dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 55
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    a co chcesz skręcić? dechy?
    wystarczy drut 3(3,5) mm "palony", czyli miekki, skręcany na zewnątrz, potem flexem/gumówką/diaksem/nożycami ciach i po bólu
    chyba, że piwnicę robisz

    eeech, gdzie ta stara szkoła...
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar langerob25
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    1.017
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    dom będzie wyniesiony nad poziom terenu,z racji tego,że działka nad rzeką i troszkę "utopiona".Ściany fundamentowe wyjdą około 130 cm wysokie i dlatego chciałem skręcać śrubami.Jeszcze myślę nad czym innym.Ławy szerokie na 50 cm.Ściana ma być na 30 cm.Jak to szalować?Kołków do ławy nie wbiję Chyba bić kołki po obrysie ław a między deski(32mm) a kołki jakiś dystans jeszcze dawać? Najłatwiej to by było z bloczków,ale dechy już mam.
    Dziennik budowy
    Komentarze
    gg 7903978
    Sprzedam reku

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar mdzalewscy
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał mk CocaYna
    Podciągam, lub raczej odkurzam temat...
    Jak to wygląda w 2008 roku, czy ktoś jeszcze wybiera beton lany zamiast bloczków? Jeśli tak, to dlaczego?
    Jeśli wybiorę beton zamiast bloczków, muszę robić szalunki?
    jako wykonawca, postaram się wyliczyć koszt ścian fundamentowych bloczek vs monolit z uwzgędnieniem cen warszawskich i okolic, oraz zakładając że materiał jest normalnie kupiony i dobrej jakości i jest na niego VAT 22%

    przyjmuję iż na dom idzie 90mb scian fundamentów o wysokości 1m i szerokości 25cm.

    MONOLIT
    BETON =22,5 m3 fundamentu = beton 22,5m3 + zawsze więcej idzie = ok. 25m3 x beton 315zł/m3 = 7875 + 600zł pompa = ~ 8500zł

    STAL (zbrojenie przy monolicie), ok. 600kg x 3,60kg = ~ 2200zł

    DESKI = 90mb fundamentu = 180mb deski 1" + wypory, itd.. = ok. 6m3 deski * 650zł + materiały pomocnicze (gwoździe, itd..) = 4000zł (tu można odzyskać 60% desek) = realnie 2000zł
    uwaga: według mnie deski są najgorszym sposobem szalowania, ja bym kupił i szalowal OSB.


    = 12550
    ************************************************** *****
    BLOCZKI

    90mb ścian fundamentowych x 22sz. bloczka = 1980szt x 3,90 = ok. 7730zł

    Zaprawa (piach + cement + plastyfikator + prąd) = ok. 2000zł



    = ok. 9730


    ************************************************** *******

    Ceny materiałów wziołem ze średnich cen, w hurtowniach w podwarszawskich Markach

    Robocizna jest droższa w przypadku opcji monolitycznej (zbrojenie, szalowanie) - żródło KNR
    zaczynałem od budowy własnego domu przy pomocy forum muratora, kończę na prowadzeniu własnej firmy budującej domy jednorodzinne

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar langerob25
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    1.017
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    a do czego ta stal przy monolicie? Jeśli na wieniec,to chyba tym bardziej na bloczki trzeba?
    Dziennik budowy
    Komentarze
    gg 7903978
    Sprzedam reku

  5. #25
    Guest

    Domyślnie

    monolit mozna zrobić szczelny
    bloczki /na ogół/ sie izoluje,a i tak sciana pozostaje nieszczelna ...

  6. #26
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar mdzalewscy
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał brzoza
    monolit mozna zrobić szczelny
    bloczki /na ogół/ sie izoluje,a i tak sciana pozostaje nieszczelna ...
    owszem, ale deski do tego średnio się nadają, trzeba uzyć płyty do szalowania a to koszty większe.

    Inna sprawa, że monolit jest lepszy, mocniejszy, pytanie czy w domku jednorodzinnym posadownionym w najczęsciej spotykanych warunkach gruntowych to potrzebne
    zaczynałem od budowy własnego domu przy pomocy forum muratora, kończę na prowadzeniu własnej firmy budującej domy jednorodzinne

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar langerob25
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    1.017
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Cytat Napisał langerob25
    a do czego ta stal przy monolicie? Jeśli na wieniec,to chyba tym bardziej na bloczki trzeba?
    po co ta stal?
    Dziennik budowy
    Komentarze
    gg 7903978
    Sprzedam reku

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar mdzalewscy
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał langerob25
    Cytat Napisał langerob25
    a do czego ta stal przy monolicie? Jeśli na wieniec,to chyba tym bardziej na bloczki trzeba?
    po co ta stal?
    Prawidłowo wykonana ściana fundamentowa monolityczna betonowa powinna zawierać zbrojenie przeciwskurczowe i przynajmniej zbrojenie wieńczące.


    W przypadku ścian fundamentowych żelbetowych już stosujemy zbrojenie konstrukcyjne.
    zaczynałem od budowy własnego domu przy pomocy forum muratora, kończę na prowadzeniu własnej firmy budującej domy jednorodzinne

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar langerob25
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    1.017
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Ale wieniec przy bloczkach to chyba też wskazany. Nie spotkałem się jeszcze z tym zbrojeniem przeciwskurczowym,ale sens to ma.Tylko czy jest taka potrzeba? Koszt nie powala pewnie na kolana ,możnaby zastosować pewnie takie gotowe siatki fi6
    Dziennik budowy
    Komentarze
    gg 7903978
    Sprzedam reku

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał mdzalewscy
    Cytat Napisał langerob25
    Cytat Napisał langerob25
    a do czego ta stal przy monolicie? Jeśli na wieniec,to chyba tym bardziej na bloczki trzeba?
    po co ta stal?
    Prawidłowo wykonana ściana fundamentowa monolityczna betonowa powinna zawierać zbrojenie przeciwskurczowe i przynajmniej zbrojenie wieńczące.


    W przypadku ścian fundamentowych żelbetowych już stosujemy zbrojenie konstrukcyjne.
    Znaczy się obliczeniowe chyba
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar mdzalewscy
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał langerob25
    Ale wieniec przy bloczkach to chyba też wskazany. Nie spotkałem się jeszcze z tym zbrojeniem przeciwskurczowym,ale sens to ma.Tylko czy jest taka potrzeba? Koszt nie powala pewnie na kolana ,możnaby zastosować pewnie takie gotowe siatki fi6
    wieniec przy bloczkach przy dobrych warunkach gruntowych zbyteczny, dlatego iż ściana z bloczków nie jest monolitem i posiada zdolności absorbowania niedużych skurczów, gorzej jest z monolitem, tam powstają naprężenia i przy niekorzystych warunkach, błędach wykonawczych, procesie szybkiego wiązania betonu, przekuwania ścian do przyłaczy instalacyjnych, mogą powstać niebezpieczne sytuacje.

    Do tej pory z projektami jaki się spotkałem to ściany fundamentowe betonowe były dozbrojone. To nie są duże koszty pręty fi6, fi8 wystarczą.
    zaczynałem od budowy własnego domu przy pomocy forum muratora, kończę na prowadzeniu własnej firmy budującej domy jednorodzinne

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał mdzalewscy
    Cytat Napisał langerob25
    Ale wieniec przy bloczkach to chyba też wskazany. Nie spotkałem się jeszcze z tym zbrojeniem przeciwskurczowym,ale sens to ma.Tylko czy jest taka potrzeba? Koszt nie powala pewnie na kolana ,możnaby zastosować pewnie takie gotowe siatki fi6
    wieniec przy bloczkach przy dobrych warunkach gruntowych zbyteczny, dlatego iż ściana z bloczków nie jest monolitem i posiada zdolności absorbowania niedużych skurczów, gorzej jest z monolitem, tam powstają naprężenia i przy niekorzystych warunkach, błędach wykonawczych, procesie szybkiego wiązania betonu, przekuwania ścian do przyłaczy instalacyjnych, mogą powstać niebezpieczne sytuacje.

    Do tej pory z projektami jaki się spotkałem to ściany fundamentowe betonowe były dozbrojone. To nie są duże koszty pręty fi6, fi8 wystarczą.
    Ja bym się nie babrał ze zbrojeniem tylko dał włókna PP.

    Beton w takich ścianach to zwykle max. B20 więc i skurcz stosunkowo niewielki chyba,że ktoś betonuje w upale
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  13. #33

    Domyślnie

    a mój projekt nie zawiera zbrojenia w ścianach monolitycznych piwnicy, wysokość 2,25m, architekt adaptujacy projekt też nie widział potrzeby stosowania zbrojenia, identycznie jak kierbud i opierajaca sie na wlasnej praktyce ekipa wykonawców, czyli z takiego wyliczenia dwójkę można ściąć, w moim przypadku mozna też wyciać koszt desek czy osb, bo ekipa która mi stawiała piwnice dysponuje swoimi szalunkami, u nich cena usługi, wykonania z bloczka i monolitu w tym przypadku byla taka sama, czyli z wyliczenia kolejne powiedzmy 1500zł odejmujemy (te 500zł zostawiam na duperele typu, koleczek, deseczka, oslonówki do śrub szalunkowych, gwoździk wkręt i piwo w sobotę po robocie )

  14. #34

    Domyślnie

    Przy ściankach fundamentowych o grubości 25-30cm problemu z szalunkiem na monolit nie widzę .... Co mają zrobić ci co budują ścianę 3W (choćby ja) gdzie grubość ściany fundamentowej to np. 51cm. Miałem refleksje na ten temat :

    --> można standardowo z bloczków np. 25cm bloczek+ 14cm styro + 12cm bloczek na sztorc

    ---> zalać monolit ... ale jakie dać szalunki ! Masa betonu w tych szalunkach będzie gigantyczna i wątpie czy deski to wytrzymią

    ---> zrobić "szalunek" z dwóch bloczków betonowych 12cm postawionych na sztorc , gdzie np. spoiny mogą być na dole,pośrodku i na górze zbrojone Murforem. Bloczki te mogą być połączone kotwami (tak jak w ścianach 3W) , na kotwy można dawać zbrojenie. Pomiędzy bloczkami zostaje przestrzeń 27cm do zalania betonem.

    O ile pierwsza metoda jest znana wszystkim, druga jest logiczna sama w sobie to moja wymyślona 3cia metoda nie wiem jaka jest (ale wiem że przez jednych zbluzgana). Oceńcie sami.

    Łukasz

  15. #35

    Domyślnie

    hmmm.... zaś pewnym rozwiązaniem punktu drugiego dotyczącego monolitu byłoby wylanie go w dwóch partiach np. do wysokości pół metra i po wyschnięciu zaś nadlać tyle ile trzeba lub resztę domurować z bloczków

  16. #36
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał gipsy2
    ... Co mają zrobić ci co budują ścianę 3W (choćby ja) gdzie grubość ściany fundamentowej to np. 51cm. Miałem refleksje na ten temat ...
    ja tez maiłem refleksje i zrobiłem wg metody czwartej ...
    mianowicie - beton rodzynkowy lany w grunt
    /szalunek dopiero nad powierzchnią gruntu/

  17. #37

    Domyślnie

    to żart oczywiście ....

  18. #38
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał gipsy2
    to żart oczywiście ....
    niestety nie
    mieszkam juz w tym domu trzy lata ...

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar langerob25
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    1.017
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Cytat Napisał brzoza
    Cytat Napisał gipsy2
    to żart oczywiście ....
    niestety nie
    mieszkam juz w tym domu trzy lata ...
    Dawniej u nas wszyscy tak robili.No i beton na pewno nie był z gruchy,tylko z betoniary i domy stoją.Nie wiemile kosztuje kubik kamienia,ale jeśli miałbym go kupić za np 200 pln to szkoda zabawy.Ale jak ktoś ma kamień to myślę ,że zawalić się nie zawali,jeśli zrobione z głową.
    Dziennik budowy
    Komentarze
    gg 7903978
    Sprzedam reku

  20. #40

    Domyślnie

    Fundament kamienny nie pociągał wody w górę wiosną latem i jesienią, zaś zimą, gdy wilgoć "produkowana" była w ścianie, pozwalał na grawitacyjne jej ściekanie do strefy dodatnich temperatur. Spotkałem fachowca, który położył na fundamencie! (nie na stopie fundamentowej) izolację poziomą wodną i gościu ma teraz mokre tynki nad nią! Przyjdzie mrozik i... Bezmyślność.
    automatyka górą

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony