dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 64
  1. #41
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ewa_G Zobacz post
    A gdyby zamiast wylewki zastosować beton grubości 4cm zbrojony drobną siatką? Czy to spełni swoje zadanie? Nie będzie pękać?
    Beton będzie podawany przez więźbę dachową (brak deskowania).
    Jak rozumiesz wylewkę a jak beton?
    Wylewka, jastrych zazwyczaj miksokret to beton półsuchy.
    O jakim innym 4cm betonie myślisz? Jakiś z gruszki B15,20,25?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  2. #42
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zdaniem kilku uczestników tego wątku jest taniej. I to znacznie taniej.
    Na betonowy stropie, nie na wiązarach....

    Narobiłem zamieszania. Kupowałem po 98 zł sztuka czyli faktycznie ok 30 zł/m2

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zgadujesz?
    Nie zgaduję, policzyłem.
    25 cm tego styro odpowiada 30 cm wełny lambda 0.37 Metr kwadratowy styro 50 zł, m2 wełny 40 zł m2.

    Wersja z wylewką:
    50 zł/m2 styropian
    30 zł/m2 wylewka i gotowe. Jedyna robota to rozłożenie styro, wątpię żeby na nieużytkowym poddaszu było milion kabli do omijania. Do ogarnięcia w 1-2 popołudnia.

    Wersja z wełną:
    40 zł za m2 wełna
    30 zł za m2 płyta
    plus kasa za legary,wkręty itp - wątpię żeby się w tych 10zł/m2 zmieściło - więc taniej na pewno nie będzie. Roboty kupa: legary, płyty trzeba wciągnąć na górę, dociąć, ułożyć, wełnę rozłożyć itp
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.407
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Na betonowy stropie, nie na wiązarach....
    Na czym polega różnica?

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Nie zgaduję, policzyłem.
    25 cm tego styro odpowiada 30 cm wełny lambda 0.37 Metr kwadratowy styro 50 zł, m2 wełny 40 zł m2.
    24cm styropianu, który linkowałeś + 4cm wylewki daje U=0,124
    30cm wełny 0,039 + OSB daje U=0,123
    Styropian wychodzi 46,92zł/m2
    2x15cm Megarock kosztuje 31zł/m2

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Wersja z wylewką:
    50 zł/m2 styropian
    30 zł/m2 wylewka i gotowe. Jedyna robota to rozłożenie styro, wątpię żeby na nieużytkowym poddaszu było milion kabli do omijania. Do ogarnięcia w 1-2 popołudnia.
    Mi zajęło dużo więcej obrabianie murłaty styropianem. Rozwinięcie na tym:





    wełny, to po prostu rozwinięcie. Obrobienie sytoropianem? Masakra.
    Musiałbym inaczej podejść do ułożenia rekuperacji - unikać jak ognia przecięć (tu nie unikałem krzyżowania poza strefą środkową, gdzie robię deskowanie - tam, gdzie jest nisko nie robię deskowania, bo nawet pudeł tam nie da się trzymać.
    Z rolka rury więcej, większe opory, inaczej musiałbym zaprojektować skrzynki rozdzielcze, żeby dało się unikać przecięć. I jest jeszcze jeden niuans. Jak przykryłem wełną, to mam 40cm izalacji na rurach. Niezależnie od tego, czy się przecinają, czy nie.
    Przy izolacji z Twojego przykładu 25cm miałbym na skrzynkach tylko 15cm izolacji a na rurach 17,5. Mam przecięcia z rurą hydrauliczną w otulinie i kablami w peszlach - jeszcze cieniej. Jakby gdzieś się przecinały - tylko 10cm. Zalecenia są min. 20cm na rurach rekuperacji.

    Pracy przy styropianie WIELOKROTNIE więcej, niż przy wełnie.

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Wersja z wełną:
    40 zł za m2 wełna
    30 zł za m2 płyta
    plus kasa za legary,wkręty itp - wątpię żeby się w tych 10zł/m2 zmieściło - więc taniej na pewno nie będzie. Roboty kupa: legary, płyty trzeba wciągnąć na górę, dociąć, ułożyć, wełnę rozłożyć itp
    Pisałeś wcześniej:
    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Poddasze nieużytkowe 116 m2 za wyjątkiem małego stryszku na graty i choinkę ok 25 m2. Sam materiał wyszedł mnie około 3,5 tys zł - deski, płyty osb na stryszek, legary, wkręty. Do tego tydzień mojej roboty.
    To wychodzi 30,17zł/m2. Do tego jak rozumiem trzeba dorzucić wełnę - Wełna 31zł/m2.
    Wiec koszt wełny z deskowaniem niewiele ponad 61zł/m2 (i to przy założeniu, że deskowanie do samego końca).
    Koszt przy dla mnie cudownie niskiej cenie wylewki 46,92zł + 30 zł = 76,92zł. Prawie 25% drożej.

    I roboty (pomimo zrobienia wylewki rękami ekipy) przy styrpianie masakrycznie więcej. Wiem co piszę, sam rozkładałem styropian na podłodze i rozwijałem wełnę na stropie. A na podłodze nie miałem rur od rekuperacji.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 29-07-2019 o 02:28

  4. #44

    Domyślnie

    No za legary na takim stropie, to na pewno żadna ekipa by nie chciała pieniędzy. Taka robota na popołudnie dla przyjemności.

  5. #45
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zalecenia są min. 20cm na rurach rekuperacji.
    Skąd takie zalecenia?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  6. #46
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Na czym polega różnica?
    Skoro nie widzisz różnicy w robieniu wylewki na stropie monolitycznym i czymś takim:

    to o czym my rozmawiamy....


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Mi zajęło dużo więcej obrabianie murłaty styropianem. Rozwinięcie na tym:





    wełny, to po prostu rozwinięcie. Obrobienie sytoropianem? Masakra.
    Musiałbym inaczej podejść do ułożenia rekuperacji - unikać jak ognia przecięć (tu nie unikałem krzyżowania poza strefą środkową, gdzie robię deskowanie - tam, gdzie jest nisko nie robię deskowania, bo nawet pudeł tam nie da się trzymać.
    Z rolka rury więcej, większe opory, inaczej musiałbym zaprojektować skrzynki rozdzielcze, żeby dało się unikać przecięć. I jest jeszcze jeden niuans. Jak przykryłem wełną, to mam 40cm izalacji na rurach. Niezależnie od tego, czy się przecinają, czy nie.
    Przy izolacji z Twojego przykładu 25cm miałbym na skrzynkach tylko 15cm izolacji a na rurach 17,5. Mam przecięcia z rurą hydrauliczną w otulinie i kablami w peszlach - jeszcze cieniej. Jakby gdzieś się przecinały - tylko 10cm. Zalecenia są min. 20cm na rurach rekuperacji.

    Pracy przy styropianie WIELOKROTNIE więcej, niż przy wełnie.
    Nie wiem jakim cudem masz tak zagmatwaną instalację WM. U mnie przy takiej samej powierzchni nie mam ani jednego przecięcia rur. Faktycznie jakbym to Ciebie miał obrabiać to styropianem to bym siadł i płakał. Natomiast zauważ, że jakbyś chciał deskować całość to ułożenie legarów też nie byłoby proste. I nie każdy ma taki sajgon na stropie, niektórzy mają po prostu pusty strop i ułożenie styro to bajka

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pisałeś wcześniej:

    To wychodzi 30,17zł/m2. Do tego jak rozumiem trzeba dorzucić wełnę - Wełna 31zł/m2.
    Wiec koszt wełny z deskowaniem niewiele ponad 61zł/m2 (i to przy założeniu, że deskowanie do samego końca).
    Koszt przy dla mnie cudownie niskiej cenie wylewki 46,92zł + 30 zł = 76,92zł. Prawie 25% drożej.

    I roboty (pomimo zrobienia wylewki rękami ekipy) przy styrpianie masakrycznie więcej. Wiem co piszę, sam rozkładałem styropian na podłodze i rozwijałem wełnę na stropie. A na podłodze nie miałem rur od rekuperacji.
    Zauważ, że mam tylko małą część poddasza "użytkową". Jakbym chciał użytkować całość to musiałbym więcej wydać na legary i różnica byłaby sporo mniejsza. Przy wylewce jedyna robota to styropian, przy wełnie trzeba wtaszczyć na górę legary, płyty osb, docinać je itd. Wełna miedzy legarami też się sama nie ułoży, docinać tez ją trzeba. Więc ta łatwość rozwinięcia z rolki wynika z tego, że nie deskujesz całości. Porównujesz więc dwie rożne rzeczy - równa wylewka po całości poddasza z małym stryszkiem i reszta wełny luzem. I przy tej drugiej opcji masz cięższa robotę bo coby tu nie mówić, docinanie styropianu to żadna robota w stosunku dźwigania 45 kilogramowych płyt.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  7. #47
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Można tez rozważyć zamiast legarów ułożenie np. kilku pustaków na których następnie można OSB. Co do izolacji to przy takiej ilości rur to chyba najlepszym rozwiązaniem wydaje się usypywanie granulatu np. GRANROCK SUPER. Granulat wszędzie dotrze a tak jak mówię zawsze osb można położyć na pustakach i wówczas nie trzeba wnosić całych legarów na poddasze.
    www.rockwool.pl/produkty/granrock-super
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Na czym polega różnica?



    24cm styropianu, który linkowałeś + 4cm wylewki daje U=0,124
    30cm wełny 0,039 + OSB daje U=0,123
    Styropian wychodzi 46,92zł/m2
    2x15cm Megarock kosztuje 31zł/m2



    Mi zajęło dużo więcej obrabianie murłaty styropianem. Rozwinięcie na tym:




    Az tak zagmatwanej instalacji nie miałem, ale i tak doszedlem do wniosku, ze najoptymalniej bedzie to zasypać.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.407
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Skąd takie zalecenia?
    W projekcie mam "Kanały R-VENTflex 63 należy prowadzić w warstwie izolacji nad stropem. Wysokość izolacji ponad rurą min. 200mm. "
    Zresztą logiczne. Standardem jest 20cm izolacji na ścianach. I to o lepszej lambdzie a do tego dochodzi izolacyjność materiału konstrukcyjnego. Kanały, którymi wędruje ciepłe powietrze do i z rekuperatora powinno być podobnie izolowane od warunków zewnętrznych.


    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Skoro nie widzisz różnicy w robieniu wylewki na stropie monolitycznym i czymś takim:
    Tu nie ma stropu. Zrób strop, to i różnice w kosztach jego ocieplenia w porównaniu z innymi rodzajami znikną.

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Nie wiem jakim cudem masz tak zagmatwaną instalację WM. U mnie przy takiej samej powierzchni nie mam ani jednego przecięcia rur.
    W projekcie też mam ślicznie rozrysowane bez przecięć.




    Tylko robią się drastyczne różnice w długościach kanałów nawiewnych i problem ze zrównoważeniem przepływów i 150m rury a wystarczyło 100m. Do tego w związku z rezygnacją z palenia w kotłowni dołożyłem tu wywiew (tam, gdzie w projekcie jest rekuperator) - i już bym przecięcia nie uniknął. Tylko po co się przecinaniem przejmować, jak robię to w strefie, gdzie wysokość do dachu jest mocno nieużytkowa?

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Zauważ, że mam tylko małą część poddasza "użytkową". Jakbym chciał użytkować całość to musiałbym więcej wydać na legary i różnica byłaby sporo mniejsza.
    Chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie robi legarów na wysokość 40cm?

    "Legary" (tak naprawdę desek które zostały z szalunków) mam przymocowanych do słupów wspierających dach. Tam, gdzie słupy są za daleko mam te deski oparte na bloczkach które mi też zostały. Część deskowania też gratis z pozostałości.

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Więc ta łatwość rozwinięcia z rolki wynika z tego, że nie deskujesz całości.
    Pierwsza warstwa to tylko wycinanie miejsc na słupy (które i tak trzeba obrobić czy to styropianem, czy wełną) i wycięcie na kilka bloczków. Druga warstwa całkiem podobnie. Zero bawienia się z rurami (nawet, jak bym ułożył tak, jak w projekcie, to ich obrobienie byłoby dużo bardziej pracochłonne niż ciachnięcie wełny przy słupach i bloczkach).

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Porównujesz więc dwie rożne rzeczy - równa wylewka po całości poddasza z małym stryszkiem i reszta wełny luzem. I przy tej drugiej opcji masz cięższa robotę bo coby tu nie mówić, docinanie styropianu to żadna robota w stosunku dźwigania 45 kilogramowych płyt.
    Bardzo ciekawa kwestia.
    Jak pisałem murłatę obłożyłem styropianem (masa roboty - ale tu miałbym spory mostek, bo wełny tak dokładnie bym nie upchnął, a do tego tu jest mało miejsca na izolację. Jest 2x14cm EPS 0,031. Jak bym miał zakończyć wylewkę przy membranie?



    Szalować to między krokwiami?
    I po co mi taka niska przestrzeń? Więc nie tylko wełna + deskowanie wychodzi dużo taniej za m2, ale też tych m2 wystarczy o wiele mniej.
    Same korzyści.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 29-07-2019 o 11:27

  10. #50
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W projekcie mam "Kanały R-VENTflex 63 należy prowadzić w warstwie izolacji nad stropem. Wysokość izolacji ponad rurą min. 200mm. "
    Zresztą logiczne. Standardem jest 20cm izolacji na ścianach. I to o lepszej lambdzie a do tego dochodzi izolacyjność materiału konstrukcyjnego. Kanały, którymi wędruje ciepłe powietrze do i z rekuperatora powinno być podobnie izolowane od warunków zewnętrznych.
    Nie ulega wątpliwości, ze im więcej tym lepiej.
    Ale jednak na strychu pod dachem (nawet nieocieplonym) panuja inne warunki niż na zewnątrz.
    Temperatura to nie wszystko, brak wiatrów wiele zmienia.
    Ja niestety planując w dalszej przyszłości wykorzystanie tego strychu poszedłem na kompromis i ta ochrona to tylko 10cm.
    Jak wykończę strych "użytkowo" to ruraż wentylacji będzie w strefie ogrzewanej a teraz jakos to będzie z 10cm styro.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Jak rozumiesz wylewkę a jak beton?
    Wylewka, jastrych zazwyczaj miksokret to beton półsuchy.
    O jakim innym 4cm betonie myślisz? Jakiś z gruszki B15,20,25?


    Tak z gruszki, beton np. B20

  12. #52

    Domyślnie

    A jaka jest tego przewaga nad standardową wylewką? Poza tym, że ma od cholery wody w stosunku do miksokreta, która gdzieś musi pójść.

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    A jaka jest tego przewaga nad standardową wylewką? Poza tym, że ma od cholery wody w stosunku do miksokreta, która gdzieś musi pójść.
    Taniej?

  14. #54

    Domyślnie

    Na pewno? Sam beton wyjdzie min 10zł/m2. Do tego pompa do podawania, w zależności jak jest rozliczane, może wyjść drugie tyle. A ktoś to jeszcze musi wylać, wyrównać i zazbroić.

  15. #55
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    A jaka jest tego przewaga nad standardową wylewką? Poza tym, że ma od cholery wody w stosunku do miksokreta, która gdzieś musi pójść.
    Teoretycznie przewagą może być możliwość zatarcia/wykończenia na gotowo (jak na warunki strychu).
    Typowy jastrych to jednak warstwa podkładowa, nieobrobiona będzie się kruszyć/sypać.
    Ale tu znowu zależy od sposobu wykorzystania strychu.

    Wytrzymałość może być większa, ale zupełnie zbyteczna, więc przewaga "na papierze".

    Zgadzam się, ze trudniej/dłużej wysuszyć, zalet, przewag nie dostrzegam aby "kombinować".

    Cytat Napisał Ewa_G Zobacz post
    Taniej?
    Nie wyceniałem takich prac, więc poniższe to sufitologia stosowana, ale może być tak, że roboczogodzina gruszki + pompy może się okazać droższa niż materiał i transport wywrotki piasku i paru palet cementu.

    Ewa_G Czym ten strych będzie dla ciebie? Jakie przeznaczenie?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.407
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Nie wyceniałem takich prac, więc poniższe to sufitologia stosowana, ale może być tak, że roboczogodzina gruszki + pompy może się okazać droższa niż materiał i transport wywrotki piasku i paru palet cementu.
    Jak ktoś nie ma pokrytego dachu, ma ściany kolankowe które mogą robić za szalunek i da się to wylać z pompogruszki, to miałoby sens ekonomiczny na nieużytkowym poddaszu. Bo faktycznie bardzo tanio wychodzi (materiał ze 13zł/m2 - robota też prosta, rozgarnięcie i przejechanie łatą wibracyjną, bo nawet zacieranie tu nie jest konieczne). Tylko problem jest taki, że trzeba tam najpierw co nieco położyć - kable, rury, styropian... Robienie tego pod chmurką jest trochę ryzykowne, bo jak deszcz zleje to wszystko tuż przed betonowaniem, to nie ma jak wysuszyć tego basenu.

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Teoretycznie przewagą może być możliwość zatarcia/wykończenia na gotowo (jak na warunki strychu).
    Typowy jastrych to jednak warstwa podkładowa, nieobrobiona będzie się kruszyć/sypać.
    Ale tu znowu zależy od sposobu wykorzystania strychu.

    Wytrzymałość może być większa, ale zupełnie zbyteczna, więc przewaga "na papierze".

    Zgadzam się, ze trudniej/dłużej wysuszyć, zalet, przewag nie dostrzegam aby "kombinować".


    Nie wyceniałem takich prac, więc poniższe to sufitologia stosowana, ale może być tak, że roboczogodzina gruszki + pompy może się okazać droższa niż materiał i transport wywrotki piasku i paru palet cementu.

    Ewa_G Czym ten strych będzie dla ciebie? Jakie przeznaczenie?
    Strych będzie magazynem, np, dla choinki.
    Uważasz że lepiej zrobić wylewkę?


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak ktoś nie ma pokrytego dachu, ma ściany kolankowe które mogą robić za szalunek i da się to wylać z pompogruszki, to miałoby sens ekonomiczny na nieużytkowym poddaszu. Bo faktycznie bardzo tanio wychodzi (materiał ze 13zł/m2 - robota też prosta, rozgarnięcie i przejechanie łatą wibracyjną, bo nawet zacieranie tu nie jest konieczne). Tylko problem jest taki, że trzeba tam najpierw co nieco położyć - kable, rury, styropian... Robienie tego pod chmurką jest trochę ryzykowne, bo jak deszcz zleje to wszystko tuż przed betonowaniem, to nie ma jak wysuszyć tego basenu.


    Taki był pomysł. Nie twierdzę, że idealny, pytam bardziej o radę.
    Pomył był taki, żeby to zalać przy okazji zalewania ostatniego wieńca (wieniec nad ścianą*szczytową), który będzie zalewany po więźbie dachowej ale przed deskowaniem. Teraz zastanawia mnie, czy faktycznie ta woda w betonu ļedzie miała gdzie uciec... i czy nie powstanie basen.

    Wykonawca za samą robociznę (rozłożenie styropianu 165m2 (gr30cm), folia, zbrojenie, posadzka/beton z gruszki B20 gr.4cm) chce 3.500zł.

    Już teraz sama nie wiem, może lepiej jednak tą wylewkę?
    Ostatnio edytowane przez Ewa_G ; 30-07-2019 o 05:13

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.407
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ewa_G Zobacz post
    Wykonawca za samą robociznę (rozłożenie styropianu 165m2 (gr30cm), folia, zbrojenie, posadzka/beton z gruszki B20 gr.4cm) chce 3.500zł.
    Jak chcesz stawiać więźbę, jak nie będzie wieńców?

    Zbrojenie IMO zbędne - nawet jak coś popęka, to tylko strych. Jak chcesz to ewentualnie zbrojenie rozproszone (pewnie w betoniarni mogą dorzucić) - ostatecznie siatka 10x10 fi3mm do wylewek.


    Ponegocjuj z wykonawcą - robota jak przy wylaniu chudziaka, więc prosta i niewiele. Kwestia rozkładania styropianu (hydraulicy przy podłogówce AFAIK biorą z 10zł/m2).
    Zbierz ze trzy oferty na wylewki z miksokreta i porównaj (uwzględniając koszt rozłożenia jeszcze styropianu, którego pewnie wylewkarz nie zechce układać). Obstawiam, że wyjdzie dużo drożej - ale za to równiej co chyba przy strychu ma pomijalne znaczenie.

    Wodą z betonu bym się nie przejmował. Poddasze trzeba wentylować tak czy inaczej. Tylko z deskowaniem trzeba ze trzy tygodnie się wstrzymać.
    Bardziej bym się obawiał deszczy przed wylaniem betonu.

  19. #59

    Domyślnie

    Trochę podepnę się pod temat. Mam do ocieplenia strop betonowy na poddaszu nieużytkowym.
    Myślałem nad wełną ale z racji, że styropian dość mocno potaniał to myślę owrzuceniem 25 cm EPSa 60 0,31. Zastanawiam się czy jest sens dopłacać do 80tki około 600 zł jeśli nie planuje tam niczego poza graciarnią.
    Druga kwestia czy styropian koniecznie musi być przykryty wylewką? Wystarczyłoby mi wrzucenie kilku płyt OSB jako podłoga na graty.
    A jeśli już wylewka byłaby koniecznością wg. was EPS 60 da radę pod 4 cm wylewki?

    Chociaż teraz jest promocja w OBI na wełnę URSA 0,40 za 9,5 zł/m2 przy 2 warstwach mam ocieplone poddasze za 19 zł /m2 co trochę kusi...
    Edit: właśnie obczaiłem, że jest jeszcze URSA 0,45 za 6,28 zł /m2 to przy 3 warstwach 45 cm mam za niecałe 19 zł m/2 U na poziomie 0.09719. Tylko jak tu podłogę zrobić? najlepiej jakby wisiała w powietrzu
    Ostatnio edytowane przez Pablikos ; 15-12-2019 o 19:02

  20. #60

    Domyślnie

    Ja chciałem właśnie dać 4cm wylewki, ale nie chcieli zrobić mniej niż 6-7cm na takiej grubości styropianu. Ostatecznie też przykrywam tylko częściowo OSB.

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony