dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 16 z 57
Pokaż wyniki od 301 do 320 z 1127
  1. #301
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    LeaveMeAlone

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Zamość
    Kod pocztowy
    22-400
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam,
    a ja mam pytanie odnośnie przebudowy "starego domu". Będzie robiony projekt całego domu z użytkowym poddaszem. Czy orientuje się ktoś jak wygląda sprawa okien, gdy jest standardowe okno a ja np chcę sobie wstawić okno balkonowe? Czy to się kwalifikuje do "Czystego Powietrza"? Tak samo komin w innym miejscu będzie, a stary zostanie usunięty. Czy ma to znaczenie, że jest stary dom a nowy projekt będzie wykonany na podstawie obowiązujących norm i na ich podstawie powinno się remontować dom?
    1 spotkanie- trzeba wstawić okna takie jakie są i nie można zmieniać ich wymiarów
    2 spotkanie - trzeba napisać ze wniosku wymiary okien jakie się chce mieć już po remoncie.
    Czy wie ktoś jak sprawa wygląda?? Proszę o odpowiedź

  2. #302

    Domyślnie

    A jak ma wyglądać przedstawienie 3 ofert na wymianę (demontaż i montaż nowego kotła)?
    Czy ma być wyszczególnienie każdej śrubki, kolanka itd?
    Czy wystarczy, że dana firma przedstawi swoją ofertę na piśmie? Jest jakiś wzór?

  3. #303

    Domyślnie

    Cytat Napisał asik187 Zobacz post
    A i jeszcze w sprawie dochodu to nie tylko to co jest na pitach (muszę dokładniej prześledzić instrukcję ) ale również np. jednorazowe stypendium naukowe syna , stypendia socjalne ,w moim przypadku również specjalny zasiłek opiekuńczy na mamę -są to nieopodatkowane dochody jednak się wliczają, Piszę te informacje bo być może ktoś tak jak ja zasugerował się tylko pitem.
    .
    No oczywiście, przecież pisałem, że do dochodu wliczają się nawet, bardzo nietypowo, otrzymywane alimenty.

    Inna kwestia, że ja po prostu nie widzę sposobu, w jaki oni mogliby ustalić, że w ogóle takie dodatkowe dochody, których się nie uwzględniło, się otrzymuje.

    Co do pelletu – zapewnienia jako takiego nie dostałem. W mailu od Funduszu otrzymałem informację/potwierdzenie m.in. że kocioł na pellet mogę założyć mimo gazu. Ale równocześnie pani z Funduszu sugerowała mocno, by poczekać na ten gaz i wtedy złożyć wniosek. Czy to można nazwać zapewnieniem? Tobie też ktoś w Funduszu mówił, że można, a ktoś inny, że nie można.

    Jak dla mnie, jeśli złożysz wniosek teraz, powinny obowiązywać cię warunki takie, jakie są teraz, a nie po jakiejś zmianie (kiedy np. wywalą z zasad możliwość pelletowców, jak ma się gaz). Ale czy urzędnicy będą kierować się taką samą logiką? Nie mam pojęcia.

    Tak naprawdę, jeśli aż tak im zależy na odchodzeniu od paliw stałych, to nie powinni w ogóle zgadzać się na kotły węglowe, tylko dofinansowywać jedynie instalacje zbiornikowe, jeśli ktoś nie ma dostępu do gazu ziemnego. Przy zbiorniku na własność koszty gazu z instalacji zbiornikowej są przecież porównywalne z gazem ziemnym.

    Tyle, że tu są dwa haczyki. Jeden – nie każdy ma działkę, na której da się wstawić zbiornik (choćby ja mam ten problem), drugi – instalacja zbiornikowa jest raczej dużo droższa, niż przyłącze i instalacja zewnętrzna do gazu ziemnego.

    Nie wiem, wydaje mi się, że lepiej składać te wnioski do końca roku, niż później, bo jest jakaś szansa, że załapie się na dofinansowanie w wysokości 30%, a nie 7%.

    Co do balkonowych, to jest to trochę nieprecyzyjne. Na pewno można wymienić istniejące okno balkonowe na nowe. Natomiast jeśli ktoś łączy termomodernizację z jakąś rozbudową budynku... no to mamy problem. Jak dla mnie, nawet jeśli ktoś wstawia okno balkonowe, ale wcześniej miał normalne, powinni zwracać za normalne. Tylko mamy problem, bo wszelkie faktury itp. są na okno balkonowe.

    To wszystko będzie chyba zależało od indywidualnej interpretacji danego przypadku.

    Tak trochę przy okazji – orientuje się ktoś, ile normalnie czeka się na warunki przyłączenia do sieci gazowej? Czy jeśli sieć jeszcze fizycznie nie istnieje, warunki też są wydawane w normalnym terminie typu np. miesiąc od złożenia wniosku (czy jakikolwiek ten typowy termin jest – o to pytam), czy też może trzeba czekać, aż zaczną ją budować i dopiero wtedy te warunki się dostanie?
    Ostatnio edytowane przez kpc21 ; 08-11-2018 o 18:58

  4. #304

    Domyślnie

    Myślę ,że mogą sprawdzić inne dochody np. w moim przypadku po prostu wystosują zapytanie do gminy i w ten sposób zweryfikują. Nie wiem jak jest z alimentami ,bo nie mam wiedzy na jakiej zasadzie to działa. W każdym razie dużo roboty będą z tego tytułu mieć.

    Jeszcze jak pomyślę ,że jeżeli przytulę całość dofinansowania tj 53 tys i doliczą nam to do dochodu to załapiemy drugi próg czyli (o ile się nie mylę) zapłacimy 32 procent podatku......
    Ostatnio edytowane przez asik187 ; 08-11-2018 o 19:19

  5. #305
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    LeaveMeAlone

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Zamość
    Kod pocztowy
    22-400
    Posty
    4

    Domyślnie

    Nie wycofali kotłów węglowych z tego programu, bo Polska ma duże zasoby węgla. Tak tłumaczyli na spotkaniu. Natomiast jeżeli zechcą to sprawdzą dochody typu zasiłek macierzyński, stypendium itp. W 500+ traktowane jest to jako dochód utracony a tutaj się liczy. Z tego co się orientuje nawet zasiłek dla bezrobotnych, stypendia socjalne, stypendia unijne itp.

  6. #306
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    harenda2

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-446
    Posty
    1

    Domyślnie

    Czy elektryczny dwufunkcyjny kocioł zalicza się do systemu ogrzewania elektrycznego.

  7. #307

    Domyślnie

    Dobre wieści.
    Wygląda na to, że będzie można odliczyć od dochodu całość wydatków na termomodernizację a nie tylko 23%:
    https://serwisy.gazetaprawna.pl/pit/...acje-domu.html

    Minus taki, że jak zakupy zrobimy w przyszłym roku to zwrot w podatku dopiero w 2020r.

  8. #308

    Domyślnie

    A co to ma za związek z programem "Czyste powietrze" ?


  9. #309

    Domyślnie

    Bo to jest część tego programu, odpis termomodernizacji od podatku ma zastąpić część obecnie obowiązującego dofinansowania...

    Czyli 100% wydatków na termomodernizację odliczymy od dochodu, co oznacza faktyczne dofinansowanie w wysokości takiej, jak podatek (dla większości – 18%).

    Problem tylko taki, że zwrot może potrwać kilka lat – zależnie od tego, jaki należałby się nam podatek. No i w przeciwieństwie do dofinansowania, w którym może ono zostać wypłacone nawet wprost na konto wykonawcy/sprzedawcy, tutaj trzeba mu zapłacić z własnej kieszeni i dopiero dostaje się zwrot przy rozliczaniu się z fiskusem.

    No i póki co ustawa uchwalona jest przez Sejm, a pamiętajmy o wyższej izbie Parlamentu. Oni mogą to jeszcze popsuć.
    Ostatnio edytowane przez kpc21 ; 09-11-2018 o 22:12

  10. #310
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    zygi72

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    ostróda
    Kod pocztowy
    14-100
    Posty
    265

    Domyślnie

    czy robił ktoś symulację kredytu z programu. Jak to ma wygladać.

  11. #311

    Domyślnie

    Kredytu czy pożyczki?

    Bo są kredyty udzielane przez bodaj dwa banki, z którymi NFOŚiGW współpracuje, jako taki projekt poboczny (podobnie, jak ulga podatkowa), przeznaczone chyba głównie na przedsięwzięcia, których nie można wliczyć do kosztów kwalifikowanych – i są pożyczki udzielane bezpośrednio przez WFOŚiGW.

  12. #312
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    zygi72

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    ostróda
    Kod pocztowy
    14-100
    Posty
    265

    Domyślnie

    przepraszam kpc21 nie chcę być niegrzeczny ale jak mi wytłumaczysz różnicę pomiędzy pożyczką a kredytem to będę wdzięczny.
    A konkretnie chodzi mi o finansowanie fotowoltaiki oraz finansowania części która jest potrzebna do dotacji. Można wziąć dotację a resztę w formie pożyczki. Jeśli ktoś ma z dochodu dofinansowanie 50% to drugie 50% można wziąć kredytu. jak to działa. Czy są to te same kredyty czy inne. Czy można je brać niezależnie? Czy ktoś kto nie łapie się na dotację (ma gazowy kocioł) może ubiegać się o pożyczkę na pv?

  13. #313
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał zygi72 Zobacz post
    [...] jak mi wytłumaczysz różnicę pomiędzy pożyczką a kredytem to będę wdzięczny.[..
    Kredyt z mocy prawa i definicji może udzielać tylko bank(*).
    Pożyczki praktycznie dowolna osoba fizyczna lub prawna.

    (*) Kredyt kupiecki/towarowy/handlowy to trochę inna rzec bardziej odroczenie płatności niż operacja typu kredyt/pożyczka.
    Ostatnio edytowane przez giman ; 10-11-2018 o 14:30 Powód: korekta gwiazdki
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  14. #314
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    zygi72

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    ostróda
    Kod pocztowy
    14-100
    Posty
    265

    Domyślnie

    ok alww programie czyste powietrze jest taki wybór?

  15. #315

    Domyślnie

    nie, jest tylko dofinansowanie i pożyczka


  16. #316
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    zygi72

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    ostróda
    Kod pocztowy
    14-100
    Posty
    265

    Domyślnie

    ok a więc powtórzę pytanie. Czy ktoś miał wyliczone jak to wygląda? czy ta pożyczka jest niezależna czy też trzeba skasować piec na paliwo stałe?

  17. #317

    Domyślnie

    Cytat Napisał seba_god Zobacz post
    Dobre wieści.
    Wygląda na to, że będzie można odliczyć od dochodu całość wydatków na termomodernizację a nie tylko 23%:
    https://serwisy.gazetaprawna.pl/pit/...acje-domu.html

    Minus taki, że jak zakupy zrobimy w przyszłym roku to zwrot w podatku dopiero w 2020r.
    Z tego wynika, że ulga może być w niektórych przypadkach bardziej opłacalna niż Czyste Powietrze. Bo gdy ktoś mocno wchodzi w II próg podatkowy "dostanie" 32% zamiast 30% i jest kwota 53000zł. W praktyce trzeba przeczytać nowelizację, bo na pewno są kruczki

  18. #318

    Domyślnie

    Ale nadal nie wiadomo, jak to będzie z dofinansowaniem. Co źródło, to inna informacja, ale pojawiały się wzmianki, że z nowym rokiem dofinansowań 30% już nie będzie. Albo wcale, albo będzie tylko 7%.

    Co do kredytów, to np. tutaj: http://www.wfosigw.pl/sites/default/...rezentacja.pdf czy tutaj http://www.wfosgw.poznan.pl/wp-conte...zna%C3%A4.pptx na slajdzie 32 jest mowa o kredycie udzielanym przez BOŚ Bank na pokrycie kosztów niekwalifikowanych.

  19. #319
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    zygi72

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    ostróda
    Kod pocztowy
    14-100
    Posty
    265

    Domyślnie

    Czytałem już to. chodzi mi natomiast czy ktoś miał to już policzone, zrobioną symulację. Cały czas się zastanawiam jak to wszystko zgrać Nie każdy wykonawca będzie chciał czekać na kasę. Jeśli się nie ma pełnej sumy aby zapłacić i czekać na dotację to może być lipa. Nie mówiąc już o sytuacji, że po inwestycji okaże się że jest coś nie tak.
    muszę się też dowiedzieć czy można niezależnie zrobić najpierw fotowoltaikę - na kredyt od nich - powinno wyjść taniej niż oferty tzw abonamentowe, a potem dopiero dofinansowanie na wymianę źródła ciepła - pc. Rozdzielę wydatki, gdyby trzeba było jednak najpierw zblokować swoje pieniądze.
    Ostatnio edytowane przez zygi72 ; 11-11-2018 o 20:55

  20. #320

    Domyślnie

    Może kogoś zainteresuje, akurat na to przypadkiem natrafiłem (a raczej "mądrze" szpiegujące mnie algorytmy mi to podpowiedziały – ale mniejsza z tym).

    Ktoś założył kanał na YT o programie: https://www.youtube.com/channel/UCFE...usaPh8A/videos

Strona 16 z 57

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony