem znacznie droższe.

    Mój znajomy kupił Althermę używaną za 2000 zł - 100 zł (ta pierwsza cena z ogłoszenia, 1900 zł po upuście) z małą usterką od osoby, która wymieniła na nową.

    Jak powiedział sprzedający zdecydował się na wymianę po 10 latach eksploatacji tylko dlatego, że był z tej pierwszej zadowolony, a ta druga jest lepsza, bo ma inny ładny wyświetlacz, większą sprawność, czynnik ekologiczny nowej generacji (chyba miał na myśli R32) i kilka innych zalet.

    Znajomy kupił oryginalny czujnik przepływu wody, trochę pomajstrował i maszyna śmiga.

    Nie chodzi mi o znajomego, tylko sprzedającego - trudno coś na arkuszu kalkulacyjnym udowodnić, chyba tylko to że dom ma w Krakowie.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Ale jest chyba trochę takich dziwaków skoro wybierają rozwiązania droższe, czasem znacznie droższe.
    Jeżeli faktycznie droższe, bardziej awaryjne, bardziej obsługowe i mniej korzystne dla środowiska - to co nimi kieruje? Podatność na marketing (bo trzeba przyznać, że PC mają świetny)?

  10. #30

    Cool

    Witam ponownie,
    Powiadamiaczka działa chyba nie najlepiej...
    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Popieram. Na dzień dzisiejszy to chyba optymalne rozwiązanie.

    Ale Kolega @12marek nad tym zastanawiał się 2 lata temu. I chyba już dawno grzeje gazem. Jeśli się wypowie, to będziemy wiedzieli co i jak.
    Cóż mogę powiedzieć?
    Widzę że temat się rozbujał i żyje własnym życiem
    Zatem odpowiadam:
    Założyłem gaz i jestem zadowolony.
    Generalnie zadowolony ściślej rzecz ujmując bo wyszło parę rzeczy przy okazji typu inne przyłącza instalacji niż zakładał twórca te 12 lat wcześniej przygotowując instalację pod piec gazowy w przyszłości, konieczność montażu dodatkowych zaworów zwrotnych, niedostosowanie do sterowania i musiałbym dokupić jakieś dodatkowe elementy za kolejne nieprzewidziane pieniądze.
    Do dziś gdy piec grzeje wodę w zasobniku muszę pilnować aby grzejniki nie zrobiły mi sauny w pokojach i zamykać zawory termostatyczne na grzejnikach bo coś Panu nie do końca wyszło i nie bardzo jest zainteresowany aby to ogarnąć a ja w sumie tylko domyślam się czemu.
    To jest do przeżycia i nie boli aż tak bardzo aczkolwiek nie tak miało być.
    Podoba mi się bezobsługowość, alternatywność, i niskie koszty całości jak też rachunków za gaz. Bo jak wspomniałem budynek mam na tamte czasu dość dobrze ocieplony.
    Co do PV to ze zdziwieniem dowiedziałem się że nie ma opcji aby działały ( w sensie zasilały instalację domu) gdy nie ma zasilania z sieci! A dywersyfikacja miała być jednym z głównych założeń.
    Oczywiście można zrobić off grid ale to nie ma za bardzo sensu.
    VR5 napisał powyżej:
    " Trzeba liczyć i kalkulować, ale to nie powinno być jedynym celem, celem samym w sobie."
    Zgadzam się z nim całkowicie.
    Każdy ma wolny wybór i swoją indywidualną sytuację i przekonania.
    Dlatego świat jest taki wspaniały gdyż mamy wybór.
    Aha. Ktoś wspominał o jakże wspaniałej opcji chłodzenia.
    Jest to piękny przykład tego co napisałem powyżej - "indywidualną sytuację":
    Mieszkam tu gdzie mieszkam i mam klimat jaki mam. Nigdy do tej pory nie miałem problemu z NADMIAREM ciepła.
    Tymczasem koledzy już się rozbujali na całego z chłodzeniem itd...

    A co do PV jeszcze:
    W minionym tygodniu nawiedził mnie pan proponujący usilnie fotowoltaikę.
    Zaproponował zestaw za jedyne 16 tys zł. Mierny moim skromnym zdaniem ale ja się nie znam...
    Podoba mi się tendencja spadkowa i rozwój technologii.
    Nie podoba mi się i nie zaakceptuję formy w jakiej wciska się ludziom ten rodzaj pozyskiwania energii. I długo nie będę jeszcze raczej miał PV.
    A o wiatraku nadal marzę bo to by było to...
    No ale fizyki nie oszukam. Przynajmniej tej wg której teraz to wszystko niby działa.
    Dziękuję zatem jeszcze raz za opinie. Szanuję każdą choć pewnych nie podzielam do czego namawiam innych

  11. #31
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Ja niestety dobiłem w domu do 24, ponieważ moja lepsza połówka otworzyła balkony. Gdyby nie podłogówka, to bym chyba się ugotował.
    Kurka ja na piętrze tyle nie mam . Na parterze klima ustawiona na 24 ale pomiary robi pod sufitem i raz dziennie się odpali pochodzi1-2h pobierając w wtedy 200W. A na trmomerzze głównym i termostatach od CO pokazuje 22-23,5
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  12. #32
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    @Kaizen



    Mój znajomy kupił Althermę używaną za 2000 zł - 100 zł (ta pierwsza cena z ogłoszenia, 1900 zł po upuście) z małą usterką od osoby, która wymieniła na nową.
    .
    Ja ekogrocha po upuście sprzedałem za 2800 węgiel się trzyma.

    A pytanie mojego ojca a co teraz zrobisz jak będzie -20
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał 12marek Zobacz post
    Mieszkam tu gdzie mieszkam i mam klimat jaki mam. Nigdy do tej pory nie miałem problemu z NADMIAREM ciepła.
    Tymczasem koledzy już się rozbujali na całego z chłodzeniem itd...
    No tak, syty głodnego nie zrozumie Ja co do zasady z nadmiarem ciepła też problemu nie mam. Ale z przyczyn "niezależnych" problemy się zdarzają i trzeba sobie radzić

    Cytat Napisał 12marek Zobacz post
    A co do PV jeszcze:
    W minionym tygodniu nawiedził mnie pan proponujący usilnie fotowoltaikę.
    Zaproponował zestaw za jedyne 16 tys zł. Mierny moim skromnym zdaniem ale ja się nie znam...
    Podoba mi się tendencja spadkowa i rozwój technologii.
    Nie podoba mi się i nie zaakceptuję formy w jakiej wciska się ludziom ten rodzaj pozyskiwania energii. I długo nie będę jeszcze raczej miał PV.
    A o wiatraku nadal marzę bo to by było to...
    Akurat mnie nie podoba mi się sposób wciskania węgla do domu. PV mi nie przeszkadza, węgiel zdecydowanie tak. 90% projektów domów jest projektowanych pod węgiel. Wolałbym, żeby był promowany gaz.

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Kurka ja na piętrze tyle nie mam . Na parterze klima ustawiona na 24 ale pomiary robi pod sufitem i raz dziennie się odpali pochodzi1-2h pobierając w wtedy 200W. A na trmomerzze głównym i termostatach od CO pokazuje 22-23,5
    Zastosowanie dedykowanego narzędzia zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem. Tak jak pisałem balkony w domu zostały u mnie otwarte. Klima by chłodziła skuteczniej, choć pewnie pobierając więcej niż 200W przy stałym dopływie ciepła. Tak czy owak, bez klimy miałem jeszcze akceptowalną dla mnie temperaturę. Oczywiście nie otwierając balkonów nie musiałbym używać chłodzenia (a przynajmniej jeszcze nie teraz), no ale są pewne ustępstwa, na które po prostu muszę pójść

    Co nie zmienia faktu, że w tegorocznym planie "todo" mam m.in. pozycję "klimatyzacja".
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Są jeszcze inwertery hybrydowe które działają po zaniku sieci.
    Ile taki komfort kosztuje?
    Skoro nie robi się tego na co dzień to strzelam że sporo bo raczej każdy kto ma fotowoltaikę chciałby mieć zasilanie gdy nie ma zasilania
    Swoją drogą przypomniało mi się gdy energetyce przedłużyło się z przerwą energii elektrycznej i odpaliłem sobie agregacik mały i miałem światło i prąd do pomp CO - telefony od sąsiadów bezcenne )))

  15. #35

    Domyślnie

    No super...
    "Niewiele" ma wiele znaczeń

    Tak na szybkiego:
    3300 złotych polskich? he he he...
    Tyle to ja za prąd przez półtora roku płacę.
    Do tego akumulatory.
    Hm... dajmy po 100 Ah minimum po 500 zł/szt zwykłe kwasiaki które pewnie być nie mogą ale do tych obliczeń niech będą. Mamy kolejne 2 tysie.
    Plus jakieś kable i duperele i mamy 6 tysi jak nic.

    No i już mnie nie dziwi czemu tego nikt normalny nie robi?

    No a tak po prawdzie jakby chcieć te 2 kW z tych akku pociągnąć to na ile wystarczy?

    Człowieku gdzie tu jest jakikolwiek sens?

    Zgadzam się że są rzeczy niepoliczalne i nie wszystko dla zysku czy oszczędności ale są jakieś granice absurdu?
    Za ułamek tej kwoty kupuję agregat (zresztą jak wspomniałem mam choć mały i gówniany) i mam swoją niezależność.
    A te 2300 rocznie za prąd mogę płacić latami....

    No ale szacun za to że udowodniłeś że da się

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Cytat Napisał 12marek Zobacz post
    Ile taki komfort kosztuje?
    Skoro nie robi się tego na co dzień to strzelam że sporo bo raczej każdy kto ma fotowoltaikę chciałby mieć zasilanie gdy nie ma zasilania
    Swoją drogą przypomniało mi się gdy energetyce przedłużyło się z przerwą energii elektrycznej i odpaliłem sobie agregacik mały i miałem światło i prąd do pomp CO - telefony od sąsiadów bezcenne )))
    Mało jest takich dni chyba że mieszka się gdzieś na zadu... Teraz to raczej przy burzy zaniki mały napięcia,u mnie tylko niezbędne rzeczy idą z UPS.
    10 lat temu to po zaniku napięcia światło w domu dla sąsiadów bezcenne.

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @12marek

    Nowości kosztują. Ty wybrałeś gaz i to wydaje się optymalna decyzja jak na tamte lata. Celowo piszę "jak na tamte lata", co by mogło sugerować, że minęły "wieki".

    Prawda jest taka, że postęp w tej dziedzinie znacznie przyspieszył, a czas "się skurczył". Z twojej wypowiedzi pośrednio wynika, że myślisz o dywersyfikacji.

    Jak będziesz miał trochę wolnej gotówki, to może zainwestujesz w PC i fotowoltaikę. Jedno jest pewne - te rzeczy będą tanieć.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  18. #38
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tobiasz86

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Kod pocztowy
    38-481
    Posty
    290

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Wszystko zależy gdzie mieszkasz.
    Jak byś mieszkał, tak jak ja, w miejscu gdzie prądu brakuje przez minimum 5 godzin po każdej większej burzy, to byś zmienił zdanie na temat przydatności hybrydowego inwertera.
    Do tego jeszcze te napięcia na fazach rozjechane czasami o 80V. Na jednej masz 180V a na drugiej 260V.
    No i włącz wtedy swoją PC za 30k.
    Jesteś jednym z niewielu który uważa że PV nie ma sensu.

    Generator spalinowy jest ok ale tylko do dłuższych przerw w dostawie prądu i jak dokładnie wiesz kiedy się zaczną i skończą,
    Ale jak jest niespodziewana awaria to po jakim czasie od utraty zasilania idziesz odpalić swój generator?
    Po godzinie a może po trzech jak Ci się już świeczki wypalą?
    No i wychodzisz, odpalasz generator a po chwili wraca sieć i idziesz go wyłączyć.
    Jak masz taką hybrydę to wiesz że energii w bateriach starczy na np. 1 godzinę i zanim ona upłynie włączasz dowolny generator z którego podładowujesz baterię z której inwerter zasila dom.
    Ten generator może być nawet taki z którego domu nie zasilisz bo ma kiepską stabilizację napięcia ale do ładowania baterii się nadaje.

    No ale to się przecież nie opłaci bo ile to tego prądu można kupić za cenę tego systemu.
    Oczywiście tego prądu którego nie ma jak Ci sieć wyłączą.

    Tak w ogóle czy posiadanie domu się opłaca?
    Przecież można z całą rodziną mieszkać w kawalerce i spać na piętrowych łóżkach,
    Lata 90'te mi się przypominają jak to czytam. Ile tych "większych burz" występuje rocznie? 2-3 może 4? Mniejsza o to, nawet jeśli przez kila godzin występuje przerwa w dostawie energii, czy to taka tragedia nie do przeżycia się robi? To świetny moment dla rodziny, telewizor out, komputer out, telefon out i cieszyć się chwilą.

  19. #39
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tobiasz86

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Kod pocztowy
    38-481
    Posty
    290

    Domyślnie

    Reklamacja! Przerwy planowane to 35h, nieplanowane 48h /rok. Powyżej należy się odszkodowanie, w prawdzie śmieszne kwoty ale jeśli wszyscy zaczniecie składać wnioski to w końcu coś z tym zrobią.

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Wszystko zależy gdzie mieszkasz.
    Jak byś mieszkał, tak jak ja, w miejscu gdzie prądu brakuje przez minimum 5 godzin po każdej większej burzy, to byś zmienił zdanie na temat przydatności hybrydowego inwertera.
    Do tego jeszcze te napięcia na fazach rozjechane czasami o 80V. Na jednej masz 180V a na drugiej 260V.
    No i włącz wtedy swoją PC za 30k.
    Jesteś jednym z niewielu który uważa że PV nie ma sensu.
    Kolego ja absolutnie nie neguję TWOJEGO pomysłu na zasilanie czy problemy z nim.
    Jakbym mieszkał tam gdzie Ty BYĆMOŻE zrobiłbym to co Ty. Nie mieszkam i piszę swoją opinię.
    To że jestem "jednym z niewielu" nie znaczy że nie mam racji w MOJEJ sytuacji której ocena jest bardzo subiektywna i wcale nie musi zgadzać się z TWOJĄ opinią.

    Generator spalinowy jest ok ale tylko do dłuższych przerw w dostawie prądu i jak dokładnie wiesz kiedy się zaczną i skończą,
    Ale jak jest niespodziewana awaria to po jakim czasie od utraty zasilania idziesz odpalić swój generator?
    Po godzinie a może po trzech jak Ci się już świeczki wypalą?
    Idę odpalić gdy uznam to za potrzebne.
    Pamiętam czasy 20 stopnia zasilania i jakoś potrafię sobie wyobrazić życie bez wi-fi i FB.
    Kupiłem mały agregat tylko po to aby awaryjnie uruchomić ogrzewanie i zasilić ze dwa obwody oświetleniowe.
    Był nawet pomysł zrobienia tego za pomocą przełącznika ale upadł bo jakoś nie ma to priorytetu.

    No i wychodzisz, odpalasz generator a po chwili wraca sieć i idziesz go wyłączyć.
    Użyłem tego ze trzy razy przez 10 lat...
    A nie! Przepraszam. Używałem więcej.
    Gdy kret mnie wkur... to jednym z pomysłów było uduszenie dziada spalinami z agregatu chodzącego na bogatej mieszance
    Efekt wiadomy a agregat się dobrze dotarł


    Jak masz taką hybrydę to wiesz że energii w bateriach starczy na np. 1 godzinę i zanim ona upłynie włączasz dowolny generator z którego podładowujesz baterię z której inwerter zasila dom.
    To po kiego mi wtedy fotoogniwa?
    Chyba że nie rozumiem zasady działania tego układu?

    Ten generator może być nawet taki z którego domu nie zasilisz bo ma kiepską stabilizację napięcia ale do ładowania baterii się nadaje.
    Domniemuję że własnie taki mam tylko byłem nieświadomy jak bardzo można skomplikować pewne sprawy....

    No ale to się przecież nie opłaci bo ile to tego prądu można kupić za cenę tego systemu.
    Oczywiście tego prądu którego nie ma jak Ci sieć wyłączą.
    Tak w ogóle czy posiadanie domu się opłaca?
    Przecież można z całą rodziną mieszkać w kawalerce i spać na piętrowych łóżkach,
    Można.
    I był taki czas też w moim życiu.
    I wyobraź sobie że miło to wspominamy?
    Zbudowałem dom żeby mieć gdzie wygodnie i w normalnych warunkach w nim mieszkać z rodziną a nie żeby podnieść swoje poczucie samozajebi...ści.
    Agregat któremu zawdzięczam te chwile radości gdy sąsiedzi dzwonili dziwiąc się że mam prąd kupiłem bo uważałem że może mi się przydać. Co zresztą w sumie potwierdził i leży sobie do dziś.
    I nie boję się wyłączenia prądu.
    Zarazem mam możliwość ogrzewania domu kominkiem z płaszczem lub piecem gazowym i oba te układy zasili w razie potrzeby mój niestabilizowany agregat.

    I jestem happy gdyż jak napisał kolega:

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    @12marek

    Z twojej wypowiedzi pośrednio wynika, że myślisz o dywersyfikacji.
    Myslałem i myślę a nawet wręcz jest to warunek

    Jak będziesz miał trochę wolnej gotówki, to może zainwestujesz w PC i fotowoltaikę.
    Może. Ale na chwilę obecną jest to daleka perspektywa.

    Jedno jest pewne - te rzeczy będą tanieć.
    Tanieć i rozwijać się. Wydajność paneli rośnie. Są już systemy cieniutkich paneli, czy wręcz wstawianych w okna.
    Podoba mi się ta tendencja a ja mam czas.

    Zatem wracając do tego od czego się zaczął ten wątek:
    JA wybrałem gaz.
    Ale nie neguję i szanuję wybór innych.

    Pozdrawiam zatem wszystkich raz jeszcze i mniej zacietrzewienia życzę.
    Sobie też zresztą. Ale skoro dziś mam imieniny to zrobiłem sobie prezent bo kolega mnie troszkę .....
    Ostatnio edytowane przez 12marek ; 18-06-2020 o 20:29

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony