dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafalt1717

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    23

    Domyślnie Instalacje - projekty.

    Witam.

    Z góry przepraszam, że jeżeli temat założony w niewłaściwym wątku to proszę o przeniesienie.

    Czy może mi ktoś wytłumaczyć jak to jest z projektami instalacji w domu?
    Architekt A oferuje projekt indywidualny w cenie x i robi schematy instalacji potrzebne do uzyskania PnB.
    Architekt B oferuje projekt indywidualny w cenie x i do tego oferuje projekty z pieczątkami 600zł (woda, c.o, kanaliza) + 500 (elektryka).
    Czy są to projekty tzw. branżowe czy przy schematach też są pieczątki?

    Czy ktoś mi wytłumaczy czy w przypadku projektanta A i tak będę musiał zapłacić później za te projekty?
    Czy ceny podane u projektanta B za instalacje są dobre czy są to raczej ceny normalne?

    Pytam, ponieważ będę wybierał projektanta. Gdy zapytałem tego "B" czy to projekty branżowe to powiedział coś, że nie więc może się faktycznie nie nazywają.
    Proszę o doradztwo i na co zwrócić jeszcze uwagę, ewentualnie dopytać?

    Będę wdzięczny.

    Pozdrawiam.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Obaj oferują równoważne projekty, jeden prawdopodobnie już wliczył je w cenę żeby nie mieszać Ci w głowie, drugi zaznacza, że są płatne dodatkowo i nie doliczył ich jeszcze do ceny. To mają być projekty budowlane i oba zapewne takie będą.
    Zwrócę tylko uwagę, że takie projekty do PNB najczęściej robi projektant instalacji, który nie widzi inwestora i nie pyta o jego oczekiwania, później instalacje często są robione inaczej niż w projekcie, bo inwestorowi np. zmieniła się koncepcja rozmieszczenia przyborów, źródła ciepła, itp. Dlatego ja nie zdawałbym się na projektanta instalacji, z którym architekt współpracuje, tylko sam bym sobie go wybrał i sprecyzował swoje oczekiwania (będzie trochę drożej), a co najmniej żądał rozmowy z projektantem instalacji, którego wskaże architekt. Bo skoro i tak zapłacisz za te projekty, to fajnie by było jakby przydały się do czegoś więcej niż tylko do uzyskania PNB.
    A te ceny, które wskazałeś są niskie (nawet jeśli to ceny netto). Porządny projekt CO z OZC plus woda i kanaliza powinien przynajmniej z 1000 netto kosztować, chyba że potrzebujesz tylko do PNB a potem zdasz się na wiedzę albo fantazję hydraulika.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 02-10-2018 o 23:04

  3. #3

    Domyślnie

    Nie wiem dokładnie o co chodzi, ale jeżeli o jakiś projekt domu jednorodzinnego to szczerze powiedziawszy mało kiedy robi się tak jak jest w projekcie bo:
    - inwestor ma projekt i tyle ... kupił i ma, natomiast w głowie ma zupełnie co innego, gdzie indziej aniżeli jest w projekcie wyobraża sobie umywalki, WC itp
    - inwestor jest tak ciemny, że nie wie, że np. punkt ciepłej i zimnej wody oraz kanalizacje wkuwa się w ścianę, albo WC nie może być na ścianie gdzie jest spadzisty dach bo chcać się załatwić uderzy głową w sufit, jezeli ma szczęście i trafi na uczciwego fachowca, ten mu zrobi jak u siebie i będzie dobrze, jeżeli trafi na paproka to gość zrobi byle jak bo projekt i inwestor śmieszni, skasuje nawet podwójnie a inwestor z racji ze nie ma pojęcia o instalacjach, obudzi się po położeniu płytek i się zdziwi dlaczego chcąć się wycikać muszę uklęknąć, albo dlaczego na płytkach idzie rura kanalizacyjna

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony