dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 17 z 96
Pokaż wyniki od 321 do 340 z 1907
  1. #321
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    taryfa G12w, około 70% w taniej taryfie, daje w efekcie końcowym cenę 1kwh około 0,35zł (Tauron) bez żadnego wysiłku, zmiany
    Z tego, co widziałem w informacji z Tauronu na przełomie roku, to dla mojego rejonu zamieścili tabelkę, a w niej w taniej cena w G12W - 39 groszy, a dla G12 -37 gr/kWh brutto. Było jasno i prosto
    Nie idzie znaleźć tej tabelki. Cena jest rozbita na kilka składników, że trudno się połapać. I bądź tu mądry..

    Korekta dn. 08.11.2019 r.

    Ceny są takie same, jak z ubiegłego roku, a więc niższe od tych z tamtej "tabelki"
    Tabelka była dostępna przez jakiś czas, potem znikła. Była na:

    www.tauron-dystrybucja.pl
    Ostatnio edytowane przez vr5 ; 08-11-2019 o 19:26
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  2. #322

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    Temat już dawno zakończony, a ty, nie czytając całego wątku ( na dwóch forach ), dalej to wyciągasz.
    jak kolejna osoba na kolejnym forum pisze bzdury, to jak nie zareagować?
    I to są tematy, które daaaawno temu były już przedyskutowane...
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  3. #323
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał niktspecjalny Zobacz post
    Moje zdziwienie w temacie jest tym większe im większa jest nieumiejętność przekazania wiedzy czyli użytkownika wyżej.Zakłamuje swoja rzeczywistość ,która napisała swój zupełnie inny scenariusz.Napisał ,że wydaje rocznie około 3000 zł użytkując to to bez ograniczeń tylko za pomocą termostatu.Tak po krotce. Nie trzeba być znawcą jak on by zrozumieć ,że jego PC i jego układ grzewczy z nią związany to totalna niefachowa inwestycja. Czym tu się chwalić?
    Został poproszony przez

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    Kolego mógł byś coś więcej napisać o swoim domu, jak powierzchnia,ściany z czego i jakie ocieplenie. Oraz najważniejsze jaka pompa, jakiej mocy, jaka instalacja grzewcza ( napisałeś że grzejniki ), jakiej mocy łącznie maja grzejniki przy wyliczeniu 75/65 ( lub jakieś inne dane jak je znasz ) i jaka pojemność instalacji wodnej.
    Pisząc o taktowaniu, to sprecyzuj ile czasu ci pracuje sprężarka, a ile postój i w jakich temperaturach zewnętrznych, najlepiej takiej jak dzisiaj 10-12st/c ( z wyświetlacza ilość załącz i pracy sprężarki ) i oczywiście na jakich temperaturach zasilania grzejesz.
    Dla jednego taktowaniem będzie praca pompy 40min i postój, a dla drugiego i co jest bardziej oczywiste praca parę minut.
    i to słusznie ,a i ja przy okazji chciałbym się dowiedzieć jakie to ma w domu instalacje.

  4. #324
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    Ja mam porownanie z G11... bo mialem ta taryfe znacznie za dlugo, myslac jak wielu ze bez sensu zmieniac.... ale zmienilem.
    i zamiast ( jak dobrze pamietam ) 0,62:- laduje na 0,48-0,52 / kWh ( z wszyskimi oplatami ) bez zadnych zmian w trybie zycia.
    Dom funkcjonuje przez caly dzien, PC chodzi kiedy musi, zima czasami nawet wiekszosc doby ( bo jest tak celowo ustawiona ).
    Nie mam bufora... same grzejniki i PC NIGDY nie "taktuje"
    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    Co ma powyzsze do G12W?

    150m2, lata 80' kiepsko docieplony, nieszczelne okna... PC 14kW P/W... mocy grzejnikow nie liczylem ale dostaja 45-65* w porywach.

    Nic mi nie wyswietla ilosci zalonczen sprezarki... widze po prostu kiedy pracuje.
    Jak juz pracuje to licze to w godzinach a nie minutach Albo osiagnie zadana temp w domu albo CWU przerwie grzanie ( albo ja zadajac nizsza temp ), i albo powroci do grzania albo nie zaleznie czy jest blisko zadanej temperatury.
    Proszę mi wybaczyć i nie ,że czepiam się ale nie są to wiadomości dla inwestujących w PC .Mam czynić jak on a PC i tak sobie poradzi....a gdzie oszczędności?

  5. #325
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Czyzykel

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Okolice Redy
    Kod pocztowy
    84-206
    Posty
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinwlkp2014 Zobacz post
    Grzejniki V33, przewymiarowane 2 razy.
    Cytat Napisał jacek.1971 Zobacz post
    Wszystkie grzejniki przed wymianą były typu c22 a po wymianie c33 również firmy purmo, a w wymiarach wyglądało to tak:
    Kuchnia 110cm na 180cm
    Przedpokój 180cm na 200cm
    M.pokój 100cm na 160cm
    D.pokój 140cm na 200cm
    Piętro
    Sypialnia 120cm na 200cm
    Sypialnia 140cm na 230cm
    Pokój 90cm na 180cm
    Pokój 70cm na 160cm

    Jak wymieniłem grzejniki to wg mnie jest o wiele lepiej zużyte kWh spadły i to o wiele a i temperatury w pomieszczeniach które były niedogrzane wyrównał się pzdr
    Pompę mam dopiero od sierpnia i właśnie robię research przed zakupem grzejników. Gdzieś ktoś polecał Kermi, jacek.1971 poleca Purmo. Czy firma ma jakieś większe znaczenie, lepsze technologie czy inne wodotryski?
    Wcześniej chciałem zrobić roszady i grzejniki o większej mocy dopasować do pomieszczeń o mniejszym zapotrzebowaniu a resztę dokupić, jednak mogłem tylko zakładać moce grzejników które mam porównując ich moce do grzejników które są w sprzedaży. Teraz bardziej się skłaniałem wymienić obecne dwupanelowe na trzypanelowe o tych samych wymiarach i deklarowane moce kaloryferów pokryły by zapotrzebowanie pomieszczeń na ciepło ale widzę że jest tu tendencja aby przewymiarowywać. Czy jest to gra warta świeczki? Większa moc szybciej nagrzewa pomieszczenie i pompa krócej chodzi dzięki czemu są oszczędności energii jeśli dobrze to rozumuję ale czy pompa przez taki zabieg nie na tendencji do taktowania?
    Tak przy okazji chciałem zapytać o podłączenie termostatu pokojowego. Termostat obecnie steruje pompą która jest za buforem/sprzęgłem. Irytuje mnie trochę to że tcap grzeje ten bufor jak nie ma takiej potrzeby w dzień a ciepło z niego grawitacyjnie rozchodzi mi się do kaloryferów na piętrze. Temperatura na buforze spada a ten się znowu załącza i tak w koło Macieju. Termostaty poprzykręcane na 4 a jednak zauważyłem że wyczuwalnie lekko ciepłe się robią. Jak mają to rozwiązane osoby z podobną instalacją? Sam bym się podjął (jednak nie będę ryzykował utratą gwarancji)zamontowania jakiegoś przekaźnika który załączał by pompę ciepła na żądanie Salusa równolegle z pompą obiegową ale czy nie było by problemu z grzaniem CWU ? Już pisałem o przekaźniku do instalatora i mam się przypomnieć przed pierwszym przeglądem to mi wyliczy ile za taką prostą usługę sobie musi policzyć. Ustawienie harmonogramu nie wchodzi w grę bo pogoda zmienna i jak by się zrobiło chłodniej to bym musiał albo zmieniać harmonogram albo włączać na rękę a chciałbym dążyć do minimalnych interwencji z mojej strony. Ewentualnie raz na jakiś czas zajrzeć tam z ciekawości.
    Pozdrawiam
    Dom 175 m² z rynku wtórnego oddany w 2008r. Okolice Redy. Kratówka plus 10cm styro. Kaloryfery, podłogówka w łazienkach(plus drabinki) oraz częściowo w korytarzu, sieni oraz kuchni - szeregowo z kaloryferami. Strop strychu 20 cm wełny. Okna dwuszybowe, wentylacja grawitacyjna. Ozc ~10kW dla 1 strefy -16°C. T-CAP 12 kW 3f, sprzęgło 100l. CWU 200l.

  6. #326

    Domyślnie

    Im wieksze grzejniki tym bedziesz mogl zejsc z temperatura zasilania nizej przez co cop pompy bedzie lepszy a w domu tak samo cieplo tylko za mniejsze pieniadze.
    Oczywiscie przewymiarowanie z rozsadkiem bo grzejniki c33 tanie nie sa.
    Jaka to magiczna technologia ma byc w tak prostym tworze jak grzejnik panelowy?
    Firma obojetna.
    Mozna podlaczyc termostat pokojowy pod pompe ciepla tak ze bedzie wylaczal pompe ciepla po osiagnieciu w pokoju zadanej temperatury bez wplywu na grzanie cwu

  7. #327
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcinwlkp2014

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    srem
    Kod pocztowy
    63-100
    Posty
    108

    Domyślnie

    Hej, Ja mam przewymiarowane 2 razy według tabeli tak aby woda mogła pokryć zapotrzebowanie pomieszczeń przy 30-40 stopniach. Dzisiaj zasilanie ma 30 stopni i w domu 22,5 stopnia. Przy 0-1 mam 35 stopni .COP z Daikina - 3,6 w ciepłym Listopadzie. Pozdr
    Dom w II strefie po podlogach 230 m. Uzytkowe 180 m. Okna Oknoplast 3 szyby, podloga 15 cm grafit, sciana 15 cm Etixxa, skosy 30 cm welny 0,032 a strop 38 cm welny 0,035, garaz odizolowany od domu. PC PW Daikin 8 kW, bufor 300 l, CWU Daikin 200l. Grzejniki Kermi V33 na 110 m plus 70 m podlogowki. OZC Całkowita projektowa strata ciepła Φ: 8192 W; Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH- 14596 kwh/rok;Kubatura ogrzewana budynku VH- 617 m³. Rekuperacja Thessla Green Home 400.

  8. #328
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Czyzykel,
    to po kolei ,wg mnie :

    1.roszada grzejnikowa jak najbardziej ,zmniejszysz koszt obniżenia KG
    2.trzypłytowe jak najtańsze ,ale produkcja EU (ja mam bardzo tanie krajowe Diamondy ,od 12 lat kompletnie nic się nie dzieje z nimi...)
    3.realny uzysk po wymianie to zapewne 0,5 na średnim COP , wg mojego przykładu wychodzi to tak :
    -zużycie na całą PC ok 7 000kWh przy średnim COP=3 , czyli dom pobiera 21 000kWh
    -teraz kalkulacja dla COP=3,5 , tj 21 000 :3,5=6 000kWh
    -realny koszt :1 000kWh x 0,42pln brutto (moja średnia z G12W)=420 pln ...
    4.Praca PC z buforem bez jej wyłączania z programatora , to dla mnie bezsens...
    Salus powinien sterować PC , a pompą wtórną prosty sterownik z czujnikiem temp (na allegro są za ok 60 pln).
    Pogoń instalatora ,żeby przepiął Salusa-a drugi sterownik jest po za PC (tylko trzeba wsadzić czujnik do bufora lub jego metalowej obudowy)
    Takie podłączenie nie ma nic wspólnego z CWU
    5.głowice termostatyczne w pomieszczeniu z Salusem (np salon) powinny mieć głowice otwarte na max , pozostałe pomieszczenia wg potrzeb.
    6.taktowanie załatwiasz dT i ustawieniem KG

    Tymczasem
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  9. #329
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinwlkp2014 Zobacz post
    Hej, Ja mam przewymiarowane 2 razy według tabeli tak aby woda mogła pokryć zapotrzebowanie pomieszczeń przy 30-40 stopniach. Dzisiaj zasilanie ma 30 stopni i w domu 22,5 stopnia. Przy 0-1 mam 35 stopni .COP z Daikina - 3,6 w ciepłym Listopadzie. Pozdr
    Ostatnio badałem moje COP-y , za ostatnie dwa dni średni COP wyszedł mi 3,65 i 52kWh pobór (temp w dzień 8-10st) , KG 8/40 i -10/48st
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  10. #330

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Ostatnio badałem moje COP-y , za ostatnie dwa dni średni COP wyszedł mi 3,65 i 52kWh pobór (temp w dzień 8-10st) , KG 8/40 i -10/48st
    Czy mógłbyś napisać ile godzin pracuje PC?
    Czy działasz na taniej taryfie ?
    Termostat ?
    Ja mam mieszane grzejniki i podłogówkę 120 m plus 25 garaż
    Dziś 10 stopni - cop 7.8 i zużycie 2 kWh - bez obiegówki.
    Wczoraj - 7 stopni - cop 6.8 zużycie 2.5 kWh
    „Ciekawe, że szczątki dinozaurów przetrwały 200 mln lat a teraz musimy je chronić” A.Andrus
    Dlaczego PC ? Bezpieczeństwo, czyste powietrze, bezobsługowość.

    Dom 120 m2, garaż 25 m2.
    Ocieplenie - styropian szary z zakładkami 15 cm, podłoga 18 cm, 40 cm celuloza dach.
    Pompa ciepła pw Panasonic 5kw + kominek.
    Podłogówka - parter, 1. - piętro grzejniki .
    Pozdrawiam !

  11. #331
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcinwlkp2014

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    srem
    Kod pocztowy
    63-100
    Posty
    108

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Czyzykel,
    to po kolei ,wg mnie :

    1.roszada grzejnikowa jak najbardziej ,zmniejszysz koszt obniżenia KG
    2.trzypłytowe jak najtańsze ,ale produkcja EU (ja mam bardzo tanie krajowe Diamondy ,od 12 lat kompletnie nic się nie dzieje z nimi...)
    3.realny uzysk po wymianie to zapewne 0,5 na średnim COP , wg mojego przykładu wychodzi to tak :
    -zużycie na całą PC ok 7 000kWh przy średnim COP=3 , czyli dom pobiera 21 000kWh
    -teraz kalkulacja dla COP=3,5 , tj 21 000 :3,5=6 000kWh
    -realny koszt :1 000kWh x 0,42pln brutto (moja średnia z G12W)=420 pln ...
    4.Praca PC z buforem bez jej wyłączania z programatora , to dla mnie bezsens...
    Salus powinien sterować PC , a pompą wtórną prosty sterownik z czujnikiem temp (na allegro są za ok 60 pln).
    Pogoń instalatora ,żeby przepiął Salusa-a drugi sterownik jest po za PC (tylko trzeba wsadzić czujnik do bufora lub jego metalowej obudowy)
    Takie podłączenie nie ma nic wspólnego z CWU
    5.głowice termostatyczne w pomieszczeniu z Salusem (np salon) powinny mieć głowice otwarte na max , pozostałe pomieszczenia wg potrzeb.
    6.taktowanie załatwiasz dT i ustawieniem KG

    Tymczasem
    Jestem w podobnej sytuacji co kolega wyżej Bufor pompa ładuje nawet jak pompki za nim stoją. Niestety mam dwa obiegi za buforem pompki, jedna na grzejniki pracuje częściej a druga na podłogówkę. Nie wiem czy pod Daikina mogę dwa salusy podłączyć aby sterowały niezależnie. Niestety mój instalator "autoryzowany" posiada wiedzę jak odpalić PC i to tyle. Myślę że musiałbym dokupić zestaw bizone dla Daikina.
    PS. Poproszę o rozwinięcie punktu 6.
    Pozdr

  12. #332
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał slimakfoto Zobacz post
    Czy mógłbyś napisać ile godzin pracuje PC?
    Czy działasz na taniej taryfie ?
    Termostat ?
    Ja mam mieszane grzejniki i podłogówkę 120 m plus 25 garaż
    Dziś 10 stopni - cop 7.8 i zużycie 2 kWh - bez obiegówki.
    Wczoraj - 7 stopni - cop 6.8 zużycie 2.5 kWh

    Nie spisałem licznika pracy PC na CO (jest zewnętrzny).
    Grzeję średnio ok 60% w T2 -PC nie wyłączam , robię tylko obniżenie temp w nocy ( co prawie zawsze powoduje wyłączenie PC).
    Temp nocna 20 st- dzienna 22.5st
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  13. #333
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    I jeszcze jedno : te COP-y 6,8 i 7,8 to chyba nie bierzecie serio ?...
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  14. #334

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Nie spisałem licznika pracy PC na CO (jest zewnętrzny).
    Grzeję średnio ok 60% w T2 -PC nie wyłączam , robię tylko obniżenie temp w nocy ( co prawie zawsze powoduje wyłączenie PC).
    Temp nocna 20 st- dzienna 22.5st
    Jeżeli mogę zaproponować zmień krzywa grzania
    -15/40 15/30

    Jeżeli pompa nie pracuje cały czas będzie mogła powalczyć dłużej na lepszym cop
    I najprawdopodobniej mniej zużyje.
    Oczywiście to tylko propozycja.
    Krzywa zadana najlepiej żeby nie była gaszona przez termostat .
    Jak lepiej dobierzesz liczę że zaoszczędzisz.
    Oczywiście Ty najlepiej znasz swoją instalacje.
    „Ciekawe, że szczątki dinozaurów przetrwały 200 mln lat a teraz musimy je chronić” A.Andrus
    Dlaczego PC ? Bezpieczeństwo, czyste powietrze, bezobsługowość.

    Dom 120 m2, garaż 25 m2.
    Ocieplenie - styropian szary z zakładkami 15 cm, podłoga 18 cm, 40 cm celuloza dach.
    Pompa ciepła pw Panasonic 5kw + kominek.
    Podłogówka - parter, 1. - piętro grzejniki .
    Pozdrawiam !

  15. #335

    Domyślnie

    Witam Kolegów
    Czy mógłby mi ktoś odpowiedzieć na pytanie jaki będzie najbardziej właściwy zbiornik buforowy do PC
    Moim zdaniem czym większy tym lepszy gdyż wydłużył by postój PC (taktowanie) lub inaczej ,zapewni dłuższą pracę ciągłą PC. Myślę o 300 lub 400L
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  16. #336
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinwlkp2014 Zobacz post
    Jestem w podobnej sytuacji co kolega wyżej Bufor pompa ładuje nawet jak pompki za nim stoją. Niestety mam dwa obiegi za buforem pompki, jedna na grzejniki pracuje częściej a druga na podłogówkę. Nie wiem czy pod Daikina mogę dwa salusy podłączyć aby sterowały niezależnie. Niestety mój instalator "autoryzowany" posiada wiedzę jak odpalić PC i to tyle. Myślę że musiałbym dokupić zestaw bizone dla Daikina.
    PS. Poproszę o rozwinięcie punktu 6.
    Pozdr
    Topowe PC mają zazwyczaj regulowaną deltę temp wyjściowej i wejściowej -przy PC z buforami chodzi o głównie o funkcję sprzęgła hydraulicznego.
    Trzeba popróbować z jej zwiększeniem o 2-3K.Można też pobawić się przepływem obiegówki w PC tj zmniejszać (przy max przepływach pomp wtórnych).
    Odnośnie temp zasilania - moim zdaniem jak najniższą dla zachowania komfortu cieplnego.
    Generalnie bufor ma zasadniczą wadę z podmieszaniem powrotu-jest jednak na to sposób.
    Można wstawić rurki miedziane i kilkoma otworami między przyłączami na wprost siebie-podejrzałem ten pomysł w sprzęgłach hydraulicznych Elterm
    Ostatnio edytowane przez bobrow ; 29-11-2019 o 10:34
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  17. #337

    Domyślnie

    Witam

    Grzeję pierwszy sezon PC i oczywiście jak każdy nowy użytkownik testuje różne ustawienia
    PC ogrzewa bufor/sprzęgło o poj 100l, z bufora dwa obiegi, dwie pompy, jedna na podłogówkę, druga grzejniki (3 szt) i 4 małe podłogówki na RTL.
    Obie pompy sterowane przez regulatory pokojowe.
    Dotychczas było tak, że jak na regulatorach było 23*C to pompa stop, a między 6 a 13 obniżenie o 0,5 *C czyli praktycznie w tych godzinach ogrzewanie nie działało. od 13 PC goniła nie mówię, że z największą mocą, ale tak średnio do 22 - 23 chodziła, potem jeszcze w nocy też się załączyła, średnio na dobę 9 - 12 h pracowała
    Od niedzieli regulatory pokojowe na max, tak by nie wyłączały pomp i obniżałem krzywą grzewczą, tak by w pomieszczeniach temp dochodziła do 23 ale nie więcej (między 22,5 - 23), Pompa chodzi dłużej, około 14 - 16h, ale prawie cały czas najwolniej (25Hz), zasilanie niższą temp (przy 4 na dworze temp zasilania około 33), wydaje mi się też, że mniejsze zużycie, trudno tak do końca powiedzieć, bo dni identycznie nie są
    I teraz pytanie, jak lepiej dla pompy - dłużej a powoli, czy krócej na większej częstotliwości
    Bo komfort lepszy teraz

    pozdrawiam Tinek
    Moja Marysia

    Dom z poddaszem użytkowym, ukończony i zamieszkały w 2012 roku, powierzchnia po podłogach 180, ogrzewane prawie 160 (po podłogach). Ściany silikat, styropian 15 cm, 0,38. Okna dwuszybowe, podłoga 12 cm 0,38. Poddasze, skosy 30 cm, sufit 45 wełny 0,39. Ogrzewanie: w 2019 roku nawrócony z ekogroszku, PC PW Nibe AMS 10-12, HK200S. PV 9,66 kWp

  18. #338
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał slimakfoto Zobacz post
    Jeżeli mogę zaproponować zmień krzywa grzania
    -15/40 15/30

    Jeżeli pompa nie pracuje cały czas będzie mogła powalczyć dłużej na lepszym cop
    I najprawdopodobniej mniej zużyje.
    Oczywiście to tylko propozycja.
    Krzywa zadana najlepiej żeby nie była gaszona przez termostat .
    Jak lepiej dobierzesz liczę że zaoszczędzisz.
    Oczywiście Ty najlepiej znasz swoją instalacje.

    Przy -15/40 w chałupie będzie zimno...Sprawdzone...
    Odnośnie pracy PC ,to przy długim czasie i małej modulacji jest słabszy COP.
    Dzienne zużycie jest najmniejsze przy częstszych wył PC przy wyższych temp zewn i dłuższej pracy przy niższych- wtedy jest też zapewniony komfort cieplny i niskie koszty.
    Ostatnio edytowane przez bobrow ; 28-11-2019 o 21:06
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  19. #339
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Witam Kolegów
    Czy mógłby mi ktoś odpowiedzieć na pytanie jaki będzie najbardziej właściwy zbiornik buforowy do PC
    Moim zdaniem czym większy tym lepszy gdyż wydłużył by postój PC (taktowanie) lub inaczej ,zapewni dłuższą pracę ciągłą PC. Myślę o 300 lub 400L
    Helloułł , helloułł PV Kolego !
    Odnośnie buforu do PC to 100ltr max bym dał, zastosował bym go w szeregu między PC a sprzęgłem hydraulicznym o takiej konstrukcji
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	B0C3A585-549B-4627-AEF5-70E1A82AA962.jpg
Wyświetleń:	86
Rozmiar:	6,9 KB
ID:	437596

    Jak nie chcesz wydawać kasy na w/w sprzęgło , to wstaw miedziane rurki z trzema otworami po każdej stronie.
    Można bez bufora , na samym sprzęgle- przy defroście system odda ciepło...
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  20. #340
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Czyzykel

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Okolice Redy
    Kod pocztowy
    84-206
    Posty
    17

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi.

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    4....
    Salus powinien sterować PC , a pompą wtórną prosty sterownik z czujnikiem temp (na allegro są za ok 60 pln).
    Pogoń instalatora ,żeby przepiął Salusa-a drugi sterownik jest po za PC (tylko trzeba wsadzić czujnik do bufora lub jego metalowej obudowy)
    Takie podłączenie nie ma nic wspólnego z CWU
    Rozumiem że ma to być jakiś prosty sterownik który włącza pompę wtórna gdy załóżmy temperatura na buforze osiągnie 30 stopni -czyli pompa ciepła zaczęła grzać bo dostała sygnał ze sterownika pokojowego- a odstawi ją gdy spadnie do 28- PC już nie grzeje bo Salus w salonie osiągnął zadaną temperaturę.
    Tylko czy przy otwartych termostatach na grzejnikach nie będzie to przegrzewać pomieszczeń jeśli obiegowa będzie chodzić aż bufor wytraci temperaturę? A co z defrostami w takim przypadku?Czy jednak 100l bufor to znikomy akumulator temperatury i nawet tego nie odczuje? Będę musiał sprawdzić jak wrócę do domu i znajdę chwilę ile czasu zajmie wychłodzenie bufora gdy instalacja jest nagrzana a PC już nie chodzi...
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Czyzykel ; 29-11-2019 o 06:11
    Dom 175 m² z rynku wtórnego oddany w 2008r. Okolice Redy. Kratówka plus 10cm styro. Kaloryfery, podłogówka w łazienkach(plus drabinki) oraz częściowo w korytarzu, sieni oraz kuchni - szeregowo z kaloryferami. Strop strychu 20 cm wełny. Okna dwuszybowe, wentylacja grawitacyjna. Ozc ~10kW dla 1 strefy -16°C. T-CAP 12 kW 3f, sprzęgło 100l. CWU 200l.

Strona 17 z 96

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony