dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    art_composites

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Józefów
    Kod pocztowy
    05-410
    Dzielnica
    Michalin
    Posty
    198

    Domyślnie Czy to odpowiednia Moc/Zestaw ?

    Część. Napiszę to tak. Przedstawiciel na podstawie rachunków zaproponował instalację o mocy 5,5 Kw.
    Podłączyłem sobie rachunki za cały zeszły rok i zużycie wyszło mi 5620 kw/h.
    Czy przedstawiciel zaproponował dobra instalacje ? Czy powinna być większa ? ( Przynajmniej tak mi się wydaje lub inwerter powinien mieć większy w razie rozbudowy.)
    Nie chodzi tu o producenta itp, tylko czy moc jest odpowiednia.
    Dodam że mam dach płaski, zero zacienienia istna patelnia.

  2. #2

    Domyślnie

    Czyli panele na konstrukcji 30° a jeżeli chodzi o moc to w 2018 roku tyle paneli by wystarczyło. To był rok rekordowo słoneczny, a co będzie w 2019, zobaczymy.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    art_composites

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Józefów
    Kod pocztowy
    05-410
    Dzielnica
    Michalin
    Posty
    198

    Domyślnie

    A może warto zamienić inwerter na większy żeby w razie w można było dołożyć paneli ?

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    art_composites

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Józefów
    Kod pocztowy
    05-410
    Dzielnica
    Michalin
    Posty
    198

    Domyślnie

    Lepiej chyba teraz wymienić i trochę dołożyć do inwertera jak potem kupić nowy większy ?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał art_composites Zobacz post
    Część. Napiszę to tak. Przedstawiciel na podstawie rachunków zaproponował instalację o mocy 5,5 Kw.
    Podłączyłem sobie rachunki za cały zeszły rok i zużycie wyszło mi 5620 kw/h.
    Czy przedstawiciel zaproponował dobra instalacje ? Czy powinna być większa ? ( Przynajmniej tak mi się wydaje lub inwerter powinien mieć większy w razie rozbudowy.)
    Nie chodzi tu o producenta itp, tylko czy moc jest odpowiednia.
    Dodam że mam dach płaski, zero zacienienia istna patelnia.
    W zależności od ilości słońca w roku instalacja może zrobić ponad 6 MWh , ale może zrobić i mniej niż 5,5.


    Istotniejszą kwestią jest fakt , że z tych 5500 kWh zużyjesz na bieżąco (jak pokazują doświadczenia innych) max 25/30% , czyli z 1500 do 1700 kWh. Reszta pójdzie do sieci , cirka 3800 kWh , z tego będziesz mógł odebrać 0,8 (opust) czyli cirka 3000 kWh.

    Jednym słowem będziesz musiał dokupić z 800 do około 1000 kWh po normalnej cenie z obecnej taryfy. Czyli z 550/600 zł tak czy siak wpłacisz do ZE zakładając , że masz G11 .

    Przy bardziej optymistycznej produkcji do przeliczenia...

    Wynika , że warto wziąć z 1/1,5 kWp więcej , zakładając też , że wielu użytkowników przyznaje się po złożeniu PV do większej elektrycznej rozpusty.

    Ja miałem przed montażem zużycie 4,9MWh i założyłem 6kWp ( więcej nie weszło instalatorom , jak gwarancja się skończy wcisnę jeszcze z dwa lub trzy panele).



    Obecnie po niespełna roku od montażu mam produkcję 4500kWh , zużycie 3800. Do pobrania mam jakieś 550kWh po opuście. To tak na ponad miesiąc bytowego przy zerowej produkcji , lub z dwa miesiące grzania CWU latem - grzałką.
    Ostatnio edytowane przez cuuube ; 10-02-2019 o 09:35
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    art_composites

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Józefów
    Kod pocztowy
    05-410
    Dzielnica
    Michalin
    Posty
    198

    Domyślnie

    Czyli warto rozważyć mocniejszy inwerter ? I ew po jakimś czasie dołożyć paneli ?

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Dołóż teraz przed montażem
    "Ciągle mam prąd za darmo w taniej strefie,ten darmowy powinien mi się skończyć ponad rok temu.I co to zmienia, jak nie płacę podatku?" kaizen

    "od 15 miesięcy masz darmowy prąd w taniej(na skutek permanentnej pomyłki sprzedawcy),to, że TY nie płacisz podatku (optymalizacja?), że widzisz tylko najdroższe oferty na PV nie oznacza, że innym sie się to nie opłaca" fotohobby

    Opłacalność G12 bez wyrzeczeń
    "patent na prasowanie. NIE prasuję" gawel
    "Moja prasuje w wekendy albo po 21" kulibob

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Tak przeliczam i wychodzi , że dziennie zużywasz ponad 15kWh więc w Twoim przypadku najbardziej odpowiednia byłaby instalacja 6kW, a w panelach 6,6kWp .
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  9. #9

    Domyślnie Mikroinwertery rozwiązaniem na dylemat wielkości instalacji

    Cytat Napisał art_composites Zobacz post
    Część. Napiszę to tak. Przedstawiciel na podstawie rachunków zaproponował instalację o mocy 5,5 Kw.
    Podłączyłem sobie rachunki za cały zeszły rok i zużycie wyszło mi 5620 kw/h.
    Czy przedstawiciel zaproponował dobra instalacje ? Czy powinna być większa ? ( Przynajmniej tak mi się wydaje lub inwerter powinien mieć większy w razie rozbudowy.)
    Nie chodzi tu o producenta itp, tylko czy moc jest odpowiednia.
    Dodam że mam dach płaski, zero zacienienia istna patelnia.
    Installacja o mocy 6 kWp, jeżeli zwykły inwerter to o mocy 5 kWp (80% mocy instalacji). Nia da się zwykłego iwertera założyć "na zapas" ponieważ do czasu rozbudowy będzie miał słaby punkt sprawności. Rozwiązaniem są mikroinwertery, wtedy zakładasz na start ile potrzebujesz, masz wyszszą sprawnoś,pełną kontrolę na pojedyńczych panelach i w razie czego możesz to dowolnie rozbudować o każdą ilość paneli.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony