dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 148

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Dom już praktycznie nie ulega zmianom. Jeśli już to bardzo kosmetycznym w środku.

    Dostałem warunki techniczne przyłącza z ENEA po 2 tygodniach, zamiast po czterech jak mówili w BOKu. Wniosek składałem na 20 kW, nie wiem czy nie za dużo, najwyżej będziemy zmniejszać czy coś. Nie wiem też czy warto od razu podpisywać czy poczekać aż projekt będzie gotowy. W sumie wcześniej prąd potrzebny nie będzie.

    Czekam jeszcze na warunki techniczne z WOZ oraz muszę przejechać się do starostwa po dokument kategoryzacji gleb, ale to jak będę miał chwilę rano.

    --

    Zastanawiają mnie jeszcze następujące tematy:

    ✅ 1) Jakie źródło ogrzewania domu? Czysty prąd + PV czy PC PW + mało PV aby tylko pokryło PC. Czytam czytam i sam nie wiem.

    ✅ 2) Czy ściana szczytowa może być w konstrukcji drewnianej żeby zachować ciągłość izolacji strop/ściana konstrukcyjna, czy ma to sens czy lepiej murowana, ocieplić z dwóch stron by była ciągłość elewacji i nie kombinować? – Ten temat poruszę już pewnie z architektem.

    ✅ 3) Podoba nam się drewno na elewacji, jednakże trzeba dać cieniej styropian żeby pokryło się z resztą ściany gdzie jest tylko styropian. Czy tak się robi zazwyczaj? Czy stosuje się wtedy styropian o lepszych parametrach by zgubić jego grubość?

    ---

    Pozostałe ustalenia
    - Dom posadowiony na płycie fundamentowej
    - Ogrzewanie w wylewce.
    - Ściany zewnętrzne z BK 600
    - Ściany wewnętrzne z Silki 12
    - Konstrukcja dachu wiązarowa
    - Na dachu dachówka ceramiczna. Nie płaska bo producenci zdzierają kasę z tych, którzy chcą mieć płaską. Widziałem Bogen Reform 11 łupkowo-szarą i wygląda bardzo ciekawie.
    - Rynny półokrągłe. Za kwadratowe trzeba sporo dopłacić (+30%) i podobno są trudniejsze w utrzymaniu jeśli chodzi o czystość – trudniej wymiatać z nich liście i brud.
    - Okna energooszczędne. 3 szyby; Uw 0,71 – 0,8; Profil 82 (chyba Salamander bo dostałem dosyć dobrą ofertę), Szklenie tarasowe najpewniej będzie jednak HS, ale zostawiamy sobie opcję na zmianę decyzji. Otwory będą 180x230 i 450x230 więc jak podejmiemy inną decyzję to zmiana będzie bez problemu na podwójne tarasowe i ogromny fix. Do HS trzeba by w mojej konfiguracji okien dopłacić 8500 zł, więc nie tak źle, ale to jeszcze jest do pomyślenia jak będziemy bliżej okien. Otworów jednak nie zmieniam już.

    Edycja 2020-02-20
    Deski na elewacji. Można wykonać zarówno na ścianie ocieplonej wełną mineralną bądź na styropianie z rusztem kotwionym do muru z zachowaniem przerwy dylatacyjnej tak jak opisane tutaj. A tutaj film prezentujący jak ułożyć deski pionowo.

    Parametry przegrody zewnętrznej:
    - BK 24 600 (U = 0,6 W/m2K, lambda = 0,144)
    - Styropian 20 cm (lambda = 0,032)

    Izolacyjność cieplna przegrody
    U pełnej przegrody = 0,126
    U przegrody z deskowaniem (16 cm izolacji, przerwa dylatacyjna 2cm + deska 2cm) = 0,15.

    Wydaje mi się, że deska jest tutaj pomijalna i nie zmieni wyniku.

    Miałbym 155 m2 elewacji z pełnym ociepleniem i 25 m2 elewacji pokrytej styropianem i deską + ~38 m2 okien, których nie uwzględniłem w tych obliczeniach. Średnio U przegrody miałoby 0,129 czyli niecałe 3% gorzej niż przy ścianie bez desek. Myślę, że to pomijalne. Natomiast gdybym miał całą ścianę w takim deskowaniu to byłaby różnica 16% jeśli dobrze liczę. Natomiast nie wiem jak zmiana U samej ściany może wpłynąć na koszt ogrzewania. Musiałbym mieć pewnie całe OZC żeby było co porównywać bo na tym etapie nie wiadomo ile uciekłoby ciepła przez słabiej ocieploną ścianę.

    Hmm...

    Tak się jeszcze zastanawiam czy aby nie lepiej będzie zrobić na ścianie z deskowaniem normalnie 20 cm styropianu, a nad oknami i deskowaniem gdzie mają być też ukryte żaluzje fasadowe dać zwyczajnie grubiej tego styropianu czyli np. 25 i wtedy wszystko w miarę powinno się zrównać i dobrze wyglądać...

    Edycja 2020-02-21
    Przebrnąłem przez mega wątek o płycie fundamentowej (wyrywkowo bo jest tego za dużo), a także przeczytałem cały wątek o ogrzewaniu kablami w 2017 i obejrzałem film Devi o ogrzewaniu elektrycznym. Jeszcze mam kilka wątków do przeczytania, ale widzę, że wybór sposobu ogrzewania przed poznaniem OZC nie ma kompletnie sensu, także temat ten odraczam do czasu aż OZC zostanie policzone.

    Nie podoba mi się też sposób w jaki prezentowane są dane przez ludzi, którzy mają podłogowe elektryczne. Większość ludzi pisze, że ma elektryczne podłogowe i jakieś tam sterowniki, ale już informacja i ceny jak zrobione jest CWU to jest taka wiedza dla wtajemniczonych. Część czasem napisze, że ma bojler z grzałką, a część, że ma pompę ciepła do CWU i ten koszt jest jakby pomijany przy porównaniu ogrzewania elektryczną i wodną podłogówką. Hmm...

    No i jeszcze jeden temat, który pozostawia wiele do myślenia. Zbudowanie energooszczędnego domu ogrzewanego jedynie prądem w kontekście krajowego prawa budowlanego oznacza kombinowanie czy to poprzez zamontowanie PC PW do CWU, klimatyzacji, Paneli PV albo kominka. Są to jakby nie patrzeć dodatkowe koszty. Oraz ci co grzeją kablami a mają klimatyzację lub kominek to nie ukrywają, że dogrzewają tymże kominkiem czy klimatyzacją. Tak więc te wszystkie raporty to trzeba brać z poprawką...

    Dodatkowo te sterowniki/termostaty wydają mi się być urządzeniami dosyć mocno upośledzonymi. Nie rozumiem dlaczego (z technicznego punktu widzenia), nie można na nich ustawić np. 10 różnych temperatur w ciągu doby (choćby dla kaprysu inwestora), a zamiast tego dwie bądź trzy? Oraz, że większość termostatów ma problem z ustawieniem jednego okienka przechodzącego przez północ i trzeba się rozdrabniać na okienko wieczorowo-nocne, nocno-poranne i popołudniowe... Ale ludzie jakoś z tym żyją.

    Tematu nie porzucam bo wydaje mi się interesujący ze względu na bardzo niską awaryjność kabli w porównaniu do PC, ale wrócę do niego później jak przyjdzie na to czas.

    Edycja 2020-02-24
    Aktualny rzut. Okna w sypialniach zmniejszone do 140x230 dzielone mniej więcej ~50/90 i fix 180x230 + HS 450x230 w salonie. Reszta bez zmian. Decyzja o zmianie szerokości okien podjęta została jakiś czas temu, ale nie aktualizowałem tutaj rzutu wcześniej. Wszystko nam się podoba w naszym projekcie. W tym tygodniu jedziemy na działkę odnaleźć słupki graniczne i będziemy sznurkiem oznaczać gdzie dom będzie znajdował się dom żeby to sobie trochę lepiej zwizualizować



    Ostatnio edytowane przez tomkowz ; 24-02-2020 o 10:31

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony