dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Połączenie zera z uziemieniem?

    Do domu mam doprowadzone 3 fazy + "O" i nie ma uziemienia. Chcę poprowadzić zasilanie od zabezpieczenia do pieca elektrycznego przewodem 5 żyłowym czyli 3 fazy "O" oraz przewód uziemiający.(takie jest podłączenie przy piecu) czy w tym przypadku można, uziom połączyć z "0"

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Witam kolego
    Myślę , że w tym wątku znajdziesz odpowiedz https://forum.muratordom.pl/showthre...du-quot-0-quot
    Pozdrawiam
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Trochę skomplikowane to wyjaśnienie a je potrzebuję jasnej odpowiedzi.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaigor Zobacz post
    Czy w tym przypadku można, uziom połączyć z "0"
    Nie wolno Ci tego zrobić. Musisz wykonać uziemienie we własnym zakresie zgodnie ze sztuką wykonania takich uziomów w instalacjach elektrycznych domów czyli uziom opaskowy, szpilkowy,uziom fundamentowy(jednak ten ostatni raczej nie wchodzi w grę gdyż nie przygotowałeś się do jego wykonania przed zalaniem fundamentów).
    Mam nadzieję, że teraz już jasno
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.347
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Co to jest "O"?
    PE, PEN czy N?
    Jaki masz układ sieci i warunki przyłącza?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co to jest "O"?
    PE, PEN czy N?
    Jaki masz układ sieci i warunki przyłącza?
    Tzw. "0" jest to nie sklasyfikowany na dzień dzisiejszy przewód pełniący funkcję zarówno roboczą, jak i ochronną.
    Do tej pory tego typu instalacje pracują i niektóre mają się całkiem dobrze.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co to jest "O"?
    PE, PEN czy N?
    Jaki masz układ sieci i warunki przyłącza?
    "0" to przewód N
    Do zabezpieczenia przed licznikiem dochodzi 3 fazy oraz N czyli 4 przewody a w kotle elektrycznym powinno się podłączyć 3 fazy,przewód N oraz uziom czyli PE.
    W warunkach mam tylko wymienić przewody na większe,tylko jak to zrobić jak zasilanie przed licznikiem jest 4 przewodowe a w kotle jest 5 przewodów czyli co nie podłączać uziomu na kotle?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.347
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaigor Zobacz post
    "0" to przewód N
    Nie pytałem o zero, tylko o samogłoskę o oznaczającą przewód łączący z siecią.
    Jaki uklad sieci? Najlepiej wrzuć warunki.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 22-01-2019 o 17:17

  9. #9

    Domyślnie

    Układ TN-C
    Warunki:
    w związku z modernizacją instalacji elektrycznej ...... na następujących warunkach:

    • powyższe prace należy wykonać we własnym zakresie zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami
    • po wykonaniu prac należy niezwłocznie zgłosić gotowość do sprawdzenia i ponownego oplombowania dołączając zlecenie wykonania usługi na dodatkowy wniosek odbiorcy (ZUDK) oraz oświadczenie o stanie technicznym instalacji elektrycznej (OST).
    • za założenie plomb na urządzeniach podlegających oplombowaniu zostanie naliczona opłata zgodnie z Taryfą TAURON Dystrybucja S.A.
    • kosztami ponownego oplombowania zostanie obciążony zgłaszający, lub osoba wskazana w zgłoszeniu.
    W załączeniu przesyłamy druk ZUDKa oraz druk OST.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.347
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Warunki przyłaczenia - nie modernizacji.
    Ale jak masz sieć TN-C, to pewnie masz PEN. Elektryk uzbrajający rozdzielnię powinien koniec niebieskiego przewodu oznaczyć taśmą albo koszulką zielono-żółtą.

    Tu masz schemat

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Warunki przyłaczenia - nie modernizacji.
    Ale jak masz sieć TN-C, to pewnie masz PEN. Elektryk uzbrajający rozdzielnię powinien koniec niebieskiego przewodu oznaczyć taśmą albo koszulką zielono-żółtą.

    Tu masz schemat
    A skąd warunki przyłączenia jak nie wydali I skąd ta pewnośc co do PEN, szklana kula?
    Jaigor czy na pewno chcesz oszczędzić te kilka groszy na elektryku. Co tam u Ciebie z gniazdkami z bolcem z czym połączone, jak stara to instalacja?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  12. #12

    Domyślnie

    Co tam u Ciebie z gniazdkami z bolcem z czym połączone, jak stara to instalacja?
    Instalacja ma z 50 lat. w gniazdkach uziemienie z zerem są połączone

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaigor Zobacz post
    "0" to przewód N
    Do zabezpieczenia przed licznikiem dochodzi 3 fazy oraz N czyli 4 przewody a w kotle elektrycznym powinno się podłączyć 3 fazy,przewód N oraz uziom czyli PE.
    W warunkach mam tylko wymienić przewody na większe,tylko jak to zrobić jak zasilanie przed licznikiem jest 4 przewodowe a w kotle jest 5 przewodów czyli co nie podłączać uziomu na kotle?
    Bzdury waść piszesz, i tyle.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Bzdury waść piszesz, i tyle.
    Jakieś uzasadnienie, czy piszesz tak dla samego pisania?!

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaigor Zobacz post
    Jakieś uzasadnienie, czy piszesz tak dla samego pisania?!
    Napiszę Ci łagodniej, po prostu nie wiesz co piszesz. Przykro mi to pisać, masz niewielkie pojęcie w temacie. W Twoim wypadku będzie lepiej jak odżałujesz parę groszy na fachowca albo bez pytania zrobisz jak już masz
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  16. #16

    Domyślnie

    Remiks
    Może nie zwróciłeś uwagi ale ja się pytam, dlatego założyłem temat. I sądziłem że ktoś kto się orientuje i laikowi wyjaśni ale widzę,że jak wszędzie są przemądrzali a nie potrafią sensownie wyjaśnić. Więc dzięki za twoje "mądrości" nie jesteś użytecznym i pomocnym człowiekiem na tym forum.
    Twój cytat "Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy." pasuje do ciebie

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaigor Zobacz post
    Remiks
    Może nie zwróciłeś uwagi ale ja się pytam, dlatego założyłem temat. I sądziłem że ktoś kto się orientuje i laikowi wyjaśni ale widzę,że jak wszędzie są przemądrzali a nie potrafią sensownie wyjaśnić. Więc dzięki za twoje "mądrości" nie jesteś użytecznym i pomocnym człowiekiem na tym forum.
    Twój cytat "Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy." pasuje do ciebie
    Dzięki, to Twoja opinia, masz do niej prawo. Zobaczymy kto Ci doradzi mając na uwadze Twoje bezpieczeństwo ( przepraszam za bezpośredniość ale inaczej się nie dało).
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 24-01-2019 o 16:12
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.347
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    A skąd warunki przyłączenia jak nie wydali I skąd ta pewnośc co do PEN, szklana kula?
    Do czego z drugiej strony może czwarty przewód podpiąć ZE przy układzie sieci TN-C, jeżeli nie ma PE a ni N - a jedynie PEN w skrzynce?

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaigor Zobacz post
    Instalacja ma z 50 lat. w gniazdkach uziemienie z zerem są połączone
    To zrób po staremu. Jak kiedyś zmodernizujesz instalacje w domu, to podłączysz osobno uziemienie do PE.

    A jak chcesz to i teraz możesz rozdzielić w skrzynce na PE i N. Tak i tak jest dobrze.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony