dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 34
  1. #1

    Domyślnie Brak zgłoszenia rozpoczęcia budowy-kara?

    Witam.
    Jaka jest kara za brak zgłoszenia rozpoczęcia budowy i nie pobranie Dziennika Budowy?
    Dostałem wezwanie do Wydziału Budowlanego , gdzie dowiedziałem się ,że nie zgłosiłem rozpoczęcia budowy przybudówki (pomieszczenie gosp.o powierzchni zabudowy ok.11m2)oraz nie pobrałem Dziennika budowy. Pozwolenie na budowę mam.
    Sprawa wygląda tak ,że miał się tym wszystkim zająć projektant i kierownik budowy w jednej osobie , a teraz okazało się że nie dopełniłem wszystkich formalności. Pozwolenie na budowę otrzymałem w czerwcu 2011r i zacząłem budować , a teraz jest praktycznie zakończone -pozostało tylko podbitka pod daszek i puc na zewnątrz.
    Jak teraz załatwiać sprawę żeby ponieść jak najmniejsze konsekwencje?
    Dziękuję za odpowiedzi.
    Pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Kara za nie zgłoszenie o rozpoczęciu budowy do nadzoru budowlanego to mandat karny do 500 zł. Natomiast jeżeli chodzi o brak dziennika budowy to też mandat karny i postępowanie administracyjne mające na celu doprowadzenie zaistniałej sytuacji do stanu zgodnego z prawem. Na pewno każą zrobić i przedłożyć ocenę stanu technicznego wykonanych robót. Czyli koszt to maksymalnie 1000 zł i koszt oceny technicznej, ale to to kierownik powinien za darmo zdobić.

  3. #3

    Domyślnie

    Niestety okazało się ,że minęły trzy lata od wydania pozwolenia na budowę i dlatego nie dostanę dziennika budowy. Muszę wszystko załatwiać od nowa -nie wiem co z tego wyjdzie.Budowa na ukończeniu a ja nie mam ważnych papierów.Ciekawe ile mnie to będzie kosztować.

  4. #4

    Domyślnie

    A dlaczego masz wszystko załatwiać od nowa? Pozwolenie nie jest przecież stare. Dziennika i tak nie otrzymasz nowego. Jedyne co pozostaje to zgłość do nadzoru budowlanego wniosek o doprowadzenie prowadzonej budowy do stanu zgodnego z prawem. Mandat na pewno dostaniesz, jak nie miałeś kierownika budowy to czeka cię ocena techniczna wykonanych robót sporządzona przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane. Ciekawi mnie co miałeś na myśli "wezwanie do wydziału budowlanego", czy to wydział architektury czy nadzór budowlany.
    W nadzorze budowlanym nie gryzą, karę musisz zapłacić, a wysokość jest uzależniona od nich, taryfikatora nie ma. jakby co to pisz tutaj postaram się pomóc.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    To chyba problem Twojego projektanta i kierownika budowy. Niech teraz odkręca - w końcu d tego ma ubezpieczenie. Rozumiem, że miałeś z nim umowę...Co prawda nie rozumiem co to za kierbud, ktory nie wie do czego słuzy dziennik budowy. Nie wiem też dlaczego Cię to nie zaniepokoiło. Teraz trzeba doprowadzić to do porządku - ja bym uderzyła do tego wybitnego kierownika
    Ostatnio edytowane przez Nefer ; 28-08-2014 o 00:15
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  6. #6

    Domyślnie

    Dziękuję Wam za odpowiedzi.Sprawa wyglądała tak , że wszystkim zajmował się ojciec , który mieszka w tym mieszkaniu , a ja jestem właścicielem. Zapewniał ,że wszystko pozałatwiał jak trzeba -a raczej ,że ten kierownik bud. załatwił.Jak widać niestety nie...
    porba- wezwanie miałem od inspektoriatu nadzoru budowlanego.
    Może głupio to zabrzmi ,ale mam pytanie -czy jeżeli ta budowa jest tak zaawansowana to nie będzie jakiś dużych problemów?-czy nie ma znaczenia czy są dopiero fundamenty czy stoi cały budynek.
    Jeszcze jedno -w projekcie budowlanym jest napisane , że nie będzie żadnych instalacji wewnątrz , a tak naprawdę ojciec podciągnął instalację el. z mieszkania -parę gniazdek i oświetlenie. Czy to może być dodatkowy problem gdy będzie robiona ta ocena techniczna?
    Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam.

  7. #7

    Domyślnie

    Nie ma tutaj już żadnego znaczenia jaki jest stan zaawansowania budowy. A z instalację elektryczną nie będzie problemu. Każą przedłożyć dodatkową opinię (protokół sprawdzenia) że instalacje jest zrobiona prawidłowo i nadaje się do eksploatacji.
    Teraz nadzór przeprowadzi odpowiednie postępowania, trochę to pewnie potrwa, ale będziesz miał sprawę wyprostowaną. Nie masz się co za bardzo martwić. Rób co ci będą nakazywać a będzie dobrze. Najważniejsze że miałeś pozwolenie. A że rozpocząłeś w okresie ważności pozwolenia na budowę (udowodnienie że pozwolenie nie wygasło) nie będziesz miał problemów. Nawet nie powinni się do tego czepiać

  8. #8

    Domyślnie

    Dziękuję.
    A czy na tą instalację nie potrzeba dodatkowego projektu?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Przyznam szczerze, że nie wiem skąd u Porba ten optymizm. http://www.ekonomia.pl/artykuly/prawo-1/prawo-budowlane/konsekwencje-braku-dziennika-budowy
    Pozostaje jeszcze problem czy budowa powstała zgodnie z projektem na podstawie którego dostałeś PnB. i czy to, co teraz swoi jest zgodne z PZP (oraz prawem budowlanym - np. czt sie gdzieś nie przysunąłeś za blisko granicy).
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  10. #10

    Domyślnie

    W końcu udało mi się skontaktować z kier.budowy. W poniedziałek ma się zorientować w inspektoriacie co i jak. Zdam relację w poniedziałek.
    Pozdrawiam i dziękuję .

  11. #11

    Domyślnie

    Widzę Nefer że lubisz nabijać posty. Skąd mój optymizm - za długo w tym siedzę i dokładnie wiem jaki jest tok postępowania. Moja mała uwaga, bo zauważyłem że lubisz cytować artykuły. Ja bym im tak bardzo nie wierzył, bo w większości piszą to ludzie którzy nie mają większego pojęcia o prawie budowlanym i wprowadzają ludzi w błąd.
    Wiem, że każdy przypadek jest indywidualny i wszystko okazuje się na miejscu podczas oględzin, ale z opisu maciejdm1 nie wynika, iż ganek został wybudowany niezgodnie z projektem, więc zakładam że zgodnie.
    O karach pisałem wcześniej, a jak znalazł się kierownik budowy to myślę że odpowiednią ocenę techniczną wykonanych robót zrobi za darmo w ramach rehabilitacji. I jeżeli jedyną winą jest brak zgłoszenia, brak dziennika i jeszcze dodatkowa instalacje elektryczna to nie odczuje tego tak bardzo. A samo wstrzymanie budowy to czysta formalność, a na koniec jak stwierdzą że budowa nie została jeszcze skończona to jeszcze dziennik budowy dostanie
    Więc w tak opisanym stanie rzeczy to ja jestem optymistą

  12. #12

    Domyślnie

    Dzięki za ciepłe słowa. Ja trochę obawiam się tej kontroli...To pomieszczenie faktycznie nie jest dokończone ,bo brakuje pucu i nie ma podbitki pod daszkiem,ale ojciec praktycznie je użytkuje . Ma tam regały na słoiki , narzędzia itp. Może przed tą kontrola lepiej byłoby to wszystko wynieść i ewentualnie zostawić narzędzia ,które służą budowie? Po prostu nie chcę sytuacji ,gdzie ktoś powie ,ze mogłem coś zrobić żeby nie było większych problemów ,a tego nie zrobiłem.
    Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie: ojciec przy tym pomieszczeniu położył kostkę Polbruk o wymiarach ok. 3x3m. Czy to może być jakiś problem?
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez maciejdm1 ; 29-08-2014 o 09:21

  13. #13

    Domyślnie

    No faktycznie z ganku lepiej wszystko powynosić, bo nie wiadomo na kogo trafisz, czy na normalnych urzędników czy na nadgorliwych.
    Wykonanie utwardzenia terenu kostką wymaga zgłoszenia. Ale na szczęście są to roboty budowlane, a nie budowa, wiec nie grozi ci kara legalizacyjna. Może nie będą się czepiać utwardzenia. Najwyżej powiesz że tu był już plac utwardzony betonowy, a ty jedynie dokonałeś wymiany na kostkę.

  14. #14

    Domyślnie

    A czy ten betonowy plac ,który niby był powinien być na jakiś mapkach,czy w papierach?

  15. #15

    Domyślnie

    Witam ponownie.Przepraszam ,że nic nie pisałem , ale nie było co. Dziś jestem umówiony z kier.bud. Wstepnie rozmawiałem z nim przez tel. i trochę zdziwiło mnie to co powiedział.Stwierdził , żebym kupił dziennik budowy w księgarni i poszedł do kierownika nadzoru budowlanego i że zapłacę tam pewnie 100zł kary i będzie ok.
    Kurcze trochę nie chce mi się w to wierzyć ... Mam nadzieje ,że dziś się wyjaśni co on(kier.bud.) miał na myśli.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Chyba źle zrozumiałeś "intencje" kierownika.
    Jeśli już, to zakup dziennika, "uzupełnienie" wpisów przez kierownika i dopiero starostwo i rejestracja dziennika.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  17. #17

    Domyślnie

    A czy faktycznie mam kupić ten dziennik w księgarni??? Przecież byłem w starostwie , gdzie pani sprawdziła ,że nie odebrałem tego dziennika od nich i zrobiła jakiś tam wpis w papierach.Jak teraz mam kupic dziennik i wypełnić jak gdyby nic się nie stało? Kurcze no gubie się w tym już.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Cytat Napisał porba Zobacz post
    Widzę Nefer że lubisz nabijać posty. Skąd mój optymizm
    Mam nadzieję, że Twój optymizm sie sprawdzi w tym przypadku. Nie, nie nabijam sobie postów (gdybyś był bystry, to byś zauważył kiedy założyłam konto na FM)- wiem co potrafią zrobić sąsiedzi na spółkę z nadzorem. I wszystko zależy od człowieka.
    To kierbud ma obowiązek zgłoszenia czy inwestor? Więc z tą rehabilitacją to bym nie przesadzała.
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    Chyba źle zrozumiałeś "intencje" kierownika.
    Jeśli już, to zakup dziennika, "uzupełnienie" wpisów przez kierownika i dopiero starostwo i rejestracja dziennika.
    Niestety tak się nie da zrobić. Nie jest możliwe zakupienie dziennika, uzupełnienie i dopiero jego zarejestrowanie. Nie wiem skąd taki pomysł.
    A kierownik widzę też kompletnie nie ma pojęcia o przepisach. Ale tak ma sporo kierowników .

  20. #20

    Domyślnie

    Witam. Po spotkaniu z kier.bud. dalej nie wiem co robić .Stwierdził ,że to był mój obowiązek , dał mi czysty dziennik kazał wypełnić dane na pierwszej stronie i iść do kierownika nadzoru. Mam tam opisać sprawę ,że zapomniałem o zgłoszeniu i przyznać się do winy , a także poprosić o wystawienie mandatu(kary ). Tak chyba zrobię wezmę ten dziennik w jakiejś teczce i zobaczymy co powie na początku ten kierownik.
    Pozdrawiam.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony