dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    W fundamencie mam warstwy 25+8+12.
    Na razie mam ścianę z betonu komórkowego + kotwy. Wysokość ściany elewacyjnej jakieś 3,5m + 0,5 m już pod podbitką, więc tam nie muszę murować, tylko ocieplę.
    Ile mogę dać ocieplenia, aby mur z klinkieru mi ustał.
    Chciałbym dać 12cm wełny + 2 cm pustki, czyli połowa cegły by stała na ścianie fundamentowej, a połowa wisiała: 24+12+2+12.
    Czy ktoś może pomóc? Widział, wykonał, co mówi teoria? Nie czuję sympati do styropianu.
    Irek

  2. #2
    Guest

    Domyślnie

    To jeszcze raz ja - zastanów się czy nie wystarczy ci 10 cm ocieplenia (nie wiem jaki masz beton komórkowy - trzebaby policzyć wsp. u dla takiej ściany).
    Weź pod uwagę, że np. mur-płyta Gullfibera ma lambdę 0,033 w/mk (styropan przeciętnie 0,040) to ma już pewne znaczenie dla izolacyjności ściany. Spróbuj pokalkulować jaki to da wsp. przenikania ciepła, albo podaj odmianę betonu (400, 500 czy 600)-
    zobaczymy co z tego wyjdzie.
    pozdrawiam - Alek


  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Musiałbym rzucić okiem do projektu co mi tam wpisali (zdaje się, że nie było podane, który beton a jak zauważyłeś ma to wpływ). Z obliczeń im wyszło 0.28. Producent w moim rejonie ma 600 w ofercie, a 500 na zamówienie i tą właśnie zamówiłem i to w dodatku wersję na cienkie spoiny. To 12cm to z nadgorliwości lub z obawy o duże przeszklenia (wyrównać tamte straty, bo Heat Mirror jednak droga). Czy potrzebujesz jeszcze jakieś dane?

    Załóżmy 10cm + 2 pustki - to chyba ustoi? Znajomy mówił, że wysunięcie do 1/3 szerokości jest stabilne, a to były ten przypadek (4cm z 12). Potwierdzasz?

  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    Założyłem wariant pesymistyczny i przyjąłem lambdę (wsp. przewodzenia ciepła) dla betonu 0,18 W/mK (normalnie tyle ma odmiana 600 np. dla Ytonga).
    Również pesymistycznie zakładając lambdę wełny 0,034 W/mK dostałem wsp. U=0,234 w/m2K (10 cm wełny, bez uwzględniania izolacyjności pustki pow. i warstwy izolacyjnej).
    W rzeczywistiości powinno więc byc jeszcze lepiej.
    Jak dla mnie - o cieplejszą ścianę nie masz co walczyć, tym bardziej, że takie rozwiązanie ratuje Ci życie...
    A przy okazji - dlaczego zdecydowałeś się na beton komórkowy?
    Pozdrawiam - Alek

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Alek - dzięki.
    Jako opcja było Porotherm - przeważyła cena i znajomość technologii przez moich fachowców. Poza tym robiłem kiedyś z ojcem instalacje i najlepiej się robiło w "siporeksie". W dodatku mój hurtownik miał w ofercie U-kształtki (sam nie wiedział co to jest ) i choć mam mur trójwarstwowy, to czemu nie. Jak już wspomniałem robiłem instalacje, a widząc betonowy podciąg i chcąc zrobić bruzdę na rurkę fi20 można się zabić własną pięścią. Miałem ochotę, choć nie znałem szczegółów na rolokasety, a wtedy można skrobną trochę U, by powiększyć przestrzeń między ścianami. Teraz jak już wiem jak to jest z tymi roletami (+ i -) i chyba zrezygnuję.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Madrosc bije z Waszych wypowiedzi. Podpisuje sie obydwoma recyma.
    10 + 2 to jest to. Ale pamietaj o dobrym zakotwieniu sciany. W koncu 3,5 m to nie w kasze dmuchal a i podpierasz nie na pelnej powierzchni cegly. Aha wentylacja welny, znaczy sie wlot i wylot.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Kotwy mam i to porządne, co 50cm a na rogach/brzegach gęściej.
    Wentylacja będzie. Wloty na dole, wylot w podbitce, gdzie będzie jednocześnie wlot wentylacji dachu. Zdaje mi się też, że w hurtowni klinieru mówili o dodatkowej wentylacji, gdzie jest zakłócana, np. oknem. Chyba im chodziło o wylot pod oknem i może wlot nad. Dowiem się dokładnej jak będę kupował.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    No to ocien OK
    Ale z wlotami i wylotami nie popdalbym w skrajnosci. Wydaje mi sie ze uczciwie wykonany i zabezpieczony wlot i wylot w zupelnosci wystarczy

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Arek i Pitbull - odkurzmy temat. Na Budmie Paroc i Roben uznają, że 2 cm to absolutne minimum i zalecają dać więcej. Jak dam więcej, to albo muszę uszczknąć z ocieplenia, albo zastosować zawiesia do ściany, bo "wyjdzie" 5cm z 12 (>1/3). Co Wy na to? Planowałem dać 2 warstwy, żeby nie było problemów ze stykami. Czy to może powodować odkształcanie się płyt i zmniejszanie pustki?

  10. #10
    Guest

    Domyślnie

    Słuchaj kolego. Mam dla Ciebie inną propozycję, a mianowicie co by się stało gdybyś dał zamiast cegły klinkierowej pełnej tj. 250*120*65, cegłę klinkierową połówkową tj. 250*60*65? Cały mur wtedy (o szerokości 6 cm) stałby na fundamencie i nic by nie wystawało. Skoro byłeś na Budmie to zapewne widziałeś że cegły takie mają w ofercie zarówno Roben, Jopek jak i Lode. Pozdrawiam.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Mario - wiem od dawna, ale ta połówkowa nie ma kształtek, a ja mam 11 narożników pod kątem 45 stopni, więc albo obcinam 12-tki, albo narożniki są grubsze, albo mam "szewki" na narożnikach. Mogę wszak rozabrać ściankę dociskową na długości ok.30, bo reszta jest w podcieniu (tam jest gdzie się oprzeć) lub wokół garażu (tam 9cm ocieplenia wystarczy). Ścianka ma 7 wartsw bloczków M-1 i prawie w całości jest nad gruntem.

  12. #12

    Domyślnie

    Jeśli masz dobrze zakotwioną cegłę, to wystarczy ją oprzeć połową na fundamencie. Przy oknach rzeczywiście przydałyby się wloty i wyloty, roboty niewiele, a ryzyko zawilgocenia wełny jest tego warte.

  13. #13
    Guest

    Domyślnie

    Frankai, jaki kształt ma twój dom skoro masz 11 narożników pod kątem 45 stopni - gwiazdy?

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Kształt rzeczywiście jest nietypowy. Nie jest to gwiazda. Przykładowo dwa frontowe narożniki są ścięte i powstają ścianki 1.5m - to już powoduje 4 narożniki. Podcień - 2 dalsze. Ścięta ścianka garażu (3m od granicy) - 2 kolejne; itd. Sorry - chyba tylko 9.

    Alanta - boję się. Spec od Robena powiedział mi 1/3 szerokości. Znajomy z branży toż samo; niezależnie. Pamiętaj, że w tym momencie środek ciężkości jest na krawędzi, a jak będzie minimalnie za? Wierzyłabyś kotwom?

    Zaciekawił mnie wątek "Czy pustki powietzne przy wełnie są konieczne?". Mam nadzieję, że wejdzie to na spotkanie Forum razem z innym ociepleniem.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony