dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 9 z 105
Pokaż wyniki od 161 do 180 z 2087
  1. #161
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Ocieplenia mam 18 cm, od góry krokwi do góry fal na blacho dachowce jest 29-30 cm.... więc śruba by musiała być mega długa 45-50 cm. Z tego co już się zorientowałem nie ma czegoś takiego na rynku nikt. Na razie idę w stronę kotwienia w łaty, kontr łaty. Nie wiem jeszcze co zrobię.
    Teraz jasne. Ja myślałem z perspektywy swojej dachóki o zwyklych wkrętach do drewna. I takie 450mm spokojnie znajdziesz.
    https://montman.pl/wkrety_ciesielskie,3,2552,2649.

    Ale skoro blacha jest, czyli muszą być jakieś dwugwinty.
    Proszę. ALe tanio nie będzie 18PLN za śrube ;-(
    https://www.dobrysklepmetalowy.pl/wk...h,0,53290.html

  2. #162

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Ocieplenia mam 18 cm, od góry krokwi do góry fal na blacho dachowce jest 29-30 cm.... więc śruba by musiała być mega długa 45-50 cm. Z tego co już się zorientowałem nie ma czegoś takiego na rynku nikt. Na razie idę w stronę kotwienia w łaty, kontr łaty. Nie wiem jeszcze co zrobię.
    Nie rozumiem, jak byś chciał sięgnąć krokwi? Przecież przy przykręcaniu do łat/kontrłat masz zapewnioną szczelność dachu, a jak byś się chciał przebijać do krokwi, ryzykowałbyś naruszenie szczelności dachu i odkształcenie blachodachówki. Pomijając więc brak rozwiązań na rynku, to nie byłby najlepszy pomysł. Co Ci przeszkadza mocowanie zaproponowane przez instalatora?
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  3. #163
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Nie rozumiem, jak byś chciał sięgnąć krokwi? Przecież przy przykręcaniu do łat/kontrłat masz zapewnioną szczelność dachu, a jak byś się chciał przebijać do krokwi, ryzykowałbyś naruszenie szczelności dachu i odkształcenie blachodachówki. Pomijając więc brak rozwiązań na rynku, to nie byłby najlepszy pomysł. Co Ci przeszkadza mocowanie zaproponowane przez instalatora?
    Przecież kontrłata też jest obecnie przykręcona śrubą do krokwi? Co ma zmienić wkręcenei drugiej?
    Przykręcając do kontrłaty czy głębiej do krokwi, i tak musisz przedziurawić blachę i możesz ją odkształcić. Co za różnica czy wkręcasz śrubę 10cm czy 40cm? Dziura to dziura. Po to jest uszczelka na dwugwincie, żeby nie ciekło przez tą dziurę.
    Mówimy o mocowaniu do kontrłaty która biegnie nad krokwią. Musi, bo dociska piankę ocieplenia nakrokwiowego.

    Ja przykręcałem pod dachówką to prodcuent haków jasno mówił że musi to być przykręcone do krokwi. Łaty są zazwyczaj zbyt cienkie. Co więcej kolega tutaj ma ocielnie nakrokwiowe. Kontrłata leży na warstwei sztywnej ale jednak pianki. Ta kontrłata nie jest tak sztywna jak gdyby leżałą bezpośrednio na krokwi, czyli konstrukcja nie była by mega stabilna czy sztywna.
    Ja bym zdecydowanie szukał długich dwugintów żeby sięgnąć krokwi.

  4. #164

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Przecież kontrłata też jest obecnie przykręcona śrubą do krokwi? Co ma zmienić wkręcenei drugiej?
    Przykręcając do kontrłaty czy głębiej do krokwi, i tak musisz przedziurawić blachę i możesz ją odkształcić. Co za różnica czy wkręcasz śrubę 10cm czy 40cm? Dziura to dziura. Po to jest uszczelka na dwugwincie, żeby nie ciekło przez tą dziurę.
    Jeśli przykręcisz do krokwi, to dach w tym miejscu (jeśli nie ma pełnego deskowania) wisi w powietrzu, więc dużo łatwiej go zdeformować. Jak przykręcasz do kontrłat, to nie masz możliwości odkształcenia. W dodatku nie dziurawisz membrany.

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Ja przykręcałem pod dachówką to prodcuent haków jasno mówił że musi to być przykręcone do krokwi. Łaty są zazwyczaj zbyt cienkie. Co więcej kolega tutaj ma ocielnie nakrokwiowe. Kontrłata leży na warstwei sztywnej ale jednak pianki. Ta kontrłata nie jest tak sztywna jak gdyby leżałą bezpośrednio na krokwi, czyli konstrukcja nie była by mega stabilna czy sztywna.
    Ja bym zdecydowanie szukał długich dwugintów żeby sięgnąć krokwi.
    Właśnie nie do końca ogarniałem, jak to wisi w powietrzu. Nie zauważyłem, że napisał, że ma piankę, dopowiedziałem sobie, że jakieś ocieplenie wełną. Nevermind. Ja mam to inaczej zrobione (gorzej ze względu na przenikanie ciepła). A przy dachówce, to nie powinieneś mieć pełnego deskowania?
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  5. #165
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Jeśli przykręcisz do krokwi, to dach w tym miejscu (jeśli nie ma pełnego deskowania) wisi w powietrzu, więc dużo łatwiej go zdeformować. Jak przykręcasz do kontrłat, to nie masz możliwości odkształcenia. W dodatku nie dziurawisz membrany.

    Właśnie nie do końca ogarniałem, jak to wisi w powietrzu. Nie zauważyłem, że napisał, że ma piankę, dopowiedziałem sobie, że jakieś ocieplenie wełną. Nevermind. Ja mam to inaczej zrobione (gorzej ze względu na przenikanie ciepła). A przy dachówce, to nie powinieneś mieć pełnego deskowania?
    Sory, nie ograniam zupełnie tego co piszesz
    Jaki wiszący dach. Jaka wełna?
    Jaki wymóg pełnego deskowania przy dachówce?
    Jaka deformacja dachu?

  6. #166

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Sory, nie ograniam zupełnie tego co piszesz
    Jaki wiszący dach. Jaka wełna?
    Jaki wymóg pełnego deskowania przy dachówce?
    Jaka deformacja dachu?
    Spoko, ja nie jestem z tej działki, to mogę głupoty pisać teraz Jak dla mnie, jeśli blacha opiera się o kontrłatę, to przykręcając do niej, nie masz możliwości deformacji dachu, bo blokuje Cię kontrłata. Przy przykręcaniu do krokwi (założyłem, że nie przykręcasz przez kontrłatę - być może błędnie), jak za mocno wkręcisz, to zdeformujesz dach. Być może mam błędne założenia?

    Właśnie nie ogarniam, jak to wygląda, że między krokwiami a blachodachówką jest 18 cm przestrzeni. Nie rozumiem, jak to się trzyma. Ale to w sumie trochę offtopic, więc lepiej załóżmy, że moje wpisy były bez sensu Chyba, że wytłumaczysz mi to na priv jak to wygląda, albo chociaż jakiś link.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  7. #167
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Spoko, ja nie jestem z tej działki, to mogę głupoty pisać teraz Jak dla mnie, jeśli blacha opiera się o kontrłatę, to przykręcając do niej, nie masz możliwości deformacji dachu, bo blokuje Cię kontrłata. Przy przykręcaniu do krokwi (założyłem, że nie przykręcasz przez kontrłatę - być może błędnie), jak za mocno wkręcisz, to zdeformujesz dach. Być może mam błędne założenia?

    Właśnie nie ogarniam, jak to wygląda, że między krokwiami a blachodachówką jest 18 cm przestrzeni. Nie rozumiem, jak to się trzyma. Ale to w sumie trochę offtopic, więc lepiej załóżmy, że moje wpisy były bez sensu Chyba, że wytłumaczysz mi to na priv jak to wygląda, albo chociaż jakiś link.
    Trzyma się tak samo jak gdyby nie było 18cm pianki. PIanka tylko odsuwa kontrłate o te 18cm, wiec jest potrzebna dłuuuuga śruba.
    Masz krokiew, na tym membrane, na krokiew nabitra kontrłata która trzyma membrane. W poprzek do kontrłat (czyli horyznotalnie) przybite łaty w takich dystansach żeby w dolinach blachy falistej przykręcić ją do tych łat wkrętami dekarskimi z uszczelką.

    Jak masz ocieplenie nakrokwiowe to wygląda to identyczniem tylko między krokwią a kontrłatą masz dodatkowo te 18cm pianki. Tyle. Pianke trzymają, dociskaja do krokwi kontrłaty właśnie.

    Kontrłaty/łaty są cienkie. Ja bym się nie odważył do tego mocować PV.

    Jak masz blachę falistą to nie masz gwarancji, że dolina blachy jest dokładnie nad krokwią. Wiec montaż wygląda tak, że robisz dziurę przez blachę i wkręcasz w krokiew dwugwint, który sterczy przez ten otwór w blachodachówce. Tyle Nie opierea się na blasze, nie dociska blachy do deski pod spodem. Śruba go lekko przyciska przez gumową uszczelke. Wrzuc do googla dwugwint PV to zobaczysz jak to wygląda.

  8. #168

    Domyślnie

    Witam, nadpiszę się w tym temacie nie wiem w sumie czy właściwym - z góry przepraszam jesli nie.

    Jestem na etapie poszukiwania najlepszego zestawu do instalacji fotowoltaicznej o mocy około 8-9kw.
    Instalacja będzie zamontowana na dachu dwuspadowym z blachodachówki o kącie nachylenia 30stopni skierowanym na południe.
    Według wyliczeń kilku firm montujących wejdzie maksymalnie 28 paneli układanych na zakładkę nie w rzędach pionowo.
    Roczne zużycie prądu około 7300kWh.

    Jedyne dla mnie kryteria to cena około 34-35 tysięcy zł. oraz możliwie najlepsze podzespoły w tej cenie.

    Mam kilka ofert i chciałbym uzyskać o od bardziej doświadczonych osób opinie, porady co można by było wybrać na co zwrócić uwagę.
    Wszystkie oferty zawierają kompletny zestaw PV, konstrukcja, zabezpieczenia, okablowanie, montaż instalacji, uruchomienie instalacji,

    Opcja 1.
    28 paneli mono Q-cells 310W + falownik Sofar8,8 KTL (10 lat gwarancji)- cena 35700zł mogę wziąść Qcellsa 325W z dopłatą około 100zł za panel.
    opcja 2
    28 paneli mono longi 310W + falownik SMA - cena 36900zł
    opcja 3
    26 paneli mono longi 320W + falownik solaredge z optymalizerami - cena 37900zł
    opcja 4
    28 paneli mono Winaico 310W + falownik do wyboru ABB (5lat gwarancji) lub Afore (10 lat gwarancji z mozliwością wydłużenia do 15lat) - cena 33500zł

    Która opcja byłaby najlepsza? a może ktoś zaproponuje coś innego?

    Trzeba wziąć również pod uwagę dostęp do serwisu falownika głównie ale nie tylko, najlepiej jakby był door to door.

    Co do instalacji na Solar edge to nie wiem czy jest sens wydawać te kila tysi więcej, gdyż żadnych zacienień na panelach z drzew, czy kominów nie będzie. Jedynie, chyba dla tego, aby podczas awarii w przyszłości wiedzieć, który to panel dzięki optymalizatorom na każdym panelu.

    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Nowypv ; 13-06-2019 o 12:15

  9. #169

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Może warto zadzwonić? A jeśli w tej cenie robią instalację odgromową, to chyba musieliby dokładać do interesu Pozostaje jeszcze pytanie o solidność wykonawcy. Widziałeś ich poprzednie instalacje? Jak wygląda sprawa płatności?
    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Muszą mieć sprzęt w bardzo dobrych cenach i/lub bardzo tanich pracowników, żeby taką cenę zaoferować. Same zabezpieczenia na dobrych podzespołach kosztują z 2 kpln. Nie sądzę, żeby w wycenie zapomnieli optymalizatorów - bez tego instalacja to bezużyteczny kawał złomu na dachu i w garażu. Jeśli faktycznie dają coś takiego, to tylko brać

    Zadzwoniłem i okazało się że wycena nie zawiera optymalizatorów, trzeba by doliczyć około 3000. A w momencie jak usłyszałem, że osoba przygotowująca wycenę nie wiedziała że optymalizatory SolarEdge są niezbędne, to straciłem ochotę na zakupy w tej firmie.

  10. #170
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.919

    Domyślnie

    Cytat Napisał homeboy Zobacz post
    Zadzwoniłem i okazało się że wycena nie zawiera optymalizatorów, trzeba by doliczyć około 3000. A w momencie jak usłyszałem, że osoba przygotowująca wycenę nie wiedziała że optymalizatory SolarEdge są niezbędne, to straciłem ochotę na zakupy w tej firmie.
    Tak jak przypuszczałem
    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Różnica w cenie między SE4K a SE5K jest niewielka. Kilkaset złotych.
    16 paneli 320Wp = 5120Wp.
    Podaj dokładny typ tego panela Risen 320Wp.
    19.656 PLN / 5,12 kWp = 3.840 PLN/1kWp.
    Bardzo dobra cena.
    Może w wycenie nie ma optymalizatorów? 16 x 200 PLN = 3.200 brutto z 8% VAT.
    Ale nie przejmuj się.
    Poproś o nową ofertę ale bez Solar Edge.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  11. #171

    Domyślnie

    Cytat Napisał homeboy Zobacz post
    Zadzwoniłem i okazało się że wycena nie zawiera optymalizatorów, trzeba by doliczyć około 3000. A w momencie jak usłyszałem, że osoba przygotowująca wycenę nie wiedziała że optymalizatory SolarEdge są niezbędne, to straciłem ochotę na zakupy w tej firmie.
    To rewelacja Faktycznie lepiej sobie odpuścić.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  12. #172

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Trzyma się tak samo jak gdyby nie było 18cm pianki. [...] Wrzuc do googla dwugwint PV to zobaczysz jak to wygląda.
    Dzięki. Człowiek uczy się całe życie.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  13. #173
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Stafik73

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Krępice
    Posty
    138

    Domyślnie

    Witam.Mam nadzieję że piszę w dobrym wątku.Planuje założyć panele około 6kW.Zużycie roczne planuje na 5000kwh.Dach mam na wschód-zachód z przesunięciem około 25 stopni połaci wschodniej w kierunku południowym. Kilku sprzedawców oferuje mi ułożenie paneli po obu stronach, jeden proponuje tylko na połaci wschodniej,ponieważ wyliczył w jakimś programie że nawet danie paneli w rozkładzie 8 na zachód a 14 na wschód daje mniejsze wartości niż wszystkie na wschód.Czy może ktoś powiedzieć jak będzie lepiej w moim przypadku i jakiej mocy instalacje wybrać.

  14. #174
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.919

    Domyślnie

    Jeżeli południe ma azymut 0 to jaki azymut mają te dwie połacie?
    Wschodnia -65 stopni a zachodnia +115 stopni?
    Jaki masz kąt pochylenia połaci?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  15. #175
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Stafik73

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Krępice
    Posty
    138

    Domyślnie

    Zgadza się,kąt dachu 35 stopni. Planuje 20-22 panele. Nie mam problemu z miejscem na dachu.

  16. #176
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.919

    Domyślnie

    Dla okolic Wrocławia 1kWp na połaci o azymucie -65 wyprodukuje ok. 845 kWh a na połaci +115 ok. 672 kWh.
    Czyli lepiej jest wsadzić ile się na na połać -65 stopni.
    Wtedy 6kWp powinno wyprodukować ok. 5.070 kWh.
    Przy azymucie 0 - ok. 5.670 kWh.
    Przy azymucie +115 - ok. 4.040 kWh.
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 13-06-2019 o 19:10
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  17. #177
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Stafik73

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Krępice
    Posty
    138

    Domyślnie

    Czyli tylko w przypadku idealnego ustawienia montuje się wschód/zachód. Czy jednak nie powinno się zamontować kilku paneli na zachodniej stronie żeby mieć prąd bytowy popołudniu ze słońca a nie z sieci.

  18. #178
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.919

    Domyślnie

    Też tak może być ale masz na zachodzie produkcję mniejszą o 20% więc wychodzi podobnie.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  19. #179
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stafik73 Zobacz post
    Czyli tylko w przypadku idealnego ustawienia montuje się wschód/zachód. Czy jednak nie powinno się zamontować kilku paneli na zachodniej stronie żeby mieć prąd bytowy popołudniu ze słońca a nie z sieci.
    Montuje się tak, żeby produkcja była największa. A największa jest na południe rzecz jasna.
    Przy 45stopniach od południa jest raptem 5% mniej w skali roku.
    Przy 65 stopniach - 12%
    Przy 90 stopnaich (Dokłądnie wsch lub zachód) - 22% gorzej
    Przy 115 stopniach - prawie 40% gorzej.

    NIe ma sensu wkladać paneli w kierunku pólnocno zachodnim (115 od poludnia) zamiast w kierunku 65stop od południa. Roznica w produkcji na tych połąciach bedzie siegałą 25% w skali roku. Nie zyskas tyle tyle włąsną konsumpcją w godzinach popołudiowych i tylko latem.

  20. #180

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Cytat Napisał homeboy Zobacz post
    Zadzwoniłem i okazało się że wycena nie zawiera optymalizatorów, trzeba by doliczyć około 3000. A w momencie jak usłyszałem, że osoba przygotowująca wycenę nie wiedziała że optymalizatory SolarEdge są niezbędne, to straciłem ochotę na zakupy w tej firmie.
    To rewelacja Faktycznie lepiej sobie odpuścić.
    Tym razem mam wycenę od firmy działającej od 25 lat w branży elektrycznej i polecanej na innym forum.
    19986 zł brutto za 5.49 kWp (18 paneli mono Longi LR6-60PE 305Wp i falownik 3-fazowy Fronius 4,5 kW). Wychodzi 3640 zł brutto za kWp, czyli poniżej 3000 zł po uldze podatkowej. Biorę, bo chyba ciężko byłoby znaleźć coś lepszego na takim sprzęcie.
    Ostatnio edytowane przez homeboy ; 14-06-2019 o 13:40

Strona 9 z 105

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony