dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 38 z 38
  1. #21

    Domyślnie

    Na moje oko albo cos jest nie tak ze sterownikiem lub plyta główną ale bardziej bym sie sklanial ku temu ze szwankuje jakis czujnik .
    Bo zlicza dobrze pobór prądu tylko zle liczy produkcje i dlatego zle oblicza cop.
    Cop to tylko wynik dzielenia energi wyprodukowanej przez pobrana.
    Jak w domu jest cieplo to wyglada na to ze zle oblicza wyprodukowana energie sa trzy mozliwosci czujnik temp.zasilania ,czujnik temp.powrotu lub czujnik przepływu wody.

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @karola.k

    Te 46 st. na zasilaniu przy obecnej pogodzie to chyba za dużo.
    Ja mam kaloryfery i największą ustawiam na 36 st.C. W domu jest 22-23 st.C. Muszę walczyć z temperaturą w sypialni by nie przekraczała 21 st.C. poza sypialnią, gdzie na chwilę obecną kaloryfer jest zimny pozostałe mają zawory otwarte.
    Dodam jeszcze, że nie dodawałem (nie zmieniałem) jeszcze kaloryferów w żadnym z pomieszczeń od wyrzucenia kopciucha.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    [B] Ja mam kaloryfery i największą ustawiam na 36 st.C.
    W domu jest 22-23 st.C.
    Dodam jeszcze, że nie dodawałem (nie zmieniałem) jeszcze kaloryferów w żadnym
    z pomieszczeń od wyrzucenia kopciucha.
    Nic to nie mówi;
    - o mocy grzejników,
    - mocy cieplnej budynku,
    - wielkości zładu wodnego
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Nic to nie mówi;
    - o mocy grzejników,
    - mocy cieplnej budynku,
    - wielkości zładu wodnego
    Nie mówi. Jedynie podzieliłem się uwagą, że przy obecnej pogodzie i kaloryferach pozostawionych po ogrzewaniu węglem wystarczy mi 36 st. C. na zasilaniu.

    Nie wypowiadam się czy pompa ma wadę, czy jest jakaś inna przyczyna niepokojąco niskiego COP.

    Jestem na etapie testowania mojej PC. Wnioski będę wyciągał po pierwszym sezonie grzewczym.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Jestem na etapie testowania mojej PC.
    Chodzi mnie o dane Twojej instalacji.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Chodzi mnie o dane Twojej instalacji.
    Nie chciałem zaśmiecać tego wątku. Dom po termomodernizacji, PC 7 kW, a więc nie wciśnięta klientowi jak największa.

    Dom mam z lat 30-tych ubiegłego wieku -ok. 130 m2.
    Ściany też ocieplone (w 1997 r.). Nie sposób zrobić OZC. W sezonie 2017/2018 zaprzęgłem do tego elektryczny Kospel c.o. Wyszło, że wystarczy mi około 4 kW do komfortowego ogrzania go w warunkach jak w Twojej stopce.
    Kopciuch zdemontowany 30.11.2018 r., bo gaz podłączony od 29.11.2018 r. Przedtem na dachu PV. i od listopada 2017 r. pierwsza klima. Następna dwa dni przed kotłem z gazem.

    To wszystko.
    Pozdrawiam!
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Kopciuch zdemontowany 30.11.2018 r., bo gaz podłączony od 29.11.2018 r.
    Przedtem na dachu PV. i od listopada 2017 r. pierwsza klima.
    Następna dwa dni przed kotłem z gazem.
    To pompa ciepła nie działa???
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    To pompa ciepła nie działa???
    Nie wiem czemu tak sądzisz.
    Jak piszę - od 16.07.2019 ją testuję. Pompa została kupiona jako ostatnia z urządzeń do ogrzewania domu. Tak wyszło...

    Pompa mimo, że nie jest pierwszej młodości działa dobrze i spełnia moje oczekiwania. W prawdzie wystarczyła by 5 kW (tej mocy miałem zamiar sam sobie zrobić z klimy).

    Mamy taką Ustawę OZE, że jeśli nie wykorzysta się energii oddanej do sieci (magazynu) to po pewnym czasie przepada. Stąd zakup kolejnych klim.
    Klimy jako takie sprawdzają się z jednym zastrzeżeniem - nie wszędzie dojdzie ciepło w wystarczającej ilości. W lecie "poezja", wiadomo dlaczego.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  9. #29

    Domyślnie

    Vr5 my jesteśmy w trakcie termomodernizacji, narazie mamy okna, drzwi i fundamenty ocieplone/wymienione plus rolety zew zamontowane.
    Ściany dopiero zaczynają ocieplać, brama garażowa oraz wełna na strop też czeka na montaż.
    Dlatego jeszcze nie ustawiamy żadnych harmonogramów itd, jest tylko ustawione grzanie gdy temp na zewnątrz spadnie poniżej 15 i gdy temp w domu jest mniej niż 21.5° (mieliśmy 21, ale jednak to za zimno jak dla nas ).

    Także czekamy na ocieplenie na 100%, pewnie jeszcze 1.5-2tyg i wtedy będziemy testować niższe temp, sprawdzać kiedy jest grzanie potrzebne, ile wytrzymuje dom bez pompy popołudniu (mamy taryfe g13) itd

  10. #30

    Domyślnie

    Aha, od resetu pompy cały czas cop mimo tych 46° na pompie między 4.5 a 6

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał karola.k Zobacz post
    Aha, od resetu pompy cały czas cop mimo tych 46° na pompie między 4.5 a 6
    No to moze po resecie bedzie "dobrze" pokazywala cop
    Czyli po panasonikowemu
    Zebyscie nie mysleli ze macie cop=6 norma jest ze zawyza copy u mnie np.o 100%

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał karola.k Zobacz post

    Także czekamy na ocieplenie na 100%, pewnie jeszcze 1.5-2tyg i wtedy będziemy testować niższe temp, sprawdzać kiedy jest grzanie potrzebne, ile wytrzymuje dom bez pompy popołudniu (mamy taryfe g13) itd
    Tak, to wszystko tłumaczy. Jakaś szpara, czy mostek i ciepło idzie do nieba. Do tego konieczność nagrzania "na zapas" w G13.

    Teraz grzeję nie patrząc czy taryfa jest tania, czy droga. PV wyprodukowała mi tyle energii, że w poprzednim sezonie grzałem w większości klimą.
    Do tego mniej prądu potrzeba na c.w.u. bo od połowy lipca nie pracuje grzałka.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  13. #33
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Mnie niepokoi raczej to cop 6.
    ponizej metoda na dobry COP

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20191025_1307131.jpg
Wyświetleń:	237
Rozmiar:	56,6 KB
ID:	436398

  14. #34

    Domyślnie

    Przy temperaturach na dworze 10-15 stopni i wody co 35 stopni u mnie cop na co też około 6.
    Razem z grzaniem ciepłej wody na 4 osoby do 44 stopni średni cop 4,25 z pompami - średnia z ostatnich 3 dni.
    Zuzycie prądu 16 kw pc oddała 68. średnie zuzycie dobowe 5,3 kw.
    Jak temp spadnie to copki niżej zaparkują, lecz nie nizej niż 1,8 przy -18 ( tak jest u mnie).
    Opomiarowanie zewnętrznymi licznikami.
    Grzana powierzchnia 185[m2]. 90% powierzchni kalafiory. Grzane PC PW samoróbka z klimy ala Toshiba estia 11 KW. Bufor 1500l. (pozostałość po śmieciuchu), CWU zbiornik z wężownicą 500l grzany raz na dobę o 13. W 2018 roku wstawiona klima konsola Gree na parterze do grzania.- rzadko używana. Na dachu PV 9,6 kw. Rekuperacja.

  15. #35

    Domyślnie

    U nas aktualnie cop ok 3-3.5, temp najniższa w nocy była 1°, ale koło 22 cop 0.7, a wtedy temp była wyższa niż o godz 2, kiedy temp była 1.
    Dzisiaj też pompa została wyłączona, bo obok majstry tną styropian, a ona pokazuje, że grzała i cop 1 :O

    Vr5 nam się fotowoltaika narazie nie opłaca. Na pompe dostaliśmy dofinansowanie 4tys z gminy, 15.5tys z czystego powietrza i płacimy za nią ze swojego 3.5tys
    A fotowoltaika musiałby iść po całości z naszego, gdzie przy termomodernizacji i jej kosztach to awykonalne.

    Natomiast taryfa została wybrana nie względu na pompę, ale nasze zużycie - sprawdziliśmy kiedy ile używamy przed pompą i wyszło, że miesięcznie G13w jest na plus o 70zł w stosunku do G11
    Jak się w sierpniu orientowalismy to nie wiem jak u Ciebie, ale u nas przy fotowoltaice można mieć tylko taryfę G11.

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał karola.k Zobacz post
    U nas aktualnie cop ok 3-3.5, temp najniższa w nocy była 1°, ale koło 22 cop 0.7, a wtedy temp była wyższa niż o godz 2, kiedy temp była 1.
    Dzisiaj też pompa została wyłączona, bo obok majstry tną styropian, a ona pokazuje, że grzała i cop 1 :O

    Vr5 nam się fotowoltaika narazie nie opłaca. Na pompe dostaliśmy dofinansowanie 4tys z gminy, 15.5tys z czystego powietrza i płacimy za nią ze swojego 3.5tys
    A fotowoltaika musiałby iść po całości z naszego, gdzie przy termomodernizacji i jej kosztach to awykonalne.

    Natomiast taryfa została wybrana nie względu na pompę, ale nasze zużycie - sprawdziliśmy kiedy ile używamy przed pompą i wyszło, że miesięcznie G13w jest na plus o 70zł w stosunku do G11
    Jak się w sierpniu orientowalismy to nie wiem jak u Ciebie, ale u nas przy fotowoltaice można mieć tylko taryfę G11.
    Przy PV w Tauronie można taryfy wybierać, nie ma z tym żadnego problemu. Miałem G12E, ale ją zlikwidowali. Przeszedłem na G12W.
    Teraz gdy mam w zapasie sporo energii w "magazynie" nie ma znaczenia rodzaj taryfy.
    Moja pompa była zakupiona "na części" jako złom, ale okazało się, że jest sprawna. Brak w niej takiej informacji, jak COP, ale bez tego da się żyć. Mnie kosztowała jeszcze mniej (bez dofinansowania), ale ma swoje lata. Pewnie Niemiec płakał, jak wymieniał na nową.

    Co do Twojej pompy - może jest jakiś błąd w oprogramowaniu, lub któryś z czujników jest źle funkcjonuje i wskazania COP są zakłamane.
    Trzeba obserwować ile energii elektrycznej zużywa PC, gdy COP jest przyzwoity oraz gdy niepokojąco niski. Jeśli zużycie prądu jest podobne i akceptowalne, to na spokojnie usunąć usterkę.

    Osobną sprawą jest termomodernizacja - robi się zimno. Widziałem, jak w marcu, gdy były przymrozki i ekipa "styropianowców" zrobiła na przymocowanym ociepleniu tynki. Efekt był taki, że poodchodziły.
    Miejmy nadzieję, że u Ciebie będzie dobrze.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Ja mam kaloryfery i największą ustawiam na 36 st.C. W domu jest 22 - 23 st.C.
    Nie dodawałem (nie zmieniałem) jeszcze kaloryferów w żadnym z pomieszczeń od wyrzucenia kopciucha.
    Czyli wynika z tego że;
    ...1/masz znacznie przewymiarowane kaloryfery;
    .........a/ Jakiej mocy cieplnej w sumie mają kaloryfery dla 45 C/35 C?
    ...2/ masz duży zład wodny w instalacji ;
    .........a/ Ile litrów wody w instalacji?
    ...3/ Jak sterujesz temperaturą wewnątrz budynku?
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @Andrzej5101

    Oczywiście, że kaloryfery są przewymiarowane. Zakładane były wiele lat temu, gdy nikomu się nie śniło o docieplaniu budynku. Jedyne, co zrobiłem, to w latach 90-tych wymieniłem rury dopasowane do c.o. grawitacyjnego na miedziane. Wtedy miedź była znacznie tańsza niż teraz.Nie wiem ile mam wody w instalacji, ale będzie tego ze 100 litrów. W jednostce wewnętrznej oprócz wymiennika jest mały kociołek z grzałką oraz naczynie przeponowe. Podobne jest w Junkersie oraz pozostałość po kopciuchu (chyba 18 litrów).

    Co do ocieplenia ścian -wykonane w 1997 roku. Są 2 warstwy styropianu - jedna na drugiej (8 + 5 cm). Wówczas powszechnie zakładano styropian 5 cm. Z trudem udało mi się kupić kołki na styropian 8 cm. Na warstwę 8 cm nakleiłem dodatkowo 5 cm.

    To, że styropian był grubszy od powszechnie używanego było widać. Jak sąsiedzi dowiedzieli się, że taki gruby, to stukali się w głowę.
    Z pewną nieśmiałością doklejałem (przylepiłem) "piątkę" i tłumaczyłem w rodzinie, że zyskam ok. 1900 W przy temperaturze ok. - 10 st.C. O strychu nie wspomnę.

    Jak na razie nie wchodziłem w ustawienia PC. Althermą steruję ręcznie.
    4 termometry wystarczą., by znać rozkład temperatur. Większość pomieszczeń to ok. 23 st.C. W sypialni staram się mieć ok. 19 st.C., ale trudno - przeważnie przekracza 20 - 21 st.C. Dzisiaj w nocy było chłodniej, a teraz jest 6 st.C. na "polu", więc w sypialni 19,2 st.C.
    PC jest włączona cały czas - dziś na zasilaniu 35 st.C. Na noc trochę zmniejszę.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony