dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 8 z 13
Pokaż wyniki od 141 do 160 z 252
  1. #141
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    Warunki: temp. zewnętrzna 25-27. Temp w domu 25. A na każdym wywiewie ciągnie!
    Bo mamy wietrzną pogodę.

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    2. ABC rozumiem jako kalibracja tak, by 400 ppm to była najniższa wartość. Czyli będzie się kalibrował, jak spadnie mu poniżej 400 ppm - wtedy przekalibruje się żeby było 400.
    The automatic calibration cycle is every 24 hours after powered on. The zero point of automatic calibration is 400ppm.

    Jak dobrze rozumiem, to uznaje, że w ciągu ostatnich 24h minimum to 400ppm, choćby naprawdę było to 800ppm. I potem będzie pokazywał 800 jak naprawdę będzie 1200ppm, bo będzie miał skalę przesuniętą o 400ppm. Żeby się prawidłowo kalibrował w każdej dobie trzeba go wystawiać na zewnątrz na pewien czas, żeby "pooddychał" powietrzem o 400ppm.
    Qrcze, w moim powerbanku przestaje zasilać jak podłączam go pod ładowarkę, a czujnik (czy raczej stacja pogodowa której jest częścią) wysysa go w 12 godzin. Czyli nigdy się tak podłączony nie skalibruje. A jak skalibruje się w domu, to będzie miał najpewniej nieprawidłowy punkt odniesienia. Muszę poszukać powerbanku co potrafi zasilać w czasie ładowania (jak UPS).

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    4. Co do Twoich i myślę dominujących doświadczeń z wentylacją grawitacyjną... komin kilkanaście -kilkadziesiąt metrów w blokach ze wspólnymi wlotami i często podłączonymi okapami to nie jest przykład dobrej WG. WM też można źle zrobić. Ciągi wsteczne - są kratki z taką membraną... mały opór a zapobiega.
    Akurat ten ze szronem to dedykowany kanał dla okapu (obok jest drugi do wentylacji - też miał ciąg wsteczny, w łazience też wiało lodem, zamiast wywiewać ciepłe) to w nowym bloku. Jakby był cudzy okap wpięty, to przecież nie wiałoby lodem, tylko gorącym zapachem bigosu.
    W starym bloku gdzie kanały są współdzielone w zimie ciągnie aż gwizd (dosłownie). Trzeba okna uszczelniać. A latem, jak nie ma wiatru i jest upał to i przy otwartych oknach nie chce się ruszać.
    Membrana co da? Zmniejszy wentylację. Zwiększyć może jakaś zmyślna nasada na komin. Ale to półśrodek który też działa w określonych warunkach. Żeby wentylacja działała jak chcemy, to potrzebne są wentylatory, czyli wentylacja mechaniczna. Jak chcę - chodzi na minimum albo wcale. Jak chcę wietrzyć, ustawiam maksymalne obroty i działa niezależnie od warunków atmosferycznych. Chcę - może w dzień (jak nikogo nie ma) chodzić na minimum albo wcale, tuż przed powrotem z pracy może przewietrzyć.

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    5. Pytasz dlaczego piszę o okapach - podaję kontraargumenty.
    Okap i wentylator w łazience to nie są kontrargumenty - to argumenty za wentylacją mechaniczną.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 14-06-2019 o 20:37

  2. #142
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciuspala Zobacz post
    40 lat mieszkałem w bloku z słabą wentylacja grawitacyjna, teraz mam WM i ja i żona nie widzimy różnicy, w zimie skrexilem rekuperator do 20% bo wilgotność spadała poniżej 30 % i strasznie źle się oddychalo, teraz znów wilgotność przekracza 70 %. Podwyższenie wilgotności zwiększa uczucie gorąca i zamiast być chłodniej to chyba jest gorzej.
    Mialo szybko wymieniać powietrze i być zawsze świeże a tu się okazuje że gdy żona gotuję obiad o 12 tej to przyjeżdżając do domu o 18 tej wiem co na obiad już w korytarzu, ręczniki po wieczornej kąpieli rano mokre, więc ja dalej nie widzę żadnych plusów WM. Był instalator zmienił ustawienia, stwierdził że wszystko jest ok, szum czasami słychać bo przewody są krótkie bo dom mały, wentylacja to nie odświeżacz powietrza, ani też suszarka. Cóż może kiedyś zmienię zdanie..... Bo wszyscy chwalą. Może dom jest jeszcze za mokry? Jedyny duży plus to fakt iż filtry były czarne czyli wylapuje sporo syfu.
    Teraz montuje klimatyzację z filtrami i jonizatorem i innymi bajera i to powietrze będzie jeszcze bardziej czyste i wreszcie zmniejsze wilgotność.
    Poszedłem do sąsiadów sprawdzić, bo u nich WM działa od dwóch lat. Na tę chwilę na dworze 44% a w domu mają 47% wilgotności.

  3. #143
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Cytat Napisał Misterhajt Zobacz post
    Cicho, cichutko... Nie pisz takich rzeczy, bo zaraz ci odpiszą, że masz wszystko nie tak, a najlepiej cały dom postawić od nowa i poprowadzić trójkątne kanały, które są lepsze od spiro i od tych kwadratowych...
    Wyżej masz całe dwie podstrony spuszczania się nad tym wynalazkiem, jakim jest wentylacja mechaniczna. Masz wykresy, tabele, badania, pobory prądu, pyłki PM 2.5, 10, 20, 86 - jakie tylko chcesz... Do tego analizy, dane z sensorów, kalibracje - co tylko dusza zapragnie!
    No ale ten świat jest tak skonstruowany, że z grawitacją Pan nie wygrasz! Co niektórzy próbują poprawić prawa fizyki poprzez wymuszone obiegi powietrza, a wystarczy uchylić okno i nie kłócić się ze sobą i z przyrodą... No chyba, że większość tutaj, wychwalających ten nikomu niepotrzebny wynalazek, na dolnym Śląsku mieszka, to jeszcze ma jakiś sens...
    Zakładaj klimę, płać za prąd i ciesz się chłodem!, a nie jakimiś tam pseudonawiewami, które rzekomo pochłaniają wszystkie pyłki, jakie są tylko na ziemi...
    Inną sprawą jest, że jak płacisz za coś parę ładnych tys. złotych, to musisz tego bronić! Dla lepszego samopoczucia.
    ERGO:
    WM zimą, kiedy dymią kominy wokół - TAK!
    Latem? NIE!
    Przy takich temperaturach TYLKO klimatyzacja. Tym bardziej, że klimat w Polsce się zmienia i będą coraz to bardziej upalne lata.
    Taaa... "nie kłócić się z przyrodą" Chciało by się, tyle że niektórzy oprócz parku i lasów w pobliżu domu mają budynki powojenne i z lat 70tych, w których gazu brak i ich mieszkańcy wszyscy po południu , bez względu na porę roku i temperatury zaczynają grzać wodę do kąpieli za pomocą kopciuchów "na wszystko"
    Oj,skłamałem. Jeden w ramach "czystego powietrza" wymienił kopciucha na pellet i tu info dla "Yody" bo gdzieś pytał - dostał prawie 8k zwrotu.

  4. #144
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Klima zamówiona, niestety zrobiły się upały i wszyscy chcą klime na już, montaż po dobrych znajomościach za 2 tygodnie, klima z filtrami coś tam, jonizatorem coś tam i jakimś tak doktorem coś s tam, czyli Samsung Prestige, myślę że wprowadzi to właściwą atmosferę w domu, niestety w pracy mam klimatyzację i człowiek szybko przyzwyczaja się do dobrego.
    Jeśli chodzi o WM to może za dużo sobie wyobrażałem, nigdy nie byłem w domu z WM za to dużo czytałem forum i wychodziło że to najlepsza rzecz jaką można w domu zamontować.... Jakoś się o tym nie przekonałem, instalator był, wiedza jego jest ogromna więc błędy wykluczam, poczekam na zimę i to cudowne działanie wentylacji za ogromne pieniądze.
    Na dzień dzisiejszy nie montowal bym już WM, kasę przeznaczyłbym na fotowoltaikę i pokrylbym z nawiązką rizbice w zużyciu pradu który podobno oszczędzam dzięki WM. Póki co PV i pompa to świetna inwestycja z której jest bardzo zadowolony.
    Dom wg projektu Dom w Kansas, OZC by Asolt 3,6 kW, powierzchnia użytkowa 120 m2, po podłogach 140 m2, ściany silikat 18 cm +25 cm 0,031 grafit, podłoga 20 cm 0,031 grafit, strop lane skosy ocieplone 20 cm styropianu grafit+ 15 cm Toprock 0,035,okna Vetrex V82 na szczelny montażu, podlogówka 17x2 Frankische, na dachu 7,2 kWs PV, pompa ciepla Samsung 6kW, wentylacja mechaniczna oparta na Thessla Green

  5. #145
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    A i sprawdziłem wilgotność, teraz w nocy na zewnątrz 71%, w środku 74%, w dzień różnica jest ogromna, jakieś 20 % na zewnatrz do 70% w środku...
    Dom wg projektu Dom w Kansas, OZC by Asolt 3,6 kW, powierzchnia użytkowa 120 m2, po podłogach 140 m2, ściany silikat 18 cm +25 cm 0,031 grafit, podłoga 20 cm 0,031 grafit, strop lane skosy ocieplone 20 cm styropianu grafit+ 15 cm Toprock 0,035,okna Vetrex V82 na szczelny montażu, podlogówka 17x2 Frankische, na dachu 7,2 kWs PV, pompa ciepla Samsung 6kW, wentylacja mechaniczna oparta na Thessla Green

  6. #146
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Poszedłem do sąsiadów sprawdzić, bo u nich WM działa od dwóch lat. Na tę chwilę na dworze 44% a w domu mają 47% wilgotności.
    Porównywanie i wnioskowanie z % wilgotności względnej jest trochę kłopotliwe.
    Po pierwsze większość czujników elektronicznych mocno przekłamuje. I z ich wiekiem coraz bardziej przekłamują.
    Do tego sam % niewiele mówi. Schłodzenie powietrza zimnymi, grubymi murami spowoduje wzrost % nawet bez dokładania wilgoci bytowej. A to samo powietrze w domu szkieletowym z dużymi zyskami słonecznymi zostanie "osuszone" przez wzrost temperatury.
    Dlatego lepiej porównywać temperaturę punktu rosy - która uwzględnia i temperaturę, i % wilgotności względnej albo wilgotność bezwzględną.

    Taki wykres wilgotności względnej u mnie:




    Ciekawe, że 8:00 do 15:00 wilgotność wywiewu była stała, chociaż nawiewane powietrze było wilgotniejsze - więc jak nie chodziła (a w tym czasie nie chodziła) klima, to nawiew powinien "ciągnąć" wilgotność wywiewu do góry.
    Popatrzmy na temperatury:



    Pomiędzy 8 a 16 rosła temperatura powietrza. Zarówno wywiewanego (mniej), jak i nawiewanego (bardziej).

    To samo powietrze, z tą samą ilością gramów pary wodnej na metr sześcienny będzie miało różną wilgotność względną w zależności od temperatury. Im wyższa temperatura tym niższy % wilgotności względnej.
    Więc nawet jak zmierzymy tym samymi higrometrem i wyjdzie nam, że sąsiad ma 44% wilgotności a my 50% - to nie znaczy, że ma mniej g wody na m3 powietrza. Może mieć cieplej - a wody nawet więcej w powietrzu.
    W praktyce interesuje nas utrzymanie % wilgotności względnej, bo to odczuwamy. Ale żeby wyciągać wnioski o działaniu wentylacji, osuszania czy nawilżania trzeba to przeliczyć na wilgotność bezwzględną albo przeanalizować punkt rosy - czyli przy jakiej temperaturze wilgotność względna osiągnie 100%.



    I im wyższa temperatura punktu rosy, tym więcej wody/m3 powietrza.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wilgotność.jpg
Wyświetleń:	151
Rozmiar:	12,6 KB
ID:	431464   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Temperatura.jpg
Wyświetleń:	151
Rozmiar:	12,7 KB
ID:	431465   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PunktRosy.jpg
Wyświetleń:	149
Rozmiar:	15,8 KB
ID:	431466  

  7. #147
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Co do porównań, nie wnikając w sprawy sprzętowe, to patrząc na mapy - u mnie 45% a w Brzesku 71% więc przyczyna czysto naturalna.
    Sąsiedzi twierdzą, że w domu "susza" wszystko szybko w łazience schnie - zgoła odmiennie jak u masiuspala.
    Tak jest prawie u wszystkich użytkowników WM których w okolicy odwiedziłem, poza jednym. Ten właśnie narzeka na długo zaparowaną łazienkę i "odczucie termosu" czyli jak mniemam zaduch, choć ja u niego tego nie wyczuwałem ale byłem z 20 min wczesną wiosną. Robił WM sam, więc może coś sknocił.

  8. #148

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Bo mamy wietrzną pogodę.
    U mnie w lesie nie wiało....


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    The automatic calibration cycle is every 24 hours after powered on. The zero point of automatic calibration is 400ppm.

    Jak dobrze rozumiem ...
    1. Łapki opadają... w linku który podałem jest jak robi się kalibracja i dlaczego.
    Po latach pracy wypala się źródło światła i sensor. Jeśli odczyty okażą się niższe niż 400 ppm to się przekalibruje. Zakładasz, że konstruktor to idiota.
    Nowy powinien działać dobrze od razu. Fakt okien nie otworzysz, żeby sprawdzić :/ Worek + gumka ?
    2. Membrana zamknie kratkę przy ciągu wstecznym.
    3. Mam klapki nad wentylatorami w okapie. Zamknięte, gdy nie działa. Nie będzie ciągu wstecznego.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Okap i wentylator w łazience to nie są kontrargumenty - to argumenty za wentylacją mechaniczną.
    Taką WM ma prawie każdy bez WM A z WM zazwyczaj nikt... To argument przeciw

  9. #149
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.640
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Misterhajt Zobacz post
    Chciało ci się grzebać w moich postach? Cóż za determinacja! Tym bardziej, że to była cenna porada, jak poradzić sobie z nawiewaniem powietrza zimą. Czyli w ogóle nie ten temat
    .
    Przecież ja w tamtym watku zadalem ci pewne pytanie.
    No, ale chyba okazalo sie zbyt trudne, bo nie odpowiedziales :.)

    Natomiast ta metoda byla na tyle nowatorska, ze fajnie byloby, jakbyś sie nią tutaj podzielił
    Co trzeba zrowic w domu, by miec normalna wentylacje, a nie dzialajaca wspak

  10. #150
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    U mnie w lesie nie wiało....
    U mnie wiało i wieje. Wiele gałęzie spadło z drzew.



    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    1. Łapki opadają... w linku który podałem jest jak robi się kalibracja i dlaczego.
    Przecież to cytat właśnie z Twojego linka.


    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    Po latach pracy wypala się źródło światła i sensor. Jeśli odczyty okażą się niższe niż 400 ppm to się przekalibruje.
    Chyba masz problemy z angielskim. Kalibruje się codziennie, a nie co lata. I ustawia zmierzone minimum na 400ppm niezależnie od tego, czy ma jakąkolwiek przesłankę, ze faktycznie to było 400ppm,

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    2. Membrana zamknie kratkę przy ciągu wstecznym.
    Czyli wyłączy wentylację. Możliwe, że na długie miesiące. Super rada.


    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    3. Mam klapki nad wentylatorami w okapie. Zamknięte, gdy nie działa. Nie będzie ciągu wstecznego.
    No. Trzeba kombinować, żeby naprawiać nienaprawialne.



    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    Taką WM ma prawie każdy bez WM A z WM zazwyczaj nikt... To argument przeciw
    To prawie każdy łamie prawo. Przy WG zakazane jest montowanie wentylatorów.

  11. #151
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.640
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    @fotohobby
    1. Jeśli masz tak strasznie zasyfione powietrze na zewnątrz, jak piszesz, to każda filtracja Ci się przyda obok filtrów w domu. Rozumiem dlaczego byś wybrał jeszcze raz to samo. To racjonalne. U mnie jest dobrze (okolica ogrzewana z sieci cieplnej, albo bardzo dobrze - pojeździłem z miernikiem przed zakupem). Parametry powietrza oki. Po to wentylacja. Miejmy nadzieję, że jakość powietrza się w końcu poprawi w Polsce i nie będzie trzeba kombinować z budowaniem skrzynek itd.
    2. WM np. tam gdzie dużo osób /m2 np. biura, klasa w szkole; tam gdzie bardzo drogie ciepło.
    3. Co do norm... zmieniły się dla ocieplenia, dla wentylacji zostały. W nowych domach trudno przekroczyć punkt rosy na powierzchniach przegród przez lepszą izolację, więc można wentylować tak, żeby utrzymać CO2 w normie i nie przesuszyć powietrza (Przy wilgotności 40% masz max ok. 900 ppm CO2; to wszystko w styczniu, gdy nie ma dodatkowej wilgoci w domu, kwiatków, gotowania, mycia się, prania, mycia podłóg, wychodzenia choćby na chwilkę z domu; jeśli normalnie żyjesz to możesz być z Kaizenowych Air Force i nie poczujesz). Ale do świadectwa liczenie wg norm. Takie życie.
    Czy cieplo w szkole jest "drozsze", niz moje ?
    Pewnie za kWh placa mniej
    Zresztą - tu nawet nie o koszt hbodzi, ale o porownanie komfortu mieszkania z WM i bez niej.

    Co masz na mysli piszac, ze zmienily sie normy dla ocieplenia, a nie dla wentylacji ?
    Zmieniaja sie wymagania co do Ep, az w koncu przyjdzie taki moment, ze zwiększanie izolacji nie pomoze - bedzie nieefektywne, za drogie i lepszym rozwiazaniem bedzie wykonanie WM z odzyskiem

  12. #152
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Zmieniaja sie wymagania co do Ep, az w koncu przyjdzie taki moment, ze zwiększanie izolacji nie pomoze - bedzie nieefektywne, za drogie i lepszym rozwiazaniem bedzie wykonanie WM z odzyskiem
    Przecież od tego zaczęła się krucjata tankredusa, że 150m3/h co przekłada się na 68% oszczędności w ogrzewaniu to za dużo do domu.
    Tylko nie potrafi zmierzyć, ile sam wentyluje WG.

  13. #153

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przecież to cytat właśnie z Twojego linka.
    1. Linki podałem dwa... Przeczytaj... Ludzki umysł tworzy złożone i wiarygodne teorie na podstawie szczątkowych informacji.
    2. Jak nie będzie zaciągało, to komin przestanie być zimny i ciąg wróci. Jak będzie nawiew świeżego powietrza. Fakt, w bloku na wspólnym kominie 30m mogą dziać się cuda.
    3. Klapki wsadził producent. Wsadził też wentylator.
    4. Będą wsadzać za okap w kuchni ?
    5. Twój rekuperator słabo usuwa wilgoć. Ty musisz więcej wentylować. Dzięki temu masz mniej CO2.


    @fotohobby
    1. Klasa=dużo osób-> dużo CO2- > duży przepływ powietrza -> komin 20 m nad dach szkoły. Źle by to wyglądało. Łatwiej wentylator. A że nie ma to jest 3000ppm CO2 pod koniec lekcji, jak okna nie są otwarte.
    2. Komfort to wilgotność i CO2 w normie ?
    3. Przy kiepskiej izolacji zimna ściana, trzeba suchego powietrza, jak nie to grzyb. Norma mówi ile m3 na łazienkę, kuchnie itd Jak za mało ludzi, to suche powietrze.
    Ostatnio edytowane przez tankredus ; 14-06-2019 o 23:04

  14. #154
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.640
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Komfort to CO2 ponizejTwoich 840ppm, bo to juz zahacza o granice dopuszczalnej zawartosci.
    Komfort to odpowiednia wilgotnośc, szybkie usuwanie jej nadmiaru (prysznic).
    Komfort to usuwanie zapachów (moja matka jest wyjatkowo wyczulona na zapachy zwierząt - u mnie nie czuje psa)
    Komfort to brak niemilego uczzucia "ciągnięcia" zimnego powietrza od okien.

    Mam teraz 24.6C w domu, na zewnatrz 21C, noc kompletnie bezwietrzna. Próbowalem przewietrzyc otwierajac drzwi tarasowe i techniczne po przeciwleglej stronie domu. Rano czesto sie to udaje, teraz powietrze kompletnie stało.
    Pozamykalem, zwiekszylem obroty reku do 60% i czuję ruch powietrza. Oczywiscie, jakos zdecydowanie chlodniej sie od tego nie zrobi, ale komfort lepszy.
    I komary przestały wpadać.

    Wydalem bezsensownie pieniadze na kominek i (choc ladny i dziala poprawnie) potrafie powiedziec, ze to byl zbędny wydatek.
    Hdyby WM byla tak samo nietrafiona, jak kominek, też nie omieszkałbym tego opisać.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #155
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    1. Linki podałem dwa... Przeczytaj...

    Cytowałem dokumentację. Czytałeś?

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    2. Jak nie będzie zaciągało, to komin przestanie być zimny i ciąg wróci. Jak będzie nawiew świeżego powietrza. Fakt, w bloku na wspólnym kominie 30m mogą dziać się cuda.
    Czemu miałby przestać być zimny?
    Powtórzę - ten oszroniony okap podpięty jest do krótkiego komina, dedykowany kanał (najwyższe piętro, jak zawsze podłączenie przy suficie). Dwa na mieszkanie. Długi komin to dobry cug. Ale i tak przy flaucie za słaby.


    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    3. Klapki wsadził producent. Wsadził też wentylator.
    I co w związku z tym?

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    4. Będą wsadzać za okap w kuchni ?
    Jak mnie wsadzą, to nie napiszę. Co roku mi spółdzielnia odgraża się, że zawiadomią PINB i będę miał przechlapane przez wentylator w łazience. Nie wiem, czy zawiadamiają, ale PINB nie wyrabia, czy tylko straszą. Faktem jest natomiast taki zapis w rozporządzeniu w sprawie WT:

    2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej ani wentylacji hybrydowej.


    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    5. Twój rekuperator słabo usuwa wilgoć.

    Z czego to wnioskujesz? Akurat na tych wykresach ciągle mam wewnątrz niższą wilgotność (zarówno względną jak i bezwzględną) niż na nawiewie. Czy bypass włączony, czy wyłączony. I nie widać tego na tamtych wykresach, że wywiew jest bardziej suchy od czerpni (czyli niż powietrze na zewnątrz) - dorzucam teraz:






    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    Ty musisz więcej wentylować. Dzięki temu masz mniej CO2.
    Jakbym więcej wentylował, to bym więcej wilgoci do domu wprowadzał... Gdyby nie to, że...


    Rekuperator mam z odzyskiem wilgoci.

    Jak to działa? Twierdzisz, że mój rekuperator słabo wyciąga wilgoć. I tak, i nie. Jak pisałem na wykresach nie ma na to śladu. Ba, wręcz mi teraz osusza. Za to zimą będzie nawilżał powietrze nawiewane.

    Weźmy taki wykres (tak jak poprzednio - istotne co się dzieje miedzy 7 a 15 - bo w innych godzinach działał bypass i/lub klima):




    I co tu się dzieje? A no wilgotne powietrze z zewnątrz (czerpnia) przechodzi przez wymiennik i... jest suchsze (nawiew). A gdzie podziała się woda? A no przeszła przez membranę do drugiego strumienia - czyli nawilżyła powietrze wywiewane z domu i na wyrzutni jest ono bardziej wilgotne.



    Jeszcze fajniej będzie widać na wykresach zimowych. Tyle, że odwrotnie - teraz najwilgotniejsze powietrze jest na czerpni i oddaje wilgoć do strumienia wywiewanego (czyli wylatuje wyrzutnią). Zimą najwilgotniejsze będzie powietrze na wywiewie - i wilgoć zostanie przekazana do nawiewu. Wtedy będziemy mogli podyskutować, ile musisz mieć CO2 żeby wilgotność nie spadła poniżej 40%.
    Ciekawe, jak się nagimnastykujesz, żeby zdeprecjonować tę zaletę

    Edyta:
    Tutaj jest ciekawa dyskusja o ABC w MH-Z19. Jest teza, że czujnik był projektowany z myślą o biurach, które niejako z definicji są bardzo dobrze wentylowane i przez długie godziny puste, więc można przyjąć, że minimum każdej doby to 400ppm. I zgadzam się z tezą, że w innych warunkach należy ABC wyłączyć - a kalibrować ręcznie od czasu do czasu po wyprowadzeniu czujnika "na spacer" na dwór.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wywiew-czerpnia.jpg
Wyświetleń:	134
Rozmiar:	14,8 KB
ID:	431468   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Czerpnia-Nawiew.jpg
Wyświetleń:	133
Rozmiar:	17,3 KB
ID:	431469   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wywiew-wyrzutnia.jpg
Wyświetleń:	135
Rozmiar:	16,0 KB
ID:	431470  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 15-06-2019 o 10:03

  16. #156

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Cytowałem dokumentację. Czytałeś?
    1.Jak czytałeś i masz włączone, to wyłącz
    printf '\xff\x01\x79\x00\x00\x00\x00\x00\x86'>/dev/serial0
    Skalibruj na zewnątrz drutem w 7s (HD do GND) i nie kombinuj
    Dzięki za uwagę
    U mnie nie było skoków kalibracyjnych. Za to trochę zawyżał wyniki.
    2. Jak za krótki komin to lipa.... jak dobry... to po zahamowaniu cofki się ogrzeje (jest chłodzony powietrzem wstecznym) i pojawi się ciąg.
    3. Doprecyzuję: wilgoć w sezonie grzewczym
    Ostatnio edytowane przez tankredus ; 15-06-2019 o 12:22

  17. #157

    Domyślnie

    Wszystkie komendy...
    sudo stty -F /dev/serial0 speed 9600 cs8 -cstopb -parenb -echo

    abcoff
    sudo printf '\xff\x01\x79\x00\x00\x00\x00\x00\x86'>/dev/serial0

    abcon
    sudo printf '\xff\x01\x79\xa0\x00\x00\x00x\00\xe6'>/dev/serial0

    odczyt
    sudo printf '\xff\x01\x86\x00\x00\x00\x00\x00\x79'>/dev/serial0
    while hd </dev/serial0; do : ;done


    zakres na 2000ppm
    sudo printf '\xff\x01\x99\x07\xd0\x00\x00\x00\x8f'>/dev/serial0

    zakres na 5000ppm
    sudo printf '\xff\x01\x99\x13\x88\x00\x00\x00\xcb'>/dev/serial0

    zerowanie na 400 ppm (zamiast drutem).

    sudo printf '\xff\x01\x87\x00\x00\x00\x00\x00\x78'>/dev/serial0

    mam nadzieję, że będzie działać ...

  18. #158
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    Skalibruj na zewnątrz drutem w 7s (HD do GND) i nie kombinuj
    Dzięki za uwagę
    Wolę wzorować się na praktyku:

    Cytat Napisał tankredus Zobacz post
    Okna zamknięte. Dla potrzeb eksperymentu starałem się możliwie długo siedzieć w sypialni również w ciągu dnia (czytałem książkę).
    Do tego zamknę anemostat, poczekam aż się skalibruje (i zamiast powiedzmy 1000ppm będzie pokazywał 400ppm) i będę się chwalił, jaki to niski poziom CO2 mam

  19. #159

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wolę wzorować się na praktyku:
    Jak wyjaśnisz zatem brak skoku na wykresie co 24h ? I to, że pomiary na zewnątrz były lekko zawyżone ? (a więc błąd w drugą stronę niż imputujesz ?).
    Zastanawiam się, co takiego Ci wyszło z pomiarów WM, że zakładasz, że czujnik źle mierzy...

  20. #160

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Komfort to CO2 ponizejTwoich 840ppm, bo to juz zahacza o granice dopuszczalnej zawartosci.
    Komfort to odpowiednia wilgotnośc, szybkie usuwanie jej nadmiaru (prysznic).
    Komfort to usuwanie zapachów (moja matka jest wyjatkowo wyczulona na zapachy zwierząt - u mnie nie czuje psa)
    Komfort to brak niemilego uczzucia "ciągnięcia" zimnego powietrza od okien.
    No ale ja tak mam...przy prysznicu kratka higrosterowalna się otwiera i zwiększa się wentylacja, nie ciągnie od okien bo powietrze idzie przez garderobę lub ogrzewa się przechodząc pod ziemią. Działa i nie wymaga obsługi.
    No i 620 ppm przy uchylonym oknie między dwoma dniami upałów to ekstremum... w każdych innych warunkach będzie tylko jeszcze lepiej.
    Wilgotność jest powiązana z CO2 i nie zależy od wentylacji (z wyjątkiem reku Kaizena).

Strona 8 z 13

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony