dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 89
  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.266

    Domyślnie

    Cytat Napisał Taki1 Zobacz post
    Ja nie mówię o centralnej Polsce. Mówię o swoim przykładzie. Podawalem koszt materiału od samego początku. Robocizny w nawiasach, dlatego że są rozbieżności. I już w pierwszym poście odniosłem się do mojego przykładu i moich wyliczeń. Jesli chcesz grzejniki - okej. W przypadku autora wątku i tak on podejmie decyzję. Dobrze, że są różne zdania i merytoryczna dyskusja. Dzięki temu podejmie świadomą decyzję. 3maj się ciepło w centralnej Polsce bo teraz mrozy.
    Masz rację nie ma idealnej dla wszystkich instalacji ale w podłogówce to mnie też nie przekonuje https://youtu.be/Dg8jqT_15Dg

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.641
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Jak ktoś dodał jakiegoś syfu do instalacji, to tak wygląda.
    U mnie po 4 latach od napełnienia woda idealnie przejrzysta.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.266

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Jak ktoś dodał jakiegoś syfu do instalacji, to tak wygląda.
    U mnie po 4 latach od napełnienia woda idealnie przejrzysta.
    Dokładnie nawet w instalacji z rur stalowych i grzejnikach aluminiowych po 23 latach woda jest czysta, nie wiem co z tą podłogówką

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Dokładnie nawet w instalacji z rur stalowych i grzejnikach aluminiowych po 23 latach woda jest czysta, nie wiem co z tą podłogówką
    Pacholęciem będąc bawiłem się w wodne chłodzenie kompa - ale z grubej rury. Znaczy z pompą do CO. I syf się robił szybko. Dlatego do cyrkulacji CWU muszą być pompy mosiężne - sama pompa obiegowa do CO wpuszcza mniej więcej taki syf, jak na tym filmie. Rdzewieje zwyczajnie. Nawet dodawanie inhibiotorów korozji (CoPal w moim przypadku, bo miałem w kompie bloki miedziane, aluminiowe i pompę żeliwną) niewiele pomaga.

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.641
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Dokładnie nawet w instalacji z rur stalowych i grzejnikach aluminiowych po 23 latach woda jest czysta, nie wiem co z tą podłogówką
    Ta woda nie jest wynikiem tego, że to "podłogówka"
    Tak jak mówię, zależy kto co dodał. U szwagra fachmani dodali to instalacji jakiś "glikol" niewiadomego pochodzenia, zaczeło być to co rok bardziej rdzawe, aż wszystkie przepływomierze po czterech sezonach zrobiły się nieprzeźroczyste, a woda ma kolor mocnej herbaty.
    U mnie woda bez żadnych dodatków, zwykła kranówa podmieszana z demineralizowaną i jest OK
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.266

    Domyślnie

    Panowie ja napisałem że to jedna z obaw natomiast są i inne mankamenty albo zapowietrzanie, albo również zbyt słąbe grzanie , no i bardzo duża bezładność. W kablach to zaleta w wodnych układach to wada.

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.641
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ty użytkujesz podlogowke, czy tylko o niej czytasz ?
    Jakie zapowietrzanie ?
    Jakie "zbyt słabe grzanie" ???
    No przeciez to jest zwykly grzejnik, zeby grzał na wymaganym poziomie musi mieć odpowiednią moc.

    Bezwładnośc, kiedy ktoś grzeje pradem, jest taką sama saletą w przypadku kabli, jak i wodnej podłogowki. Zadnych różnic

  8. #48
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Tulisko
    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Kod pocztowy
    32-440
    Posty
    367

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myszcz Zobacz post
    Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 3293 W
    Przy firmach które proponują pompę 9kW dla twojego obciążenia cieplnego w domu o lekkiej konstrukcji, postawiłbym znak zapytania.
    Do takiego domku pompa 5kW split będzie jeszcze z naddatkiem. Splity 5kW mają przy temperaturze zasilania 35stopni około 4kW mocy przy minus 20st.
    Ty potrzebujesz 3,3kW.

    Pozdrawiam
    Tulisko
    Pow.ogrz:127m2, pow.użytk:102m2, okna 0,7-0,9 Veka SL82, ściany BK24 500+20cm 0,32; grunt 031 20cm, skosy i strop piana 25-28cm, strych 15-18cm, drzwi zew. Ud-1.1, WM samoróba, reku Mistral Smart 300EC, podlogówka 100%, PC P/W Aquarea 7kW +OKC250NTR/HP OZC dla +22-20: 4,5kW, zapotrz. 7122 kWh/rok

    sezon 2019/20 - CO bez CWU ~2000kWh - temp. wewn. 21-23*C
    -2020 -CO+CWU -23-24*C ~2500kWh
    -2021 -CO+CWU -23-24*C ~2800kWh
    -2022 -CO+CWU -23-24*C -2454kWh
    -2023 -CO+CWU -23-24*C -2370kWh

  9. #49

    Domyślnie

    u mnie w rotametrach też czysta woda od prawie 5 lat. ja bym jednak poszedł w Twoim przypadku w wodną podłogówkę i kocioł elektryczny. to co tu koledzy proponują mija się z celem i zamyka drogę do komfortowego i taniego ogrzewania w przyszłości. kable + klima + PC do CWU wyjdą drożej niż kocioł elektryczny + wodna podłogówka + bojler i nie będzie otwartej drogi do normalnej PC. ogrzewanie klimą nie należy do komfortowych. napiszą zaraz, że można potem obniżyć koszt prądu przez PV, ale w naszym kraju nie jestem tego pewien - bilansowanie ma być przez 15 lat, a co potem? a co jeśli wcześniej nawet tę możliwość usuną?

    jednym słowem - albo kocioł elektryczny czy grzałka, albo PC. zbyt duża PC poza ceną ma jeszcze jedną wadę - jeśli nie jest na czynniku R32 wymaga corocznych przeglądów i kontroli ubytku czynnika (takie wymagania stawia prawo) - przy mniejszej nie ma tego dodatkowego kosztu. Twój dom ogrzejesz bez problemu małą PC albo prądem.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  10. #50
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    u mnie w rotametrach też czysta woda od prawie 5 lat. ja bym jednak poszedł w Twoim przypadku w wodną podłogówkę i kocioł elektryczny. to co tu koledzy proponują mija się z celem i zamyka drogę do komfortowego i taniego ogrzewania w przyszłości. kable + klima + PC do CWU wyjdą drożej niż kocioł elektryczny + wodna podłogówka + bojler i nie będzie otwartej drogi do normalnej PC. ogrzewanie klimą nie należy do komfortowych. napiszą zaraz, że można potem obniżyć koszt prądu przez PV, ale w naszym kraju nie jestem tego pewien - bilansowanie ma być przez 15 lat, a co potem? a co jeśli wcześniej nawet tę możliwość usuną?

    jednym słowem - albo kocioł elektryczny czy grzałka, albo PC. zbyt duża PC poza ceną ma jeszcze jedną wadę - jeśli nie jest na czynniku R32 wymaga corocznych przeglądów i kontroli ubytku czynnika (takie wymagania stawia prawo) - przy mniejszej nie ma tego dodatkowego kosztu. Twój dom ogrzejesz bez problemu małą PC albo prądem.
    Dwie strony wcześniej w tym wątku właśnie o tym pisałem;
    Cytat Napisał noc Zobacz post
    Możesz jeszcze grzać prądem (grzałką) w COP1 z wodną podłogówką, a będziesz miał wolne środki, to dołożysz PC. Jeśli teraz zrobisz kable, w zasadzie nie będziesz miał już odwrotu od tego, prąd będzie drożeć.
    A tą moc PC ta zbyt wysoką rozpatrujesz, wystarczy słabsza i tańsza.
    Wodna podłogówka z grzałką, nie będzie droższa niż kable w wylewce, a nie zamyka w przyszłości instalacji PC. Jeśli w przyszłości jest ewentualna możliwość zakupu PC, to niedorzecznością byłoby zamykanie sobie drogi do grzania z COP 3.
    Kable w wylewce są bardzo dobre do czasowo użytkowanych budynków, gdy bierzemy pod uwagę całkowite zaprzestanie grzania nawet na kilka dni. Albo w domach zbliżonych do pasywnych, gdzie kosztami grzania nikt sobie głowy nie zaprząta.

  11. #51

    Domyślnie

    [QUOTE=noc;7775744]Dwie strony wcześniej w tym wątku właśnie o tym pisałem;

    Pisałem o tym kilka postów przed tobą... Ale w pełni się z tobą zgadzam. Przy takim małym zapotrzebowaniu to wodna podłogówka i albo kospel albo grzałka w rurce jak ma ogarniętego hydraulika.

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał noc Zobacz post
    Wodna podłogówka z grzałką, nie będzie droższa niż kable w wylewce
    Będzie. Ostatnio podawane wyceny na FM to 90-130zł/m2 wodnej podłogówki (materiał i robocizna wraz z rozdzielaczami). Kable to o 2/3 albo i połowa tego. Co więcej - można tym już grzać podłączając nawet do gniazdka.

    I po co wydawać kasę na grzanie z COP=3 jak te pieniądze lepiej przeznaczyć na grzanie z COP zmierzającym do nieskończoności w postaci PV? Co więcej - nawet, jak się zmienią przepisy, to kable bez problemu można będzie zasilić prądem z paneli. PC ani nawet pompa obiegowa do wodnej podłogówki tego nie udźwignie, jak moc czy napięcie będą za małe.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 23-01-2019 o 11:43

  13. #53
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.641
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Szczególnie zimą zasilisz z PV.
    W grudniu ludzie jakieś 40-100 kWh naprodukowali.

    Styczeń będzie podobny zapewne...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #54
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Myszcz

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-315
    Posty
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Przykładowa PC cuw https://allegro.pl/oferta/powietrzna...geo-7329016643 zamontuje ci hydraulik nie wymaga żadnych szczególnych uparwnień.

    Split to potoczna nazwa jednostki wewnętrznej klimatyzatora. np takiego https://kaisai.pl/produkty-kaisai/fly/. Przeczytaj wątek z linku co ci wlkleiłem powyżej. skontaktuj się z oczszędnym grzesiem on montuje takie smart instalacje z wykorzystaniem klim i elektrycznych elementów grzejnych.
    Ta PC do cuw - wydaje sie fajna opcja. Tak liczylem na szybko, to zwraca sie po okolo 4 latach uzytkowania - to juz okres w miare ok.
    Nie wiem czy chce miec klime - bede miec rekuperacje, to to na pewno. A klima - nie wiem wlasnie. Dom na wsi, wiec nie bedzie goraco jak w zabetonowanym miescie.

    @ maaszak - jestem zielony w temacie ogrzewania domu - dlatego ten temat. Nie wiem, czy PC 9KW jest odpowiednia do mojego domu i potrzeb - takie oferty dostalem od firm - myslalem, ze firmy wiedza co robia i oferuja (dostali OZC + projekt).

    "Generalnie do tych ofert musisz dorzucić koszt wykonania wodnej podłogówki, rozdzielaczy, itd. " - no wlasnie - ile moze kosztowac calosc? Czy ma ktos z Was taka wiedze, aby policzyc koszt tego+do tego dodac koszt PC i zsumowac?

    "Do PC może być dofinansowanie z "czystego powietrza". Do kabli chyba nie?" - max kwota kosztow kwalifikowanych to 53k, z tego 30% dostane zwrotu (bo pracuje i zarabiam, nie jestem patolem).

    @gawel - no wlasnie, a ta pompe do cwu - to gdzie zamontowac trzeba? Mozna ja wrzucic na poddasze (nieuzytkowe bedzie)? Czy ma sobie gdzies w domu stac? Mam pomieszczenie gospodarcze, ale to male jest - jakies 2.5m2 mniej wiecej.

    @ Tulisko A jaka jest roznica w cenie pompy 9kw a 3.3kw?
    @ imrahil - "ja bym jednak poszedł w Twoim przypadku w wodną podłogówkę i kocioł elektryczny" - mozesz podac koszt takiego rozwiazania?

    ===============================
    Niezle, niezle - mam coraz wiekszy metlik w glowie:> Ale mam nadzieje, ze z Wami - jakos doprowadze sprawe do konca. Dziekuje za wpisy i czekam na dalsza dyskusje.

  15. #55
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Szczególnie zimą zasilisz z PV.
    W grudniu ludzie jakieś 40-100 kWh naprodukowali.

    Styczeń będzie podobny zapewne...
    Jak na razie przy tej sprawności PV i panującym klimacie, to PV znakomicie może zasilać letnią klimatyzację, do kabli zimą to prawie nic przy tej pogodzie.

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Szczególnie zimą zasilisz z PV.
    W grudniu ludzie jakieś 40-100 kWh naprodukowali.

    Styczeń będzie podobny zapewne...
    Grudzień to tylko kilka dni zimy. I chcesz na podstawie jednego miesiąca udowodnić, że wydanie X złotych na PV jest mniej opłacalne, niż na PC? Bo przez dwa - trzy miesiące trzeba będzie dokupić prądu? A w pozostałych całość ciepła może pochodzić ze słońca?

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myszcz Zobacz post
    Ta PC do cuw - wydaje sie fajna opcja. Tak liczylem na szybko, to zwraca sie po okolo 4 latach uzytkowania
    Jak to liczysz? Zakładając, że ogrzejesz tą pompą średnio z COP 2 jak doprowadzisz jej powietrze z zewnątrz i masz dzienne zużycie 100l, to rocznie zużyje 1000kWh prądu. Czyli 1000kWh zaoszczędzisz względem zwykłego bojlera. 1000kWh to jakieś 350zł w taniej strefie. Pompa od dobrego bojlera jest droższa o ponad 3500zł. Więc zwraca się 10 lat. O ile w tym czasie nie wydasz ani grosza na naprawy, konserwację, przeglądy gwarancyjne, anody itd.

  18. #58
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Myszcz

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-315
    Posty
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak to liczysz? Zakładając, że ogrzejesz tą pompą średnio z COP 2 jak doprowadzisz jej powietrze z zewnątrz i masz dzienne zużycie 100l, to rocznie zużyje 1000kWh prądu. Czyli 1000kWh zaoszczędzisz względem zwykłego bojlera. 1000kWh to jakieś 350zł w taniej strefie. Pompa od dobrego bojlera jest droższa o ponad 3500zł. Więc zwraca się 10 lat. O ile w tym czasie nie wydasz ani grosza na naprawy, konserwację, przeglądy gwarancyjne, anody itd.
    Machnalem sie, bo w pracy jestem i tego posta pisalem z 2h lacznie Wydawalo mi sie, ze na stronie bylo COP 4?
    Czyli pompa do cwu to 4.5k
    bojler zwykly - 1.5k - roznica 3k

    pompa zezre 1k kwh, czyli w tanszej taryfie wychodzi 250 zl (w Tauronie g12w to 0.25gr)
    bojler zezre 2k kwh, czyli w tanszej taryfie wychodzi 500 zl

    roznica na rok = 250 zl czyli 3000/250= 12 lat a wiadomo, ze przez 12 lat to sie raczej cos w tym cudzie spierdzieli

    Czyli najlepiej jednak wychodza same kable i ogrzewanie zwyklym bojlerem noo przy zalozeniu, ze prad nie pojdzie ostro w gore, bo wiadomo, ze jak prad podrozeje, to czas zwrotu bedzie mniejszy i dla PC i dla pc cwu, prawda?

    Chociaz pradem malo kto grzeje w nocy, wiec taryfa nocna raczej nie pojdzie ostro w gore.
    Masakra, jestem coraz glupszy z kazdym postem

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Będzie. Ostatnio podawane wyceny na FM to 90-130zł/m2 wodnej podłogówki (materiał i robocizna wraz z rozdzielaczami). Kable to o 2/3 albo i połowa tego. Co więcej - można tym już grzać podłączając nawet do gniazdka.

    I po co wydawać kasę na grzanie z COP=3 jak te pieniądze lepiej przeznaczyć na grzanie z COP zmierzającym do nieskończoności w postaci PV? Co więcej - nawet, jak się zmienią przepisy, to kable bez problemu można będzie zasilić prądem z paneli. PC ani nawet pompa obiegowa do wodnej podłogówki tego nie udźwignie, jak moc czy napięcie będą za małe.
    Kaizen jak ty to ładnie wszystko liczysz. Kable to cena samych kabli i sterowników? Wodna podłogówka za mkw to suma rurek, rozdzielacza, betonu, styropianu i robocizny.
    Do ceny kabli nie liczysz styropianu, betonu i robocizny?

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Do PC może być dofinansowanie z "czystego powietrza". Do kabli chyba nie?
    Do kabli i bojlera elektrycznego też możesz dostać dopłatę z Czystego Powietrza. Do PV nie.

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony