dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Anna Bratnikow

    Zarejestrowany
    Jul 2019
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-446
    Posty
    5

    Domyślnie Problem Wentylacja/Rekuperacja

    Dzień dobry

    potrzebuję niezależnej i uczciwej opinii dla laika.

    Mam mieszkanie 52m2, budynek około 15 letni. Niski parter. Brak wentylacji grawitacyjnej w mieszkaniu, brak podłączenia do komina (kominiarz był powiedział że sie nie da nic zrobić) Oczywiscie na ścianie szczytowej osadza sie pleśń.

    Ktoś podpowiedział mi że montaż rekuperacji jest jedynym rowiązaniem.

    Teraz mam dwie oferty: pełny montaż + rekuperator = 11 tysiecy ( brak szczegółów jaki rekuperator, firmy etc. goła cena, dziwne? )
    albo inny wykonawca rekuperator ścienny za 2 tysiące.

    Jakie jest optymalne rozwiązanie dla takiej powierzchni - na co mam zwrócić uwagę żeby problem został rozwiązany i nie zostać bankrutem? Rekuperatory warte polecenia?

    z góry dziękuję, Ania

  2. #2

    Domyślnie

    to za 11 tysiecy pomiń, albo popros o szczegóły.

    rekuperator scienny dobry jest ale do jednego pomieszczenia popatrz https://www.google.com/search?q=reku...w=1280&bih=860


  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.268
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    rekuperator scienny to jakas pomyłka moim zdaniem. Mozesz zrobić wentylację mechaniczną wywiewną (łazienka + kuchnia) to będzie kosztowac grosze. Zresztą pełna wentylacja mechaniczna z rekuperacją powinna zamknąć się w 5-6 tys.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.374
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    11k to bardzo tanio, rekuperator ścienny to pomyłka. Ale zdobądź szczegóły to można będzie coś więcej powiedzieć.
    Kupuj najmniejszy rekuperator z odzyskiem wilgoci.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Anna Bratnikow

    Zarejestrowany
    Jul 2019
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-446
    Posty
    5

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź - to właśnie administracja umyła ręcę i zostawiła mnie z tym tematem. Póki co generuję same straty - bo to mieszkanie na wynajem. Postanowiłam zalatwić sprawę we własnym zakresie. Ale chcę uzyskać poradę prawnika czy zachowanie administracji jest zgodne z prawem.

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Anna Bratnikow

    Zarejestrowany
    Jul 2019
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-446
    Posty
    5

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. To mieszkanie jest w tej chwili pod wynajem - więc chcę moim lokatorom zapewnić najwyższy standart. Niestety przez tą sytuację nie jestem w stanie i generuje straty - stąd kwestia prawnika. Według mnie przez opieszałość i brak reakcji ze strony administracji. Wiem, że co roku jest dokonywany przegląd kominiarski. Mam inne pytanie - Czy jest możliwe, że odebrano mieszkanie bez wentalacji? - odbierał PINB jak rozumiem? Skontaktuję się z PINB-em. Jeszcze raz bardzo dziękuję.

  7. #7

    Domyślnie

    Wiesz, że co roku jest przegląd kominiarski? Byłaś przy nim? Ktoś inny był?

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Anna Bratnikow

    Zarejestrowany
    Jul 2019
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-446
    Posty
    5

    Domyślnie

    Tylko moi lokatorzy - tzn. przesyłałam info o przegladzie. Administracja wysłała też kominiarza żeby 'podłączył' mieszkanie do komina ale ten na to że się nie da. Wizyta potwierdzona.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Cytat Napisał Anna Bratnikow Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź - to właśnie administracja umyła ręcę i zostawiła mnie z tym tematem. Póki co generuję same straty - bo to mieszkanie na wynajem. Postanowiłam zalatwić sprawę we własnym zakresie. Ale chcę uzyskać poradę prawnika czy zachowanie administracji jest zgodne z prawem.
    Nie wiem jakie są zwyczaje w Poznaniu czy w innych miastach, ale ja w mojej pipidówce, kupując mieszkania czy to w stuletnich kamienicach czy w blokach z lat 70tych, dostawałem do ręki projekty, gdzie są zaznaczone kominy itp.
    Jeśli nie masz, idziesz do ludzi którzy budynkiem zarządzają i oni MUSZĄ mieć. Nie wyobrażam sobie, że ktoś świadomie wybudował 15 lat temu mieszkania bez wentylacji a jak jeszcze napiszesz, że jest tam GAZ to już konkretny kryminał.
    Być może jakaś przebudowa była i ktoś sobie Twoje kominy przygarnął.

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Anna Bratnikow

    Zarejestrowany
    Jul 2019
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-446
    Posty
    5

    Domyślnie

    w samo sendno - gazu nie ma, jest kuchnia indukcyjna. Tak ,budynek był początkowo jednym wielkim pomieszczeniem, później właściciel podzielił je na mieszkania i sprzedał. Administracja nie ma nic, powiedzieli mi, że wystąpili do PINB-u po dokumentacje. Tak jest w Poznaniu. Dziękjję i pozdrawiam.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    To pozostaje szukać winnego takiego stanu i..niech się dokłada do wentylacji mechanicznej. Zapewne będzie to trwało, więc albo nawiewniki w oknach albo otwory wentylacyjne w ścianach by się przydały, bo życie z grzybem jest niezbyt zdrowe.
    Co do kosztów - mieszkanie nieduże, więc może samemu warto zaryzykować. Sprzedawcy często projektują jak, co i gdzie.
    Rekuperatory ścienne, jeśli układ mieszkania sprzyja, można tak zgrać, że np dwa wpuszczają powietrze do mieszkania a dwa wyciągają. Często stosowane w mojej "okolicy" u Niemców w starych domkach.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.374
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Rekuperatory ścienne, jeśli układ mieszkania sprzyja, można tak zgrać, że np dwa wpuszczają powietrze do mieszkania a dwa wyciągają. Często stosowane w mojej "okolicy" u Niemców w starych domkach.
    A jak te wyciągające powietrze przekażą odzyskane ciepło tym wpuszczającym?

  13. #13

    Domyślnie

    Działają na zmianę, dwa raz wyciągają a raz nawiewaja a drugie dwa tak samo tylko w przeciwfazie

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Tu jest Vaillant po polsku
    https://www.youtube.com/watch?v=bOoEi_POkRM.

    Pozostaje porównanie kosztów i możliwości montażu tradycyjnego reku albo ściennego.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.374
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    Działają na zmianę, dwa raz wyciągają a raz nawiewaja a drugie dwa tak samo tylko w przeciwfazie
    To co to za rekuperatory?
    Rekuperator przestaje odzyskiwać ciepło, jak powietrze nie przepływa przez niego w obydwie strony - bo nie ma albo od czego ciepła pobrać, albo do czego oddać.


  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To co to za rekuperatory?
    Rekuperator przestaje odzyskiwać ciepło, jak powietrze nie przepływa przez niego w obydwie strony - bo nie ma albo od czego ciepła pobrać, albo do czego oddać.

    jak zwykle nie rozumiesz. Wszystkie pracują jako reku ale po dwa w przeciwfazie. Resztę se poszukaj w googlach, tam wszystko jest opisane

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.938

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To co to za rekuperatory?
    Rekuperator przestaje odzyskiwać ciepło, jak powietrze nie przepływa przez niego w obydwie strony - bo nie ma albo od czego ciepła pobrać, albo do czego oddać.

    /IMG]
    Nagrzewa wymiennik ,bodaj ceramiczny jeśli dobrze pamiętam, powietrzem wywiewanym a przy nawiewaniu jest ono ogrzewane.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.374
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Nagrzewa wymiennik ,bodaj ceramiczny jeśli dobrze pamiętam, powietrzem wywiewanym a przy nawiewaniu jest ono ogrzewane.
    Czyli kanał wywiewny jest jednocześnie nawiewnym? I co się w filtrze przy wydechu odłoży to zostanie wdmuchnięte przy wdechu? No, gratuluję producentowi pomysłu. Jest w pakiecie prywatne ubezpieczenie zdrowotne?
    Polecam lekturę § 152 Rozporządzenia w sprawie WT. Taki rekuperator jest wg tego nielegalny. A nawet takie, jak na obrazku który wrzucałem wątpliwe.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 16-07-2019 o 22:15

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.374
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał slawko123 Zobacz post
    jak zwykle nie rozumiesz.
    PLONK
    Możesz być złośliwy, ale ja nie muszę tego czytać.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 16-07-2019 o 21:50

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Po każdym przeglądzie kominiarskim sporządzany jest protokół.
    Jeżeli w protokole nie ma zapisu że w Twoim mieszkaniu nie ma wentylacji, to znaczy że ktoś go sfałszował i podpisując się pod nim poświadczył nieprawdę. Kwalifikuje się to do prokuratury.

    Art. 271. Poświadczenie nieprawdy§ 1. Funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

    Poproś administrację/zarząd o wgląd do protokołów ze wszystkich przeglądów kominiarskich za ostatnie 15 lat.
    Jak Ci nie będą chcieli ich pokazać, to jest następny powód do powiadomienia prokuratora.

    Art. 276. Niszczenie lub ukrywanie dokumentu bez prawa do jego rozporządzaniem
    Kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać,
    podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

    Administracja/zarząd jest również zobligowany do posiadania pełnej dokumentacji technicznej budynku.
    Poproś o jej okazanie.
    Masz prawo do zrobienia z nich kopii. (np. zdjęcie komórką)
    Jakiś inżynier Ci wyjaśni co tam jest bądź nie ma a być powinno.
    Dokładnie. A cała dyskusja prowadzona na temat rekuperatora jest drugorzędna. Najpierw należy zapewnić w mieszkaniu wentylację, choćby i bez odzysku ciepła, bo bez niej nie da się mieszkać.

    Ja na Twoim miejscu poszedłbym od razu do PINB, nakreślił sprawę, jak wygląda i niech to ruszy od strony formalnej. Inaczej tego nie załatwisz szybko.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony