dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    PanGarnek

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Grabowa
    Posty
    122

    Domyślnie jak montowac termostaty przy ogrzewaniu podlogowym wodnym?

    Zastanawiam sie jak podejsc do tematu zeby bylo dobrze.
    Co mnie gnebi:
    - na jakiej wysokosci i czy razem z wlacznikami swiatla, czy moze lepiej osobno? Ktos mi powiedzal, ze lepiej osobno a ja widze takie co sa montowane ze swiatlami w ramce i lepiej wygladaja.
    - czemu 5 zyl a nie 3 ukladac?
    - czujnik powinien byc w termostatcie czy osobny wyprowadzony w inne miejsce? ( w podloge? nas sama podloge?)

    na koniec pytanie - polecacie jakies ladne modele za rozsadna kase? narazie mam wrazenie, ze termostaty powstaja zeby straszyc...

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Czemu mają straszyć przecież są bardzo ładne i nowoczesne system TERMOFOL , DEVI / Danfoss Link, Beok, WARMTEC czy ETHERMA

    Wszystkie takie termoregulatory muszą składać się co najmniej z dwóch elementów: siłownika na belce rozdzielacza z zamontowanym zaworem termostatycznym i w pomieszczeniu z regulatora. Oba te elementy aby pracowały muszą posiadać zasilanie więc montuje się je blisko zasilania (w tym przypadku wyłącznika/gniazda sieciowego)
    Aby prawidłowo odczytywały temperaturę w danym pomieszczeniu muszą być na odpowiedniej wysokości najlepiej 1,2-1,5 m i być nie narażone na czynniki powodujące zakłócenia tj- ruch powietrza, oświetlenie słoneczne.
    Pojęcie estetyki jest różne - jednemu podoba się minimalistka czyli tylko pokrętło, a innemu ful opcji i wyświetlacz najlepiej w kolorze niebieskim.
    Ceny wahają się do 250 - 450 zł/sztukę i nie jest to wcale wysoka cena jeśli wziąć pod uwagę niezawodność i estetykę oraz funkcje.

    Jeśli jest konieczność montażu to oczywiście WiFi w dzisiejszych czasach staje się niezbędne a odpowiednia apka załatwia sprawę.

    W innym przypadku lepiej wcale nie montować.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Przy ogrzewaniu wodnym podłogowym termostaty nie mają sensu. Bezwładność systemu jest taka, że to jak sterowanie tankowcem na podstawie skryptu z rajdu WRC.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    PanGarnek

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Grabowa
    Posty
    122

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przy ogrzewaniu wodnym podłogowym termostaty nie mają sensu. Bezwładność systemu jest taka, że to jak sterowanie tankowcem na podstawie skryptu z rajdu WRC.
    Posadzka bedzie anhydryt.
    Co do bezwladnsci to bezwladnosci to napewno bedzie. Ale bardziej chce uzyc termostatow do sterowaniana zasadzie - sypialnia 21, lazienka 25, garaz 10 itd. Do tego chyba sie sprawdzi? Czy tez slabo sobie radzi?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Myślę, że spokojnie poradzi sobie ręczna regulacja wydajnością przepływu na rotametrach rozdzielacza ogrzewania podłogowego.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał PanGarnek Zobacz post
    Posadzka bedzie anhydryt.
    Co do bezwladnsci to bezwladnosci to napewno bedzie. Ale bardziej chce uzyc termostatow do sterowaniana zasadzie - sypialnia 21, lazienka 25, garaz 10 itd. Do tego chyba sie sprawdzi? Czy tez slabo sobie radzi?
    Termostaty są przydatne, jak chcesz zmieniać temperaturę w czasie. Ale przy bezwładności podłogówki to niewykonalne. A jak chcesz na stałe - to ten sam efekt osiągniesz odpowiednio dobierając rozstaw rur (różnie w pomieszczeniach o różnych temperaturach i obciążeniach) wspomagając regulacją (raz - co najwyżej potem byś dopieszczał) na rozdzielaczu. Czyli tu ustawiasz proporcje przepływu - a konkretna ilość ciepła zaaplikuje automatyka kotła/PC na podstawie krzywej czy innego algorytmu regulując temperaturę zasilania a w niektórych przypadkach jeszcze zmieniając prędkość pompy obiegowej.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Termostaty są przydatne, jak chcesz zmieniać temperaturę w czasie. Ale przy bezwładności podłogówki to niewykonalne.
    i wczym widzisz problem , z palcem w nosie to uzyskasz . Wystarczy zamknąć odpowiednio wcześniej i o wyznaczonej porze masz niższą temperaturę . Nauka bezwładności to kilka dni...
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    PanGarnek

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Grabowa
    Posty
    122

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Myślę, że spokojnie poradzi sobie ręczna regulacja wydajnością przepływu na rotametrach rozdzielacza ogrzewania podłogowego.
    W sensie, ze sugerujesz nie montowac termostatow z regulacja eletryczna tylko wyregulowac zaworami?

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    PanGarnek

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Grabowa
    Posty
    122

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    i wczym widzisz problem , z palcem w nosie to uzyskasz . Wystarczy zamknąć odpowiednio wcześniej i o wyznaczonej porze masz niższą temperaturę . Nauka bezwładności to kilka dni...
    Tak z ciekawosci - wiesz moze jaka +- jest bezwladnosc podlogowki wodnej z posadzka anhydrydowa 5 cm? To godzna? Godziny?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał PanGarnek Zobacz post
    W sensie, ze sugerujesz nie montowac termostatow z regulacja eletryczna tylko wyregulowac zaworami?
    Tak, jest to możliwe i się sprawdza. Najbardziej kłopotliwy wydaje się być garaż, bo tam temperaturę planujesz bardzo niską jednak drogą eksperymentu jest to możliwe.
    Sam rozpatrywałem wszystkie możliwe warianty regulacji wydajności, a ostatecznie raz ustawione ogrzewanie (doświadczalnie wyregulowane rotametrami) pracuje do dzisiaj czyli 7 lat.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    i wczym widzisz problem , z palcem w nosie to uzyskasz . Wystarczy zamknąć odpowiednio wcześniej i o wyznaczonej porze masz niższą temperaturę . Nauka bezwładności to kilka dni...
    Znasz termostat, co przewidzi rozchmurzenie, rozpalenie w kominku, gotowanie i pieczenie?
    Czy masz na myśli, że siedzisz przed mapą radarową i patrzysz, kiedy będzie dziura w chmurach i zanim dotrze do Ciebie biegniesz zakręcić pętlę w rozdzielaczu?

    Termostat działa tak, że jak zaczniesz gotować i wzrośnie temperatura powietrza, to wyłączy podłogę. Zanim ta wystygnie (ciągle grzejąc), to skończysz gotować i temperatura zacznie spadać. Więc włączy ogrzewanie. Tyle, że zanim podłoga się nagrzeje i zacznie grzać powietrze, to trochę czasu minie.
    Podobnie jak przyświeci w dzień słońce. To najmniej przewidywalne i najbardziej boli, jak ktoś grzeje prądem i przez taki termostat "przepadnie" dzienne okienko taniej taryfy.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 24-01-2019 o 09:09

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Cytat Napisał PanGarnek Zobacz post
    W sensie, ze sugerujesz nie montowac termostatow z regulacja eletryczna tylko wyregulowac zaworami?
    Wszelka automatyka sterowania (termostaty też) pomogą podłogówce, jak umarłemu kadzidło.
    Czy temperaturę ustawisz termostatami, czy rotametrami to wszystko jedno. By odczuć wyraźne zmiany, trzeba byłoby zmieniać ustawienia dzień wcześniej, a najlepiej dwa. Jeśli masz ochotę i czas na to, możesz się bawić, ale to niczemu nie służy. Chyba że ktoś ma nadmiar pieniędzy i lubi różne nieprzydatne do niczego gadżety, to ok.
    99% użytkowników OP ustawia na początku użytkowania temp. rotametrami i w zasadzie na tym się kończy. Wszelkie sterowanie OP jest psu na budę.

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar xmsg
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    686

    Domyślnie

    Podpowiem z mojego doświadczenia, testowałem trzy typy sterowania. "3" jest najlepszy:

    1) Zwykły niezależny termostat ON-OFF się nie sprawdza. Zbyt duże wahania temperatury. Brak wymuszenia grzania w kotle.

    2) Termostat niezależny z PID trochę lepiej się sprawuje, potrafi sterować PWM zaworem, nadal brak współpracy z kotłem.
    Brak współpracy z kotłem oznacza brak możliwości wymuszenia grzania.

    3) najlepiej sprawuje się termostat współpracujący z kotłem. Kocioł ma możliwość sterowania wszystkimi strefami poprzez zawory i dostarczanie jak najszybciej ciepła. Wewnętrzna automatyka z regulacją PID ma zaszyty priorytet komfortu. Gdy w jakiejś strefie zmienimy temperaturę, kocioł jest w stanie zamknąć wszystkie poza ta jedna strefą i pompować ciepło z pełną mocą.
    W stanie ustalonym zawory sterowane są płynnie PWM lub trójdrożne.

    Jako strefę można traktować całą kondygnację.
    Czyli chcąc mieć wpływ na temperaturę kondygnacji należy zastosować termostat typy "3" na każdej z nich.

    Pozdrawiam

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Znasz termostat, co przewidzi rozchmurzenie, rozpalenie w kominku, gotowanie i pieczenie?
    Czy masz na myśli, że siedzisz przed mapą radarową i patrzysz, kiedy będzie dziura w chmurach i zanim dotrze do Ciebie biegniesz zakręcić pętlę w rozdzielaczu?

    Termostat działa tak, że jak zaczniesz gotować i wzrośnie temperatura powietrza, to wyłączy podłogę. Zanim ta wystygnie (ciągle grzejąc), to skończysz gotować i temperatura zacznie spadać. Więc włączy ogrzewanie. Tyle, że zanim podłoga się nagrzeje i zacznie grzać powietrze, to trochę czasu minie.
    Podobnie jak przyświeci w dzień słońce. To najmniej przewidywalne i najbardziej boli, jak ktoś grzeje prądem i przez taki termostat "przepadnie" dzienne okienko taniej taryfy.
    Niekiedy nie jest istotne zachmurzenie czy zyski bytowe , a obecność a raczej nieobecność kogoś w domu czy danym pomieszczeniu...
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sheen

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Różyny
    Kod pocztowy
    83-031
    Posty
    31

    Domyślnie

    Witam. Mam podłogówkę po całości na 110m2 w parterówce. Anhydryt. Rozdzielacz 12 pętli i 12 siłowników salusa. Sterowanie listwa przy rozdzielaczu Salus KL08 plus 8 regulatorów vs35w w każdym pomieszczeniu na wysokości twarzy. Listwa połączona kablem 2x1 na zasadzie on/off z Immergas Victrix 12. Rozwiązanie ogólnie wygodne, ustawiłem zadaną temperaturę jaka mi odpowiada w każdym pomieszczeniu i tak zostawiłem. Nie mam sytuacji że jakieś pomieszczenie jest przegrzane przez ogrzewanie albo nie dogrzane. Sytuacji kiedy podłoga grzała mi po całości (gaz mam od 05.09.2018 ) miałem może parę razy. W 90% ogrzewanie załącza się w pojedyńczych pomieszczeniach np: sytuacja teraz -8 na zewnątrz odczuwalna -13 i podłogówka jest odpalona tylko w wiatrołapie. Np. w salonie mam nastawione 22st podłoga tak rzadko sie tam odpala przez to że się tam najwięcej przebywa, gotuje duże zyski z okien to nie pamiętam kiedy podłoga była przyjemnie ciepła. Czy ma to jakiś realny wpływ na oszczędności w ogrzewaniu to nie wiem. Od założenie gazomierza czyli września zeszłego roku mam 367m3 do teraz więc krzywdy nie ma.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Czyli całym kosztownym sterowaniem, osiągasz to co inni użytkownicy OP zwykłymi, tanimi jak barszcz rotametrami-osiągnięcie i utrzymanie zadanej temperatury. Żadna automatyka sterująca nie przyniesie oszczędności, dom zużyje tyle energii ile potrzebuje na ogrzanie pomieszczeń, bez względu na sterowanie. Oszczędności robi się izolacją, a następnie temp. wewnątrz, pomijam cenę i rodzaj paliwa, bo to oczywiste.

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sheen

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Różyny
    Kod pocztowy
    83-031
    Posty
    31

    Domyślnie

    I już się zaczęła bezsensowna g.... burza. Ja napisałem tylko co mam u siebie i jak to wygląda z mojej perspektywy jako użytkownika sterowania pokojowego a o takie pyta PanGarnek. Nie porównywałem tego w żaden sposób do sterowania pogodówką czy regulowaniem za pomocą rotometrów. A to że bym miał taki sam efekt jak przy sterowaniu rotometrami to doskonale wiem i sie z tym liczyłem, chciałem mięć wygodę wyłączenia ogrzewania w danym pomieszczeniu czy też łatwego podniesienia temp w danym pomieszczeniu bez chodzenia do kotłowni i kręcenia rotometrami. Pozdrawiam.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Ok. żadna burza, nie każdy ma tą świadomość, dlatego o tym piszę.

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ironsmith

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Jarocin
    Kod pocztowy
    63-200
    Posty
    576

    Domyślnie

    "Żadna automatyka sterująca nie przyniesie oszczędności, dom zużyje tyle energii ile potrzebuje na ogrzanie pomieszczeń, bez względu na sterowanie." - Noc mylisz się, co z przegrzewaniem pomieszczeń dom zużyje więcej niż potrzebuje i tu oszczędność na ogrzewaniu.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Cytat Napisał ironsmith Zobacz post
    "Żadna automatyka sterująca nie przyniesie oszczędności, dom zużyje tyle energii ile potrzebuje na ogrzanie pomieszczeń, bez względu na sterowanie." - Noc mylisz się, co z przegrzewaniem pomieszczeń dom zużyje więcej niż potrzebuje i tu oszczędność na ogrzewaniu.
    Mówimy o uzyskaniu i utrzymaniu zadanych (żądanych) temperatur. Przecież napisałem-po izolacji oszczędności robi się temp. wnętrz. Dalsza część posta, której nie przytoczyłeś, jest niewidoczna dla Ciebie?
    Nie ma znaczenia jak temp wnętrz jest utrzymywana, czy zaawansowanym sterowaniem, czy też pogodówką+rotametry., to nie ma zupełnie wpływu na zużycie paliwa.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony